Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Artirim Davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 31-01-2017, 17:00   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka Artirim Davasi

2014 Yılı Mayıs ayında boşanma davamız sonuçlandı ve müşterek çocuğun velayeti tarafıma verilerek müşterek çocuk için 700.00 TL nafaka ödenmesine hükmedildi. Ancak bu miktar bu tarihte yüksek düzey bir devlet memuru olan babanın elde ettiği gelirin çok altında bir miktardı. İtiraz hususu halen Sayın Yargıtay Makamında devam etmekte. Üstelikte dava tarafımı aldatan eski eşim tarafından usul ve hukuka aykırı olarak açılan ikinci bir boşanma davası idi.
Aradan dolu dolu iki yıl geçmesine rağmen eski eşim tarafından nafaka miktarında herhangi bir artış ta yapılmadı. Büyüyen ve ilköğrenim eğitimine başlayan çocuğum için giderleri ve babasının yaşam standartlarına uygun bir gelecek ve eğitim hayatının sağlanmasına yönelik olarak nafaka artırım davası açmak istiyorum.
Bu davada boşanma davasında belirlenen nafaka miktarının aslında babanın elde ettiği gelirin çok altında bir miktar olduğunu öne sürerek, nafaka oranının öncelikle bu hal ve duruma dikkat edilerek yeniden belirlenmesini ve aradan geçen iki yıl içerisinde eşimin kurumundan maaş bodrolarının da istenerek çocuk için nafaka artırımında hangi oranda başvuruda bulunabilirim ?
Nafaka artırımları neye göre ve hangi şartlara göre tespit edilmektedir. Ben de devlet memuruyum. Ancak benim gelirim eski eşimin gelirinin çok altında. Üstelikte maaşımda evlilik birliğinden kaynaklanan icra işlemleri halen devam etmekte ve geçimimi dahi zor sağlamaktayım.
Eski eşim ise tüm gelirini bu ikinci kadına ve onun çocuklarına yönelik harcamaya ve bu ikinci kadın ile malvarlığı edinerek borçlanmak sureti ile onlara harcamaya devam etmektedir. Malvarlıklarını başkalarının üzerine yaptıklarından dolayı ise bu durumu mahkemelerde kanıtlamak konusunda zorluk ve güçlükler yaşamaktayım.
Çocuğumu bu mağduriyet halinden nasıl kurtarabilirim ? Ben çocuğumun babasının yaşam standartları ve elde ettiği gelire göre ve oranla iyi bir gelecek ve eğitim hayatına sahip olmasını bu şansın kendisine mahkemelerce verilmesini istiyorum, talep etmekteyim.
Old 03-02-2017, 10:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma kararı ile beraber hükmedilen iştirak nafakası boşanma kararının kesinleşmesi tarihinde yürürlüğe girer.Kesinleşmeye kadar varsa tedbir nafakası ödenecektir.Yargıtaydaki dosyanız hangi konuda temyiz edilmiş ise inceleme de o konuda yapılacaktır.Karar iştirak nafakasının yetersiz olduğu iddiası ile temyiz edilmiş ise Yargıtay ya mevcut miktarı onayacak ya da azaltılması veya arttırılması için kararı bozarak ilk derece mahkemesine dosyayı gönderecektir.

2-İştirak nafakası halen derdest bir davanın konusu olmakla,bu konuda yeni bir dava açılamayacağı görüşündeyim.Yargıtaydaki dosya iştirak nafakası bakımından kesinleştiğinde yeni bir dava açılabilir.

3-Bu aşamada yargıtaydaki dosyanın sonucunu beklemenizi öneriyoruz.

4-Diğer konular için bir avukata doğrudan başvurarak detaylı bir değerlendirme yapmanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi