Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Zina sebebiyle boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 07-11-2016, 12:07   #1
Konuk

Varsayılan Zina sebebiyle boşanma davası

Merhaba sayın üyeler;
2013 aralık ayında evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davası açtım. Karşı davada aynı sebeple açıldı. Aradan geçen zamanda yargıtaya gidiş gelişler oldu ve son duruşma yapılarak yerel mahkemede yeni bir karar verildi ancak henüz tebliğ edilmedi. Bu arada ben başka birisi ile birlikte oldum ve hamile kaldım. Eski eşim bu hafta çocuğumuz için görüşmeye geldiğinde hamile olduğumu gördü ve bana zinaya dayalı dava açacağını söylüyor. İlk dava açılalı 3 yıl oldu. Her ne kadar kessinleşmemiş ve hala evli olsakta, dava açıldığı andan itibaren ayrı yaşadığımıza göre zinaya yönelik dava açamayacağını düşünüyorum. Bu konuda zina ya yönelik dava açabilir mi? Açsa bile örnek yargıtay kararı varsa yardımcı olabilirmisiniz bana. Teşekkürler
Old 07-11-2016, 13:13   #2
Av. Hatun Olguner

Eşiniz zinaya dayalı boşanma davası açabilir.
Old 08-11-2016, 10:27   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba sayın üyeler;
2013 aralık ayında evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davası açtım. Karşı davada aynı sebeple açıldı. Aradan geçen zamanda yargıtaya gidiş gelişler oldu ve son duruşma yapılarak yerel mahkemede yeni bir karar verildi ancak henüz tebliğ edilmedi. Bu arada ben başka birisi ile birlikte oldum ve hamile kaldım. Eski eşim bu hafta çocuğumuz için görüşmeye geldiğinde hamile olduğumu gördü ve bana zinaya dayalı dava açacağını söylüyor. İlk dava açılalı 3 yıl oldu. Her ne kadar kessinleşmemiş ve hala evli olsakta, dava açıldığı andan itibaren ayrı yaşadığımıza göre zinaya yönelik dava açamayacağını düşünüyorum. Bu konuda zina ya yönelik dava açabilir mi? Açsa bile örnek yargıtay kararı varsa yardımcı olabilirmisiniz bana. Teşekkürler

Sayın konuk,
Yasamıza ve Yargıtay'ın görüşüne göre eşlerin sadakat yükümlülüğü, boşanmaya dair karar kesinleşinceye kadar devam eder.
Buna ilişkin çeşitli Yargıtay kararları için bakınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=80982
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=6209
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16255
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13541
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14221

Davalarınızda bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneririz.
Old 08-11-2016, 12:54   #4
Konuk

merhaba,

öncelikle cevabınız için teşekkür ederimm. aslında konuyu açmadan siteniz üzerinden araştırmalar yaptım. aslında atmış olduğunuz linkleride inceledim. sanırım sorumu yanlış sordum.

>>ilk dava açılalı 3 yıl oldu gerekçeli kararda yazıldı ama henüz tebliğ edilmedi. bu sırada ben başkasından hamile kaldım. ilk dava açılalı çok zaman olduğundan yeni bir boşanma davası(zinaya dayalı) açılması mümkün mü? açılmış olsa bile ilk dava süresinden çok zaman geçtiği için reddedilmesi mümkün mü?

sizin belirtmş olduğunuz konularda hemfikiriz sadakat yükümlülüğü karar kesinleşinceye kadar devam eder şeklinde yargıtay kararları olduğu gibi, boşanma davası açıldıktan sonra oluşan olaylar ancak yeni bir davanın konusu olabilir şeklinde kararlarda var. bu sebeple yeni bir davanın konusu olabilmesi için uzun zaman sonra dava açılmış olsa sonuç ne olur? konusundaki yorumlarınızı ve varsa yargıtay karralarını paylaşmanız mümkünmüdür?

teşekkür ederim.
Old 08-11-2016, 14:33   #5
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Eşiniz sadakatsizlik nedenine dayanarak hakkınızda boşanma davası açabilir. İlk davanın üzerinden uzun zaman geçmesi bu davanın açılmasına engel değildir. Eşinizin açacağı boşanma davası siz başkasından hamile olduğunuza göre kabulle sonuçlanır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi