Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meslek Etiği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2009, 14:37   #1
Av.Ayşegül Çoban

Varsayılan Meslek Etiği

Merhaba Arkadaşlar.Herkese kolay gelsin.Bugün sizlerle başıma gelen bir olayı anlatıp bu durm karşısında ne yapmam gerektiği konusunda fikri nizi almak istedim.İki tane yaşı küçük müvekkilim vardı.Yağma suçunu işledikleri için ağır ceza mahkemesinde yargılanıyorlardı.Aileleri sürekli yanıma gelip durumu soruyorlardı ben de bu aşamada thliyenin mümkün olmadığını duruşmayı beklemeleri gerektiğini izah etti .Derken duruşmaya bir hafta kala başka bir avukatın yanına gittiklerini o avukatta" bu ne biçim avukat ben olsam dosya ağır ceza mahkemesine bile gelmezdi beni tutarsanız çocukları hemen tahliye ettiririm "demiş.Vatandaşlarda o avukatı tayin etmişler.Yani ben almış olduğum davayı daha ilk duruşmasına çıkamadan dosyayı elimden aldı.Şimdi vatandaşlar peşin aldığım bir kısım parayı geri istiyorlar ancak beni henüz azletmemişler.Şimdi sizce bana bu şekilde hakaret eden avukat hakkında ne yapmam gerek aldığım kısmı iade etmesem ne olur çünkü ben kendim çekilmedim ve o aşamaya kadar yapılması gereken herşeyi yaptım.
Old 23-06-2009, 15:03   #2
miss_lawyer

Sn Meslektaşım,vekaletnamenizin olduğu bir dosyay başka bir avukat vekaletname sunmak isterse o avukat sizden muvafakat almak zorundadır. İyi çalışmalar
Old 23-06-2009, 15:03   #3
erkoo1733

Henüz ortada bir azil durumu olmadığı için Avukatlık Kanunu'nun 166/1 maddesi:
Avukatın hapis hakkı ve avukatlık ücretinin rüçhanlı bulunması:

Madde 166 - Avukat, müvekkili tarafından verilen veya onun namına aldığı malları, parayı ve diğer her türlü kıymetleri, avukatlık ücreti ve giderin ödenmesine kadar, kendi alacağı nispetinde elinde tutabilir.

Eğer ki azil durumu gerçekleşirse; Av. Kanunu m.174;

Avukatın işi takipten vazgeçmesi, azli ve ücretin gününde ödenmemesi:
Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret istiyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.
Avukatın azli halinde ücretin tamamı verilir. Şu kadar ki, avukat kusur veya ihmalinden dolayı azledilmiş ise ücretin ödenmesi gerekmez.
Old 23-06-2009, 15:11   #4
ladre

Vekalet ücretini hakediyorsunuz bu konuda bir sıkıntı yok. Size tavsiyem diğer avukatı baroya şikayet etmeniz. Baro disiplin kurulu gerekli incelemeyi yapacaktır. Buna benzer başka bir olayda diğer avukat daha dikkatli ve özenli konuşacaktır en azından. X bir avukat hakkında bende aynı sorunu yaşadım ve şikayette bulundum.
Old 23-06-2009, 15:31   #5
Av. Mehmet Toprak

Meslektaşım, hem ilk celsede tahliye ederiz abi zihniyetini ve hem de tutuklu yakınlarının ödedikleri parayı geri alabilmek için başvurdukları yolu aynı anda çok güzel özetleyen bir olayı anlatmışsınız.
Adliye koridorlarında bekleşen tutuklu yakınlarına bir bakın. Sürekli dualar ediyorlar. Hepsinin gözleri yaşlı, nasıl da vecd halinde yaradana sığınıyorlar. Aynı çölde Leyla'sını arayan Mecnun gibi değil mi?
Tutuklama tedbiri bu şekilde uygulandığı sürece ilk celsede tahliye ederiz abi çeteleri de var olmaya devam edecek. Kendilerine söylenecek her yalana inanmaya hazır tutuklu yakınları da çölde Leyla'yı arayan Mecnun gibi oradan oraya savrulup duracaklar böyle.
Tutuklu yakınlarına doğruyu anlatmak Leyla'nın hayali peşinde yollara düşen Mecnun'a, Leylayı göstermeye benzer. Doğru önünde durduğu halde o hayaller peşinde koşmaya devam eder.
Sizin olayınızda belli ki davayı devralacak meslektaşımız dosyada bir başka avukatın vekaletinin olduğundan haberdar olmuş ileride bir sorun olmaması için de dosyanın tek sorumluluğunun kendisine bırakılmasını istemiş. Büyük ihtimalle olay anlatıldığı esnada sesli düşünerek bir takım sözler sarfetmiştir. Tutuklu yakını da bu sözleri mucize kabilinden umut ışığı olarak görüp hemen sizden dosyayı almaya çalışıyor.
Paranın iadesi meselesine gelince bu noktada Mecnun gidiyor kırk yıllık şark kurnazı tüccar geliyor. En mazlum halleri ile büroya doluşuyorlar. Ya sende gir öbür avukatta girsin diyorlar. Ya da (verdikleri parayı fazla buluyorlarsa) öbür avukat senin için böyle söyledi diyerek avukatın onurunu kırıp dosyadan kendiliğinden istifa etmesini sağlamaya çalışıyorlar.Sanmayın ki sizi azletmeleri halinde avukatlık ücretinin tümünü ödemeleri gerektiğini sorup öğrenmediler.
Old 23-06-2009, 15:36   #6
ladre

Adliye koridorlarında bir avukatın aldığı işi ben yaparım diyerek,keşke haber verseydin senin eline şimdi şu kelepçeyi taktırmazdım diyen, cezaevine giden şüpheli yada sanığa sarılan avukatlar oldukça onurlu mesleğimiz kirleniyor.
Old 23-06-2009, 15:43   #7
av_fguz

Aldığınız ücreti vermek durumunda değilsiniz.Bir arkadaşımız kanun maddelerini yazmış zaten.Ancak şikayette bulunmadan önce meslektaşınızın bu sözleri sarf edip etmediğinden de emin olmalısınız bence.
Varsayalım ki bu sözleri söyledi.Yakından biliyorum söyleyenler var.Benim merak ettiğim tahliye gerçekleşmediği takdirde veya vaad ettikleri işleri yapamadıkları takdirde müvekkillerine ne çeşit bir açıklama yapıyorlar.Müvekkilleri dönüp de; "hani tek celsede boşayacaktın" veya "hani ilk duruşmada tahliye edecektin" dediğinde bu arkadaşlar nasıl olayın içinden sıyrılıyor çok merak ediyorum.
Old 23-06-2009, 20:39   #8
myilmaz

Alıntı:
Yazan av_fguz
Aldığınız ücreti vermek durumunda değilsiniz.Bir arkadaşımız kanun maddelerini yazmış zaten.Ancak şikayette bulunmadan önce meslektaşınızın bu sözleri sarf edip etmediğinden de emin olmalısınız bence.
Varsayalım ki bu sözleri söyledi.Yakından biliyorum söyleyenler var.Benim merak ettiğim tahliye gerçekleşmediği takdirde veya vaad ettikleri işleri yapamadıkları takdirde müvekkillerine ne çeşit bir açıklama yapıyorlar.Müvekkilleri dönüp de; "hani tek celsede boşayacaktın" veya "hani ilk duruşmada tahliye edecektin" dediğinde bu arkadaşlar nasıl olayın içinden sıyrılıyor çok merak ediyorum.

Bu sefer de hakimi hedef gösterip insanları hakimlere karşı kışkırtacaktır, yapanı stajım esnasında bizzat gördüm oradan biliyorum.. (yanlış anlaşılmasın stajımı yanında yaptığım avukat değil, adliye stajımı yaptığım bir duruşmada gördüm)
Old 23-06-2009, 22:28   #9
erturkerdal

Avukat hanım siz de gidip vatandaşın dediğine inanıyorsunuz. Ne malum 'zaten tahliye olamadılar, bari parayı kurtaralım' düşüncesi ile size yalan söylemedikleri...

Dediklerinizden ben bunları çıkardım. Olayın içinde siz varsınız. Ne diyeyim, siz daha iyi bilirsiniz. İyi günler.
Old 23-06-2009, 23:57   #10
Av.Selim Balku

Sayın Ertürk belirttiğiz gibi olma ihtimali var ancak meslektaş davayı üstlenmeden önce en azından diğer meslektaşından rızayı alması gerekmiyor muydu?

Avukatlık kanunu 172. maddesi bu konuda açık, yazılı muvafakat yoksa başka vekile işi devrediyorsa, dosya vekili haklı istifa eder ve ücretinin tamamını alır.

Kolay gelsin...
Old 24-06-2009, 08:06   #11
avukat1980

Varsayılan ajite

Olay tipik bir müvekkil ajitesi gibi kokuyor...
Old 24-06-2009, 10:15   #12
lawyer_721

Alıntı:
Yazan avukat1980
Olay tipik bir müvekkil ajitesi gibi kokuyor...
müvekkillin cinliğine bir diyeceğim yok ve size katılıyorum. eğer olay "tüccar avukat" tiplemesine uygun düşmüyorsa zaten sorun yok. daha doğrusu müvekkillerle yaşanılan sorunların üstesinden gelmek meslektaşlarımız açısından pek zor olmasa gerek.
Old 24-06-2009, 16:13   #13
Milano

Alıntı:
Yazan av_fguz

Duruşma olana kadar bağımsız yargı, duruşma bitince bağımsız yargı duruşuna laf sokar bu tiynetteki insanlar. Ben bu meslektaşımızın müvekkillerine acımam. ''Ben bu işi çözerim.'', ''İlk celsede tahliye ettiririm.'', şöyle yaparım böyle yaparım edebiyatına inananın sitem etmeye, hesap sormaya hakkı yoktur. Zira zarara kendi rızasıyla girene merhamet edilmez. Başlarını taşın büyüğüne vursunlar.
Old 24-06-2009, 17:49   #14
Av.Ayşegül Çoban

Varsayılan sonsuz teşekkür

Mesleğe yeni başlayan bir arkadaşınız olarak bu olaydan gerçekten büyük üzüntü duydum.İnanın büyük bir şok yaşadım dürüstlüğün bedeli bu mu diye düşündüm.Yazdığınız cevaplar sayesinde bu camiada yalnız olmadığımı çok kıymetli arkadaşlarım olduğunu anladım.Kıymetli vaktinizi ayırıp cevap yazan eller dert görmesin... çok teşekkür ederim.Hepinize iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi