Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 13-11-2007, 14:53   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak istemiyorum

Merhaba ben iki çocuk anesiyim 21 yıllık evliyim eşim 3 yıl önce evi terk etti evin eşyalarını alarak ayrıldı.Bu zaman içinde çok cüzzi bir yardımda bulundu bende o dönem çalıştığım için pek ses çıkarmadım fakat sağlığım bozulupta işten ayrılana denk.Kendisine nafaka davası açtım ve dava sürüyor.Şimdi eşim bana boşanma davası açtı fakat oldukça değerli bir mülk sahibi olmamız nedeniyle ben boşanmak istemiyorum.Eşim arsasını bekarken almış ama üzerine evi 2002 den önce birlikte yaptık.Sizlere sorum şu hak kaybına uğrayabilirmiyim.Yada nasıl bir yol izlememeliyim.Teşekkürler kolay gelsin
Old 13-11-2007, 19:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sorunuz iki bölümde incelenmelidir.

1-Eşiniz boşanma davası açmış ve siz boşanmak istemiyorsunuz.

Bu durumda açılan davanın haksız oluşunu,boşanmaya sebep gösterilen olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispat ettiğinizde, dava reddedilecektir.

Fakat üç yıl içinde yeniden bir araya gelmediğinizde eşiniz bu kez yeniden dava açabilir ve bu kez fiili ayrılık sebebi açılan boşanma davası kabul edilir.

Bu sonuçtan kaçınmak mümkün değildir.

Davanın kabul edilmesi sizin,nafaka ve tazminata ilişkin haklarınızın tartışılmasına engel değildir.

2-Eşinizin evlilik öncesi edindiği arsa üzerine ev konusunda şunlar söylenebilir.

Yapılan eve yapmış olduğunuz katkı oranında "katkı payı alacağınız "bulunmaktadır.Bu katkının katkı yapılan dönemdeki oranı değer atışı ile birlikte dikkate alınacaktır.

Örneğin ev için 100 lira harcandı.Siz 1/5 oranda yani 20 lira katkıda bulundunuz.

Evin değeri bu gün 500 lira.Katkı oranınız 1/5 yani 100 lira olacaktır.

Fakat katkı payı davası ancak boşanma sonrasında karar verilmesi mümkün olan bir davadır.Yani boşanma yoksa,katkı payı alacağınız da yoktur.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosuna başvurarak adli yardımdan yararlanmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi