Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yol Gösterir Misiniz ?

Yanıt
Old 09-03-2018, 12:18   #1
Engin Akkaya

Varsayılan Yol Gösterir Misiniz ?

Merhaba : Ülkemin saygıdeğer Hukukçularından aşağıda belirttiğim üzücü olay konusunda bana ne ya da neler yapabileceğim konusunda yol göstererek yardımcı olmalarını rica ediyor ve şimdiden teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum. Olay Şudur :
Günümüzden yaklaşık bir yıl önce beni telefonla arayan ve ismini vermeyen bir şahıs :
* Kendisinin İzmir İl'i Bayındır İlçesinin Tapu Sicil Müdürlüğünde görev yaparken emekli olduğunu ve kardeşinin de Bergama Nüfus Müdürlüğü'nde çalışmakta iken kısa bir süre önce vefat ettiğini,
* Kendisinin de kanser hastalığına yakalandığını, vicdanını çok rahatsız eden ve beni ve tüm ailemi yakından ilgilen bir konuyu bana bildirmek istediğini,
* Dedemin (babamın babası) ilk eşinden olan amcamın oğlu'nun " o günkü tarih itibariyle" hayatta olan diğer varisleri ölmüşgösteren bir nüfus kaydı temin ederek (Bergama Nüfus Müdürlüğü'nden) çıkarttığı ve sadece kendisi ile ölen ağabeyinin eşi ve çocuğunu mirasçı olarak gösteren verasetname ile Bayındır'da bulunan bir apartman ile büyük bir zeytinliği Tapu'da kendi üzerine geçirmeden ( verasetnameye ve diğer mirsaçı'nın vekaletnamesine binaen) sattığını ve"kendisinde edindiği bilgiye göre" İzmir/Güzelyalıda da bir arsayı sattığını,
* Bu işlemlerin takriben 80 li yıllarda yapıldığını ve kenedi bilgisine göre mirasçılar arasında zaman aşımının söz konusu olmadığını,
* Yakalandığı bu hastalık nedeniyle kısa bir ömrünün kaldığını ve bu vicdani üzüntüye daha fazla tahammül edemediği için yaptığı bir araştırma sonucunda benim telefon numaramı bularak bu konuyu bana bildirdiğini söyledi.
Bu gelişme üzerine takriben iki-üç ay sonra İzmir Bayındır'a gittim ve Tapu Sicil Müdürlüğüne gidip durumu anlattığımdasöz konusu şahsın gerçekten var olduğunu, kanser hastalığına yakalandığını doğruladılar vebir ay kadar önce de vefat ettiğini söylediler. Kendilerine vaki ricam üzerine , Tapu kayıt defterlerini incelememe izin verdilerse de, elimdeki tek ip ucu olan dedemin ilk eşinin "Penbe" adından yola çıkarak yaptığım araştırma sonucunda ismi Penbe olan 110 mal sahibi bulduysam d, kayıtlarda tamamına yakın bir bölümünün soyadı yazılı olmadığı için hangisinin dedemin ilk eşi olduğunu tesbit edemedim. Tapu müdüründen yapılan satışların kaydedildiği defterleri incelemek için izin istediysem de bu kayıtların her kese açık olmadığını,ancak Savcılıkça istenirse bizzat savcı tarafından incelenebileceğini söyleyerek bana izin vermedi ve bu noktada tıkandım.
Bu olayda kesinlikle miras payı - para pul derdinde değilim, bunu şerefimle temin ederim. ama yapılanı asla kabullenemiyorum, hazmedemiyorum. Bu tepkimi yüzde yüz düzeyinde haklı kılan sebeplerim var, ama bunlara burada yer verip sizlerin değerli zamanını çalmak istemiyorum, sonuç itibariyle aile içi konulardır.
Bu yazımı okuyan siz saygıdeğer hukukçulardan ricam şudur :
Bu durum karşısında hukuken yapabileceğim bir şey yada şeyler var mıdır, ne yapabilirim, nerede ve nasıl yapabilirim, lütfen bana yol gösterir misiniz ?
şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi