Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mahkeme kalemine kartlı giriş

Yanıt
Old 06-09-2013, 15:30   #1
bilal_gedikci

Varsayılan Mahkeme kalemine kartlı giriş

Sayın Meslektaşlarım,
Dün şahit olduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.
Dilekçe vermek için gittiğim Ankara Sincan Adalet Sarayı'nda mahkeme kalemlerinin girişine kartlı sistem konulduğunu, kapıların ancak kart okutularak açıldığını gördüm ve çok şaşırdım. Allahtan Barokartımızı sisteme entegre etmişler de kapıyı açıp içeri girebildim. Yoksa dilekçemi veremeden dönecektim.
Zaten girişlerde gerekli kontrol yapılıyor iken neden böyle bir uygulamaya gidildiğine bir anlam veremedim. Başka adliyelerde böyle bir uygulama varmı merak ediyorum. Ayrıca bu durum vatandaşın adalete erişiminin engellenmesi değil mi? Halktan kopuk bir adalet sistemi vicdanlardaki adalet duygusunu ne kadar tatmin edebilir? Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Saygılar...
Old 06-09-2013, 15:55   #2
Admin

Gidişatımız "önbüro sistemine" doğru olduğundan, bu doğrultuda sizin bahsettiğinize benzer gelişmeler görüyoruz.

İstanbul Anadolu Adliyesinde sizin bahsettiğinizin bir adım ilerisine de geçilmeye başladı artık neredeyse kalemlere hiç girilmeyecek. Kalemde yaptığınız/yapmanız gereken tüm işlemler için kalem dışındaki önbürolara başvuruyorsunuz ve işlemleriniz orada gerçekleşiyor. Dosya inceleme, layiha verme vs. işlemler için yakında kalemlere girmek hiç mümkün olmayacak gibi gözüküyor, hal ve gidişat bu yönde.
Old 08-09-2013, 15:46   #3
r.Kubilay

İlk bakışta vatandaş aleyhine bir düzenleme gibi görülse de, aslında ön büro sisteminin kurulma amacı hem kalemde görevli memurların iş yükünü azaltmak ve hem de bu bürolarda kurulu olacak sistemle vatandaşa daha hızlı bir hizmet verebilmek olarak görüyorum. Zira biz avukatlar dahi zaman zaman kalemlerde işlerimizi halletmekte problem yaşıyor iken, bir vatandaşın kaleme gelerek dosyasında iş yapması zaten şansa bağlı bir konu. Dolayısıyla, kurulacak ön bürolarda on-line sistem üzerinden bilgi ve belge almak, ya da dosyaya dilekçe v.b sunmak daha basite indirgenmiş olacaktır diye düşünüyorum.. Tabi bu ön bürolar aynı zamanda avukatlara da hizmet verecek ve fakat avukatlar ayrıca kalemlere de giriş çıkış yapabilecek.. Bunu da kalem girişlerine konulan kartlı sistemlerde avukatların bilgilerinin sisteme işlenmiş olduğunu görerek anlayabiliyoruz..

Saygılar..
Old 19-09-2013, 19:18   #4
Av. Cihan YAMAN

Varsayılan van

Van adliyesinde böyle bir durum yok fakat giriş bölümündeki polislerin hergün değişip yeni gelen polislerin girişte vatandaş girişi yan tarafta demesi çok sinir bozucu. hergün değişen polislere avukat olduğunuzu belirttikten sonra geçmek moral bozucu birşey
Old 22-09-2013, 03:35   #5
üye25928

Alıntı:
Yazan Av. Cihan YAMAN
Van adliyesinde böyle bir durum yok fakat giriş bölümündeki polislerin hergün değişip yeni gelen polislerin girişte vatandaş girişi yan tarafta demesi çok sinir bozucu. hergün değişen polislere avukat olduğunuzu belirttikten sonra geçmek moral bozucu birşey
Baro girişi olmaması ilginç.
Old 03-10-2013, 21:49   #6
Berktuğ

Ben Eskişehir adliyesinde staj yapıyorum.Kalemlere kimlik göstermeden herkes rahatlıkla girip danışabiliyor
ancak dosya incelemek için pek tabi ki kimlik göstermemiz
gerekiyor
Old 03-10-2013, 21:53   #7
AHMET01

Değerli meslektaşlarım, hemen tepki göstermeyelim.Güzel şeyler yapılıyor. Ben Sincan Adliyesi'ni çok beğeniyorum. Her geçen gün daha iyiye gidiyor. Evrakları tarayarak sisteme girmeleri büyük kolaylıklar sağlıyor. Diğer adliyelerin de bu sisteme bir an önce tamamen geçmelerini diliyorum. Saygılarımla.
Old 10-10-2013, 14:59   #8
ORATOR

Adliyeler girişte şu an için ihtiyari olsada, avukatların kart okutarak adliyeye girişlerinin mecburi tutulacağını düşünüyorum, amaç;
1) İleride adliye girişlerinde avukatlardan ücret almak,
2) Avukatların adliyeye veya hangi kaleme kaç girdikleri esası üzerinden vergi kontrolu yapmak..
Şahsi düşüncemi böyle çarpıcı bir durum karşısında paylaşmak istedim..

Not: son gelişmeler avukatların icra dairesine girmemeleri yönünde çalışmalar olduğunu gösteriyor..İleride avukatlar belki de, adliyeye hiç giremeyecekler..
Old 02-11-2013, 22:55   #9
Av. Buket SARAN

Aydın Adliyesinde de benzer bir durumla karşılaştım. Ön büroya dilekçenizi veriyorsunuz, onlar tarayıcıdan geçiriyor, sonra da kaleme gönderiyor. Ayrıca kalemler ve hakim odalarının bulunduğu koridorun girişindeki kapı kilitli, şifre ile açılıyor. Sanırım bir süre sonra kalemlere hiç giremeyeceğiz.
Old 15-11-2013, 14:11   #10
Eralp Demirkazık

İzmir Adliyesinde daha böyle bir uygulama yok ancak hemen her kalem kapısında "Danışma değildir" yazıyor. Bunun önune geçmek için bazı kotu niyetli kişileri durdurmak için olabilir pek tabi söyle de bir sıkıntı var bazı baroların stajyer kartları çipsiz, benim gibi stajyer avukatlar nasıl girecekler? kapıda mı bekleyecek ve gecen takipçilerden avukatlardan mı dilenecek bu konuda da çalışma yapılması lazım ( ya da TBB stj. kartı verecek her baro).
Güzel bir uygulama olduğu kanaatindeyim ilk bakışta umarım kullanımını daraltıp saçmalamazlar..
Teşekkur ederim
Old 16-11-2013, 15:22   #11
Aydinho

Sevgili Meslektaşım;

Sincan Adliyelerindeki mahkeme kalemlerinin girişlerine konan kart okuma cihazlarının bir hükmü yok. Kapıyı iteklersen açılıyor zaten. Ben de o cihazları gördüm ama onlar bizden çok kalem çalışanlarının sabah akşam giriş çıkış saatlerini denetlemek için konulmuştur. Yanlışlığı düzelteyim dedim.
Old 09-12-2013, 02:50   #12
köksal67

Sayın Aydinho' nun mesajına bakılırsa sayın bilal_gedikci kapıyı itmeden böyle bir kanaate varmış anlaşılan
Zonguldak Adliyesi' nde isteyen herkes istediği her yere girebildiği için sorun yok.
Old 09-12-2013, 08:52   #13
Aydinho

Bu arada Sincan Adliyesi 1 haftadır söz konusu kartlı geçiş sistemini uygulamaya koydu. hayırlı olsun.
Old 09-12-2013, 09:21   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Aydinho
Sevgili Meslektaşım;

Sincan Adliyelerindeki mahkeme kalemlerinin girişlerine konan kart okuma cihazlarının bir hükmü yok. Kapıyı iteklersen açılıyor zaten. Ben de o cihazları gördüm ama onlar bizden çok kalem çalışanlarının sabah akşam giriş çıkış saatlerini denetlemek için konulmuştur. Yanlışlığı düzelteyim dedim.

Alıntı:
Yazan Aydinho
Bu arada Sincan Adliyesi 1 haftadır söz konusu kartlı geçiş sistemini uygulamaya koydu. hayırlı olsun.

Artık itekleyerek de girilmiyor desenize.
Old 09-12-2013, 16:30   #15
Cumhur Okyay

Konunun bir de " adalet, yargı ve duruşmalar alenidir" kuralı açısından değerlendirilebileceği zannındayım. Demek ki, gün geçtikçe değişiyor. Saygılarımla...
Old 09-12-2013, 18:28   #16
olgu

Sincana dliyesinde avukat baro kartını okutunca kapı açılıyor ancak hakimlerde barokart olmadığı için onlar girmekte zorlanıyor
Old 10-12-2013, 16:58   #17
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Varsayılan Savcılarla görüşmek için de randevu istiyorlar

Ben de savcılık dosyasına bakmak için gittim Sincan Adliyesi'ne. Savcı beyle de görüşecektim, odasının hangi katta olduğunu bilmediğim için savcılık kaleminden sorayım dedim, bir merasim ki sormayın. Savcı Bey'i aradılar o da tabi kabul etmedi, dilekçe yazsınlar dedi. Bunun üzerine odasının da nerde olduğunu söylemedi ön büro. Tek tek tüm katlara çıktım odasını buldum zafer benim edasıyla içeri girdim ama orda olmadığı için yine de görüşemedim. Buyrun size avukatın bile zor ulaştığı adalet...
Old 10-12-2013, 17:11   #18
Av. Feyza Altun

Ben destekliyorum. Avrupa'da bir avukat hakim yahut savcı ile görüştüğü zaman olay oluyor. Ama şu husus var; hakimlerin yazdığımız dilekçeleri gerçek anlamda okuduğundan emin olduktan sonra bu sistmein devreye girmesi gerekmektedir.

Ayrıca avukata para ödemeyi zul gören vatandaşın mahkeme kaleminde memura nasıl işkence ettiğini bezdirdiğini de çok iyi biliyoruz. Ben sonuna kadar destekliyorum. Daha dün Kartal ön büroda şahit oldum illallah ettirdi kadın tüm memurlara. Adliyeye gelip ona buna soran kalemlerde dilekçe yazdırmaya çalışan insanları durdurmak için bence gerekli.
Old 10-12-2013, 19:11   #19
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Buket SARAN
Aydın Adliyesinde de benzer bir durumla karşılaştım. Ön büroya dilekçenizi veriyorsunuz, onlar tarayıcıdan geçiriyor, sonra da kaleme gönderiyor. Ayrıca kalemler ve hakim odalarının bulunduğu koridorun girişindeki kapı kilitli, şifre ile açılıyor. Sanırım bir süre sonra kalemlere hiç giremeyeceğiz.

Aydın Adliyesinde meslektaşımın bahsettiği gibi koridorun giriş bölümünde şifreyi girdiğiniz zaman kapı otomatik olarak açılıyor.

Ancak bu durum sizin kaleme girmenize engel değil, şifreyi tüm personel bilmekte ve içeri girmek istediğinizde orada bulunan şifreyi girip kapıyı açmakta...

Hatta şifreyi ben de biliyordum unuttum...
Old 10-12-2013, 19:15   #20
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Aydın Adliyesinde meslektaşımın bahsettiği gibi koridorun giriş bölümünde şifreyi girdiğiniz zaman kapı otomatik olarak açılıyor.

Ancak bu durum sizin kaleme girmenize engel değil, şifreyi tüm personel bilmekte ve içeri girmek istediğinizde orada bulunan şifreyi girip kapıyı açmakta...

Hatta şifreyi ben de biliyordum unuttum...

O zaman, bu uygulamaların adı nedir?
Saygılarımla... Bizim bir arkadaşımız vardı, Fakülteye kasketle gelirdi...
Old 10-12-2013, 19:20   #21
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
O zaman, bu uygulamaların adı nedir?
Saygılarımla... Bizim bir arkadaşımız vardı, Fakülteye kasketle gelirdi...

Ben de aynı soruyu sordum bir kalem personeline; "işportacılara engel olmak için" demişti...
Old 10-12-2013, 19:27   #22
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben de aynı soruyu sordum bir kalem personeline; "işportacılara engel olmak için" demişti...

Vay anasına seyın seyirciler (kameraya bakarak)
Adliye dediğin A'dan Z' ye alenidir; Bize böyle öğrettiler.
1960 lı yılların Ankara Hukuk Fakültesindeki o dev hocalar. Saygılarımla...
Old 10-12-2013, 19:41   #23
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan C_OKYAY

Bence muhakemenin aleniyeti ile adliyenin aleniyeti aynı kavramlar değil.

Muhakemenin aleniyeti sınırsız olabilir ancak adliyelerin aleniyetinin bazı sınırları bana göre de olmalı...

İdari, güvenlik, hızlılık gibi sebeplerle...

Adliyeye sınır koyarak, muhakemeyi nasıl sınırsız aleni yapabiliriz?

Dijital yollarla, ki kısmen uygulanmaya başlandı...
Old 10-12-2013, 22:19   #24
olgu

Aleniyet ilkesinin en güzel örneği duruşma salonlarında seyirci oturaklarına kadar taşmış dava dosyalar bence.
Vatandaş aç oku bak ne olmuş ne bitmiş...
Old 11-12-2013, 14:48   #25
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan C_OKYAY

Adliye taşınmadan önce KAdıköy HAsanpaşa İcra dairesinde hatta hiç unutmam 7. icra dairesinde nazar boncuğu, ayetel kursi bereket nazar felak nas gibi muhtelif duaları kalem selpak gibi şeyleri satmaya çalışan bi dilenci görmüştüm. Çok şaşırmıştım. O gün iki üç avukatın cüzdanı çalındı. BEnce dijital kod-demir parmaklık gibi bu insanları uzak tutacak uygulamaları destekliyorum.

Sizin 60 lı yıllarınızın naif vatandaşı, müvekkili de kalmadı sanırım üstad. Hırsız tembel dilenci oldu çıktı herkes.
Old 11-12-2013, 14:55   #26
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Alıntı:
Ama şu husus var; hakimlerin yazdığımız dilekçeleri gerçek anlamda okuduğundan emin olduktan sonra bu sistmein devreye girmesi gerekmektedir.
Bu görüşünüze katılıyorum ancak ne yazık ki ön inceleme duruşmasında cevap dilekçemizde de belirtmiştik dediğim de "siz cevap verdiniz mi" sorusu ile karşılaşılan bir düzende mümkün değil.
Old 11-12-2013, 15:03   #27
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan mehtaptt
Bu görüşünüze katılıyorum ancak ne yazık ki ön inceleme duruşmasında cevap dilekçemizde de belirtmiştik dediğim de "siz cevap verdiniz mi" sorusu ile karşılaşılan bir düzende mümkün değil.

Bazı şeyler sistemle değil kişilerle alakalıdır. HAkimlerin çoğunun umrunda değil yaptıkları iş. Onları tek ilgilendiren şey ayın 15'i.
Old 12-12-2013, 11:30   #28
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Alıntı:
Yazan Av. Feyza Altun
Bazı şeyler sistemle değil kişilerle alakalıdır.
Sistemlerin amacı da kişilerin keyfiliğinin önüne geçmektir. Eğer geçemiyorsa, sistem bozuk demektir.
Old 17-01-2014, 12:52   #29
Ayla Bayram

Bu tür bir uygulama uzun zamandır Mardin Adliyesinde var. Mardin Adliyesinde hakim ve savcıların odaları bir koridorda ve bu koridora kart okutularak giriliyor.Üstelik baro kartları da tanımlı değil.Yani siz bir hakimle görüşmek ister iseniz bu kapıyı bir odacı veya katibi bulup ikna edip açtırıyorsunuz.Memlekette adalet artık birilerinin oyuncağı oldu.Adaletin kılıcı, hakim ve savcının dışında başkalarının eline geçmiş durumda. Çok fena
Old 17-01-2014, 14:56   #30
Av.S.Seda Deler

Özellikle büyükşehirlerde bu tarz uygulamaların, kötü niyetli insanların önüne geçmek eçısından yerinde olduğunu düşünüyorum.Özellikle büyükşehir dememin sebebi ise girişteki güvenlik memurlarının kalabalıktan dolayı giren çıkana aşina olamamalarıdır.Keza kalemlerde de aynı şey söz konusu.Hem girenlerin belli olmaması hem de aşırı kalabalık, memurların işlerini de önemli ölçüde aksatacaktır kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi