Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Saygı Nedir ? Kimlere Karşı Gösterilmelidir ?????

Yanıt
Old 27-05-2007, 23:03   #1
thecoderman

Varsayılan Saygı Nedir ? Kimlere Karşı Gösterilmelidir ?????

Arkadaşlar Merhaba;
Konu inanın kı herkesın uzerıne bır cevabı oldugu ama hıc kımsenın de tam olarak ıdrak edemedigi bir kavram gibi geliyor bana !
Bana Göre Saygı; Öncelikle kendine karşı, ondan sonrada herkese karşı gösterilmesi gereken, aynı zamanda saygı beklemeksizin gösterilen, yanı karşılıksız olarak gösterilen bir değerdir.
Ama inanın kı saygı nedir sorusunun tam ve net bir kavramını ben de bulamadım kişiden kişiye değiştigini gördüm çünkü...Ama şundan eminim ki Saygı, herşeyin temelidir..Sevginin, Aşkın, Dostlugun, Arkadaşlıgın vs.. hepsinin başında gelmektedir..

Bu konu ile ilgili olarak sizlerinde düşüncelerini bekliyorum...

Saygılar....
Old 05-06-2007, 18:24   #2
medenikal

Saygı insan olmanın gereği midir?

Toplumsal birliktelikte subjektif bir değerlendirme dışında objektife doğru kaymış bir subjektif duruş mudur?

Özünde insan kendine yapılmasını istemediğini de başkasına yapmaz kuralını gerçek kabul edersek; Saygı göstermeyi tektaraflı olmaktan çıkartıp; karşılıklı ;insanlar arası bir yükümlülük olarak kabul edebiliriz.

İlişkilerin ilerlemesi ve toplumun huzurlu ve rahat olması için insanoğlu saygı kavramını içselleştirerek; yaşamının bir felsefi otokontroli haline getirmelidir.

İnsanları sevmek zorunda değiliz.Ama saygı göstermek zorunda olduğumuzu kabul etmeliyiz.Çünkü toplumsal yaşamda insanoğlu , hemcinsleri olan ,veya olmayan yaratılanlara karşı saygı borcunu , yerine getirmediği sürece;

Kendisi de ,çevresi ile uygun ve nitelikli bağlar kuramayacağından ; kendisinin de duyduğu ;kendisine karşı diğer insanların da saygılı olması nedeniyle ,bu ifadenin veya davranışın kendisine verdiği mutluluk ve kolaylığı da hissettiğinde ;

Aynı şekilde karşılık verme gereğini duyması da ; kendisine yönelik bu alicenaplığın devam etmesini düşüneceğinden; Saygı kavramı duygulardan soyutlanarak ; sevdiğimiz ve sevmediğimiz varlıklara karşı da gösterilebilecektir.

Sonuçta hisseden, saygının hem kendisine ,hemde topluma kattığı değerleri bilen insan ;yani soyuttaki düşünce ve bakış açısının maddede yani davranışta ele ayağa gelmesi ile ; somutlaşması ile hayat kolaylaşacak; insanlar barışın ve kardeşliğin çizdiği yolda ; için de ben olmayan yeni birlikteliklere ve yaşam anlayışına kavuşacaklardır.

Saygı sevginin toprağa düşen tohumudur.Sevgi için ise ..................
Old 05-06-2007, 19:17   #3
uSaRe01

Toplum içerisinde bir şahıs abesle iştiğal ettiğinde verilen ilk tepkidir Saygısız ibaresi.Edebsiz,terbiyesiz vs. de kullanılmaktadır tabii saygısızlık tabiri daha ziyade kullanılır. Buradan hareketle ve hâle hâle acarak hayatın tüm alanlarına genişletebileceğimiz bir şekilde saygıyı nasıl tarif edebileceğimizi düşündüm.Göreceli bir tabir olup benim penceremden bakıldığında kısaca gördüklerim : Saygı öncelikle insanın insanlarla veya diğer varlıklarla kendi duygu ve düşüncelerinin minimize edilmesi-her zaman değil tabii- suretiyle objektif, adaletli,empati yaparak ilişkiler geliştirme yetisi olarak tarif edilebilir düye düşünmekteyim. Her zaman sevginin,aşkın, içerisinde saygı vardır ama saygı her zaman sevgiyi,aşkı içermez.Bir düşmana sevgi beslenmez ama saygı duyulur. Burada kendimizi ne kadar karşı tarafın yerine koyabilirsek saygımızın derecesi o kadar yükselecektir.Hayatı müştereken paylaştığımız varlıkların da bizim gibi kendilerine özgü yaşam şartı (alanı)ihtiyacı,duygu ve düşünceleri olduğunun farkına vardığımızda onlara karşı davranışımız ve ilişkilerimiz saygı çerçevesinde olacaktır.Görüşüm odur ki ; hakların en başıdır SAYGI.
Old 07-06-2007, 02:39   #4
Doomswar

Toplumumuzda saygı karşıdakinin istediğine göre davranmaktır .Aile bireyleri arasında ise ağzımızdan çıkan kelimelerin veya yapılmak üzere tasarlanmış bir hareketin düşünce süzgecinden geçirilip karşındakini kırmayacak,ona verdiğin değeri gösterecek,argo kelimeler kullanmayacak tarzda bireyin kendisini ifade etmesidir.(çerçeveleri biraz dar tutuyorum çünkü üç beş satırlık bir konu değil bağışlayın beni)
Saygı kimlere gösterilir;
En başta Geleceğimizi hazırlayan Öğretmenlerimize
1-Hak edenlere
2-Sana saygı gösterenlere
3-Mantıklı düşünenlere
4-Akıntıyla birlikte sürüklenmeyenlere
5-(Bizim yaş dönemlerimiz dahilinde konuşuyorum)Kendi yaşıtlarından olgun ve kendisini bulunduğu yaş itibariyle geliştirmiş olanlara
6-Karşısındakini susup dinleyene
7-Sabredenlere
8-Kötülüğe iyilikle karşılık verenlere
9-Her türlü ahval ve şerait içerisinde başarıya ulaşanlara
10-Hedeflerine ulaşmak için canını dişine takanlara
11-Evinde ve yuvasında huzurlu bir ortam sağlayıp çocuklarının başarısı için istihdam yaratanlara
12-En bunalımlı anında bile eşine güzel söz söyleyebilenlere
13-insanlara değer verenlere
14-çok önemli bir işi dahi olsa çocuğunun doğum gününde onu yalnız bırakmayanlara saygı gösterilir ki ben önlerinde ceket bile iliklerim.
şu anda kafamda o kadar çok madde var ki sizleri bunaltmak istemem bu benim şahsi görüşüm ama ben hayatta en büyük saygıyı bir kişi için gösteririm o kişide;
Kendi hayatını hiçe sayıp ülkesinde yaşayan insanlar huzur ve refaha kavuşmasını sağlamak için ölümden bile çekinmeyen Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun değerli silah arkadaşlarına.
Old 07-06-2007, 10:30   #5
thecoderman

çok değerli yorumlarınız için teşekkür ederim..
Old 08-06-2007, 01:45   #6
Heybe Hukuk

Saygı, anlamını kökünü oluşturan fiilden almaktadır kanımca.

SAY!!!-gı.

Beğenmesen de; hoşuna-menfaatine gitmese de; hayatındaki insanların kişiliklerine SAY-gı duy. Kişiliklerinin, benliklerinin, varlıklarının bir parçası gibi gör. Değiştirmeye çalışma. Olduğu gibi kabul et.

Seni muhatap olarak almış; seninle konuşan, sana birşeyler anlatan bir insana ve dediklerine SAY-gı duy. Onu dinle. Dinlediğini ifade etmek için gözlerine bak konuşurken. İlgilen.

Evreni seninle birlikte paylaşan diğer tüm canlılara SAY-gı duy. Bina keyfin için ağaca; daha kolayını bulamadığın için atığını döktüğün denize; ... SAY-gı duy. Kesme, dökme...

Köklerine SAY-gı duy. Yenileri daha karlı olduğu için yıktığın tarihine; gençliğinin hızına ayak uyduramayıp, artık daha yavaş düşünüp, daha yavaş konuştuğu için kalbini kırdığın dedene; .... SAY-gı duy. Yıkma. Kırma.

Sevgiye SAY-gı duy. Hayvana, anneye, çiçeğe, otomobile, aşığa, denize, toprağa, emeğe ... sevgiye SAY-gı duy. "Dünyayı sevgi kurtaracaktır.."

SAY, sıraya koy. Esgeçme. Görmezden gelme. Varlığını umursadığın, saymaya değer gördüğün diğerlerinin yanında, ona da yer ver. Sıraya koy. SAY...
Old 11-08-2007, 22:22   #7
calikusu_kamuran

Acil Neden zor?

Alıntı:
Yazan thecoderman
Arkadaşlar Merhaba;
Konu inanın kı herkesın uzerıne bır cevabı oldugu ama hıc kımsenın de tam olarak ıdrak edemedigi bir kavram gibi geliyor bana !
Bana Göre Saygı; Öncelikle kendine karşı, ondan sonrada herkese karşı gösterilmesi gereken, aynı zamanda saygı beklemeksizin gösterilen, yanı karşılıksız olarak gösterilen bir değerdir.
Ama inanın kı saygı nedir sorusunun tam ve net bir kavramını ben de bulamadım kişiden kişiye değiştigini gördüm çünkü...Ama şundan eminim ki Saygı, herşeyin temelidir..Sevginin, Aşkın, Dostlugun, Arkadaşlıgın vs.. hepsinin başında gelmektedir..

Bu konu ile ilgili olarak sizlerinde düşüncelerini bekliyorum...

Saygılar....

Saygı: Korumak

Enine boyuna ölçün biçin, ne yaparsanız yapın varılan bu.
Ağabeyine saygı duymalısın yani ağabeyinin donanımlarını korumalısın. Bu anlamda esasta saygı küçüklerin donanımlarına daduyulmak icab ediyor. Diğer yandan "saymak" kavramı koymak/icra etmek anlamlarına da gelir. Yani indirmek/var etmek bir yerden diğer bir alana koymak gibi. Ama esasta her ikisinde de anlatılmak istenen, beyince düşünülen şeyin korunması veya koyulması anlamındadır. Yani koymak/indirmek de aynı zamanda korumak vasfını vermeyi anlatıyor.

Bunları biraz anlamak güç, ama beyni zorlamak lazımdır. İnanın anlatamadığım düşünülüyor ama bu benden değil, kavramların anlatmak istediklerinin kolay görünmeyişinden kaynaklanıyor.

SAYGILARIMLA.
Old 14-08-2007, 02:52   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Saygı, sanıyorum ciddiye alarak değer vermektir. Bu bağlamda kişi öncelikle kendisine saygılı olmak zorundadır. Sonra en yakınından en uzağına doğru insandan hayvana kadar uzanan bir yelpazeye bu tavrı sergilemelidir...

Neticede hayvan da bir hayvandır.

Saygılarımla.
Old 14-08-2007, 08:15   #9
ParanoidAndroid

SAYGI
ölçülülüktür;
empatidir;
hoşgörüdür;
bazen susmaktır;
dinlemektir..
Old 14-08-2007, 09:25   #10
SPARTACUS

Çözüm

-- Saygı, herhangi bir ilişki türü içinde olunan bir kurum, birey ve benzerine, söz konusu varlık veya oluşumun ilgi ve duygularının farkında tutum sergilemek, buna göre uygun bir davranış tarzını, tutumu benimsemektir.

-- Türk Dil Kurumu'nun saygı sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:

1. Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.
2. Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.

-- Saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur.
Old 14-08-2007, 09:56   #11
Gülümse

Ben sadece saygi kime gosterilmelidir kelimesine takildigimi itiraf edecegim..

Saygi gormek istedigimiz herkeze saygi gostermeliyiz bence.. Ozellikle cocuklara saygili davranmamiz gerektigine inaniyorum.. Emin olun kendime yapilan bir cok saygisizligi bir sekilde tolere edebiliyorum ama cocuklarima gosterilen saygisizligi kabul edemiyorum..

Saygi ile kalin
Old 14-08-2007, 12:20   #12
Av.Nur

Merhaba,
Önce insan kendini tanımalı, toplumda, işinde, özelindeki isteklerini ve kendisinin bunlara sunabileceklerini bilmeli. O zaman saygınlığınız için istekleriniz ve çevrenize gösterebileceğiniz uyumlu davranış ölçüsünde saygılı davranmak mümkün olacaktır, diye düşünüyorum.

Başkalarının ister iş, ister özel ister topluma dahil alanlarında nasıl olamazsa olmaz talep ve sınırları varsa, kişinin kendisinin de var. Bunu karşılıklı anlamak ve ona göre davranabilmeyi tercih etmek mümkün olduğunda o kişiler arasında saygınlık da saygılı davranmak da mümkün.

Ben tartışmasız, tanısam da tanımasam da öncelikle saygılı davranmayı ve karşı tarafı anlamayı tercih ediyorum. Ancak bunun tek yönlü beklendiği artık karşılıklıllığın ve anlamaya-anlaşmaya çalışmanın olmadığı ortam ve kişilerde, belki uzaklaşmak en iyisi. Belli ki, bu kişiler saygınlıklarını gözetmiyor, ancak kişinin kendi saygınlığı için de yine saygı ölçülerini koruması iyidir.

Uzaklaşmak yerine saygısızlık bir mislilleme ve aynı şekilde davranma olacak ve bir saygısızlık da kişinin kendisinden çıkacak. Böyle yapmaktansa yine de toplumun saygınlığı, ilgili kişilerin saygınlığı ve bir iş ile ilgili ise o işin saygınlığı (karşı tarafca hiçbir şekilde gözetilmese de) adına saygılı davranmayı tercih ederim.

Saygılarımla
Old 28-08-2007, 22:18   #13
Av.Selin Çam

Saygı bence 2 kademeli bir kavramdır.Ortalama bir saygı vardır ki bu,karşı taraf sırf 'insan 'olduğu için gösterilmesi gereken bir saygıdır.Nefret duymanız bile,bu saygıyı göstermenize engel olmamalıdır.Birde bunun daha ötesinde bir saygı vardır ki bu,karşı tarafın sizde uyandırdıklarıyla ilgilidir.Bu alanda serbestsinizdir
Old 29-08-2007, 20:08   #14
mehmet emin sezen

Saygı 1984 yılından beri hertürlü olmsuz kosullara ramen onu halen ilk günkü gibe sevmenin içinde saklıdır.
Old 29-08-2007, 22:07   #15
NÜANS

Saygı, yazık ki bir çok 'büyüğümden' öğrenmeyi tercih etmediğim kavramdır.. Söz meclisten dışarı..
Dileğim, karşımıza çıkacak herkesin saygı göstermeye layık olmasıdır..
Teşekkürler..
Old 30-08-2007, 16:17   #16
SadeKahve

Karar

Kişinin önce kendisine saygısı olması gerektiğini düşünüyorum.. Kendisine saygılı olan hakeden herşeye kişiye saygılı olur.. bence..
Old 30-08-2007, 16:25   #17
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Kişi ne kadar saygı yüklüyse ona göre saygı gösterebilir karşısındakine....Ama bazen istisnalarda olmuyor değil...Adama hırçın rüzgar yapıp sinirlerini tepesine çıkartıyorlar sonra da karadeniz dalgaları gibi karaya vurunca ayaklarını denizden çıkarıyorlar....
Old 05-03-2009, 20:00   #18
suskun_juliette

Saygı o denli elzem bir olgudur ki,sınırlarını iyi belirlemek gerekir.Bence saygı hak edene gösterilir.Ben büyüklere saygı gösterilmesinde koşulsuz bu yargıya inanmıyorum.Öyle insanlar var ki yaşına konumuna bakmadan futursuzca hareket ediyor,ben o kişiye saygı gösterirsem kendi özbenliğime olan saygımı yitiririm.

Ben toplumun bir bireyi olmanın getirdiği bilinçle herkese gerektiğinde 'Siz' diye hitap ederim,ama bu asla gerçek bir saygı ölçütü değildir,çünkü olması gerekeni yapmaktan ibarettir.Şahsi olarak bir imtiyaz tanımaktan öteye bir durumdur.Fakat çevremde ve gerekse ilişkimde her şeyden önce 'SAYGI' üzerinde dururum.Bazen samimi olmanın getirdiği durum saygıyı perdeliyormuş gibi görünse de gerektiğinde sınırı çizmek gerekiyor.Sanırım ben bu konuda değiştirilemeyecek kadar katıyım.

Asla anlayamadığım şey şu,neden herkese saygı duyulmalıdır?Elbette kastettiğim şey,ilk gördüğün bir insana kırk yıllık ahbap gibi şakalar yapılması falan değil,ama anlamadığım şey şu;yaşça sizden büyük biri size hakaret edince susmak niye?Ben asla bu konuda bir mezar taşı kadar sessiz olamıyorum,yaş-zaman-kavram mekanları gözümde birden silikleşiyor.Bunun örneğini birçok kez yaşadım,büyük(!) insanlar bazen bunu o kadar kullanıyorlar ki,sen hastalıktan bitap düşsen oturduğun koltuğa gözlerini dikip senin kalkmanı toplum nezdinin gücünü kullanarak dikte ediyorlar.İşte ben bu bencilliğe karşıyım.Kayıtsız şartsız zaman bakımından kendince avantajlı görülen insanların bunu sömürmelerinden muzdaribim.Bir kişi bana nahoş bir söz söylese,aman büyüktür susayım diyemiyorum,büyükler doğruyu yanlışı ayırt etme,eleme yetisine ve tecrübesine sahiplerse bu tutumun açıklaması ne olabilir?Bencillik değil midir?Biliyorum ben de bir gün yaşlanacağım,her ölümlünün geçtiği geçitten geçeceğim,ama bu benim huysuzlaşmam gerektiğini öğütlemiyor.Kendime olan saygım bu dünyadaki milyarlarca insandan daha önemlidir,çünkü ben evime girip kapımı kapatınca kendimle başbaşa kalacağım.Kendimden utanacağım bir benliğim olsun istemiyorum.Bu yüzden diyorum ki,Saygı sadece ama sadece hak edene gösterilir.
Old 06-03-2009, 14:24   #19
Envanter

Alıntı:
Yazan ParanoidAndroid
SAYGI
ölçülülüktür;
empatidir;
hoşgörüdür;
bazen susmaktır;
dinlemektir..

Aynadır, yansımadır.
Old 27-01-2010, 12:53   #20
nostaljielif

saygı karşındakine ona değer verdiğini gösteren bir unsurdur.saygı,saygı gösterene gösterilir.ben böyle yapıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi