Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuki Mütalaa Hazırlamak Üzere, Sözleşmeli Avukat Çalıştıran Ticaret Şti.

Yanıt
Old 16-05-2002, 11:07   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan X HUKUKİ VE MALİ DANIŞMANLIK HİZ.A.Ş.

X hukuki ve mali danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ünvanı ile kurulan şirket' in, bünyesinde avukat çalıştırması ve ayrıca dışarıdan öğretim görevlileri ile anlaşmalar yaparak, hukuki mütalaa tedarik ederek müşterilerine sunması durumunda;

- Şirketin hukuki durumu nasıl değerlendirilir? fesih nedeni oluşmuş sayılır mı? Yoksa şirket kurulmamış mı telakki edilir? Haksız rekabet, reklam yasağı vs. müeyyideler bakımından olaya nasıl yaklaşırsınız?

- Bu şirkette çalışan avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir?

- Şirket ile anlaşma temelinde hukuki mütalaa sunan öğretim görevlilerinin hukuki durumu nasıl değerlendirilir?
Old 17-05-2002, 12:13   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de aynı fikirdeyim, ancak emin olmak için fikirlerinizi almak istedim. İlginiz için teşekkür ederim..

Reklam yasağının ne kadar anlamsız olduğuna en bariz örnek olaydaki tasavvurun imkan dahilinde olmasıdır.

Bu örnek olay, yakın gelecekte gerçekleştirilmek istenen bir projedir.

Şirket ortaklarının hukukçu olması gerekmemektedir. Danışmanlık şirketi kurmak Ticaret Kanunumuz ve Ticaret Sicil Tüzüğüne göre mümkündür, en azından hukuki engel yoktur.

Çalıştırılan sözleşmeli avukatlar, avukatlık kanununa aykırı bir iş ifa etmemektedir. Tam aksine, asli işlerini yapmaktadır.

Öğretim görevlileri, hukuki bir sözleşme ile kendilerinden talep edilen mütalaayı, muhatabı şirkete sunmaktadır ki, bu davranış yasak değildir.

Reklam yasağı sözkonusu değildir, zira reklamı yapan avukat değildir, Ticaret şirketidir..

Ayrıca Ticaret şirketinin reklam yapmak yasağı olmadığı gibi, reklam yapmaya hakkı vardır..

Şimdi reklam yasağının varlığına sevinen arkadaşlarımızdan, cevap bekliyorum..

Saygılarımla..
Old 17-05-2002, 13:07   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Hukuk Pazarlama Şirketi ...

Merhaba sayın katılımcılar,

Alıntı:
Reklam yasağı söz konusu değildir, zira reklamı yapan avukat değildir, Ticaret şirketidir.

Reklam örnekleri :
En iyi avukatlar bizim şirketimizdedir.
Sizi en iyi bizim şirketin avukatları savunur
Avukatın iyisi ve hesaplısı bizde.
Davanızı kazanmaksak para yok.
Bir vekalet verin ömür boyu avukatınız olsun.

Alıntı:
Bu şirkette çalışan avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir ?

Örneğin İstanbul Barosu, bugüne dek, birden çok bürosu olduğunu, yurt dışında irtibat büroları bulunduğunu başlıklı kağıtlarında kullanan meslektaşlarımızla nasıl da uğraşmıştı da... O avukatlar da nasıl çekinmişlerdi Baro’dan ...

Kurulacağı düşünülen şirket, Yeni Dünya Düzeni ... Serbest ekonomi falan... anlayışına uygundur.
Hani filmlerde gördüğümüz Amerikan Hukuk Şirketlerinden bile daha ileri bir uygulamaya öncülük (!) edecek gibi: Çünkü ortakları avukat değil !

Şirketin "güçlü kuvvetli" ortaklarını düşünsenize... Hani çoğunu basından tanıdığımız nice "anlı şanlı iş adamları" ..!

Hukuk pazarlama şirketine hoş geldiniz.
Yaşasın serbest ekonomi !

Saygı ve sevgilerimle
Av. Hulusi Metin
Old 17-05-2002, 13:24   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Reklam örneğine gerek yok, illada bir reklam aranıyorsa bulunur:

Alıntı:
- Hukuki sorunlarınız hakkında emin ellerdesiniz

yenilikden kaçınmamak gerekir. Hele ki, kuantum fiziği ile hukuk arasındaki kurguyu düşünebilecek kapasitede vasıflı bir beyne sahipsek, olaylara sıfır toleransla yaklaşmalıyız.

Ortaya konmak istenen husus, hukuki temeli olan, hukuka aykırı olmayan bir olgudur. Hayatın gerçeğidir.

Akıl, sorunlara rahatlıkla çözüm üretebilir. Buna engel olamayız.

Bu şirketin mütalaa alabileceği kişiler faslına değerli zatınızı da önereceğim.

bu tür kaçış noktaları bulmak hukukçuların biraz da görevi değil midir?

Saygılarımla..
Old 17-05-2002, 13:27   #6
Av.Dr.Yahya DERYAL

Varsayılan Sn. TİKİCİ'ye

Kanaatime göre, bu projeye asıl itiraz edecek olanlar, "Avukatlık Ortaklığı" modelinin mimarlarıdır. Zira öngördüğünüz modelin reklam yasağına zarar vemekten çok, avukatlık ortaklığı modelini anlamsız hale getiren bir çekiciliğe sahip olacağı düşüncesindeyim.
Old 17-05-2002, 15:01   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Esasında bu tür bir şirket, özellikle avukatlara faydalı olabilecektir. Uygulamada sıklıkla görülmektedir, avukata gelen iş o avukat tarafından, konusunda uzman (Öğretim görevlilerine ) aktarılmak suretiyle somut olay hakkında mütalaa alınması sağlanmaktadır.. Bu yolla dava açılmadan önce, konu enine boyuna incelenip, olası hatalardan arınılmakta ve davanın selameti açısından kısmen de olsa doğru kanaate ulaşarak, dava harcı, davanın kaybı halinde karşı yana ödenmesi gerekecek (şimdi yüksek tutarda) vekalet ücreti masrafı vs. masrfalar ve en önemlisi zaman ve hak kaybı gibi riskler azaltılmış olmaktadır.

Profesyonel anlamda ve ciddi olarak hizmet sunabilecek bu tür bir girişimin zarardan çok fayda getireceğini düşünüyorum. Hukuki sorunu hakkında ciddi bir rapor edinmek isteyenler, bir muhataba müracaatla birden fazla seçeneğe ulaşabilmiş olacaktır. anadolu' da görev yapan bir çok meslektaşımız kolay ulaşma imkanlarına sahip olmadığından yahut Kariyer sahibi öğretim görevlisi ile sıklıkla ve birebir görüşme icab ettirecek münasebetlere girmeden (bazıları için geçerli olabilir) çekindiklerinden bu yola arzu ettikleri halde gidememektedir.

Rekabetten kimseye zarar gelmez.

Diğer yandan avukat ortaklığı modelindeki bir çok elverişsizlik ortadan kalkmış olacaktır. Aynen katılıyorum.

saygılarımla..
Old 17-05-2002, 15:53   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Önce kavram... Yine Kavram

Önce,

Alıntı:
kuantum fiziği ile hukuk arasındaki kurguyu ...

Bu konuyu, ait olduğu bölümde tartışmalıyız. Sizlerce de uygunsa !

Sevgili Tikici,
Öncelikle konuyu tartışmaya açmış olduğunuz için teşekkür ederim.
Sayın Hukuk Doktoruna da (Üstadımız bir kısa isim bulsa ) elbette...

Önce kavram
Hukuk :
Yasa :
Meslek ilkeleri :
Avukat : Görev , iş
Hukukçu :
Kanuna Karşı Hile :
Reklam ve reklam yasağı :

Alıntı:
Rekabetten kimseye zarar gelmez.

Doğrusu, “HAKLI Rekabetten kimseye zarar gelmez” olmalı.

Yasalaşan şekliyle “avukat ortaklığı” modelini de (taa yıllar öncesinden ) eleştirdiğimin bilinmesini isterim.

Alıntı:
Akıl, sorunlara rahatlıkla çözüm üretebilir.

Zeka; aklın olumlu ürünüdür.
Kurnazlık; aklın zararlı ürünüdür.

Özellikle 1980 sonrasında topluma egemen olan “Aptal diyeceklerine, ahlâksız desinler” özgür ekonomi anlayışı (!) ...

Başta hukuk olmak üzere, bazı konuların (inanç turizmi ! gibi) ticarete konu edilmesinde titiz, çok titiz davranılması gerektiğini düşünüyorum.

Tartışmaya açılan ekonomik girişimin öncelikle çerçevesi (koşulları) titizlikle belirlenmeli, yalnızca "ticari faaliyet özgürlüğü" içinde düşünülmemelidir görüşündeyim.

Devam etmeliyiz.
Saygı ve sevgilerimle
Av. Hulusi Metin
Old 17-05-2002, 16:42   #9
Admin

Bu konu "mizahi açıdan" mı tartışılıyor, yoksa "ciddi" bir tartışma mı karar veremedim ancak giderek ciddileşiyor gibi bir izlenim edindiğim için yanıt vermek istedim:

Malumunuz veçhile avukatlık kanunu "hukuki konularda profesyonel istişere"de bulunmayı Baro'ya kayıtlı avukatlara hasretmiş olup, bu konuda gerçek kişi olmadan faaliyet gösterebilecek tek tüzel kişilik de yeni kanunda düzenlenen "Avukatlık Ortaklığı"dır. Bu nedenle konusu "hukuki danışmanlık veya yardım" olan limited şirket kurulamaz.

Bu arada belirtmeliyim ki "fikir" de orjinal değil ve bu konuda hayata geçen çeşitli örneklere de rastlandı ve Barolar'ın açtığı soruşturmalarla (bildiğim kadarıyla) şirket yöneticileri hakkında (avukat olmasalar bile!) ceza davaları açıldı. Bu şirketlerde çalışan avukatlara ne oldu bilemeyeceğim ama onlar hakkında da mesleki soruşturmalar açılmış olabilir.

Ben hala tartışmanın "ciddi olmadığını" sanmakla beraber, aksini düşünebilecek okuyucular için arz etmek istedim..
Old 17-05-2002, 16:58   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın admin,

Ben konuyu ciddi olarak ve hiç bir kasıt taşımadan aktardım. Ciddi olduğuna da inanıyorum. Baronun soruşturma açması hatta dava açması mümkündür. Aslında açması da zorunludur. ancak, bu şekilde şirket kurulamaz görüşünüze katılamayacağım.Kurulur, ancak haksız rekabet ve kanuna karşı hile iddiası ile feshi talepe dilebilir diye düşünüyorum.
Old 17-05-2002, 20:46   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba arkadaşlar,

Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Konu benim anlayışım ölçüsünde mizahi yönü olmayan, forum formatına uygun ve asla ciddiye alınmayacak kadar önemsiz değildir.Esasen, değerli meslektaşlarıma o saygısızlığı yapacak kadar çıldırmadım.

Forumda, tartışılabilir olaylar daha çok yer almalıdır diye düşünüyorum. Forum alanı eğitim amaçlı değildir, eğitimli ve belirli hukuk kültürüne kavuşmuş, yorum yapabilecek düzeyde arkadaşlarımızın kendi fikirlerini paylaşabileceği, açık bir ortamdır. Bu konular bazı arkadaşlarımız için mizahi, bazısı için ahlak ölçülerine aykırı, bir diğeri için saçma, yine başkaları için önemli nitelendirilebilir. Forumun bünyesi bunu gerektirmektedir. Herkes aynı nitelikte, basma kalıp sorular sorup, herkesin hergün rastladığı, ilginçlikten öte, sıradan konuları görmek ve tartışmak istemeyecektir. Benim forum anlayışım budur. Tabiki size göre, doğru veya yanlış olabilir..

Bu vesile ile değerli görüşlerini sunan, bana katkısı olan en azından konu hakkında daha sağlıklı düşünmemi sağlayan Sayın Hukukdoktoru ve Sayın Metin' e teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.
Old 19-05-2002, 10:14   #12
nus

Varsayılan Sonuç olarak...

merhaba sayın katılımcılar,

Her konu, elbette iyi niyetle tartışılabilir. İyi niyet esastır.

Benzer şirketler geçmişte de kurulmuştur, günümüzde de kurulabilir.
Ancak, avukatların bu tip şirketlere, görünürdeki cazibelerine kapılmaması gerekir.
Avukatlık faaliyetinin ticari olmadığı ve her türlü ticari faaliyetten uzak kalması gerektiği bilinmelidir.
Saygılar
Old 19-05-2002, 20:15   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Bu tartışmanın amacı kısaca şudur:

1- İştigal konusu hukuki danışmanlık olan bir Ticaret şirketi kurulabilir mi? Kurulamaz ise, mevcut mevzuat içindeki engel olucu hükümler nelerdir?

Kurulabilir ise;
a- Bu şirketin faaliyeti sırasında, ücret mukabili çalıştırdığı yahut dışardan parça parça verilen işler esas alınarak, avukatların şirkete verdikleri hukuki Mütalaa, avukatlık kanunu ve diğer mevzuat kapsamında reklam yasağı sayılır mı? Kabul edilebilir yasal gerekçeleri nelerdir?
b- Öğretim görevlilerinden alınan hukuki mütalaa, öğretim görevlileri açısından yasak mıdır? Yasak ise, dayanağı nedir?

2- Bu şirkete karşı açılacak dava' yı, haksız rekabete dayandırmak mümkün müdür? Haksız rekabetin unsurları da gözetildiğinde, kabul edilebilir yasal gerekçe ve dayanakları nelerdir?

3- Reklam yasağı, avukatların avukatlık sıfatı icabı yapamayacakları eylem ve işlemleri kapsamaz mı ? Muhatabın, avukat olmaması kanuna karşı hile sayılabilir mi? kabul edilebilir yasal gerekçeleri nelerdir?

Not: Bu tür bir şirketin kurulması ile kurulamaması arasında benim için hiç bir fark yoktur. Lütfen cevapların, duygusal boyutları ile değil, tamamen hukuki temelde olmasına dikkat edelim.

Saygılarımla..
Old 19-11-2007, 14:32   #14
Filiz Avtan

Merhaba arkadaslar,

Ben siteye yeni katiliyorum. Turkiye’de 5-6 yil kadar bir sure avukatlik yaptim ancak su anda Amerika’da avukatlik yapiyorum. Hukuki danismanlik konusunda sirket kurabilmekle iligi yazilarinizi okudum. Ben konuyu biraz daha ileriye goturup, Turkiye’de yabanci hukuk konusunda danismanlik hizmetleri verebilecek bir sirket acilip acilamayacagini merak ediyorum. Sizlerin daha once yazdiklarindan yararlanarak sorumu asagidaki sekilde bicimlendirdim. Simdiden cok tesekkurler.

Saygi ve sevgilerimle. . .

Filizesq.

X Uluslararası Hukuki Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. veya Ltd. Şti. ünvanı ile kurulan şirket'in, bünyesinde yabancı avukat çalıştırması ve yabancı hukuk örneğin Amerikan hukuku konusunda mütalaa tedarik ederek müşterilerine sunması durumunda;

1- İştigal konusu “yabancı hukuk konusunda hukuki danışmanlık” olan bir Ticaret şirketi kurulabilir mi? Kurulamaz ise, mevcut mevzuat içindeki engel olucu hükümler nelerdir?

a- Bu şirketin faaliyeti sırasında, ücret mukabili çalıştırdığı yahut yurt içinden veya dışardan parça parça verilen işler esas alınarak, yabancı avukatların şirkete verdikleri hukuki mütalaa, avukatlık kanunu ve diğer mevzuat kapsamında reklam yasağı sayılır mı? Bunun yasal gerekçeleri neler olabilir?

b- Bu şirketin reklam vermesi yasak mıdır? Mesela: Amerika’daki en iyi avukatlar bizim şirketimizdedir! Veya: Amerika’daki her türlü hukuki probleminizde bize başvurun! Yasak ise, dayanağı nedir?

c- Bu şirkette çalışan yabancı avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir?

d- Bu şirkette çalışan Türk avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir?

2- Bu şirkete karşı açılacak davayı, haksız rekabete dayandırmak mümkün müdür? Haksız rekabetin yasal gerekçe ve dayanakları nelerdir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi