Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Stajyer Hemşire maaş alabilir mi?

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2013, 22:43   #1
Av.Onur Civelek

Varsayılan Stajyer Hemşire maaş alabilir mi?

Merhaba Sevgili meslektaşlarım,
Konu başlığı, daha kendi staj sorunlarını çözememiş bir mesleğin mensubu tarafından yöneltildiği için biraz abes kaçmış olabilir. Ancak, bu, avukatlık mesleğinin ne kadar saygı değer bir meslek olduğunu da gösteriyor bence.Neyse soruma geçiyorum;
Müvekkil hemşirelik bölümünde okuyan bir öğrenci. Aynı zamanda, staj yapmak için hastanelere de gönderiliyorlarmış ve hiçbir ücret alamıyorlarmış. Bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım ve ücret alma hakları olduğunu düşünüyorum.Şöyle ki, Mesleki Eğitim Kanunu madde 25'in bu konu ile ilgili olduğunu düşünmekteyim.Bu hususta öncelikle, Üniversitenin ilgili birimine dilekçe mi versem yoksa Hastane Başhekimliğine mi dilekçe versem(ya da başka bir yere mi) karar veremedim. Bu dilekçelerin reddedilmesi sonucunda idari yargıda dava açmamız gerekeceğini de düşünmekteyim.Bu konu ile ilgili bilgisi, tecrübesi olan daha önce bu sorunu çözmüş meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılar...

Av.Onur CİVELEK
Old 23-11-2013, 10:56   #2
üye7160

MESLEKİ EĞİTİM KANUNU : ( 3308 NOLU KANUN)

Mesleki eğitime katılma payı
Madde 24 - (DEĞİŞİK İBARE RGT: 25.02.2011 RG NO: 27857 MÜKERRER KANUN NO: 6111/62) (KOD 1) On ve daha fazla personel çalıştıran ve Bakanlıkça işletmelerde mesleki eğitim kapsamına alınan, ancak, beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler, beceri eğitimi yaptırması gereken her öğrenci için eğitim süresince (DEĞİŞİK İBARE RGT: 25.02.2011 RG NO: 27857 MÜKERRER KANUN NO: 6111/63) (KOD 1) her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen asgari ücretin net tutarının 1/3’ü nispetinde, yirmi ve daha fazla personel çalıştırılması halinde 2/3’ü nispetinde (DEĞİŞİK İBARE RGT: 03.07.2001 RG NO: 24451 KANUN NO: 4684/10) (YÜR. TAR.: 01.01.2002) Saymanlık hesabına para yatırmakla yükümlüdürler.

Mesleki eğitim şartlarına sahip olan işletmelere Bakanlıkça öğrenci gönderilememesi halinde bu işletmeler, (MÜLGA İBARE RGT: 03.07.2001 RG NO: 24451 KANUN NO: 4684/10) (YÜR. TAR.: 01.01.2002) katılma payı ödemezler.

Bu sayının tespitinde görev ve çalışma statüsüne bakılmaksızın işyerinde 1475 sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalıştırılan personel sayısı dikkate alınır.

Ücret ve Sosyal Güvenlik
Madde 25 - Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (DEĞİŞİK CÜMLE RGT: 25.02.2011 RG NO: 27857 MÜKERRER KANUN NO: 6111/64) (KOD 1) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri 1475 sayılı İş Kanunu'nun 33 üncü maddesi gereğince bunların yaşına uygun asgari ücretin % 50'si üzerinden Bakanlık (EKLENMİŞ İBARE RGT: 25.02.2011 RG NO: 27857 MÜKERRER KANUN NO: 6111/64) ve mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekle karşılanır.

Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 23, 24, 35 ve 42 nci maddeleri hükümleri uygulanmaz. Ayrıca bunlara aynı Kanuna göre işgöremezlik ödenekleri bağlanacak sürekli işgöremezlik gelirine esas olacak günlük kazançların tespitinde sigorta primine esas tutulan ücret dikkate alınır.
Old 23-11-2013, 21:38   #4
Av.Ömer GÖKÇE

Görevli Mahkeme İş Mahkemesi, hatırlatmak istedim
Old 21-02-2016, 00:20   #5
av.mucahit

Onur bey actiginiz dava ile ilgili bir sonuc aldınız mi acaba.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi