Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takibinden sonra alınan ibranameye rağmen icra dosyasına tahsilatların geri alınması

Yanıt
Old 01-05-2007, 09:46   #1
Justinianus

Mutsuz Takibinden sonra alınan ibranameye rağmen icra dosyasına tahsilatların geri alınması

Değerli meslektaşlarım,
Müvekkil hakkında 2004 yılı vadeli toplam 8.500,00 YTL. meblağlı iki adet bonoya istinaden yapılna bir icra takibi yapılmış. Takipten sonra bankalara yazılan hacizlerden dosyaya giren 3.000,00 YTL. tutarında tahsilat var. Bu tahsilattan sonra müvekkilimin alacaklı asilden aldığı 01.07.2005 tarihli 12.500,00 YTL. ödenerek icra dosyasına ilişkin herhangi bir hak ve alacak kalmadığına dair ibraname var. Ancak bu ibraname dosyaya yansıtılmamış ve takibe kaldığı yerden devam edilmiş. Daha sonra yine 2005 yılında müvekkilimin bankalardan olan alacaklarından 7.500,00 YTL. daha haczedilerek dosya üzerinden tahsilat yapılmış. Son 7.500,00 YTL.nin dosyadan çekilmesi üzerinden bir yıldan fazla süre geçmiş. İcra dosyası halen devam etmekte ve dosyada 10.500,00 YTL. tahsilat görünmekte ve dosyanın kapanması için 4.000,00 YTL.'nin üzerinde bir meblağın yatırılması gerekmektedir.
Bu durumda benim açmam gereken dava menfi tespit midir yoksa sebepsiz zenginleşme midir? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Zira bildiğim kadarıyla istirdat davasının bir yıl içinde açılması gerekiyor.
Yardımalrınız için şimdiden teşekkür ederim.
Herkese iyi çalışmalar...
Old 01-05-2007, 11:13   #2
Av.Orhan Kaya

bence burda açmanız gereken dava istirdat davasıdır. (iik72)
1 yıllık sürenin de dosyadan paranın çekildiğini öğrendiğiniz günden itibaren başlaması gerekir. ( her ne kadar kanun ödeme tarihi olarak süreyi başlatsada burada direkt sizin ödemeniz söz konusu değil)
Old 01-05-2007, 11:30   #3
GÜLİZ

Sayın orhan kaya
Size katılmıyorum çünkü istirdat davasının açılabilmesi için kanuni sürenin kaçırılmış olduğunu düşünmekle beraber sizin savunduğunuz gibi borçlunun direkt ödemesi söz konusu olmadığını düşünürsek istirdat davasının diğer bir şartı olan 'borçlunun parayı icra tehdidi altında ödemiş olması' koşulu gerçekleşmemiş olur.Zira sizin dediğiniz gibi borçlu parayı direkt ödememişse istirdat davası için icra tehdidi altında da değildir.Çünkü kimse devam etmekte olduğunu bilmediği bir takibin tehdidi altında da olamaz.
Ancak açıkçası ben de tam karar veremedim menfi tespit mi sebepsiz zenginleşme mi?Ama istirdat açılamayacağı konusunda ki kanaatim kesin.

iyi çalışmalar diliyorum..
Old 01-05-2007, 12:26   #4
Av.Orhan

Olaya bende başka bir boyut katayım. İ.İ.K. 71 maddesinden hareketle takipten sonra itfa sebebiyle takibin iptali için İcra Mahkemesinde dava açar ve alacaklı duruşmaya gelip belge altındaki imzanın kendisine ait olduğunu kabul ederse, takibi iptal ettirme ve icranın geri iadesini talep etme hakkınız doğar. Eğer imzayı inkar eder ise de imzanın ona ait olduğunu ispatlayabileceğinize inanıyor iseniz cezai yaptırımları işletebilirsiniz.

Sayın @GÜLİZ'in istirdat davası açılamayacağı yönündeki görüşüne süre yönünden katılmakla birlikte, borçlunun varlığını önce kabul ettiği ve ödediği bir alacak için istirdat davası acılamayacağı gerekçesinden hareketle diğer tespitlerine farklı bir acıdan yaklaşıyorum.

Alacaklı belge altındaki imzayı kabul etmez ise bankadan tahsil edilen fazlaya ilişkin para için sebepsiz zenginleşme, bakiye dosya borcu içinde borclu olunmadığının tespiti için menfi tespit davası açılması uygun olur kanımca.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi