Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Rejimi Tasfiyesi Davasında Bilirkişi Raporu

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2017, 08:00   #1
Konuk

Varsayılan Mal Rejimi Tasfiyesi Davasında Bilirkişi Raporu

Öncelikle cevabınız için hepinize çok teşekkür ederim. 2003 yılında evlendim.2008 yılında eşimle birlikte bir ev aldık. Ev eşimin üzerine yapıldı kredi ödediği için. Ev alırken çalışma karşılığı edindiğim birikimimi ve ziynet eşyalarımı kattım. Eşim taksitlerini ödedi. Şu an herhangi bir borcu yok. 2016 yılında boşandık ve mal paylaşım davası başladı. Hakim bilirkişiden keşif istedi ve bilirkişi raporunu sundu. Raporda evin değerini keşif tarihi itibariyle 600.000 Tl olarak bildirdi.

Sormak istediğim bu rakam hangi kararlarda kullanılacak. Yani hakkım olanı alırken hakim bu miktarı mı dikkate alacak. Hakkımı alırken nakit mi ödeyecek. Nakit ödemede zorlanırsa ne yapacak?

Ayrıca bu evde çocuğumuz ve ben ikamet ediyorum. Kızım ilkokul 3. sınıfta. Onun geleceği için bu eve muhtacım. Eğitim hayatı boyunca bana tahsisine isteme hakkım var mı? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 30-03-2017, 13:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

Alıntı:
2016 yılında boşandık ve mal paylaşım davası başladı. Hakim bilirkişiden keşif istedi ve bilirkişi raporunu sundu. Raporda evin değerini keşif tarihi itibariyle 600.000 TL olarak bildirdi
.

Keşif sonucu belirlenen rakam evin şimdiki değeridir.Yakın zamanda karar verilecek olur ise bu değer dikkate alınacaktır.

Alıntı:
2008 yılında eşimle birlikte bir ev aldık. Ev eşimin üzerine yapıldı kredi ödediği için. Ev alırken çalışma karşılığı edindiğim birikimimi ve ziynet eşyalarımı kattım. Eşim taksitlerini ödedi. Şu an herhangi bir borcu yok.

Taşınmazın keşif değeri dava sonucu alacağınız değildir.

Alacağınız için hesaplama yapılacaktır.

Dava dilekçenizde bu malın edinilmesine katkı sağladığınızı açıklamış ve değer artış payı olarak kişisel mal veya paranızı açıklamış ve kanıtlamış iseniz z ( 2002 öncesinden gelen bir birikimiz veya ziynet eşyaları kişisel mal olarak değerlendirilecektir)hesap bilirkişisi bu katkılarınızın taşınmazın alınış değerine oranını bulacak ve şimdi keşifte bulunan değerde aynı oranı uygulayarak değer artış payınızı hesaplayacaktır.

Örneğin evi 2008 yılında 100.00 TL ye almış ve siz bu paranın 20.000. TL sini kişisel malınızdan karşılamış iseniz 1/5 oranında katkı yapmış olursunuz.

Bu oran şimdiki bulunan değere de aynen uygulanacak bu değerin 1/5 i önce sizin değer artış alacağınız olarak hesaplanacaktır. Geriye kalan miktarın yarı değeri de ayrıca katılma alacağı sizin alacağınız olarak hesaplanır.

Hatırlatalım ki yukardaki hesaplama sadece varsayımdır ve dosyanızın özel koşullarını la bir ilgisi bulunmamaktadır.

Alıntı:
Hakkımı alırken nakit mi ödeyecek. Nakit ödemede zorlanırsa ne yapacak?

Mahkemece karar verilirken alacağınız para olarak belirlenir.Siz paradan başka bir şey talep edemezsiniz.

Yasa gereği borçlu taraf Katılma alacağı ve değer artış payı ayın veya para olarak ödeyebilir.

Katılma alacağının ve değer artış payının derhal ödenmesi kendisi için ciddi güçlükler doğuracaksa, borçlu eş ödemelerinin uygun bir süre ertelenmesini isteyebilir.

Aksine anlaşma yoksa, tasfiyenin sona ermesinden başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülür;

Alıntı:
Ayrıca bu evde çocuğumuz ve ben ikamet ediyorum. Kızım ilkokul 3. sınıfta. Onun geleceği için bu eve muhtacım. Eğitim hayatı boyunca bana tahsisine isteme hakkım var mı?

Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren aile konutunun bu niteliği ve varsa tahsis kararı sona erer.Bu nedenle bu konutla ilgili tahsis talep etmenize yasal olarak olanak bulunmamaktadır.Fakat boşandığınız eşinizle bir anlaşma yapmanıza elbette bir engel bulunmamaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 30-03-2017, 17:08   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Evlilik tarihim 2003 yılıdır. Bu tarih belirttiğiniz hususlarda bir değişiklik yaratır mı?
Old 30-03-2017, 17:12   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1 Ocak 2002 tarihinden itibaren yasal mal rejimi Edinilmiş Mallara Katılma "rejimdir.

Buna göre çalışma karşılığı elde edilen kazanç / gelir veya kişisel malların gelirleri (kira,faiz) edinilmiş mal kapsamındadır.

Sizin taşınmazın alınması için çalışarak kazandığınız para edinilmiş mal olarak işlem göreceği için takılar gibi değer artış payı alacağı hesabına girmeyecektir.

Eğer paranın kaynağı evlilik öncesi olsaydı veya aile yakınlarınızdan bağış/miras olarak gelseydi ,taşınmaz için bu paradan eklediğiniz miktar kadar değer artış payı talep edebilecektiniz.
Old 30-03-2017, 22:25   #5
Konuk

Habibe Hanım çok teşekkür ederim cevabınız için. Anladığım kadarıyla bu payleşımda benim alabileceğim evin yarı değeri ve evin alımı için kullanılan ziynet eşyalarım.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi