Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İdari Davaların Temyizi !

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2003, 09:18   #1
Sibel

Varsayılan İdari Davaların Temyizi !

Merhaba !
İdari Mahkemenin vermiş olduğu kararı temyize gönderdiğimizde, sonuçları Danıştay'dan sonuçlanana kadar bekler mi ? yoksa hemen işleme mi konulur ?
Saygılarımla....
Old 30-04-2003, 14:05   #2
jurista

Temyiz eden taraf dava dilekçesinde yürütmenin durdurulmasını talep eder ve bu talep kabul edilirse kararın yüyürlüğü durur Herhangi bir nedenle Yüksek Mahkeme yürütmenin durdurulması kararı vermemiş ise Temyiz talebi yüyülüğü durdurmaz, kararın uygulanması idareden istenebilir...
Old 30-04-2003, 14:16   #3
Sibel

Teşekkür ediyorum... Bu arada ben de süreleri ve dayanaklarını araştırdım. Bulduklarımı paylaşmak istiyorum. Anayasanın 138 inci maddesinin son fıkrası ve İYUK'un 28 inci maddesi hükümleri uyarında Kamu İdareleri mahkeme kararına uymak ve kararın gereklerini en geç 30 gün içinde yerine getirmek zorundadır.Kararın uygulanma süresi hiçbir şekilde 30 günü geçemez " diyor. Peki şimdi bu 30 gün tebliğ tarihinden itibaren mi yoksa kararın alındığı tarihinden itibaren mi sayılacak ?
Bir soru daha geliyor aklıma Yine İYUK'un 52 inci maddesinin 1 nolu bendinin ilk cümlesinde şöyle diyor " Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması hakim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz "
Böyle bir durumda ilk derece mahkemesinin kararına uygulamaya koyup, yargılama masrafları dahil ödeme yapıldığı takdirde Danıştay'dan da kararın bozulması yönünde bir karar çıkarsa İdare ödediklerini geri alabilecek mi ?
Yeniden teşekkür ediyorum. Saygılarımla...
Old 30-04-2003, 14:34   #4
jurista

Sibel hanım bildiğim kadarı ile öncelikle bu 30 günlük süre kanunen kararın tebliğinden itibaren başlar... ama uygulamada bu 30 güne riayet edilip edilmediğini yada edilmemesi halinde başvurulacak bir yol varmı bilmiyorum...
İkinci sorunuza gelecek olursak, Yüksek mahkeme Bazı hallerde uygulanmasında zarar oluşabilecek hallerde -ki bu tür ödemelerde bunun söz konusu olduğu kabul edilir- genelde yürütmeyi durdurmaya karar veriri vermesde ödeme olursa bu ödeme karar bozulur ve kesinleşir ise idarenin geri isteme hakkı mevcuttur
Old 02-05-2003, 17:51   #5
Armağan Konyalı

Sayın Sibel, Sayın Jurista,

Mahkeme kararlarının yerine getirilmesi için konan 30 günlük süre, sizin de belirttiğiniz gibi, kararın idareye tebliği gününden itibaren işlemeye başlar.

Bu süre içinde idare tarafından gereken işlem yapılmazsa, yapmayanlar hakkında görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle soruşturma açılır. Elbette, ilgilisi kararın yerine getirilmemesi nedeniyle uğradığı zararın ödenmesini de idareyi dava ederek, ister. İdare de bu zararı memuruna rücu eder. 30 günlük sürenin yaptırımı budur.

Saygılarımla

Bir Dost

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi