Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

polis memuru trafikte savcıya çattı mahkemeye sevk edildi

Yanıt
Old 15-12-2006, 12:33   #1
Fatma KAPUÇAM

Varsayılan polis memuru trafikte savcıya çattı mahkemeye sevk edildi

Polis müdürü trafikte savcıya çattı, mahkemeye sevk edildi...
14 Aralık 2006 08:54
İki savcıyla yol tartışması yapan polis müdürü Mehmet Uygun mahkemeye sevk edildi.

Kahramanmaraş Adliyesi'nde görevli cumhuriyet savcıları Nihat Kaya ve Alper Yalçın önceki sabah Kaya'nın özel otomobiliyle adliyeye giderken, iddiaya göre valinin konvoyunun çıktığını gören trafik polisi Özlem Özbal, savcıların aracının önüne keserek sert bir şekilde el işaretiyle geri çıkmalarını istedi. Savcı Kaya otomobili kenara çekerek valinin konvoyunun geçmesini bekledi. Daha sonra polis memurunu çağıran Kaya, "Biraz kibar olman gerekmiyor mu" diye uyardı.

SAVCIDAN EVRAK İSTEDİ

Tartışmayı gören Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Mehmet Uygun aracın yanına gelerek, iddiaya göre "Sen kim oluyorsunda benim memuruma bağırıyorsun. Kimliğini ve evraklarını ver" dedi. Valilik görevlilerinin araya girmesiyle sona eren tartışmanın ardından adliyeye giden iki savcı, Uygun hakkında "Devlet memuruna hakaret" suçlamasıyla şikâyette bulundu. Mehmet Uygun'un sanık, Özlem Özbal'ın tanık sıfatıyla ifadesini alan nöbetçi savcı, Uygun'u iki savcıya hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Uygun, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Uygun'un hakaret etmediğini ve Kaya ile Yalçın'ın savcı olduklarını bilmediğini söylediği öğrenildi.
kaynak:14.12.2006 tarihli sabah gazetesi
Old 15-12-2006, 13:13   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ülke aynı ülke, problem benzer problem, ama sonuçlar farklı.

Sayın Suat Ergin'in "bilin bakalım bu iki olayda hangisi tutuklanmıştır" içeriğinde bir forum mesajı vardı.

O olaydaki kahramanlar, jandarma ve vatandaştı, savcı da vatandaşı tutuklanması talebiyle sorguya sevketmiş ve vatandaş tutuklanmıştı.

Yorumsuz.

Saygılarımla...
Old 15-12-2006, 22:22   #3
Jeanne D'arc

Tutuklanması abes olurdu zaten. Diğer foruma görüşlerini yazan ve "kutuplaşmayalım" uyarısında bulunan Sayın Zeynel'e -o forumdaki fikirlerim baki kalmak kaydıyla (meslek hastalığı)- saygılarımla.
Old 15-12-2006, 23:43   #4
Gemici

Alıntı:
...Uygun'un hakaret etmediğini ve Kaya ile Yalçın'ın savcı olduklarını bilmediğini söylediği öğrenildi...

Toplumsal bir hastalığımızın dışa vuruşu... Savcı olduklarını bilseydi, böyle bir tavır takınmıyacaktı! Sıradan vatandaşa karşı bu türden hareketler yapılır ve bunu yapan polis haklıdır neticesi çıkıyor bu cümleden. Sıradan vatandaş polise karşı gelmekten mahkemeye çıkarılır ve "Devlet memuruna hakaret" suçlamasıyla karşılaşırdı. Polis açısından 'Hem suçlu hem güçlü' deyimini haklı çıkaran bir durum ortaya çıkardı o zaman. Olayımızda ters tepme var.
Böylesi durumlar için söylenmiş çokça atasözümüz ve deyimimiz vardır.

Vur abalıya,
Ye kürküm ye,
Kimin gücü kime yeterse,
Haddini bilmemek (sıradan vatandaşa aynı davranışta bulunursa, haddini bilmiş olur, kendisinden üstte olana yapılırsa haddini aşma/haddini bilmeme olur),
Sert kayaya çarpma,
Büyük balık küçük balığı yutar.
Bir deyim de benden: Kendinden yukarıda olanlara el pençe divan; kendinden altta olanlara bir tekme.

Saygılarımla
Old 16-12-2006, 07:48   #5
serhat-27

Sayın gemici güzel bir nokta yakalamış "... Savcı olduklarını bilseydi, böyle bir tavır takınmıyacaktı! Sıradan vatandaşa karşı bu türden hareketler yapılır.." özrün kabahatinden büyük derler ya,
burada tam bir Türk filmi klasiği var,sayın valimiz geçerken yol hangi yasal gerekçe ile diğer araçlara kapatılıyor,bunu hep merak etmişimdir
Old 16-12-2006, 13:47   #6
ömer adaleti

Sıradan vatandaşa(süper vatandaş,ballı vatandaş,dayısı olan vatandaş vs.vs.vs.) hakaret diye dava açılamazmı? vatandaşlık kategorisinde en altta bulunan sıradan vatandaş hep güme gidecek yoksa,sıradan vatandaş derneği varmı ? varsa uyuyormu ?
Old 17-12-2006, 14:18   #7
Kavaz

İşte zaten sıradan vatandaşın her işi savsaklanıyor.Burada söz konusu olan durum olaydakı taraflardan birinin savcı diğerinin polis olması değil.Vatandasın ya adına ya parasına bakılması durumları benı çileden çıkartan bir olaydır.Bugun sanık yerinde olması gereken çok insan hangi kariyerlere sahip.Sanık konumunda olmaması gerekenler hatta sıradan vatandaşlar dediğimiz kesim(bu kelımeyle bırlıkte zaten ayrımcılığın yapıldıgı herkesce benımsenmış) boynunu bükmekle yetiniyor.Aynı hukuk düzeni; aynı olaylara farklı sonuçlar bağlamakta ancak bu bağlanan farklı sonuçlar fiile göre farklılaşmamaktadır.Saygılar...
Old 17-12-2006, 18:06   #8
ibreti

Nerede bir kamu ajanı (öteki adı memur) görsem köyüm gelir aklıma. Köyümde babadan kalan tarla gelir gözümün önüne ve o tarlanın tam orta yerindeki emme basma tulumba. O tulumba olmasa, toprağın derinliklerindeki sudan istifade mümkün olmaz. O tulumba olmasa yeşermez o tarla. Lakin hep aynı; aşağıdan su çekerken sanki "Hayır. olmaz!" der gibi başı yukarı kalkar tulumbanın. Yukarıdan tulumbayı indiriken de "Evet efendim. Tamam efendim!" der gibi eğilir başı aşağı.
Ne zaman bir kamu ajanı görsem emme basma tulumba gelir aklıma. Vadandaşa karşı "Hayır! Olmaz! Cık!"... Efendilerine karşı "Evet efendim! Zat-ı aliniz bilir efendim! Takdir buyurmuşsunuz efendim!"... Boyun mekanizmalarının mekaniği aynı.

Her ne kadar sürç-ü lisan işlediysek affola...
Old 17-12-2006, 20:41   #9
KaanK

Alıntı:
Yazan serhat-27
Sayın gemici güzel bir nokta yakalamış "... Savcı olduklarını bilseydi, böyle bir tavır takınmıyacaktı! Sıradan vatandaşa karşı bu türden hareketler yapılır.." özrün kabahatinden büyük derler ya,
burada tam bir Türk filmi klasiği var,sayın valimiz geçerken yol hangi yasal gerekçe ile diğer araçlara kapatılıyor,bunu hep merak etmişimdir

Evet sonuna kadar katılıyorum.Çok güzel değinmiş
Old 18-12-2006, 00:38   #10
teoman yaman

Vatandaşa bu şekilde davranmayı alışkanlık haline getirmiş olmaları hepimizin suçu. Gerekli tepkileri versek böyle olmazdı. Unutmayalım ki bu böyle devam edemez. Savcı arkadaşları tebrik ediyorum yapılması gerekeni yapmışlar ama tüm savcılarımızdan ve hakimlerimizden gariban vatandaşı ezen polislere gereken cezalarını vermekte titiz davranmalarını bekliyoruz. Çünkü bu çok sık karşılaştığımız bir vakıa. Gün geçmiyor ki bir yakınımız bu kötü muameleye maruz kalmasın.
Old 18-12-2006, 18:36   #11
YILMAZ GÜNEYTEPE

Varsayılan Somut Olayin Şartlari Önemlİdİr

Bir tarafta yargı mensubu Savcı diğer tarafta görevli polis memuru..bu olayı değerlendirirken somut olayın gelişimini iyi bilmek ve tahlil etmek gerekir. Çünkü; tarafiği yönetmekle sorumlu memurların işi çok zor ve streslidir.Gerçekten yaptıkları iş zaman zaman katlanılmaz olmaktadır.Ancak bir tarafta da "her ne kadar Türk idari yapısı yargı erkini hep ikincil görüp kabullenmek istemese de" yargı mensubu muhataptır. Polis memurunun savcıları sert bir şekilde azarlayarak durdurması kabul edilemezdir.Ancak memur yola girenlerin savcı olduğunu nereden bilecektir..bu uygulamanın; canlı hayatın cilveleridir..bence yapılması gereken mumurların diklenmek yerine kibar bir şekilde özür dileyerek olayı bitirmeleri gerekirdi.."benim memuruma bağıramazsın"vs çıkışlarla savcıların iyice tahrik edilmesi memurların saygısızlığı ve iş bilmezliğindendir..Valinin güvenliği önemlidir,ancak savcının da önemli bir makam olduğunu memurların bilmesi gerekirdi..mahkeme tutuklasa bence çok ta yanlış olmazdı....veeee umarım bir Avukatın başına da böyle bir olay geldiğinde Savcılarda görmezden gelmez,sanki Avukat yargı mensubu değilmiş gibi duyarsız ve soğuk davranmazlar... dünya işte
Old 18-12-2006, 19:09   #12
kum

Varsayılan Savcının yerinde vatandaş olsaydı

Evet böyle olsaydı vatandaş tutuklanıp emniyet müdürüne hakaretten mahkemeye sevkedilecekti.Ama mahkemeye çıkarılana kadar alıkonulduğu yerde (karakol vs.) hakarete uğrayacak belki dayak yiyecekti. Bunun üzerine araya iyi polisler girip hadi barışın iş uzamasın diyip vatandaşa aba altından sopa gösterecekti ki mahkeme de vatandaş müdür(?) den şikayetçi olmasın.Ama vatandaşın yerine savcı olunca az buçuk roller değişiyor.Emniyet müdürü hemen kıvırıyor. Meslaktaşlarından Cesaretin varsa aynı muameleyi savcıya yapsana diyen yok tabi.Başka bir toplumda olsa " savcı olduğunu bilmiyordum " lafının üstüne polislikle ilişiği kesilirdi.
Old 18-12-2006, 21:01   #13
semih

Varsayılan Eğitim Şart..!

Evet,malesef ulkemizde cok sık kullanılan ve bir cok durumu ozuyle ozetleyen bir cumle ; Egitim şart..
Olayı taraflar acısından ele alırsak ;
Bir tarafta emniyet mensubu polislerimiz..
Hepimizin de inkar etmeyecegi gibi trafik polisliği gercekten cok stresli bir meslek.Sadece trafik polisliği de değil ,genel manada polislik mesleği cok stresli bir meslek,bir cok meslek gibi.
Ancak butun meslekler yerine gore kişileri stresli yapabilir. Yani trafik polislerinin bu davranısını stresli olmalarına baglayarak mazur goremeyiz.
Bu olay su sekilde gercekleşseydi eğer ;Polis memuru,savcıya yuksek sesle bagırır,daha sonra kişinin savcı oldugunu bilmeksizin yaptıgı davranısın yanlıs oldugunu gorur ve ozur diler.Yada aynı sekilde amir de aynı davranısı sergileseydi, yapılan davranıs strese baglanarak mazur gorulebilirdi.Malesef olmuyor ama keşke herkes gorevini layıkıyla 4x4 luk yapabilse.
Diğer tarafta ise yargı mensubları savcılarımız. Olayı polisler acısından dusunmustuk ya,simdi birde savcılar acısından dusunelim. Eğer olay soyle olsaydı ; Polisler bu hareketi yapar,savcılarda, kendilerinin savcı oldugunu belirtmeksizin yapılan davranısın dogru olmadıgını ve dogrusunun izahını yaparlar..Buda mı işe yaramadı, o zaman statulerini devreye sokup savcı olduklarını ve hangi davranısın dogru oldugunu amirleri gibi izah ederler.Bu senaryolar tarafımca,olması gerektiğine inandığım, senaryolardı.(duzelterek belirtmek istedim.)
Ki bu yollar tuketilmişse ,sikayette bulunmaları yerinde bir davranıstır.
Lakin olayın nasıl gercekleştigini bilmeden yorum yapmamalıyız diye dusunmekteyim.
Şahsi kanaatim ise ; olayın yargı konusu yapılmasının dogru olmadığı yönündedir.
Özellikle sunu vurgulamak istiyorum, statüler insan ilişkilerini etkilememeli! Hepimiz insanız,hepimiz kendi yaşamımızı idame ettirmek için olduğu kadar bir şekilde insanlar içinde cabalamıyormuyuz?Butun meslekler için konusuyorum,herkes sonucta baska bir insanın yasamını kolaylastırmıyormu mesleğiyle?Herkes ,herkese muhtac!Sosyal yaşamın geregi degilmidir ki bu. Yani benim davranısım polise farklı savcıya farklı fırıncıya farklı işsize farklı olmamalı!
Eğitim sart,eğitim şart,eğitim şart !

Bazı yorumlara katılmazken, bazılarınada katıldıgımı,cevaplarımla izah etmek istiyorum.

Alıntı:
Toplumsal bir hastalığımızın dışa vuruşu... Savcı olduklarını bilseydi, böyle bir tavır takınmıyacaktı! Sıradan vatandaşa karşı bu türden hareketler yapılır ve bunu yapan polis haklıdır neticesi çıkıyor bu cümleden. Sıradan vatandaş polise karşı gelmekten mahkemeye çıkarılır ve "Devlet memuruna hakaret" suçlamasıyla karşılaşırdı. Polis açısından 'Hem suçlu hem güçlü' deyimini haklı çıkaran bir durum ortaya çıkardı o zaman.
Ki Sn.Gemici guzel bir noktaya değinsede,hatta bu konuda bende aynı düsünsemde ; Birebir amirin ifadesini gormeden yada işitmeden ,net olmayan haberlerle bazı yorumları ,yapmamalıyız diye dusunuyorum.

Alıntı:
umarım bir Avukatın başına da böyle bir olay geldiğinde Savcılarda görmezden gelmez,sanki Avukat yargı mensubu değilmiş gibi duyarsız ve soğuk davranmazlar...
Sn Yılmaz GUNEYTEPE yorumunuzun mesleki kaygılar ile ilgili oldugunu dusunuyor ve geneline katılmıyorum.

Sn toman yaman ın yorumunuzn tamamına katılmıyorum.Ki bazı kelimelerin
Alıntı:
gariban vatandaşı ezen polislere
talihsiz olarak kullanıldığını dusunuyorum.

Sn. ibreti .. Serzenişinizi anlıyorum ancak bahse konu davranıs ast ust ilişkisinin mevcut oldugu hemen hemen butun kurumlarımızda MALESEF mevcut.Memurlar için ozel konusursak haksızlık etmiş oluruz diye dusunuyorum.

Sn. İLKİNC dusuncelerinizi paylasıyorum.

Sn. ömer adaleti ; tabiki vatandasında hakret karsısında sikayette bulunma hakkı var,içiniz ferah olsun.Ama tabi belirttiğiniz gibi,bu sikayeti bir savcının bulunması ile bir vatandasın bulunması arasında keşke fark olmasa ama sanırım (malesef) var..

Alıntı:
Tutuklanması abes olurdu zaten.
Sn. Jeanne D'arc, katılıyorum.

Sn.Şehper Ferda DEMİREL,olaya başak bir boyuttan yaklaşmışsınız, katılıyorum.

Nihayetinde, uzun yorumun kısası 'öğrenim gerekli ama EGİTİM ŞART '
Old 18-12-2006, 21:33   #14
semih

Varsayılan Sn. Kum

Siz once davranmıs ve ben yorum eklerken mesajınızı iletmişsiniz..Ne tesadüftür ki yine bu tip bir konuda mesajlarımız ard arda gelmiş.

Bakın ben yorumumu gondermeden once ortalama 3-5 kez inceleyip öyle gonderiyorum ki yanlıs cumleler yanlıs sozler sarf etmeyeyim diye.Sizden de aynı özeni bekliyorum.

Bu cumleleri ve uslubunuzu dogru bulmuyorum .

Alıntı:
Ama mahkemeye çıkarılana kadar alıkonulduğu yerde (karakol vs.) hakarete uğrayacak belki dayak yiyecekti. Bunun üzerine araya iyi polisler girip hadi barışın iş uzamasın diyip vatandaşa aba altından sopa gösterecekti ki mahkeme de vatandaş müdür(?) den şikayetçi olmasın.

Alıntı:
Emniyet müdürü hemen kıvırıyor.
bu kadar da değil ama yani lutfen.
Alıntı:
Cesaretin varsa aynı muameleyi savcıya yapsana diyen yok tabi.

Bunlar nasıl sozler?

Özellikle rica ediyorum,lutfen yazılarımıza dikkat edelim.
Eger kurumlara yada bazı kişilere saygı duymadan sozler sarfetmeye devam edeceksiniz de ,bari sitedeki mevcut olan seviyeye saygı duyup ,seviyeyi düşürmeyelim lutfen..!
Old 19-12-2006, 00:11   #15
tecir

Adamina gore muamele,adalete gore degil, Boyle alisilmis boyle gidiyor.Isimiz Allaha kalmis.
Old 19-12-2006, 01:49   #16
ömer adaleti

Alıntı:
Yazan YILMAZ GÜNEYTEPE
Polis memurunun savcıları sert bir şekilde azarlayarak durdurması kabul edilemezdir.Ancak memur yola girenlerin savcı olduğunu nereden bilecektir..bu uygulamanın; canlı hayatın cilveleridir..bence yapılması gereken mumurların diklenmek yerine kibar bir şekilde özür dileyerek olayı bitirmeleri gerekirdi.."benim memuruma bağıramazsın"vs çıkışlarla savcıların iyice tahrik edilmesi memurların saygısızlığı ve iş bilmezliğindendir..Valinin güvenliği önemlidir,ancak savcının da önemli bir makam olduğunu memurların bilmesi gerekirdi..mahkeme tutuklasa bence çok ta yanlış olmazdı....veeee umarım bir Avukatın başına da böyle bir olay geldiğinde Savcılarda görmezden gelmez,sanki Avukat yargı mensubu değilmiş gibi duyarsız ve soğuk davranmazlar... dünya işte
Sayın Yılmaz Güneytepe,
Umarım kibarca yaklaşımın yalnızca yargı mensuplarına ve avukatlara yapılması gerektiği gibi bir düşünceyi kastetmiyorsunuz,eğer öyleyse vatandaşın boynunu büküp ,ellerini birbirine bağlayıp ve devlet(kamu memurları) bize ne yaparsa haklımı demesi gerekiyor,yani bu bir avukatın başına gelse,umarım savcılarda görmezden gelmez demekle,ben vatandaşın yok sayıldığını anlıyorum.Vatandaş;vali için değil. Vali vatandaş için o şehirde mülki amirlik yapıyor.
saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi