Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Takipsizlik Kararina Itiraz

Konuyu Kilitleyin
Old 04-05-2017, 19:34   #1
Konuk

Varsayılan Takipsizlik Kararina Itiraz

merhaba;

eşimle fiilen ayrıyız ve farklı illerde ikamet etmekteyiz. eşimin yaşadığı şehirdeki savcılığa şikayette bulundum. ancak savcılık takipsizlik kararı verdi. 15 gün içinde itiraz edebileceğim mahkemede belirtilmiş. ancak o ile uzaklığım yaklaşık 1000 km. buradan o ilin ilgili mahkemesine başvuruyu savcılık aracılığı ile mi? yoksa ilgili mahkeme yoluylamı göndermeliyim. bu itiraz da harç vs var mı? eşimin bir yakınının bana göndermiş olduğu ses kaydı var. kendisi kaydedip bana göndermiş. bu ses kaydını mahkemeye sunmak istiyorum. ama bir avukata sordum. kaydı gönderen kişi haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiğim gerekçesiyle şikayet ederse hakkında dava açılır dedi. ancak burada çocuğa şiddetten bahsediyr ve karşılıklı bir konuşma değil kendisinin kaydedip gönderdiği bir kayıt? bu konuda sizinde yorumunuzu alabilimiyim. bu kaydı kullanmam herhangib ir olumsuzluk teşkil eder mi? şikayet olursa. aslında benim kanaatimce konu çocuğa şiddet olduğundan olmamalı ama yasalar ne der bilemiyorum. saygılar sunar hayırlı akşamlar dilerim.
Old 06-05-2017, 14:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Takipsizlik kararına itirazı bulunduğunuz yerdeki savcılık veya mahkeme yoluyla "muhabere" yoluyla yapabilirsiniz. Sadece posta masrafı ödeyebilirsiniz.Harç yoktur..Süreyi kaçırmayınız.

2-Karşı tarafın haberi ve izni olmadan ses ve görüntü kaydı suç teşkil eder.Zarar görmemeniz için hukuka aykırı elde edilen delile dayanmanızı önermiyoruz.

İlgili düzenleme aşağıdadır.

Alıntı:
Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar
Haberleşmenin gizliliğini ihlal

TCK MADDE 132 - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.79/a) “bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.79/a) “verilecek ceza bir kat artırılır” .

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.79/b) “iki yıldan beş yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın (Ek ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.79/c) “hukuka aykırı olarak” alenen ifşa eden kişi, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.79/c) “bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.(Ek cümle: 6352 - 2.7.2012 / m.79/c) “İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.”

(4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır. (4)(...) (Madde 132'nin 4. fıkrası, 5.7.2012 tarih ve 28344 sayılı R.G.'de yayımlanan 2.7.2012 tarih ve 6352 sayılı Kanun'un 79/d. maddesi hükmü gereğince yürürlükten kaldırılmıştır.)

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması

TCK MADDE 133 - (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.80/a) “iki yıldan beş yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır.

(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.80/b) “altı aydan iki yıla kadar hapis” veya adli para cezası ile cezalandırılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda yazılı fiillerden biri işlenerek elde edildiği bilinen bilgilerden yarar sağlayan veya bunları başkalarına veren veya diğer kişilerin bilgi edinmelerini temin eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Bu konuşmaların basın ve yayın yoluyla yayınlanması halinde de, aynı cezaya hükmolunur. (3) (Değişik: 6352 - 2.7.2012 / m.80/c) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dörtbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Özel hayatın gizliliğini ihlal

TCK MADDE 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.81/a) “bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, (Değişik ibare: 6352 - 2.7.2012 / m.81/a) “verilecek ceza bir kat artırılır”.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılır. (2) (Değişik: 6352 - 2.7.2012 / m.81/b) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.
Old 06-05-2017, 22:07   #3
Konuk

Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim. Ben bana gelen ses kaydına istinaden savcılığa, çocuğa fiziksel ve psikolojik şiddet uygulandığı konusunda şikayetçi oldum. Ses kaydını gönderen kişiyide tanık gösterdim. Ancak kişi özelliklr ses kaydında da gizli tanık olmak istediğini, yoksa aşiret olduğu için hayati tehlike yaşayabileceğini belirtmiş. Şimdi de tanıklık yaptığında evet ben aradım bu kişiyi ama dediği gibi şey söylemedim diyerek aleyhime tanıklık etti. Burada aslında savcılık durup dururken neden aradığı konusunu atlayarak ve gerekçesinde bu kişinin ifadesine yer vermeden takipsizlik kararı verdi. Bunu öne sürerek beni sebep yokken neden aradığı konusu tartışılmadan karar verildiği gerekçesiyle itiraz etmeyi düşünüyorum. Bu durum boşanma davamız dada etkili olacak. Savcılık sonut delil yok diyor. Ben çocuğa uyku ilacı içirildiği bilgisinide ses kaydından öğrendim ve hastaneye sevkini istedim ama savcılık bu işlemide yapmadı. Bana yol gösterirmisiniz. Şimdiden teşeklürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi