Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TERRE DES FEMMES Zorla Evlendirme Internet Sayfasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2009, 21:50   #1
Gemici

Varsayılan TERRE DES FEMMES Zorla Evlendirme Internet Sayfasi

TERRE DES FEMMES
Menschenrechte für die Frauen e.V. (Kadınlar için İnsanlık Hakları Derneği)
geçen hafta zorla evlendirme konusunda bilgilendirmek amacıyla Almanca bir internet Portalı açtı. Sayfa zorla evlendirme konusunda bilgilendirecek, aktüel haberler sunacak, konu hakkında literatür listesi verecek ve Almanyadaki danışma bürolarının adreslerinin bir listesini hizmete sunacak

Adres:

http://www.zwangsheirat.de/
Old 21-07-2009, 22:10   #2
Academic

Gayet güzel bir uygulama olmuş. Sayın Gemici, Almanya'da bunun yaygınlığı ne düzeydedir?Buna ilişkin veriler ne diyor?
Old 23-07-2009, 00:43   #3
Gemici

Sayın Academic,

Almanya çapında bir araştırma yapılmış değil bu konuda şimdiye kadar. Verilen sayılar sadece tahminlere ve bölgesel olarak yapılan araştırmalara dayanıyor.
Altta linkini verdiğim internet sayfasından aldığım bilgilere göre(Almancası olanlar kendileri okuyabilir) Berlinde gençlik ve göçmenlerle çalışma yapan 200 kuruluşta yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 2004 senesinde 300 genç kız ve kadın zorla evlendirilecekleri korkusu ile danışmaya gelmiş. 30 tanesi zorla nişanlandırılacakarını belirtmiş. Yaşları tepit edilen 130 genç kız ve kadından yüzde 10u 13 ile 15, yüzde 40 ı 16 ile 18, yüzde 32 si 19 ile 21, yüzde 18 i 22 ile 25 yaşları arasında imiş. Araştırmaya göre zorla evlendirme ve nişanlandırılmaların çoğu Almanya dışında, genelde tatil süresi içinde gerçekleştiriliyor ve damatla gelin arasında çoğu zaman bir akrabalık, yakınlık bağı var.

Daha fazla bilgi:
http://www.frauenrechte.de/tdf/index.php?option=com_content&task=view&id=164&Item id=126

Saygılarımla
Old 29-03-2012, 01:17   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Terre des Femmes ile tanıştım. 8 Mart 2012'de Hamburg Üniversitesi'nde Dünya Emekçi Kadınlar Günü için düzenlenen etkinlikte pek çok kadın örgütünün masası vardı. O sabah Femen Grubu aktivistlerinin Türkiye'de yaptığı eylemde gözaltına alındıklarını okumuştum, orada onların masalarını görünce isim benzerliği nedeniyle o grubu Terre des Femmes sanarak oraya dikkatimi yoğunlaştırdım. Kadınlar için insan hakları yazıyordu, dedim ki doğru yerdeyim. Konuştum yetkili kişilerle. Çok sıcak yaklaştılar, beni aylık toplantılarına davet ettiler. Bugün o gündü...

Yalnızca kadınlar için hizmet veren Frauencafe'de her ayın son çarşamba gününde toplantı yapıyor Terre des Femmes. Ben gelince çok cana yakın davrandılar, her biri önce kendini tanıttı, sonra beni dinlediler. Ben de kendimi tanıttıktan sonra Kadınlara Hukuki Destek Merkezi'ni anlattım ve çok ilgiyle karşıladılar. Sitenin, merkezin adını, adresini yazdılar, sitelerine koyacaklarından söz ettiler. Bir dahaki toplantıda beni beklediklerini belirttiler. Mayıs ayında töre cinayetine kurban gitmiş bir Afgan kadını anmak için etkinlik planları yapıldı.

Bir fotoğraf paylaşmak isterim.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi