Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bekar Anneyim-,Çocuğumun Hakları

Konuyu Kilitleyin
Old 30-04-2007, 02:45   #1
Konuk

Varsayılan Bekar Anneyim-,Çocuğumun Hakları

Merhaba,,,

Bekarım ve ve şu anda 8 aylık hamileyim..
657 ye tabii bir devlet memuruyum
Bebegimin babası ile aramızda herhangi bir anlasmazlık yok...
Ancak evli oldugu icin hemen nufusuna alamayacak...
benden bir kac yıl sure istedi bende tamam dedim, baslangıcta kendi nufusuma alırım dedim.
Sİtenizde konuyla ilgili forumlardan anladıgım kadarıyla ,
ilk bir yılda tanıma senedi yada babalık davası ile nufusuna almazsa , sonra nufusuna gecirme şansımız olmayacak??
dogru mu anlamışım?
merak ettigim iki konu daha var...
1-Benim devlet memuru olmamdan oturu dogumdan sonra yasal bir problem yaşar mıyım? kendi nufusuma kaydedecegim bu durumda.
(cocuguma saglık karnesi cıkarmak vd. konularda)
2- bebegimin babası kosullarını ayarladığında, bir kac yıl sonra acacagımız babalık davasında ikimizinde kabulu olunca, Babanın redetmedigi, uzlaşı ile mahkemeye basvurdugumuzda, yinede babasının soyadını almasında sıkıntı yaşarmıyız?
ve bebegimin nufus cuzdanında ozamanda babasının soyadı yerine benimki mi yazılır?
Onerileriniz için şimdien teşekkür ederim.
Old 30-04-2007, 08:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocunuz doğduğunda sizin nüfus hanenize ve sizin soyadınızla kaydedilecektir.Velayet hakkı yasa gereği sizindir.

Baba çocuğu tanıdığında kayıt baba hanesine ve baba soyadı ile olacaktır.Velayet hakkı yine sizindir.

Babanın çocuğu tanıması için bir süre sorunu bulunmamaktadır.Her zaman noter,nüfus müdürlüğü ve dava açıldığında mahkemede çocuğu tanıyabilir.

Süre babalık davası açmak konusunda sizinle ilgili olarak var.Davayı çocuğun doğumundan itibaren bir yıl içinde açmanız gerekmektedir.

Bu süre geçirildiğinde dava ancak 18 yaşına kadar çocuk adına bir kayyım aracılığı ile açılabilir.Kayyım atanması tarihinden itibaren dava bir yıl içinde açılmalıdır.

Çocuk ergin olduğunda çocuk yine bir yıl içinde bu davayı açmalıdır.

Sonuç olarak baba,çocuğunu ne zaman tanırsa o zaman nüfüs hanesine geçer ve tanımadan sonra çocuğun soyadı babanın soyadı olur.

Çocuğa sağlık karnesi çıkartmak vb.gibi konularda yasal bir sınırlamanız bulunmamaktadır.

Saygılarımla
Old 30-04-2007, 13:06   #3
Konuk

Varsayılan tesekkurler

Sagolun cok teşekkür ederim...
ben onceki forumları okudugumda yanlış anlamışım demekki..
yada eskiden oyleymiş..
bazı forumlarda , kimi avukatlar;
baba tanısada(yada mahkeme hukmetsede) anne ile babanın arasında evlilik bagı olmayınca, babanın nufusuna kaydolur,
ancak soyadı annenin soyadı olur yazıyordu..
bunu acıklıga kavusturdugunuz icin tesekkur ederim...
657 sayılı devlet memurları kanunu internetten buldum,
ama devlet memurunun bekar anne olması durumunda olabilecklere iliskin biseyler bulamadım..
biryandanda korkuyorum..
kurum bana direkt yada dolaylı olumsuz bir uygulama yapabilirmi diye..
Old 30-04-2007, 17:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
bazı forumlarda , kimi avukatlar;
baba tanısada(yada mahkeme hukmetsede) anne ile babanın arasında evlilik bagı olmayınca, babanın nufusuna kaydolur,
ancak soyadı annenin soyadı olur yazıyordu

Yukarıda sizin tarafınızdan aktarılan ifadenin sebebi 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu düzenlemesidir.Bu düzenlemeye göre:

Alıntı:
MADDE 321.- Çocuk, ana ve baba evli ise ailenin; evli değilse ananın soyadını taşır.

Bu düzenlemeye göre çocuk tanınsa dahi baba hanesine tesçil edilemiyor ve baba soyadını alamıyordu.

Yasanın bu düzenlemesi eşitlik ilkesine aykırılık sebebi ile Anayasa Mahkemesine iptal istekli olarak gönderilmiş ve henüz bu başvuru sonuçlanmadan Nüfus Hizmetleri Kanununda aşağıdaki değişiklik yapılarak tanınan çocukların baba hanesine tesçil edilip baba soyadını alması olanaklı hale gelmiştir.Değiştiren kanun ilgili bölüm metni aşağıdaki gibidir.

KANUN NO: 5490
NÜFUS HİZMETLERİ KANUNU
Kabul Tarihi: 25 Nisan 2006

Alıntı:
28/(4) Tanınan çocuklar babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile analarının kimlik ve kayıtlı olduğu yer bilgileri belirtilmek suretiyle tescil edilir.

Saygılarımla
Old 06-05-2007, 02:59   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Konuk
......
657 sayılı devlet memurları kanunu internetten buldum,
ama devlet memurunun bekar anne olması durumunda olabilecklere iliskin biseyler bulamadım..
biryandanda korkuyorum..
kurum bana direkt yada dolaylı olumsuz bir uygulama yapabilirmi diye..

Sayın konuk,

Korkarım korkularınızda haklısınız. Durumunuzun, (bekar anne olmanız nedeniyle değil de, daha çok bebeğin babasının evli olması nedeniyle) , m.6 daki yemine aykırılık olarak değerlendirilmesi (...Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma;...), ayrıca torba bir hüküm olan, 657 sayılı yasanın 125.maddesinin E bendinin g fıkrasında yazılı çerçevede değerlendirilmesi ( ... m.125/E/g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,..) ve dolayısıyla bir daha dönmemek üzere memuriyetten çıkarılma cezası almanız söz konusu olabilir.

Saygılarımla...
Old 06-05-2007, 17:28   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Demirel,

Katılımcının bahsettiği gibi doğan çocuk daha sonraki bir zamanda baba tarafından tanınacaktır.Bu nedenle doğumda baba bilgisi bulunmayacağından,babanın evli olup olmadığı da bilinmeyecektir.

Katılmcı, çocuğun babasını ve medeni durumunu açıklamaya zorlanamaz.

Kaldı ki bu konunun ;kişilerin hukuk düzenlemeleriyle sıkı biçimde korunan özel hayatın ve aile yaşantısının korunmasını isteme hakkı ile ilgili olduğunu ,soyut olarak tarif edilen yasa maddesinin ve düzenlemenin olayda yeri olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 06-05-2007, 22:23   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kayar,

Ben bir olasılıktan sözettim. Soru sahibine, konu deşifre olduğu takdirde, karşılabileceği olumsuzlukları da hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. 657 ye tabi memurların tümü hakkında sicil dosyaları düzenlenir, anılan sicil dosyaları gizlidir, ancak yönetmelik gereğidir ve yasaldır. Anılan sicillerde "sinirlidir, uysal mizaçlıdır vb." şeklinde, kişinin kişilik özelliklerinin dahi rapor edilebildiği düşünülecek olduğunda, bu özel durumun da raporda geçeceği kuşkusuzdur.

Ancak dilerim korkulanlar sayın konuğun başına gelmez.

Eğer gelirse, işte o zaman sizin yukarıdaki açıklamalarınız savunmasının çatısı olur.

Saygılarımla...
Old 06-05-2007, 23:11   #8
Konuk

Varsayılan tesekkurler2

Zaman ayırıp bilgilerinizi paylastıgınız icin cok tesekkur ederim...
Umarım ileride bir hukuki bir sıkıntı yasamam...
zaten cıkabilecek muhtemel sorunları engelleyebilmek amacıyla; olabildigince az resmi islem yapmayı dusunuyorum.
mesela bebegime saglık karnesi cıkarmayacagım..
cunku karne cıkarırken babanın sosyal guvencesi olmadıgına dair belgeler vs. gerekiyormus sanırım.
dogumdan hemen sonra 1 yıllık ucretsiz izne ayrılmayı dusunuyorum...
baskaca bir onlem gelmiyor aklıma...
Bebegimi dogurma kararımdan hic bir zaman pismanlık duymadım..
evliligi hic istemedim ve anne olmayı cok istedim..
kararımdan dolayı mutluyum, hic bir suphem yok.
Ama bekar anne olmak tum guclulugume ragmen bu ulkede zorluklarıda beraberinde getiriyor...
Fakat tum sorunlarına ragmen harika bir duygu bekar anne olmak...
Salt bir ozgurluk ve mutluluk duygusu yasıyorum..

gebeligim icinde avrupaya gittim..
Avrupada hamile kadınlara medeni durumları sorulmuyor bile.
hastanelerde, isyerlerinde boyle bir soru sorulmuyor.
burda ise ozel hastanelerde bile gebelik kontrolleri icin bile gittiginizde;
medeni durum, babanın adı, telf.nosu falan soruluyor hasta kartı icin bile.
ve bende baslarda "bu soruyu soramazsınız" diye inatlasıyordum..
artık vazgectim.. direkt, bekarım diyorum..
hostes kızlar ve hemsireler bile burun kıvırıyorlar

Sorgusuz ve nazik yardımınız icin cok tesekkurler..
Old 14-05-2007, 11:15   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türk Medeni Kanunu:
MADDE 337.- Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir.

düzenlemesi gereği evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye aittir.Çocuğun baba tarafından tanınması bu durumu değiştirmemektedir.

Çocuğun velayetinin anneye ait olması kanundan kaynaklanan bir haktır.Herhangi bir kurumdan vu konuda belge almayı gerektirmez.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi