Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

stajyer avukatlara ücret verilmeyişi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2007, 15:30   #31
cLaW

Ramazan bey;
Mesajlarınız için teşekkür ederim,ücret verilmeyişi ya da verilen ücretlerin lütuf olarak görünmesi trajikomik bir durumdur,fakat:

Avukatlık kanunu madde 11'de ücret karşılığı görülen hiçbir hizmet ve görev denilmektedir.
Alıntı:
Buradan anlaşılan 11. Maddedeki yasaklanan “ücret”ten kasıt avukattan alınan “ücret” değildir.
demiş iseniz de,ibare açık diye düşünüyorum.

Aynı kanun içerisinde düzenlenmiş olsa da stajyer avukatlar ve avukatlar arasında ayrım yapıldığı muhakkaktır,kanunun 12. maddesinin stajyer avukatlar için geçerli olduğunu destekleyecek bir done var mıdır?

Kaldı ki,köle olarak çalıştırılan ve görülen stajyer avukatların TBB nezdinde eğitim gören bireyler olarak algılandığı kanısındayım,bu sebeple,bir şekilde öğrencilik statülerinin devam ettiği ve ruhsat almaya hak kazandıktan sonra ücret dahilinde çalışabildiği de öne sürülebilir.
Old 02-11-2007, 16:24   #32
Adli Tip

Varsayılan Değerli Meslektaşım;

Öncelikle şu hususu belirtmek isterim; benim amacım burada bir tartışmaya girişmek değil, bir sonuca ulaşmak. Düşünceleriniz heyecan verici. "Sorunla ilgiili olarak" farklı şeyleri düşündüğümüzü sanmıyorum. Ne var ki; binlerce hukukçu tarafından yıllarca hatalı algılandığındığını iddia ettiğiniz bir yasayı farklı yorumluyorsunuz. Bu sebeple sizi yorduğumuz için bize de hak vermelisiniz diye düşünüyorum.

İyi dileklerinize katıldığımı belirtmekle birlikte, yasayla ilgili yorumlarınızda, hala ikna olamadığım bazı hususları belirtmek isterim;

Öncelikle, Stajyer Avukatların ücret almalarında medem yasal bir engel yok, neden bu konuda yasal düzenleme yapılmasına gerek var ki?

Alıntı:
Yazan Av. Ramazan Çakmakcı
Buradan anlaşılan 11. Maddedeki yasaklanan “ücret”ten kasıt avukattan alınan “ücret” değildir.

Avukatlık Kanununun 11. Maddesinde Avukatlıkla birleşmeyen işler sayılmış, 12. maddede de bunun istisnaları TEK TEK sayılmıştır. "c" fıkrasında Avukatın Avukat yanında ücret karışılığı AVUKATLIK yapabilmesine imkan sağlanmış, Staj yapabilceği belirtilmemiştir. ( c:Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık)

Stajyerlerin avukatların tabi olduğu bir çok yükümlülükten sorumlu olup da faydalandığı haklardan faydalanamamasının hakkaniyeti tartışılabilir ama yasal düzenlme maalesef bu şekilde.

Alıntı:

Avukatlık Kanununun Levhadan silinmeyi gerektiren işler başlıklı 72. Maddesine 1986 tarihinde eklenen fıkralara göre; “
Şu kadar ki, staj sırasında mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan işler müstesna olmak üzere, 11 inci maddede sayılan işlerden biri ile uğraştığı, ruhsatnamenin verildiği tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra anlaşılan avukat, staj süresi içinde elde ettiği ödemelerin veya gelirlerin tutarının üç katını Baroya ödediği takdirde levhaya yeniden yazılır.”

Alıntı:
Ya hep birlikte on binlerce avukat olarak staj döneminde alınan
ücretlerin toplamının 3 katını Baroya ödeyecek yada benim dediğim
gibi işçi avukatlık ve ücreti de yasal ise stajyer avukatlık da
avukatlıkla bağdaşan işlerdendir ve aldıkları ücrette 11. Madde
kapsamında değildir diyeceksiniz.

Bahsettiğiniz genelgeden daha yeni tarihli 72. madde de, sizin düşündüğünüzün aksine, stajyerlerin ücret alamayacağının altının çizildiği bir maddedir.
Emin olmamakla birlikte; öyle sanıyorum ki; "....mesleğin onuruyla bağdaşmayan işlerin..." ayrı tutulmasının sebebi de, avukat yanında yapılan stajda kazanılan ücretin ağır bir müeyyideye bağlanmasını önlemek olabilir.

Özetlemek gerekirse; mevcut yasal düzenlemenin hakkaniyete uygun olmadığını, Stajyer arkadaşlarımızla ilgili olarak yasal düzenleme yapılması gerektiğini, baroların hassasiyetinin yetersiz olduğunu düşünmekteyim. Ancak şu anki mevzuat karşısında Staj sürecinin bir iş ilişkisine dönüştürlebileceğini düşünmüyürum.

Kaldı ki; Stajyer Avukatlara, yanlarında staj yaptıkları avukat tarafından ücret verilmesinin de sakıncalı olduğunu düşünmekteyim. Bence çözüm, komik bir kredi yerine, en az hakim stajyerlerinin aldığı kadar "şartlı*" burs verilmesi gerekmektedir.

*: Yalnızca Avukatlık mesleğini icra etmeyenlerden geri ödeme talep edilmelidir.
Old 02-11-2007, 22:27   #33
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Stajyerin ücret yasağı avukattan ücret alınmasını engellemek için getirilmemiştir

Avukatlık kanununu 1969 tarihlidir. 11. maddedeki birleşemeyen işler ile 12. maddedeki birleşen işlere ilişkin düzenleme işçi avukat ve ücreti konusunda aynıdır.
1972 tarihli TBB genelgesi de stajyerin avukattan ücret almasına engel yoktur ancak avukat ücret vermeye zorlanamaz demektedir.
11. madde ve 12. maddenin konuluş amacı avukatın ücrete ilişkin durumunu düzenlemeye yöneliktir.
1986 tarihinde stajyer avukata getirilen ücret yasağı ise o tarihe kadar stajyer avukatın 11. madde kapsamında yani avukata yasak olan işlerden ücret alabilmesini engellemek içindir.
Yani sonra gelen 1986 tarihli düzenleme stajyer avukatlara bu konuda herhangi bir sınırlama olmamasından dolayı getirilmiştir. Yoksa stajyer avukatlar avukatlardan ücret almasınlar diye değil.
Yani memur, subay, işçi, öğretmen vb. mesleklerini yürütürlerken stajyer avukatlık yapılmasının önüne geçmek için getirilmiş bir düzenlemedir. Eğer aksi bir düünce olsa idi o zaman kanun koyucu açık açık stajyer avukat avukattan ücret alamaz derdi.
TBB genelgesi bu düşüncemizi desteklemektedir. Stajyer avukatların avukatlık kanununa yönetmeliklere ve meslek kurallarına uygun davranması gerekmektedir. Yani kanun koyucu stajyer avukatı avukat olmasa dahi avukat gibi sıkı denetime tabi tutmuştur. Bu kapsamda ücret yasağında da stajyer avukatı avukat gibi düşünmek durumundayız.
Kaldı ki en azından konu stajyer avukatın ekmek parasına ilişkin olduğundan avukatlık kanununu lafzi değil amaçsal yorumlamak gerektiğini düşünüyorum.
Bu arada mesajları ile konuyu dahada netleştirilmesine katkı sağladıkları için değerli meslektaşlarıma bende teşekkür ederim.
Yoksa hepimizin gönlünden geçenin stajyer avukatların sağlık ve sosyal güvenlikleri ile ücret sorunlarının çözümünden yana olduğundan eminim.
Buradaki ücret sorunu şu anda baro pulları ile biriken TBB Fonu ile rahatlıkla çözümlenebilir.
Sevgi ve saygılarımla
Old 04-11-2007, 14:02   #34
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan Stajyerİn Sİgortali Olmasi Ve MaaŞ Almasi Mevzuata Aykiri DeĞİldİr

Herkeze merhabalar, kepimizin çektiği ortak sıkıntılar malesef bu süreç atlatıldıktan sonra unutulup gidiyor ama burada stajyer arkadaşlara örnek olabilecek bir olay var.
"Avukatlık Kanununun 16. Maddesi 5. Maddeye, 5. Madde de 11. Maddeye atıfta bulunmaktadır. "Avukatlık Kanunu 11. Madde: Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez."" hususu STAJYERİN, AVUKATI YANINDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMASINA ENGEL DEĞİLDİR. BU KONUDA BAROLAR BİRLİĞİNİN İTİRAZ ÜZERİNE VERDİĞİ BİR KARAR VARDIR. Olayı kısaca açıklamak gerekirse bir stajyer arkadaşımıza stajı süresince(tabi stajının 2. altı ayında) avukatının yanında sigortalı olarak çalışmıştır. Tabi ruhsat alma sürecinde ssk kaydı çıktığı için ruhsat verilmemiştir. İtirazı üzerine Barolar Birliği bu durumun Avukatlık Kanunu ve Staj Yönetmeliğine aykırı olmadığına karar vermiştir.
Bu kararı Ankara Barosunun duyurular bölümünde okumuştum bulabilirsem siteye de eklemek istiyorum. Bu durum gerek stajyer arkadaşlarca gerekse yanında stajyer olan meslektaşlarca bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.
İLGİLİLERİ DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM, SAYGILARIMLA...
Old 04-11-2007, 14:33   #35
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan İlgİlİ Karar Aynen Aktariyorum Ankara Barosunda YayimlanmiŞtir

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun 19.02.2006 tarih 3614-9 sayılı kararı ile, avukatlık stajını bir avukatın, avukatlık bürosunun ya da avukatlık ortaklığının "işlerinde" SSK bünyesinde sigortalı olarak tamamlayanların durumunun Avukatlık Kanununun 12/c maddesinde belirtilen "Bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" niteliğinde olduğu ve avukatlıkla birleşebilen işler arasında sayılması gerektiğine karar vermiştir.
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI
Yönetim Kurulu Kararı
KARAR NO:3614-9 KARAR TARİHİ: 19.02.2006

Hukuk Fakültesinden mezun olan 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu hükümleri uyarınca stajını yapıp tamamlayan _____________'nın _______ Barosu Levhasına yazılmasına ilişkin 02.02.2006 günlü Yönetim Kurulu Kararını vermiş olmakla, Avukatlık stajını Av.__________ ve _______&_______ Hukuk Bürosu işyerinde SSK bünyesinde sigortalı olarak tamamlayan _____________________'ın bu durumunun Avukatlık Yasasının 12/c maddesinde belirtilen "Bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" niteliğinde olduğu ve "Avukatlıkla birleşebilen işler" arasında sayılması gerektiği ayrıca Avukatlık Yasasının 16. maddesinin de sürekli staj yapmaya engel bir işte çalışmama koşulunu içermesi nedeni ile adı geçenin __________ Barosu levhasına yazılma isteğinin kabulüne 19.02.2006 günü katılanların oybirliğiyle karar verildi.

Başkan
Av.Özdemir Özok
Başkan Yardımcısı
Av. Ünsal TOKER
Başkan Yardımcısı
Av. Ali ŞEN
Genel Sekreter
Av. İ. Güneş GÜRSELER
Sayman
Av. Soner KOCABEY
Üye
Av. Muhsin ERGAZİ
Üye
Av. Cengiz TUĞRAL
Üye
Av. Alpay SUNGURTEKİN
Üye
Av. Canan ŞENER
Üye
Av. Sani YILDIRIM
Üye
Av. Halit ÖKÇESİZ

TC
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Konu: _________'ın baro levhasına yazılma kararının onaylandığı 10.03.2006

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINA

Avukat Stajyeri __________'ın ________ Barosu levhasına yazılmasına dair Yönetim Kurulu Kararının uygun bulunduğuna ilişkin Birliğiniz Yönetim Kurulu'nun 19.02.2006 tarihli kararı ve dayanağı belgeler birlikte incelendi.

_________'ın Hukuk Fakültesinden mezun olarak 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümleri gereğince stajını yapıp tamamladığı, diğer vasıf ve şartları da haiz bulunduğu anlaşıldığından, Birliğimiz Yönetim Kurulu'nun inceleme konusu kararı onaylanmıştır.

Adı geçene 1136 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi uyarınca avukatlık ruhsatnamesi verilmesi için keyfiyetin Baro Başkanlığına bildirilmesini ve ilişik dosyanın da tevdiini rica ederim.
Old 04-11-2007, 18:24   #36
Av. Ramazan Çakmakcı

Değerli meslektaşım Av. Yasin Toprak'ın ulaştırdığı sözkonusu kararın linki aşağıdadır.

http://www.ankarabarosu.org.tr/Pg_html.aspx?Table=Duyuru&DataField=detailhtml&Dat aID=1093

Artık stajyer arkadaşlar avukatların yanına bu kararın fotokopisi ile gidip istedikleri ücreti rahat rahat söyleyip, ayrıca SSK yapılmasını da isteyebilirler ve öğlen yemeklerini yasal ve helal bir lokma yemenin rahatlığı ile yiyebilirler.

Şimdi sıra genç meslektaşlarımızın emeklerine sahip çıkma zamanıdır.

Bu konuda duyarlılık gösteren, mücadele veren, fikri tartışma ortamını sağlayan, onu derinleştiren, konuyu gündemde tutan, bir zamanlar stajyer avukat olduğunu unutmayan, tüm genç meslektaşlarımızı kardeşleri gibi gören ve yüreğindeki meslek aşkı halen sıcacık olan tüm meslektaşlarıma özellikle teşekkür ederim.

Sevgi ve saygıyla.
Old 05-11-2007, 09:03   #37
Adli Tip

Sayın Toprak ve Sayın Çakmakçı'ya bir kez daha teşekkür etmek istiyorum öncelikle.

Bu halde, avukat yanında ücret karşılığı çalışan avukatlar için, asgari bir ücret (yeniden ve uygulanabilir şekilde) belirlenirse, belirlenecek bu ücreti stajyer avukat arkadaşlarımız da talep edebilecektir. Mesleğe yeni başlayan avukatların sorunları da bugünlerde TBB tarafından düzenlenen bir forumda tartışılacak. TBB 2006 tarihli kararındaki ve 1972 tarhili tebliğindeki görüşünü muhafaza ediyorsa hala,
avukat yanında çalışan avukatlara verilecek ücret konusunda bir düzenleme yapılması ortak bir çözüm olabilir belki de. (Gerçi ben, daha önce de söylediğim gibi, stajyer avukatlara ücret verilmesinin zorunlu olmasının da en az şimdiki kadar sorunlar yaratacağını düşünmekteyim. Bence ideal olanı; stajyere, insanca yaşamasına yetecek miktarda bir burs verilerek, stajını yaptığı avukat yanında da daha hür olmasını sağlamak ve bağımısızlık gerektiren bir mesleğe, iş ilişkinisinin olmazsa olmazı olmazı olan "bağımlılık" unsuruyla başlanmamasını sağlamaktır.
Old 05-11-2007, 12:55   #38
Av. Ramazan Çakmakcı

Av. Uygar meslektaşım bende size teşekkür ederim. Dediklerinize katılyorum zorunlu ödeme sorun yaratacaktır. Ancak ben diyorum ki isteyen avuakt ücret ödeyebilsin ve SSK yaptırsın ücret alalmak isteyen stajyerde isteyebilsin. Ücret ödemeyecek olan bürolarda ücret istemeyen stajyerler alırlar. Eğer stajyerin emeğinden faydalanılacak ise stajyerde ücret isteyebilsin derim.
Bahsi geçen foruma katılacak gençler varsa bu forumlarda tartışılan görüşleri gündeme taşırlarsa ve en azından kendi aralarında bu son TBB kararını dağıtırlarsa ufak ufak bir şeyler belki değişmeye başlar diye ümit ediyorum
Saygılarımla
Old 05-11-2007, 15:11   #39
Adli Tip

Alıntı:
..... bu forumlarda tartışılan görüşleri gündeme taşırlarsa ve en azından kendi aralarında bu son TBB kararını dağıtırlarsa ufak ufak bir şeyler belki değişmeye başlar diye ümit ediyorum
Saygılarımla

Aynen Katılıyorum.

Ben foruma katılmayı istiyorum ama katılabilecek miyim bilemiyorum.
En azından Ankara'daki meslektaşlarımızın mutlaka katılmaları gerekir diye düşünmekteyim.

Saygılarımla,
Old 06-11-2007, 00:32   #40
minee.mine

Ben de bir reklem ajansında ücret almadan stajyer olarak çalıştığım için bu durumu (her meslek grubu için) çok büyük haksızlık olarak görüyorum . Staj yaparken bir büroda, okul gibi oturup sadece gözlem yapmıyor, bir fiil çalışıyor ve işlerin yürümesine katkıda bulunuyorsunuz.
Bir emek sarfiyatı var ve işletme sahibi bu emeğin karşılığında kazanç sağlıyor hiç değilse işleri hafifliyor. Doğal olarak da hem bu emeğin karşılığı olarak hem de stajyer'in yaptığı işten keyif alması ve daha verimli olması için bir karşılık ödenmesi gerekir.
Old 10-11-2007, 19:16   #41
minee.mine

Çalışıp emek veren biri için parasız yaşamayı öğrenmek bence çok gereksiz bir şey. Çalışıp emek verdiği halde kazanamayan kişide, işe karşı ilgi ne kadar olabilir ki
Stajyer çalıştığı iş yerinde hiç bir işe karışmıyor uzaktan gözlem mi yapıyor; durum böyle ise haklısınız para vermeye gerek yok. Çalışmayan yemesin felsefesinden yola çıkarak emek vermeden kazanamayacağını öğrensin.
Peki hangi işletme böyle bir şeyi hoş görür. Ayak altında hiç bir işe yaramayan gereksiz kalabalık oluşturmak kimin işine gelir.
Tek mantık işletmeci için bürodaki elemandan olabildiğince faydalanmak; işi başka şekilde öğrenemeyecek olan stajyer için de çalışıp bir şeyler başardığını görerek, hem bilgi pekiştirmek hem de bunun karşılığını görmek. Yani karşılıklı memnuniyet , önemli olan miktar değil fakat cüzi de olsa emeğinin takdir edilmesidir.
Old 12-11-2007, 19:36   #42
dicle3008

benim şahsi fikrime göre stajyerlerin ücret karşılığında çalışmasının yasak oluşu hiç de adil bir uygulama değil tamam barodan kredi alabiliyoruz ama geri ödemeli zaten okul hayatında aldığımız bursların da geri ödemesi var hangisini geri ödeyelim hangisini ödemeyelim iş piyasası da malum...
Old 12-11-2007, 23:20   #43
agah

Stajyer avukatların staj süresince paraya ihtiyaç duyması belki de kendi memleketlerinde değil de mezun oldukları okullarının bulunduğu illerde staj yapmak istemelerinden kaynaklanıyor.İstanbul gibi bir ilde staj yapan kişi için para tabi ki büyük sorun teşkil eder.Ama ben stajımı mersinde yapmak istiyorum ve ailemle birlikte kalacağım için yanında staj yapacağım avukattan ücret istemeyi de düşünmüyorum.Para ihtiyacımı da barodan kredi alarak gidermeyi düşünüyorum.Yanında staj yapılan avukattan ücret almak beraberinde bu ücretin karşılığını istemeyi de getirir ve bu durum gerektiği gibi bir staj eğitimi yapılmasına engel teşkil eder diye düşünüyorum.Oysa ben bana sadece yanında staj yapacağım avukatın bana avukatlık mesleğini öğretmesini istiyorum.Bunun bilgi ve tecrübenin bir sonraki nesile aktarılması ve mesleki dayanışma gibi temiz düşüncelerle yapılmasını, yani beni bir çalışan gibi görmemesini istiyorum.Evet staj süresince o kişiye para kazandıracağım ve işlerini kolaylaştıracağım ama o da bana bilgisini aktaracak.Tabi staj eğitimim sadece avukatlık mesleği ile ilgili olacak.Mesleki işler dışında bir talebe de hayır diyebilmek istiyorum.Oysa stajım ücretli olursa bunu söyleyebilmek çok zor olur.Yoksa çok mu idealist oldu düşüncelerim
Old 08-02-2008, 18:05   #44
Av.ERKAN

Varsayılan Şİrket Temsİlcİsİ Olabİlİrmİyİz

Lİmİted Şİrkette Temsİlcİ Veya MÜdÜr Olabİlİrmİyİz?
Old 08-02-2008, 19:36   #45
salimengin

Alıntı:
Yazan agah
....Evet staj süresince o kişiye para kazandıracağım ve işlerini kolaylaştıracağım ama o da bana bilgisini aktaracak.....

Sayın agah; iyi hoş diyorsunuz da şu şehr-i İstanbul'da istisnaları bir kenara bırakırsak kaç avukat stajyerine birşeyler öğretme derdinde acaba???
Old 08-02-2008, 20:03   #46
agah

Alıntı:
Mesleki işler dışında bir talebe de hayır diyebilmek istiyorum.Oysa stajım ücretli olursa bunu söyleyebilmek çok zor olur
Dedim. Ama ücret karşılığı çalışmaya başladım ve ayak işlerine de bakmaya başladım.Çok idealist değilmişim.
İstanbul için normal.Ona diyecek birşeyim yok.
Old 09-02-2008, 02:16   #47
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Stajyerin avukat yanında sigortalı olmasını yargı uygun buldu

Ankara 16. İdare mahkemesi; stajyerin avukat yanındaki stajı süresince staj yaptığı avukatın sigortalısı olmasını onayladı

http://www.barobirlik.org.tr/calisma...skin_dava.aspx
Old 09-02-2008, 10:48   #48
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Adliye stajı dönemindede Avukat yanında sigortalı olabilirsiniz

Yukarıdaki 16. İdare Mahkemesi Kararının güzel olan yanı adliye satjı döneminde de avukat yanında sigortalı olmanın yasak olmadığını ortaya koymasıdır.
Mahkeme heyetini hukuka uygun olan ve binlerce gencin sağlık ve sosyal güvenlik imkanı kazanmasını sağlayan, (onların erken emekli olmasını ve sağlık sorunlarında yanlız kalmamalarını sağlayan) bu kararı için yürekten kutluyorum.
Aynı duygularım stajyer avukatın sigortalı olmasını uygun bulan Türkiye Barolar Birliği kararın veren değerli meslektaşlarım içinde geçerlidir.
Saygılarımla
Old 03-04-2008, 11:42   #49
CENTELBOY 54

Ya birşey sormak istiyorum arkadaşlar stjyere ücret verilmeyebilir stajyer öncelikle öğrenmeli deniliyor maddi duruma gelince baro kredisi çözüm olarak öneriliyor bunu anlayamıyorum çalışırken emek karşılığı yok ama maalesef borçlanmamı var stajdan sonra bu para hemen kaznılıp kredi ödenebiliyor mu sorduk mu acaba bunu memnun olan arkadaşlar var mı?
Old 30-04-2008, 15:57   #50
Hemocrania

Alıntı:
Yazan ÇAĞDAŞ
her şey para değil arkadaşlar bence bunun öncesinde iyi bir hukuçu olmak için gerekn çabayı fazlasıyla gösterelim eminimki ondan sonrada para kendiliğinden gelecektir..stajyer avukat veli..

kesinlikle katılıyorum herşey para değil ama...

Küçük şehirlerde staj yapan arkadaşlar bilirler..Genel olarak hiç birimiz staja başlarken para konusunu açmayız . Öğrenelim de para mühim değil deriz..ve hikaye böyle başlar ...

icra işlerinin bütün hamallığı yapılmaya başlanınca "acaba?" lar başlar. Getir götür işlerine dönüşünce de artık emin olursunuz ki "ufak da olsa bir meblag ne güzel olurdu diye". para almadan işleri yogun bürolarda çalışan ve cebinden para çıkan arkadaşlarım bile var.

Ben bu konuda şanslı ve yakınma hakkı olmayan bir stajyerim. Küçük bir büroda ve dava seçen bir avukatın yanında tek kelime para konusu açılmadan staja başladım.. Diğer stajyer arkadaşlara nazaran daha az yorucu iş yapıyorum. ve düzenli para almıyorum haftalık ya da aylık olarak.

Fakat öyle şeyler yaşıyorum ki staj hayatımda bundan yıllar sonra yanıma stajyer avukat aldığımda muhtemelen çok şanslı olacak çünkü gördüğüm muameleyi aynen uygulayacağım.Neler yapmadı ki,

** ilk yazdığım dilekçeyi müvekkil almaya geldiğinde kendisi yoktu ve ücreti ben tahsil ettim. Avukatım geldiğinde ücreti verirken yarısını bana uzattı emeğindir diyerek ve bugüne kadar diğer tüm dilekçelerde bu şekilde davrandı hatta bazen tamamını verdi.o parayı çerçeveletip asabilirdim ama malum stajyeriz

**ikinci dilekçem temyiz dilekçesiydi..imza attıktan sonra okudu güvenini göstererek..ve ilk dilekçe,ilk icra takibi .ilkler bir stajyerin hayatında cidden önemli.

**adliyeye gitmem gerektiğinde 3 kişilik masraf verir ve her zaman artar..hani istenmez de ben artanı vermek isterim kabul etmez.

**müvekkil geldiğinde beni "stajyer" olarak değil de " avukat " olarak tanıştırır ve müvekkile benimde aklıma takılan şeyler varsa sorarım.

** müvekkillerle birebir görüşmeler yaptığım da oldu.ücret konusunda anlaştığımda..

Ve şu anda kendime müvekkil-avukat ilişkileri, para istemek gibi yani olayın perde arkasındaki konularda güveniyorum.Belki bütün dava türlerini görmedim ama ne yapacağımı biliyorum.ve bütün bunları avukatıma borçluyum.avukatımdan "nasıl zengin olunur" u öğrenmedim ama nasıl düzgün bir avukat olunabileceğini öğreniyorum diyebilirim.

sözün özü para istenmesin tamam ama Avukat büyüklerimiz de emeğe saygı göstersinler
Old 05-05-2008, 19:11   #51
KaanK

Bu durum bana göre bir kısır döngü.Şöyle ki staja başlayacağınız zaman avukatın yanına gidersiniz ücret pek bir soğuk gelir avukata ve "bize de böyle davranıldı bize de kimse para vermedi" diyerek kendisine yapılanın (kaldı ki o zaman o meslektaş da muzdariptir aynı durumdan )aynısını devam ettirir.Stajer av. stajını tamamlar, işe başlar yıllar geçer,durumu gayet iyidir, yanına gelen stajyer avukatın mahsun durumuna bakarak "ücret verecek durumda değilim bize de kimse vermedi karın tokluğuna çalıştık " der.Bu böyle uzar gider. Kendi meslek örgütümüz,hani avukatların haklarını koruyan durumunu iyileştirmek için çalışan meslek örgütümüz ise bu vaziyeti görmemezlikten gelmeye devam eder ve bu durum sonsuza kadar böyle gider gibime geliyor. Tabi bütün meslektaşlarımız için geçerli değil bu düşüncelerim, gerçekten hakkını veren ,bazı meslektaşlarımızın anlattığı gibi hakkını bırakmayan avukatlarımızı tenzih ediyorum
Old 06-05-2008, 11:22   #52
Av. Asena

Henüz adliye stajım başlamamışken bazı avukatlarla yapmış olduğum görüşmelerde duymuş olduğum cümleler beni hüsrana uğratmadı değil.

"Ben sana mesleği öğretiyorum, aslında senin bana para vermen lazım ama bak ben istemiyorum."

"(bu cümleyi sarf eden avukata) Sayın üstadım(!), iyi hoş da Yasa gereği yapılan bir iş bu. Bürosunda stajyer avukat bulundurma, bu mesleği öğretme zorunluluğu yok." dediğimi de bilirim. Ancak bu ifadeleri kullanan avukat da olmamalı. Hoş değil, ama maalesef ben karşılaştım.

Çeşitli konuşmalar akabinde stajımı bürosunda yapmaya başladığım avukat, tabiri caizse beni elimden tutup :"Bak burası adliye, bu şu kişi, bu bu kişi, hadi başla bakalım." deyip işin arka planını öğrenmemi sağlayan bir denize attı beni. Ne yapacağım tedirginliğiyle başladığım yolculukta başıma gelen herşeyi ders edinip öğrendim. Oturup anlatma ile olmuyordu zaten, mecbur işin içine girecektiniz. Canınızı sıkan olaylar olacak, yorulacak, anlaşmazlığa düşecek, insanlarla uğraşmak zorunda kalacaksınız.. Sabır ve edep gerektiren bir iş bizimki

Her adliye işi omuzlarınızdayken, her işe siz koşturuyorken bürosunda staj yaptığınız avukatın bu emeğinizi görmezden gelmesi elbette mesleki açıdan sıkıntılı ve daha yolun başındayken ezici ve bir o kadar da meslekten soğutucu bir durum. Ve fakat bu durumlarla da karşılaşılıyor. Elbette bu emeğin bir karşılığı olmalı.

Önemli olanın para kazanmak olmadığını anlamamız gerekir önce. Mesleği öğrenmek ilk hedef olmalı. Şu an mesleğimin çok başındayım ve öğrenmeye devam ediyorum. Stajımı yaptığım büroda çalışmaya devam ediyorum. Bu süreçte bazı stajyer arkadaşlarla da görüştük. Avukatık mesleğinin ne anlama geldiğini, avukatlığın nasıl yapıldığını, bu yolun çetrefilli kısımlarını sormadan önce para talebinde bulunması da yanlış değil mi? Kabul ediyorum, stajyer avukatların maddi anlamda zorlukları fazla, arkalarında destek gördükleri bir baro da yok (önemli olduğumuz hep vurgulanmıştır, sorunlarımız konuşulmuştur ama çözüm getirilmemiş ve konuşmaktan ileri gidilmemiştir, ya da en azından ben rastalamadım). Ancak hukuk fakültesinden yeni mezun, adliyede uygulamaya dahil en ufak bir fikri olmayan bir stajyer avukatın da mesleği değil parayı konuşması çok da uygun gelmiyor bana. Önceliklerin belirlenmesi gerekiyor. En iyi pozisyonun karşılıklı beklentilerin paralel olması halinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Satj dönemi boyunca verimli bilgilerin(teorinin pratik hayata geçişi) edinilmesi karşısında avukata işlerinde yardımcı olmak gibi.. Sadece zaman..

Parasız, karın tokluğunda çalışmalı stajyer diye bir noktayı vurguluyor değilim, asla! Sayın üstadlarımızın işlerini yapmak değil, onlara işlerinde yardımcı olmaktan bahsediyorum. (Konunun böyle algılanması halinde ayak işi yapmadığımız düşünülebilir. Sadece biraz iyiniyetli bakıyorum olaya, erinmeden) Adliyeye dilekçe götürüken kaç stajyer arkadaş dilekçeyi okuyor? Kaç stajyer arkadaş dilekçenin nasıl yazıldığına bakıyor? dilekçede neyin nasıl talep edildiğini kim okuyor? Bir de bu yandan bakılmalı. Avukatın öğretme yükümlülüğü var ama stajyerin içinde öğrenme isteği olmadıktan sonra ne kadar anlatılsa da boş. Yukarıda da demiştim, oturup anlatma ile olmuyor. Avukatın sorularına cevap vermesi için önce elinizde soru olması lazım, ya da örneğin ihtiyati haciz kararı alınırken nereden nasıl alınması gerektiğini anlatması (ki bu yeterli olmayacaktır) size göstermesi lazım.

İlla para değil, ama konu "emeğin karşılığını alma" olmalı ki bu meblağın yüksek olmasını da beklemeyin lütfen.. Ben beklemedim, bekleyeni de pek anlayamadım..
Old 08-05-2008, 14:47   #53
ercansisek

galiba bende epey sanslıyım.çünkü daha 2.sınıf öğrencisi olmama rağmen boş zamanlarımda avukat yanında işleri öğrenmek için çalıştım ve stajer avukatlardan daha iyi ücret aldım.stajda ücret vermek yada vermemek tamamen avukatın insafına ve sizden memnun olmasına bağlı.
Old 08-10-2008, 13:40   #54
inoktaanokta

Sanırım en şanslısı benim, ben de 3. sınıfa geçmiş bir öğrenci olarak avukatın yanında çalışıyorum. Ben de ilk dilekçemi temyiz dilekçesi olarak yazdım yazdıklarımın çoğunu avukatım çizdi ama olsun icra takipleri yapmak, müvekkil görüşmeleri olsun takipte ücret konusunda anlaşmalar olsun bana çok yetki verdi. Gelen müvekkiller dosyanın ne durumda olduğunu bana soruyor ve bu benim çok hoşuma gidiyor, ücret olarak da avukatımın icra takiplerini yapmamın karşılığında icra vekalet ücretinin yarısını bana verir. Daha stajyer değilim ama avukatım, beni daha şimdiden avukat yerine koyuyor, öyle tanıştırıyor.
Maddi, manevi hiç bir şey esirgemeyen sayın avukatıma burdan sonsuz teşekkürler, Sayın Av. Recep Gökce...
Old 11-10-2008, 16:51   #55
Burak_Cu

Bende 2.sınıftan itibaren her yaz tatili ve şubat tatillerinde çalıştım saolsun avukatım okul harçlarımı da yatırdı.
Old 20-10-2008, 08:35   #56
Ömer TOSUN

Değerli meslek buyuklerimizn ve arkadaşlarımızın konuyu hukuk ve ahlak çerçevesinde tartışmalarını keyifle okudum...

Ancak bu konu artık yasa, yönetmelik yahut erdem, ahlak, bağımsız düşünce vs. ile açıklanamayacak kadar derin bir yara haline gelmiştir.

Ne yazıkki avukatlık camiasından bu konuda belirgin bir ses yükselmemesinin sebebi de çok açıktır. "Vasıflı ve ucuz hatta bedava işgücü"

Çalışan bir insana çalışmasının karşılığı verilmeyerek, akbile simite sağlık güvencesinin olmayışına mecbur bırakılarak hangi erdem bağımsızlık ve araştırmacı hukukçuluk öğretilmektedir, merak etmekteyim...

Lütfen işi sahsi problemler haline getirmeyelim ve konunun genelini gözden kaçırmayalım...Ben stajyerime şöyle davranıyorum yahut benim avukatım iyidirden öte genel olarak bu işin nasıl yürüdüğünü ve bunun kaymağını da kimin yediğini hepimiz biliyoruz. Stajım sırasında İstanbul Barosunun ilanlar sayfasından almış olduğum 20 ye yakın ofisi ziyaret ettim ve emin olun hepisinden utanç içinde ayrıldım.Ya hiçbirşey yapmadan ve parada almadan oturacaksınız yahut herkesin yaptığı işi yarı hatta 3 te 1 fiyata yapacaksınız... Hatta stajyersiniz şu kadar diyen bazı ofisleri dışardan teelfonla arayarak lise mezunu tecrübeli takip elemanıyım dediğimde çok çok daha yüksek ücretlerle karşılaştım...

Avukatlık mesleğinin onur ve erdemini üniversiteyi yeni bitirmiş idealit gençleri mahkeme kalemlerinde ve icra dairelerinde ofisboy niyetine koşturmakta gören ve üstüne meslek öğretiyoruz canım diyerek manevi bir hazza ulaşan tüm meslektaşlarımı şiddetle kınıyorum.
Old 28-01-2015, 18:35   #57
üye47177

Eğer Avukat yanında çalıştırdığı stajyere, müvekkille nasıl sohbet edilir, nasıl ücret istenir, ne tür davalardan ne kadar alınır bu işin piyasası nedir, nasıl müvekkil kazanılır gibi işin en gerekli ama ince yönlerini öğretiyorsa ben şhsen bir stajyer avukat olarak değil para almak üstüne para da veririrm. Çalıştığım 3 büroda da değil müvekkilden para istenirken stajyere de öğretmek , stajyeri odadan çıkartıp duymasın diye kapıyı kapatan avukat gördüm, dosya incelemeden önce dosyadan aldığı vekalet ücreti bilgileri yazan kağıtları aldığını gördüm dosya vermeden önce,serbest avukatlık yapma dediği halde yapacağım babam vergi müfettişi avantajımdan yararlanacağım dediğim için ertesi gün sudan sebeple işten çıkaranı gördüm, yüzüme 'ne diye avukat çalıştırayım bir avukata vereceğim paranın 3te 1 ini stajyere verir çalıştırırım fazla çalıştırdığımda fazla mesai de isteyemez ben iş öğretiyorum derim' diyeni de gördüm. şimdi bu meslektaşlar bize iş mi öğretiyor, kendilerine rakip yetiştirmemek stajyerlere eziyet mi ediyor.Böyle iş öğretilmez ,böyle meslekten soğutulur.Biz stajyer avukatız işçi değil, katip değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi