Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davası neticesi 1/2 hisse sahibi paydaşın vefatı

Yanıt
Old 12-11-2008, 12:59   #1
ekin

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davası neticesi 1/2 hisse sahibi paydaşın vefatı

Demdemden kalan bir ev için babam ve amcam halama karşı ortaklığın giderilmesi davası açmışlardı.Davadan sonra yapılan arttırmada babam ve amcam bu evi alarak, halamın payı ödenmişti. Su an tapuda bu ev hükmen tescil ile 1/2 oranında babam 1/2 oranında da amcam üzerine kayıtlı gözüküyor.Ancak bu olaydan sonra amcam da vefat etti. Şu an amcamın mirasçılarından biri bu evi ne satıyor ne de müteahhitle anlaşma yoluna gidyor. Üstelik bu ev harap olduğundan belediye kararı ile yıkıldı. Beyannamede arsa olduğu sabit.
Babam ve amcamın eşi yengem bana dava açmam üzere vekalet verdiler. her ne kadar tapuda mesken olarak görünsede bu ev belediyede arsa olarak kayıtlı, tüm vergileri bu şekilde alınıyor. Hükmen tescil ile tarafların payları
belirlendiğinden ve burası artık arsa vasfında olduğundan ötürü ben yengemin vekili olarak sadece amcamın hissesi için amcamın mirasçılarına dava açabilir miyim. yoksa babamı da bu davada taraf götermek zorunda mıyım? davacı ya da davalı olarak.
Bir de babam da yengem de birbirlerini mağdur etmemek için evin(arsanın) tamamını almak istemiyor.ikisi de 1/2 oranında sahip olmak istiyor. sonradan müteahhitle anlaşmayı planlıyorlar. Ancak babam zaten 1/2 oranında bu eve sahip. Yengem ise sadece diğer paydaşlardan hissesini alarak 1/2 oranına sahip olmak istiyor. Böyle bir durumda ihaleye nasıl katılmama gerekiyor. Evin (arsanın)tamamı mı ihaleye konu olacak.yoksa 1/2lik kısmı mı?ikisi adına mı katılacağım yoksa sadece yengem adına mı?
kısaca hükmen tescil ile tarafların hissesi belli olduğundan iştirak halinde mülkiyet sona mı ermiş oluyor? Eğer öyle ise müşterek mülkiyet için taraflar serbestçe tasarrufta bulunabildikleri için sadece dayımın payı üzerinde bu dava açılabiliyor mu? Biraz kafam karıştı. Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Old 12-11-2008, 13:16   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Ekin,

İhale üzerine satış yapıldığına göre arsa (ve muhdesat) üzerinde 1/2 + 1/2 müşterek mülkiyet doğmuş.Amcanız vefat etmiş olduğuna göre 1/2 hissesi mirasçılarına (yengeniz ve amca çocukları) intikal etmiş oluyor.Bu durumda 1/2 hisse açısından miras nedeniyle iştirak halinde mülkiyet doğuyor.Bu durumda 1/2 pay için izaleyi şuyu davası açılabilir. Dava konusunun imar durumuna göre fiilen paylaşma mümkün olmazsa satış yoluyla şuyuun izalesine gidilir.
Old 13-11-2008, 12:58   #3
ekin

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Sayın Ekin,

İhale üzerine satış yapıldığına göre arsa (ve muhdesat) üzerinde 1/2 + 1/2 müşterek mülkiyet doğmuş.Amcanız vefat etmiş olduğuna göre 1/2 hissesi mirasçılarına (yengeniz ve amca çocukları) intikal etmiş oluyor.Bu durumda 1/2 hisse açısından miras nedeniyle iştirak halinde mülkiyet doğuyor.Bu durumda 1/2 pay için izaleyi şuyu davası açılabilir. Dava konusunun imar durumuna göre fiilen paylaşma mümkün olmazsa satış yoluyla şuyuun izalesine gidilir.

teşekkür ediyorum. Ama bir çok meslektaşım tapuda halen mesken olarak göründüğü için ve hangi payının babama ait olduğunun belli olmamasından dolayı davaya babamın da dahil olması gerektiğini savunuyor.Aslında ben de sadece yengemin, amcamın hissesi için (1/2) amcamın mirasçılarına karşı dava açmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama ihale ile 1/2 hissenin yengem dışında bir 3. şahıs tarafından alınması halinde ileride daha büyük sorunlar çıkabileceğini düşünüyorum. Çünkü 1/2 oranında kullanılabilecek büyüklükte bir yer değil. Belediyenin 1/2 hisse üzerine tek başına ev yapılmasına izin vermeyeceği kanatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi