Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya dan

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2016, 15:35   #1
Konuk

Varsayılan Almanya dan

Merhaba ben Almanyada iki cocugumla yalnız yasiyorum jobcenterdan yârdim aliyorum fakat bu para cok yetersiz calismak istiyorum. Türkiyedeyken üniversiteyi yârim birakip evlenip almanyaya gelmiştim. 40 yasindayim almancami ilerletip sekreterlik düzeyinde bir is bulup calisabilirmiyim yoksa benim için cok mu gec? Birde yasadigim sehirden taşınmak istiyorum ama taşınmak için oturduğum yerdeki jobcenterdan izinmi almam gerekiyor ve tasinma parasi için su an olduğum jobcentera mi yoksa taşınmak istediğim jobcentera mi basvurmaliyim yârdim ederseniz cok sevinirim iyi günler.
Old 13-06-2016, 12:07   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Çalışmak için hiç bir zaman geç olmadığını düşünüyorum. Almanya'da iş ve işçi bulma kurumuna başvurmanız ve iş ilanlarını takip etmenizde yarar var. Ayrıca dilinizi de ilerletmeniz iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

-Taşınma masrafları konusunda bulunduğunuz yerdeki Jobcenter'a basvuru yapıp taşınma masraflarının ödenmesi hakkında bilgi isteyin. Gereken bilgiyi vereceklerdir. Almancanız yetersizse Almanca bilen bir Türk ile gitmenizi öneririm.

Kolay Gelsin..
Old 13-06-2016, 15:02   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben Almanyada iki cocugumla yalnız yasiyorum jobcenterdan yârdim aliyorum fakat bu para cok yetersiz calismak istiyorum. Türkiyedeyken üniversiteyi yârim birakip evlenip almanyaya gelmiştim. 40 yasindayim almancami ilerletip sekreterlik düzeyinde bir is bulup calisabilirmiyim yoksa benim için cok mu gec? Birde yasadigim sehirden taşınmak istiyorum ama taşınmak için oturduğum yerdeki jobcenterdan izinmi almam gerekiyor ve tasinma parasi için su an olduğum jobcentera mi yoksa taşınmak istediğim jobcentera mi basvurmaliyim yârdim ederseniz cok sevinirim iyi günler.
Sayın Konuk,
Sayın av.murat kılıç'ın yazdıklarına ek olarak şunları belirtmek istiyorum:
* Devletin Jobcenter üzerinden verdiği maddi yardımın amaçlarından bir tanesi de yardım Alan kişinin günün birinde kendi geçimini sağlayacak duruma gelmesidir. Bunu gerçekleştirmek için Jobcenter size iş bulmada yardımcı olur. İş bulup çalıştığınızda kazandığınız paranın bir kısmı aldığınız yardımla denkleştirilir; kazandığınız para aldığınız yardımdan kesilir.

* Jobcenter'in taşınma durumunda size mali destekte bulunması için taşınmanızı gerektiren geçerli bir sebebin bulunmasına bağlıdır. Ortada geçerli bir sebep olmadan taşınmak istediğinizde size herhangi bir yardımda bulunulmaz. Taşınma masraflarını kendinizin karşılaması gerekir. Sırf bulunduğum şehirden ayrılmak istiyorum demek geçerli bir sebep değildir. Gideceğiniz şehirde bir iş bulup çalışma olanağının bulunması geçerli bir sebep olabilir örneğin.

* Jobcenteri ikna edebilecek bir sebep olduğunda taşınma masrafları ödenebilir. Bunun için şimdiki Jobcenterden yazılı bir güvence almanız gerekir. Gideceğiniz yerde kiralıyacağınız konutun depozitosunu yeni Jobcenter size kredi olarak verir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03444290 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.