Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Terk sebebiyle boşanma davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2012, 17:37   #1
Defensour

Varsayılan Terk sebebiyle boşanma davası

Müvekkil 2 yıl önce eşine boşanma davası açmış ve davasını ispatlayamadığı gerekçesiyle reddedilmiştir. Karar temyiz aşamasından geçerek Mart 2011'de kesinleşmiştir. Eşi de 6 ay önce evi terk etmiş 100.000 TL verirsen boşanırım diyerek farklı bir şehre taşınmıştır.

Müvekkil müşterek haneden taşınarak başka bir yerde gelirine göre ev tutmuştur. Terk nedeni ile boşanma davasına ilişkin bir çok makale emsal karar okudum ancak kafamda bazı sorular var. Şöyle ki;

1- Öncelikle ihtarla davet edilecek konut müşterek hane olmadığı için ihtarı TMK 186-188-1495 maddelerine göre mi çekmemiz gerekmektedir?
2- Önceden boşanma davası açmış olmamız samimiyetsizlik doğurur mu?
3-Eş eve döndü diyelim dönüşü ile terk nedeniyle boşanma davası açma hakkımız ne kadar süre ile sınırlı yani demek istediğim eş ihtar üzerine eve döndü ve 2-3 hafta ya da 1-2 ay içinde yeniden terk etti. Her seferinde ihtar mı çekmemiz gerekiyor?

Davalı eşin yaşadığı şehirde bir başka bayanla yaşadığı biliniyor dolayısıyla düzenini bozarak dönmeyeceğini düşünüyorum ancak başka bir kadınla yaşadığı olgusunu ispatlayamadığımız için genel nedenlere dayalı olarak boşanma davası açamıyorum.

Bu konuya ilişkin bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla,
Old 31-10-2012, 18:04   #2
Avukat Tekin

Merhaba meslektaşım.
1 numaralı sorunuz için net bir cevabım yok.
2- Önceden boşanma davası açmış olmanız samimiyetsizlik doğurmaz. Zaten burada özel sebepli bir davadan bahsediyoruz.
3- Her terkte süreci baştan başlatmanız gerekir çünkü davanızı dayandırdığınız terk olayında kimin kusurlu olduğu yani terkin içeriği bu davada tartışılacaktır. İhtar üzerine eş dönmüşse davanız reddedilir.
Old 31-10-2012, 22:20   #3
law89

Her terkte sürecin yeniden başlatılmaması gerekir.Karşı taraf yapılan birçok ihtar üzerine her defasında dönerek hakkını kötüye kullanarak boşanma imkanından yararlandırmamaya yol açmıştır.
Old 01-11-2012, 12:27   #4
Avukat Tekin

Sayın law89 benim bilgim o yönde değil. Kaldı ki her seferinde dönen ama bunu samimiyetsiz olarak yapan eşe her seferinde tekrar dön ihtarı çekilmesinde ne kadar samimiyet vardır bunu da düşünmek lazım. Terk ihtarı sonucu terk eden eş döndüğü halde terkten boşanma davası açıldığında davanın dinleneceğini düşünmüyorum. Belki de dönen eş her seferinde zorunlu bir sebeple (örneğin dayak zoruyla yahut tehditle) tekrar terke zorlanıyordur bunu bilemeyiz. Bana kalırsa böyle bir durumda terk edilen eş genel sebeplerle boşanma davası açmalıdır. Ben aksini işaret eden bir Yargıtay kararına da rastlayamadım. Elinizde bu tür bir karar varsa lütfen paylaşın.
Bu arada sayın Defonsour'un ilk sorusunun yanıtını gösterir birçok Yargıtay kararı var. Birini aşağıya alıntıladım.

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2010/684
K. 2011/2020
T. 9.2.2011
• TERK İHTARI ( Eşin Davet Edildiği Konutun Eşlerin Birlikte Seçmiş Oldukları veya Hakimin Belirlediği Konut Olması Gerektiği )
• EŞİN DAVET EDİLDİĞİ KONUT ( Terk İhtarında Eşin Davet Edildiği Konutun Eşlerin Birlikte Seçmiş Oldukları veya Hakimin Belirlediği Konut Olması Gereği )
4721/m.164, 188, 195

ÖZET : Koşulların oluşması halinde eşlerden biri konutun seçimine hakim tarafından yetkili kılınabileceği gibi; ortak konut hakim tarafından da belirlenebilir. Terk ihtarında eşin davet edildiği konutun eşlerin birlikte seçmiş oldukları veya açıklanan hakim müdahalesiyle seçilmiş, belirlenmiş konut olması gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup, gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Eşler oturacakları konutu birlikte seçerler ( TMK m. 186/1 ). Türk Medeni Kanunu'nun 188. maddesindeki koşulların oluşması halinde eşlerden biri konutun seçimine hakim tarafından yetkili kılınabileceği gibi; ortak konut Türk Medeni Kanunu'nun 195. madde gereğince başvuru üzerine bizzat hakim tarafından da belirlenebilir. Türk Medeni Kanunu'nun 164/1. madde gereğince terk ihtarında eşin davet edildiği konutun eşlerin birlikte seçmiş oldukları veya açıklanan hakim müdahalesiyle seçilmiş/belirlenmiş konut olması gerekir. Davacı kocanın terk ihtarında davalıyı davet ettiği Adana'da bulunan konutun yasanın aradığı bu niteliklere sahip ve ortak konut niteliğinde olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle terk ihtarı biçimsel olarak yasaya uygunsa da; davalı kadın ortak konut niteliğinde olmayan eve dönmemekte, ihtar kararına uymamakta haklıdır. Mahkemenin taraflar arasında mevcut tedbir nafakasının arttırımı davası sırasında eve dön ihtarının yapılmasının samimi olmadığı gerekçesi isabetli değilse de; davanın reddine karar verilmiş olması sonucu itibariyle doğru olduğundan; hükmün onanmasına karar verilmiştir.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle ( ONANMASINA ), işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 09.02.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 01-11-2012, 18:28   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Defensour
Müvekkil 2 yıl önce eşine boşanma davası açmış ve davasını ispatlayamadığı gerekçesiyle reddedilmiştir. Karar temyiz aşamasından geçerek Mart 2011'de kesinleşmiştir. Eşi de 6 ay önce evi terk etmiş 100.000 TL verirsen boşanırım diyerek farklı bir şehre taşınmıştır.

Sayın Tekin'in görüşlerine katılıyorum.

EK olarak belirtmekte fayda vardır; davacı Temmuz 2011 tarihinden önce, davalıya ihtar gönderemez.

Eş söylemle, daha önce reddedilen boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren en az 4 aylık sürenin geçmesinden sonra ihtar gönderilebilir.

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi