Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tekrar evlenmek ve velayet??

Konuyu Kilitleyin
Old 10-04-2017, 05:39   #1
sevgii

Varsayılan tekrar evlenmek ve velayet??

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum...
Benim 2kızım var biri 7,5diğeri 3,5yaşlarında 4sene önce eşim başka bir kadını tercih edip evi terkedip gitti ve gidiş o gidiş hiçbir şekilde bizimle bir bağlantı kurmadı.şimdiki yaşadığı bayandan da 2çocuğu var ben çekişmeli açtığım davadan çok uzudığı için yorulup anlaşmalı boşanmayla sadece kızlarımın velayetini isteyerek boşandım (ki kendisi asla nafaka vermem dedi) .şimdi yeniden bir evlilik yapmak için nişanlandım ve eski eşim haber yollamış yeniden evlilik yaparsam mahkeme açıp kızların velayetini alıp kendi yanınada değil kızlarımın babannesinin bakması için bırakacağını söylemiş,
ayrıca eski eşim,araştırdım devlet bir yasa çıkartmış öz babaları kızlarının üvey babayla yaşamasını istemezse mahkeme açıp anneden alabilir.
sorularıma lütfen açık bir cevap verirseniz çok sevinirim kızlarıma 4senedir hem annelik hem babalık yaptım büyük kızımı en son 3,5yaşında gördü küçük kızıma ben hamileyken terketti hala da daha görmedi mahkeme canlarımı benden alıp böyle bir adama verir mi kızlarımı??
Old 10-04-2017, 11:06   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Öz baba kızlarının üvey babayla yaşamasını istemezse çocukların velayetini alabilir diye bir duyum gerçek dışıdır. Ayrıca belirtmek isterim ki yeniden evlenmek velayetin değiştirilmesi için yeterli bir sebep değildir.Eski eşinizin ilgisizliğini,çocukları görmediğini,görme girişiminde bulunmadığını ve diğer olayları anlatan dilekçe verirseniz ve evleneceğiniz kişi çocuklara bakmanıza itiraz etmediğini,çocukları sevdiğini ve sizinle birlikte bakmaya gönüllü olduğunu mahkemeye tanık olarak ifade ederse olası bir velayetin değiştirilmesi davasında kızlarınızın velayeti yüksek olasılıkla sizde kalır. Bu kadar ilgisiz babaya velayet verilmez kanısındayım. Ayrıca çocuklara nafaka ödemek zorunda. Kızlarınız için nafaka davası açarsanız kazanırsınız. Mahkeme çocuklara uygun bir iştirak nafakası bağlar.
Adımlarınızı bir avukatla atmanızı öneriyorum. Maddi gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 10-04-2017, 12:01   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sevgii
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum...
Benim 2kızım var biri 7,5diğeri 3,5yaşlarında 4sene önce eşim başka bir kadını tercih edip evi terkedip gitti ve gidiş o gidiş hiçbir şekilde bizimle bir bağlantı kurmadı.şimdiki yaşadığı bayandan da 2çocuğu var ben çekişmeli açtığım davadan çok uzudığı için yorulup anlaşmalı boşanmayla sadece kızlarımın velayetini isteyerek boşandım (ki kendisi asla nafaka vermem dedi) .şimdi yeniden bir evlilik yapmak için nişanlandım ve eski eşim haber yollamış yeniden evlilik yaparsam mahkeme açıp kızların velayetini alıp kendi yanınada değil kızlarımın babannesinin bakması için bırakacağını söylemiş,
ayrıca eski eşim,araştırdım devlet bir yasa çıkartmış öz babaları kızlarının üvey babayla yaşamasını istemezse mahkeme açıp anneden alabilir.
sorularıma lütfen açık bir cevap verirseniz çok sevinirim kızlarıma 4senedir hem annelik hem babalık yaptım büyük kızımı en son 3,5yaşında gördü küçük kızıma ben hamileyken terketti hala da daha görmedi mahkeme canlarımı benden alıp böyle bir adama verir mi kızlarımı??

Kısa ve net:

1- Yeniden evlenmek, velayetin bir taraftan alınıp diğer tarafa verilmesi için bir sebep değildir. Kaldı ki eski eşiniz de evlenip 2 çocuk sahibi daha olmuş.

2- Eşinizin bahsettiği şekilde bir yasa çıkmadı. Böyle bir çalışma yok. Umarız olmaz da...

Hak kaybına uğramamak için hukuki sorunlarınızda bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 10-04-2017, 12:47   #4
Av. Hatun Olguner

Eklemek isterim goruslerini ifade edebilecek çocuklara velayet konusundaki görüşleri mahkemece veya uzman pedagog vasıtasıyla sorulacaktır, Kızınızin mahkemece dinlenmesi için dilekçe verebilirsiniz,,,
Old 10-04-2017, 22:04   #5
sevgii

Cevaplarınız için teşekkürler...
nafaka davası açabilir miyim ki??
Anlaşmalı boşanma yaptık kızlarımın velayeti dışında hiçbirşey talep etmedim eğer etseydim eski eşim anlaşmalı boşanmaya gitmeyeceğine kızlarımın velayetini vermeyeceğini söyledi bende hemen boşanmak için mecbur kabul ettim icralık olan nafakamızda vardı ondan bile vazgeçirdi boşanma dilekçemde sadece kızlarımın velayetini aldım
anlaşmalı boşandım nafaka istemiyorum dedikten sonra kalkıp nafaka davası açmak ne kadar doğru ve kesin sonuç verir ki bize??
Old 11-04-2017, 09:01   #6
Av. Hatun Olguner

Kızlarınız için iştirak nafakası davası açabilirsiniz. Anlaşmalı boşanmada talep etmemiş olmanız şimdi dav a açmanıza engel değildir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi