Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojik şiddet nasıl ispatlanır ve bu nedenle velayet davası açılır mı?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-08-2017, 15:39   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddet nasıl ispatlanır ve bu nedenle velayet davası açılır mı?

merhaba,
2010 yılında eşimden anlaşmalı olarak boşandım. Fiziksel şiddet sonrasında protokolü baskı altında imzaladım ve çocukların velayetini babalarına bıraktım. Şuan çocuklarım 14 ve 10 yaşındalar. Protokolde 15 günde bir haftasonları, sömestr tatillerinde 15 gün ve yaz tatillerinde 1 ay süre ile çocukları alma hakkım yazılı. Bu arada geçen sene yeni bir evlilik yaptım. Geçen sene evlenmeden önce çocuklarımın eşimle görüşmesine babaları izin vermediğinden kızım ile 2016 Şubat ayından 2017 Şubata kadar 1 yıl boyunca görüşmedik. Oğlum düzenli gelmeye devam etti, ancak oğluma "sen bizim kararımıza uymuyorsun, bizi satıyorsun" gibi zorlamalar ve telkinler yapıldığını oğlum birkaç kez çocuk doğallığıyla bana anlattı. 2017 Şubat'ta kızımla da görüşmeye başladık, ancak eşimle kızım arasında yaşanan sözlü bir tartışma sonrasında Haziran ayından beri bu sefer iki çocuğumla da görüşemiyorum. Bahane olarak çocuklar seninle görüşmek istemiyorlar deniyor. Çocuklarıma sorduğumda da görüşmek ve konuşmak istemiyoruz cevabını alıyorum. Bugüne kadar babaları tarafından sürekli kötü ve sorumsuz Anne olmakla suçlandım. Çocuklarımın hastalıkları, ameliyatları bana haber verilmediği halde, yanlarında olmamakla, onları ihmal etmekle suçlandım ve çocuklarımın da bu konuda ikna edildiklerini biliyorum. Boşandığım kişi birlikteliğimizde bana da hakaret ve aşağılamalar ile psikolojik şiddet uyguladığından şuan çocuklarıma da aynı şekilde baskı yaptığı konusunda ciddi şüphelerim var. Ancak çocuklarımın ikisini de kendi tarafına çekmiş bulunuyor. Beni kötüleyerek çocukları annelerinden uzaklaştırıyor ve iletişimi engelliyor. Çocuklarımın yıpranmaması açısından icra yolu ile onları almayı düşünmedim, fakat annelerine olan ihtiyaçları da göz önüne alındığında babalarına bir yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda yapabileceğim neler olabilir? Yardım ve önerilerinizi rica ediyorum. Saygılarımla
Old 09-08-2017, 20:07   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Çocuklarınızın size görüşmek istemediklerini ve konuşmak istemediklerini söylediğini belirtmişsiniz. Velayeti geri almak için açabileceğiniz bir davada da çocuklarınız dinlenecek ve kendileriyle görüşecek uzman pedagoga veya hakime de aynı beyanda bulunmaları ve babalarını istediklerini söylemeleri halinde velayetleri babada kalacaktır. Çocukların psikolojik baskı altında olduğunu onların şikayetiyle ortaya çıkarabilirsiniz. Veya baskı gördüklerini gören,duyan tanıklarınız varsa bu tanıkları dinletebilirsiniz. Ama çocuklar hayır biz baskı görmüyoruz,kendi kararımız babamızda kalmak dediğinde tanıkların beyanı da pek işe yaramayacaktır...

Kişisel ilişkinin engellenmesi velayetin değiştirilmesi sebebidir. Ama bu sebebe dayandığınızda baba kendisinin engel olmadığını,çocukların görüşmek istemediğini savunursa ve çocuklar da bu savunmayı doğrularsa sonuç almanız yine zorlaşır...
Old 10-08-2017, 09:56   #3
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddet nasıl ispatlanır

Tekrar merhaba,

Çocuklarımın psikolojik baskı altında ve veya babalarıyla iyi geçinmek için benimle görüşmeyi istemediklerini ispatlayabilmek için detaylı psikiyatrik inceleme talep etme hakkım var mıdır? 14 ve 10 yaşında çocuklar ve hatta yetişkinler bile uzmanların soruları ve detaylı gözlemleri ile, annesiyle görüşmeyi reddetmesinin altında yatan temel sebeplerle ilgili detayları açığa vurur diye düşünüyorum. bu konuda hukuki hakkım yok ise tek seçeneğin kişisel ilişkimin engellenmesi doğrultusunda dava açmak olacağını anlıyorum, teyit ederseniz sevinirim. Kişisel ilişkinin engellenmesi konusunda dava açıldığında ayrıca psikiyatrik inceleme talep edilebilir mi? Ayrıca şahısın bana gönderdiği anneliğim konusunda hakaret içeren mesajları da delil olarak kullanabilir miyim?
Yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla
Old 10-08-2017, 11:14   #4
Av. Hatun Olguner

Yukarıdaki cevapta de belirttiğim gibi velayetin değiştirilmesi davası açtığınızda uzman pedagoglar çocuklarınızla görüşecek ve bir rapor hazırlayacaklardır. Siz dava dilekçenizde çocukların psikolojik baskı altında olup olmadığının tesbitini isterseniz uzmanlar bu yönde de inceleme yapacaklardır. Siz ayrıca çocukların üniversite hastanesinin çocuk psikiyatri bölümünden raporlarının alınmasını isteyebilirsiniz... Eski eşinizin size çektiği mesajlar da delildir. Kullanabilirsiniz...
Old 10-08-2017, 11:41   #5
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk,
Konusunda gerçekten ehil bir uzman bu durumu saptayacaktır. Çocukla bire bir yapılan bir görüşmede çocuğun sorulara verdiği cevaplar, o anki hal ve tavırları, duraklama, kekeleme, gözlerini kaçırma dahi çok önemli detaylardır.
Örneğin "Neden annenle değil de babanla kalmak istersin?" gibi bir soruya, çocuğun anne hakkında, yaşıyla uyumlu olmayan büyüklere mahsus bir yargı belirtmesi dahi yönlendirildiği ve baskı altında olduğuna dair bir ipucudur.

Ancak uzmanın "ehil" olanına denk gelmek konusunda şans faktörünün devreye gireceğini de unutmamak gerek.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi