Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

5806 sayılı af kanunu ile İstanbul Hukuk Fakültesi ' nde yeniden eğitim öğretim

Yanıt
Old 14-03-2009, 20:49   #1
KIRSAÇLI1951

Varsayılan 5806 sayılı af kanunu ile İstanbul Hukuk Fakültesi ' nde yeniden eğitim öğretim

Son af kanunu ile İstanbul Hukuk'ta eğitim ve öğretime yeniden başladım. Ancak bu konuda kişisel problemlerim ve sorunlarım var. Yardımcı olabilenlere şimdiden teşekkürler.
DURUM ÖZETİ : 1974 - 75 eğitim öğrtetim yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ne ÇİFT olarak kayıt yaptırdım. O tarihte TSK da üsteğmen rütbesi ile görev yapmaktaydım. Ana amacım sınıf subaylığından Askeri Hakim sınıfına geçebilmekti. 1975 Haziran döneminde o tarihte zorunlu olduğum derslerin tamamından geçtim. 1976 Şubat döneminde 2. sınıfın tek sömestrlik derslerinden Kriminoloji'den geçtim. 1976 Nisan - Mayıs aylarında güvenilir bir kaynaktan " Hukuk Fakültesine bitirseler dahi, sınıf subaylarının Askeri Hakim sınıfına geçirilmeyecekleri konusunda Yüksek Askeri Şura'nın prensip kararı aldığını" öğrendim. İmtahanlara gelip gitmek ve derse girmeden kitapdan ders çalışmak vb. ve motivasyon azalması nedenleriyle Hukuk tahsilinden vazgeçtim. 25 yaşında bir genç olarak, ileride yine devam edebilirim şeklinde bir düşüncem olmadığı, belki de bugünkü yaşlarıma gelip yeniden tahsile devam etmek isteyebileceğim hiç aklıma gelmediği için tahsili DONDURMAK vb. şeyler aklıma daha gelmedi. Ancak gerek TSK'dan emekli olduktan, gerekse özel şirketlerdeki görevlerim sona erdikten sonra, evde CHAT yapmaktan başka meşgale bulamayınca son aftan faydalanarak yeniden Hukuk Tahsilime devam etmek istedim. Af için başvurdum ve daha önce hiçbir aftan faydalanmadığım için başvurum kabul edildi. Yaklaşık 32-33 sene ara verdiğim için bazı konularda tereddütlerim ve yardıma ihtiyacım var.

SORUNLARIM VE SORULARIM:
1. 1. sınıfı tamamlamış olmama rağmen, daha sonra 1. sınıfa ilave edilen Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi ve Türk Dili derslerinden sorumluluğum nedir? Eski ve yeni yönetmeliğe tabi olmak herhangi bir fark yaratmıyor mu? 3. sınıf öğrencisi olabilmek için; gerek bu derlerden gerekse İngilizceden geçmem gerekir mi yoksa bu dersleri mezun oluncaya kadar sürede verebilir miyim?

2. 2. fakülte olarak okuğum Hukuk Fakültesinde, ilk fakültem olan KHO da aldığım müşterek dersleri ( Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, İngilizce ve İdare Hukuku ) saydırarak bunlardan muaf olmam mümkün mü?

3. İ.Ü. Rektörlüğü ve buna bağlı olarak Dekanlık; af ile öğrencilere verilen 4 sınav hakkının " 1,AF SINAVI TARİHİ :17 HAZİRAN 2009--03 TEMMUZ 2009 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAKTIR. 2.AF SINAVI TARİHİ :06 TEMMUZ 2009--17 TEMMUZ 2009 TARİHLERİ ARASINDAYAPILACAKTIR. 3.VE 4.SINAV TARİHLERİ DAHA SONRA İLAN EDİLECEKTİR. SINAV HAKLARINDAN SÜRESİNDE YARARLANMAYANLAR BU HAKLARINDAN VAZGEÇMİŞ SAYILACAKLAR VE KULLANMADIKLARI SINAV HAKLARI İÇİN EK SINAV HAKKI TANINMAYACAKTIR. "

şeklindeki kararının ; gerek kanunda 4 hakkın kullanılması ile ilgili zaman sınırlaması bulunmaması, gerek daha önceki af kanunlarında iki hak arasında en az iki ay bulunması ve gerekse " İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTES LİSANS ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ " 32 (1) madde ile düzenlenen Ek sınav hakkı için belirlenen " 3 senede 3 sınav hakkı " verileri karşısındaki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? ( Ayrıca eski yönetmeliğe tabi olan öğrencilerin Haziran finallerinin bütünlemesinin hala Eylül ayında yapılması durumunu da bu verilere dahil etmek mümkün sanırım.)

4. Kriminoloji dışında tüm 2. sınıf derslerinden sorumlu olduğumu dikkate alarak; kitap, özet, not, geçmiş yıllara ait sorular vb. maddi veya öneri, tavsiye vb. biçimde manevi yardımlarınız mümkün olur mu? ( İhtiyacım dışında kalanları -her ne kadar 600 civarında geçici af öğrencisi varsa da, bir haftadır devam ettiğim derslerde görebildiğim kadarıyla 20 civarında derslere takip eden arkadaş - ile paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. )

Bu kadar uzun ve detaylı yazımı okuduğunuz için tekrar teşekkürler.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi