Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim şirkette yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürün cezai sorumluluğu

Yanıt
Old 08-03-2007, 17:14   #1
mertsonmezsoy

Varsayılan Anonim şirkette yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürün cezai sorumluluğu

Tüm meslektaşlarıma merhaba,
Anonim şirketlerde yönetim kurulu ve genel müdürün cezai sorumluluğu hakkında bir yazı hazırlamaktayım.
konuyla ilgili olarak yeni türk ceza kanununda yeni eklenmiş 164. maddeye ulaştım. bunun haricinde bilgisi olanlara benimle bu bilgilerini paylaşmaları halinde müteşekkir kalıcam. iyi çalışmalar.
Old 08-03-2007, 18:05   #2
mertsonmezsoy

şunu da belirtmek isterim sitedeki bu başlığa benzer diğer başlıkları okudum ama soruma cevap teşkil edecek herhangi bir netice alamadım.
bilgi vermek isteyenler detaylı bir şekilde açıklama yaparlarsa minnettar olurum.
Old 09-03-2007, 11:09   #3
ocean10

Varsayılan sn sönmezsoy,

Yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu düzenleyen hükümler Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Medeni Kanundan ibaret değildir; daha bir çok kanunda yer alan hükümlerde yöneticilerin sorumluluğu düzenlenmiştir. Ödenmesi ihmal edilen vergi ve cezaların mükelleflerden tahsil edilmemesi halinde yöneticileri sorumlu tutan Vergi Usul Kanunu madde 10 ve madde 333, İcra İflas Kanunu madde 331-354 hükümlerinde düzenlenen cezaların yöneticilere verileceğini prensibe bağlayan İcra İflas Kanunu madde 335, kusurlu ve hileli iflas hallerinde cezanın yöneticilere verilmesini gerektiren İcra İflas Kanunu madde 310, 311, 345 ile Türk Ceza Kanunu madde 406 ve 407 hükümleri gibi. Ayrıca tüzel kişilerin yöneticilerinin hukuki ve cezai sorumluluğunu düzenleyen konular da yöneticiler hakkında uygulama alanı bulunur. Örneğin, anonim şirketi temsilen düzenlenen çekin karşılıksız kalmasından dolayı hukuki sorumluluk hem şirkete, hem de çeki imza eden üye veya diğer temsilciye (TTK md.321/5) cezai sorumluluk ise imza sahibine yöneliktir.
pek yeterli olmamakla birlikte umarım işinize yarar.iyi çalışmalar.
Old 27-05-2008, 19:15   #4
melis aksu

Peki faydalı model ihlali durumundaki sorumlulukları hakkında bir bilginiz var mı?
Old 16-08-2011, 16:27   #5
avcigdem

bu konu hakkında bende araştırma yapıyorum siz cevap bulabildiniz mi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi