Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kültür ve Sanat Resim, Heykel, Tiyatro, Bale, Opera, Modern Dans vs.kültür ve sanat faaliyeti ile ilgili sohbetler

Yeni Tiyatro Sezonu Hayırlı Olsun!

Yanıt
Old 06-10-2008, 14:19   #1
Dilge

Mutlu Yeni Tiyatro Sezonu Hayırlı Olsun!

Pek kıymetli THS üyeleri,

Yine bir Ekim ayı geldi ve yine perdeler açıldı. Ben bir kaç bilet aldım ve oyunları izlemek için gün saymaya başladım. Aslında gönül hepsini takip etmek istiyor ama olmuyor işte! Bu nedenle bazı oyunları eleme zarureti doğuyor.

Sizin izlemeye değer bulduğunuz, keyif aldığınız yahut "izlemesem de olurmuş" dediğiniz oyunlar var ise benimle ve diğer üyelerle paylaşmak ister misiniz?
Old 01-11-2008, 12:54   #3
markymark

yaklaşık bir yıldır takip edemiyorum.
fakat tiyatroyu gerçekten çok seviyorum.özellikle devlet tiyatrolarının bu konuda gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum.
yeni dönem oyunları hakkında pek bilgim yok. ancak yorumlarınızı önerilerinizi almak isterim...
Old 01-11-2008, 16:22   #4
Av.Duygu Keleş

Trabzon'da da tiyatro perdelerini açtı.İl oyun Troyalı Kadınlar.Truva efsanasi hem dramatik hem de komik bir açıdan ele almışlar.Oyunu çok beğendim.Bir tiyatro hayranı olarak da sernenişte bulunmadan edemeyeceğim.yaşadığımız şehirde amatör topluluklar haricinde ve DT den başka bir sahne bulunmamakta.DT yalnızca yılda 3 oyun sergiliyor.Bu da benim gibi tiyatro aşığı biri için yeterli bir sayı değil.Perdeler açıldıktan sonra Mayıs ayı festivali gelsin diye gün sayıyorum.Bilenler bilir Karadenize Kıyısı olan Ülkeler Tiyatro Festivali şehrimiz de yapılıyor.Karadenize kıyısı olsun olmasın davetli pek çok ülke kendi dillerinde oyunlarını sergiliyorlar ve sonuç her zaman takdire şayan.Hele bu sene Hamlet oyunu İsviçre den gelen 2 oyuncu tarafından oynandı.Oyunun adı Ha! HAmlet.adından da anlaşılacağı çok farklı sahnelendi.Dekor 2 tabure ve üzerinde oturmuş 2 oyuncu.Efektler sesler sadece 2 oyuncunun ağzından çıkıyor ve oyunun sonunda herkes büyülenmişti.O oyunu izlemek için bile isviçreye gidilir
Old 02-11-2008, 11:00   #5
Dilge

Tiyatronun hakettiği değeri bulamadığı konusunda sizinle hemfikirim Sn. Keleş,
Bu sezon İstanbul Şehir Tiyatrolarında "İstanbul Efendisi" ve daha önce Devlet Tiyatrolarında da izlediğim "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz"a gittim, gerçekten beğendim oyunları. Tavsiye ederim. Ama tiyatronun seyirci kitlesinin komedi oyunlarıyla doğru orantıda ilerlemesinin beni üzdüğünü itiraf etmeliyim.
Geçmiş sezonlarda Ankara Devlet Tiyatrosunda sahnelenen bir komedi oyununda yönetmen aslında oyunun dram olduğunu ancak seyirci çekmeyeceği kaygısıyla oyunu komediye çevirdikllerini üzülerek anlatmıştı.
Sn. Keleş, İstanbulda amatör yahut profesyonel anlamda bir çok tiyatro bulunmakta ancak bilet fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çoğumuz ya hiç tiyatroya gitmiyoruz ya da devlet yahut şehir tiyatrolarından birini seçmek durumunda kalıyoruz.
Ama yanlış anlaşılmasın dizilerde bölüm başına milyarlar kazanan oyuncu ve "oyuncucuk"ları düşündüğümde tiyatro işiyle uğraşan sanatçılar o miktarların kat be kat fazlasını hak ediyorlar.
Old 08-01-2010, 12:40   #6
Atahun

"Kerbela" Devlet Tiyatroları...

90 kişilik bir kadro, 12 kişilik orkestrası,Korosu, otantik müzik ve duygu yüklü bir oyun. İzlenmeye değer.

"Ölmek, yenilmek değildir." İmam Hüseyin.
Old 07-05-2010, 13:52   #7
Av.Duygu Işık Behrem

Varsayılan Seyyar Sahne- Tehlikeli Oyunlar

Dün akşam İstanbul'dan İzmir'e gelen "Seyyar Sahne" ekibinin sahnelediği Tehlikeli Oyunlar'ı izledim. Oğuz Atay'ın aynı adlı kitabından uyarlanmış; hayranlık uyandırıcı bir oyundu. Oyuncunun ve kurguyu yapanların zekası açık şekilde göze çarpıyordu. 130 dakikalık ve tek kişilik bir oyunda bu kadar sınırsız bir yetenek sergileyen ve oyunu sadece sahnedeki iki salıncakla şenlendiren Sayın Erdem Şenocak'ı kutluyorum, kendisi sahnedeki performansı ile saygı uyandırıyordu. Şenocak'ın adını ileride sıklıkla ve takdirle anacağımıza eminim.

Ne yazık ki İzmir'de tiyatronun büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyor ve İzmir Devlet Tiyatrolarını da hiç beğenmiyorum. Ankara'yı bilip de İzmir'e gelince işim daha zor tabii... Çevremdeki pek çok insan da benzer yakınmaları dile getirdiğinden bu konuda İzmir'de iyi adımlar atılmasını diliyorum.

Seyyar Sahne - Tehlikeli Oyunlar'ı bir saniye bile duraksamadan herkese tavsiye ederim. Şehrinize gelirse -bence- kaçırmayın!
Old 09-05-2012, 14:17   #8
Atahun

"Bir delinin hatıra defteri"

Erdal BEÇİKÇİOĞLU ' nu "Behzat Ç." dizisinden biliyordum ama, aynı zamanda usta bir tiyatro sanatçısı olduğunu düne kadar bilmiyordum. Müthiş bir performans...

Ayrıca Devlet Tiyatrolarının Ankara GİMAT' da çok güzel tesislerinin olduğunu da bu arada öğrenmiş oldum.

Ankara' da ikamet eden ve bu güne kadar bu oyunu izlemeyen Ths. üyelerinin bu oyunu kaçırmamalarını tavsiye ederim. Biraz erken gidip oyun öncesi veya çıkışta havuz kenarında çay içmeyi de ihmal etmeyin derim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi