Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ABD'de evlenip Turkiye'de boşanmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2007, 16:59   #1
Konuk

Varsayılan ABD'de evlenip Turkiye'de boşanmak

Merhaba,
Ben Turkiye'de yasamakta ve 15 yildir ulkemde tip doktoru olarak calismakta iken 3 ay once ABD'nin Virginia eyaletinde Amerikali olan esim ile evlendim. Meslegime ve ekonomik ozgurlugume onem veren bir insanim. Ancak evlendikten sonra esim orada yasal olarak oturmam ve calismam icin gereken belgeleri gondermedi. Ekonomik durumunu bahane etti. Aile butcesinden habersiz gunluk olarak sadece 10 dolar alarak (gunluk ihtiyaclar ve harcamalar icin) yasamima devam ettim. Kredi karti cikartmadi,dolasmam icin araba anahtarlarini vermedi. Gunluk harcamalarimdan herturlu ihtiyacimi da karsilamami bekledi. Ayrica gitmeden onceTurkiye'de evlilik nedeni ile yaptigim harcamalar (ucak bileti, alisveris vb.) nedeni ile olusan kredi borcumu da 3 ay boyunca odemedi. Green card cikartmak sadece 2 ay alir diye oyaladi. Baska kisilerle gorusmemi istemedi ve arkadas edinmeme mani oldu. Yine de orada edindigim arkadaslarimdan prosedurun en az 6 ay alacagini ogrendigimde de daha once soyledigi bu sozleri yalanladi. Aramizda gelisen tartismalarin birisinde ise aniden internete girip tek yon ucak bileti alip beni tekrar Turkiye'ye gonderdi. Tartisma nedenlerimiz genelde Green Card basvurusu, borclarim ve evde bana karsi uyguladigi hizmetci ya da kole muamelesi idi. Buraya dondugumde "spouse abuse" olayinin gocmen kadinlara yonelik sıkca uygulanan bir kotu muamele oldugunu cesitli makaleler okuyarak ogrendim. Su anda bu sistematik kotuye kullama olayini bir daha yasamamak icin bu evliligi tek tarafli bitirme karari aldim. Bu konuda sizden bilgi ve destek almak amaci ile asagidaki sorularima yanit ariyorum:
1.Kendisinin Turk olan ilk esinden Amerika da bosandigini biliyorum fakat Turkiye'de bosanip bosanmadigini ogrenmek icin ne yapmam gerekir ? Cunku belki de bu nedenle Green Card basvurusunu geciktirmis olabilir diye dusunuyorum.
2. Bosanma davasini Turkiye'den yapabilme imkanim var mi? Amerikan Buyukelciligi araciligi ile dava acabilir miyim? Cunku bu islem icin ABD'ye gitmem ve orada kalmam icin gereken extra maddi yuku kaldirabilecek durumda degilim..
Lutfen beni aydinlatiniz..
Saygilarimla
Old 08-12-2007, 11:52   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

İlk sorunuzu tam olarak anlayamadım. İlk eşinden boşanmasına ilişkin mahkeme kararının Türkiye'de tanınıp tanınmadığını mı merak ediyorsunuz yoksa bu boşanmanın ABD'de de geçersiz olmasından mı endişe ediyorsunuz? Eğer eşiniz aynı zamanda Türk vatandaşı ise Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden eşinizin nüfus kayıt örneğinin çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda önceki evliliği ve boşanma kararıyla ilgili bilgiler görüncektir. Bunu yapamıyorsanız kendi nüfus kayıt örneğinizi isteyerek evlilik durumunuza bakabilirsiniz. Ayrıca bu konuda size yardımcı olmamız için ABD'de nerede, nasıl evlendiğinizi kısaca açıklamanız yararlı olacaktır.

İkinci sorunuz bakımından Türkiye'de şu anda bir ikametgahınız varsa ikametgahınızın bulunduğu ildeki aile mahkemesinde boşanma davası açabilirsiniz. Ayrıca boşanma davasıyla birlikte nafaka ve tazminat da isteyebilirsiniz.

Eğer Türkiye'de bir ikametgahınız yoksa Türkiye'de şu anda geçici de olsa oturduğunuz yerde boşanma davası açabilirsiniz. Ancak Türkiye'de ikametgahınız olmadan Türkiye'de boşanma davası açmanız halinde nafaka ve tazminat isteyemezsiniz. Nafaka ve tazminatı ABD'de açacağınız bir davayla isteyebilirsiniz. Bunun nedeni ikametgah olmadığı halde Türk vatandaşlarına kişi halleriyle ilgili Türkiye'de dava açabilme olanağının tanınmasıdır. Ama nafaka ve tazminat kişi hallerine girmediğinden bu istisna kapsamında değildir.

Boşanma kararı verildikten sonra bunun ABD'de tanınmasını istiyorsanız ABD yasalarına uygun olarak ABD'de tanıma isteminde bulunmanız gerekiyor.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 10-12-2007, 10:38   #3
Konuk

Sorularımı yanıtladığınız için tesekkur ederim.
İlk sorumda amacım oradaki evliliğimin belki de eşim burada hala evli olduğu için geçerli olmaması düşüncesidir.
Eşimin ABD'de boşandığına dair evrakları gördüm ve evlenmeden önce evlendirme dairesine bu evrağın bir fotokopisi verildi. Ben ABD'nin Virginia eyaletinde evlendim. Eşim Turk vatandaşı değil.
Benim ikamet adresim Ankara Turkiye. Bu durumda eşim ABD de iken ben burada boşanma davası açabilir miyim?

Sorularımı yanıtladığınız ve ilgilendiginiz icin Tesekkur Ederim..
Old 10-12-2007, 21:21   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Evlendikten sonra bu durumu ABD'deki Türk konsolosluğuna bildirdiniz mi, yani Türk makamları önünde evliliğinizi kaydettirdiniz mi? Bunu sorma amacım ABD'de geçerli olarak evlenmekle beraber bunu Türkiye'de sona erdirmeniz için Türkiye'de de kaydedilmiş geçerli bir evliliğiniz olmalıdır.

Eşiniz ABD'de geçerli olarak boşandığına göre bu durum sizin evliliğinizi etkilemeyecektir.

Yeniden söyleyelim, Türkiye'de ikametgah sahibi olmanız halinde sorun yoktur, ancak ikametgahınız olduğunun kabulü için muhtarlıkta kaydınız bulunmalıdır. Eğer varsa hiçbir sorun çıkmadan ikamet ettiğiniz ildeki aile mahkemesinde boşanma, nafaka ve tazminat istemiyle dava açabilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukata başvurmanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun, yanıtınıza göre Ankara Barosunun Adli Yardım Bürosuna başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi