Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

resmi belgede sahtecilik

Yanıt
Old 29-10-2013, 15:28   #1
avukattalip

 
Varsayılan resmi belgede sahtecilik

bir hastanede kendi yerine başkasının kanını verdiği anlaşılan kişi hakkında sahtecilik suçundan dava açılmış olup; aslında sahtecilik suçu için sahte belge olarak bu labaratuar sonucu sayılabilirmi?? sırf labaratuar sonucu sahte heyet raporu alma eylemine yeterlimidir bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 30-10-2013, 08:46   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
bir hastanede kendi yerine başkasının kanını verdiği anlaşılan kişi hakkında sahtecilik suçundan dava açılmış olup; aslında sahtecilik suçu için sahte belge olarak bu labaratuar sonucu sayılabilirmi?? sırf labaratuar sonucu sahte heyet raporu alma eylemine yeterlimidir bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Sayın avukattalip;

TCK'nın 'Resmi belgede sahtecilik' başlığı altında düzenlenen 204. maddesinin 1. fıkrasına göre; "Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Somut durumda resmi belgenin düzenlenmesi, resmi belgenin aldatıcı şekilde değiştirilmesi ve/veya sahte resmi belgenin kullanılması söz konusu olmadığından resmi belgede sahtecilik suçunun oluşmadığı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 30-10-2013, 09:14   #3
avukattalip

 
Varsayılan

sayın meslektaşım bende aynı kanaatteyim ancak son aşamada savcılık verdiği mütaalada bile bu suçun oluştuğundan ceza talep etmektedir. Bu anlamda düşüncelerimizi destekleyen makale yada yargıtay kararı varsa çok faydalı olacaktır
Old 03-12-2013, 16:31   #4
Av. Alper

 
Varsayılan

Merhabalar.

Konu ile ilgili bir düşüncem var paylaşmak istedim.

Hastahaneye kendi adı ile başkasının kanını veren kişinin "Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan"da (CMK 206) bulunduğunu düşünüyorum.

Dolayısıyla söz konusu laboratuvar raporu üzerinde şahsın bir sahtecilik suçu işlemediği ancak resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan suçunun unsurlarının oluştuğu sonucuna varıyorum.

Umarım faydalı olabilmişimdir.
Hatam var ise düzeltilmesi ümidi ile..
İyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
resmi belgede sahtecilik av.medinegürbüz Meslektaşların Soruları 3 31-05-2011 10:53
Resmi Belgede Sahtecilik Hk. Avukaat Meslektaşların Soruları 5 28-12-2010 14:18
resmi belgede sahtecilik alem Meslektaşların Soruları 2 14-04-2009 14:29
resmi belgede sahtecilik- -betül- Meslektaşların Soruları 1 18-09-2008 11:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03301811 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.