Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dayak Atan,Tehdit Eden Eşe Boşanma Davası,Koruma Kararı Ve Suç Duyurusu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2007, 15:23   #1
suk

Mesaj Dayak Atan,Tehdit Eden Eşe Boşanma Davası,Koruma Kararı Ve Suç Duyurusu

eşimle 2002 yılında evlendik yaklasık 5 yıldır evliyiz.2 kız cocugumuz var biri 4 digeri 2 yasında suanda babamın evindeyim dayak ve asagılama yuzunden boşanmak işteyorum.cocukları asla göstermeyecegini ve bosanmayacagını soyluyor.suanda cocuklarımı gostermiyor. nayapacagımı bilemiyorum.surekli beni korkutarak bana hayatı zindn edecegini soyluyor suanda bosanma davası acacam ama hiçbir bilgim yok ve yardım ederseniz cok memnun olurum.
Old 17-11-2007, 15:43   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın suk,

Açılacak davanın her aşamasında size yardım etmemiz mümkün olmadığı gibi buradaki öneriler sizi sağlıklı bir neticeye ulaştıramayabilir. Bir meslektaşımıza başvurun. Profesyonel yardımı bu şekilde sağlayamayacak durumda iseniz,yani mali durumunuz yeterli değilse , bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine müracaat edin.Saygılar.
Old 17-11-2007, 18:37   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin dayak atması ,aşağılaması,size hayatı zindan edeceğini söyleyerek tehdit etmesi suçtur.

Bu durumda yapılabilecek birden fazla hukuki olanak bulunmaktadır.

A-Savcılığa eşiniz hakkında ceza davası açılması için suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

B-Aile mahkemesine başvurarak :

1-Eşinizin belirtilen davranışları yapmasının yasaklanmasını

2-Bulunduğunuz /sığındığınız yere yaklaşmamasını

3-İletişim vasıtaları ile sizi rahatsız etmemesini

4-Müşterek konutun ve ev eşyalarının size ve çocuklara tahsisini

5-Geçiminiz için nafaka tayinini

6-Çocukların sizin yanınızda bulunmasını

7-Eşinizin tedavi için bir kuruma gitmesini

8-Eşinizin müşterek evden uzaklaştırılşmasını

talep edebilirsiniz.

Bu başvuru ücretsiz olup duruşma yapılmadan karar verilir.Bu koruma kararına eşiniz uymassa üç aydan altı aya kadar hapis istekli olarak hakkında ceza davası açılır.

C-Koruma kararı boşanma konusunda hangi yönde karar vermek istediğinize ilişkin size soluk almak fırsatı verecektir.

Eğer kararınız boşanma yönünde olacak ise

Aile mahkemesinde boşanma davası açabilir ve aşağıdaki taleplerde bulunabilirsiniz.

1-Kendiniz ve müşterek çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dava sırası ve sonrası için nafaka,

2-Koşulları bulunuyorsa maddi-manevi tazminat

3-Yaşıküçük cocuklar için velayet

4-Dava süresince müşterek konutun size ve çocuklarınıza tahsisini isteyebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan yardım almanız çok önemlidir.Mali durumunuz bir avukata vekalet ücreti ödemeye elverişli değil ise,bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Size ücret ödemeyeceğiniz bir avukat tayin edilecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi