Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Olmadan Tazminat Talep Edilebilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2011, 10:15   #1
sendoz

Varsayılan Boşanma Davası Olmadan Tazminat Talep Edilebilir Mi?

Bundan 2 yıl önce kocam beni boşamaya karar verdi. Benim evden gitmem için baskı yaptı.Bende çocuğumu alarak babamın evine gitmek zorunda kaldım.Boşanma davası açtı. Daha sonradan pişman olduğunu söyleyerek barıştık. Evliliğimizde aldığımız evi satarak paraya çevirdi ve hala borcu olduğunu söyleyerek parayı üzerinden kaçırdı.Şimdi tekrar mutsuz olduğunu söyleyerek beni bıktırdı ve evden gitmem için baskı yapmaya başladı. Aileme boşanmak istediğini söyledi. Bende bu sefer çocuğu babasına bırakıp babamın evine döndüm. Şimdi boşanma davası açmayan eşim beni çaresiz bir yola itti. Benim izlemem gereken yol ne olmalıdır. saygılarımla Teşekkürler
Old 27-07-2011, 12:33   #2
Av.Ferahfeza

Sayın sendoz,
Ancak siz bir karar verirseniz size, verdiğiniz karar doğrultusunda yardımcı olmaya çalışabiliriz. Siz bize eşinizin kararlarını, vazgeçmelerini vs. yazmışsınız. Sizin kararınız var mı, ne yöndedir bunu yazdıklarınızdan anlamak mümkün değildir. Bize en azından kararınızı yazarsanız ve evliliğinizi devam ettirmek isteyip istemediğinizi anlamamızı sağlarsanız size yardımcı olabiliriz.
saygılarımla...
Old 28-07-2011, 08:07   #3
sendoz

Varsayılan boşanma

ilk olarak ilginiz için çok teşekkür ederim. Evlilik kutsal bir müessesedir. kimse bunu bozmak istemez ama eşim beni istemediğini her akşam söyleyek evden gitmem için aşırı baskı ve şiddet yaptı. bu da yetmezmiş gibi ailemi telefonla arayarak bu ilişki bitti yapamıyoruz kızınızla olmuyor diyerek rahatsız ediyordu. bana ve aileme sürekli olarak boşanacağım kelimesinden söz ediyordu. bende dayanamıyarak babamın yanına gitmek zorunda kaldım. Eşim tazminat ve nafakadan dolayı boşanma davası açmak istemiyor.evilik boyunca birikimlerimizi satıp üzerinden kaçıran eşime boşanma davası açmadan tazminat davası açabilirmiyim. yoksa boşanma davası açmak zorundamıyım.
Old 29-07-2011, 10:38   #4
Av.Ferahfeza

Sayın katılımcı,
Türk Medeni Kanunu’muzun ilgili maddesine göre ortak hayat sebebiyle kişiliğiniz, ekonomik güvenliğiniz veya ailenizin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahipsiniz.

Bu ayrı yaşama sizin durumunuzda olduğu gibi haklı nedene dayanıyorsa hakim, talebiniz üzerine eşinizin size parasal katkı sunmasına, konut ve ev eşyalarından yararlanmanıza ve malların yönetimine ilişkin tedbirleri alır.

Yine eşinizin haklı bir sebep olmaksızın sizinle birlikte yaşamaktan kaçınması durumunda da aynı tedbirler talep edilebilir. Yani görüldüğü üzere boşanma davası açmadan da aile mahkemesinden tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Tazminat hususuna gelince, Medeni Kanun’da öngörülen maddi ve manevi tazminat taleplerini ancak boşanma davasıyla birlikte ileri sürebilirsiniz. Ancak boşanma davası açmadan da tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Sayın katılımcı haklarınızın zarar görmemesi için bir meslektaşımızın doğrudan yardımına başvurun. Eğer maddi durumunuz buna elvermiyorsa bunu belgelendirmek suretiyle bulunduğunuz yer Baro’suna başvurarak tarafınıza avukat tayinini isteyebilirsiniz.
Saygılarımızla…
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi