Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evi terk etmek kusur mu?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-12-2008, 19:50   #1
Konuk

Varsayılan evi terk etmek kusur mu?

Sayın avukatlar, uzmanlar ve tüm katılımcılar. Daha önce farklı açılardan sorulmuş ve yanıtlanmış olmasına rağmen bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Yaklaşık 3 yıldır evliyim, eşim ve ailesi sürekli psikolojik şiddet uyguluyor. Çalışan bir bayanım ve sürekli aşağılayıcı, rencide edici ve guru kırıcı davranışlar ile karşılaşıyorum. Hangi konuda bir günah keçisi gerekiyorsa bu ben oluyorum. Fiziki bir şiddet görmedim ancak artık baskılara ve aşağılamalara dayanacak gücüm kalmadı.
Ayrıca uzun bir süredir eşimle aramızda cinsel bir ilişki de yok. bu benim mutsuzluğumdan ve isteksizliğimden kaynaklanıyor. bunu kabul ediyorum. çocuğumda yok. kimi zamanlar evi terk etmek istiyorum. ama bazı yazılarda evi terk etmenin kusur olacağını okudum. terk ettikten sonra terk edenin boşanma davası açmasının sonuç getirmeyeceği yazılıydı. bir kere kusurlu bir duruma düşüp davanın reddedilmesinden korkuyorum. Eşim anlaşmalı boşanmayıda kabul etmiyor. bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Old 16-12-2008, 20:12   #2
BaharB

Sayın Konuk;
Eşinizin, size karşı aşağılayıcı, rencide edici ve gurur kırıcı davranışlarda bulunmasının ve bu davranışları ailesinin de yapmasına izin vermesinin, müşterek haneyi terk etmeniz için haklı bir sebep olacağı ve boşanma davasında kusur olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Kaldı ki boşanma davası açmakla eşler ayrı yaşama hakkına da sahip olurlar.

Haklarınızı tam olarak kullanabilmeniz için boşanma davası öncesinden başlamak üzere mutlaka bir avukattan hukuki destek almalısınız.
Saygılarımla...
Old 17-12-2008, 01:24   #3
üye18332

Sayın Konuk;

Şiddet kavramının fiziksel olma şartı yoktur.Psikolojik baskı da şiddet unsurudur.

4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanuna dayanarak harçsız olarak Aile Mahkemesine başvurabilir;
  • Eşinizin evden uzaklaştırılmasını
  • Ortak konutun tarafınıza tahsisini
  • Eşinizin iletişim araçlarıyla size ulaşmasının engellenmesini
talep edebilirsiniz.

Diğer hususu meslektaşım zaten açıklamış.

Lütfen ; Haklarınızı doğru kullanabilmek için bir avukattan hukuki destek alınız, eğer maddi durumunuz uygun değilse gerekli belgelerle baroya başvurunuz....

Saygılarımla,

Alıntı:

Madde 1- Türk Medeni Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi halinde, Sulh Hukuk Hakimi re'sen meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da bir kaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başkaca tedbirlere de hükmedebilir.
Kusurlu eşin; Diğer eşe veya çocuklara (veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerine) karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya iş yerlerine yaklaşmaması,
Diğer eşin (veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin) eşyalarına zarar vermemesi,
Diğer eşi ve çocukları (veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin) iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,
Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,
Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kulanılmış olarak ortak konuta gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmaması,
Yukarıdaki hükümlerin tatbiki öngörülen süre (altı) ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedileceği hususu kusurlu eşe ihtar olunur. Hakim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak tedbir nafakasına hükmeder. Birinci fıkra hükmüne göre yapılan başvurular harca tabi değildir.
Old 17-12-2008, 08:52   #4
Konuk

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. mutlaka bir avukattan hukuki destek alacağım tabiki, ama öncelikle birkaç fikir edinmek istemiştim.
Old 17-12-2008, 20:10   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kadınların hak arama özgürlüklerinin sağlanmasında en önemli aşama ;yasal düzenleme konusunda bilgilerin paylaşılması ve bu bilginin fiilen kullanılabilir olmasıdır.

Diğer ve önemli aşama ise, hak arama özgürlüğünün gerçekleştirilmesinde bir avukattan hukuki destek alabilmektir.

KAHDEM alanında verilen bilgiler genel nitelikte bilgilerdir.Bu bilgiler bir avukattan yardım alma gerekliliğini hiç bir biçimde ortadan kaldırmaz.

Aksine adaletin gerçekleştirilmesinde bir avukattan destek almak çok önemlidir.

Bu nedenle her mesajımınızın sonunda mutlaka bir avukattan doğrudan destek alınmasını ve mali durum elverişli olmadığında baro adli yardım servisine başvurulmasını öneriyoruz.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ediyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi