Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yurtdisindayim türkiyede bosanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 01-02-2010, 15:59   #1
Konuk

Varsayılan yurtdisindayim türkiyede bosanmak istiyorum

iyi gunler.ben 1.5 yildir esimin yurtdisi gorevi nedeniyle almanyada yasiyorum.5 yillik evliyiz ve 2 yasinda bir oglmuz var.türkiyede ögretmenim,suanda ücretsiz izindeyim.evliligim suresince 3 defa siddete maruz kaldim ve sonuncusu 2 hafta önce tekme tokat bi siddetti.alman polisini cagirdim ve 10 gun evden uzaklasma cezasi verilecekken ben dayimlara gitmek istedim ve evden ayrildim.henüz türkiyeye dönmedim,3 gun sonrasi icin polis merkezine cagrildik ifade vermek uzere.dayim-ki ikimizinde dayisi olur teyze cocuklari oldugumuz icin-dayak olayini söyleme tartistik de yoksa ceza alabilir mahkeme vs sikinti olur diyo.ben zaten bosanma davasini türkiyede acmak istiyorum ama siddete ugradigimi nasil kanitlayacagim ,dr raporu almadim vücudumda morluklar oldugu halde,simdi ifadedede vurmadi dersem polis bizi niye cagirdin demezmi,vurdu dersem türkiye icin delil olurmu.trde bosanma davasi acmak icin buradan almam gereken bi belge varmi.

son olarak bebegim bana verilir degilmi,bebek konusunda nelere bakiliyor,bu benim icin cok önemli yoksa bebegimsiz yapamam.

türkiyede dava acar acmaz tedbir nafakasi almaya baslayabilirmiyim,suanda ucretsiz izindeyim göreve baslarsam nafaka kesilirmi

onun almanyada benim trde olmam dava sürecini cok uzatirmi tesekkürler
Old 01-02-2010, 19:40   #2
Themis99

Sayn Konuk,
Yurt dışında yaşanan hadiseleri kayıt altına alan belgeler (doktor raporları, şikayet evrakları ve benzeri ) delil olabilir. Gördüğünüz şiddeti mutlaka ilgili birimler tarafından kayıt altına aldırıp, bu belgelerin bir nüshasını /örneğini kendinizde saklayın. Gerekirse tercümesini yaptırınız.

Mahkemeler ortak çocuğun kimde kalacağını belirlerken çocuğun üstün yararını ve mutluluğunu göz önünde tutarlar. Çocuğun yaşının küçük oluşu, anne bakım ve şefkatine muhtaç oluşu, duruma göre anne sütü alıyor oluşu, içinde bulunacağı ortam ve benzeri hususlar bu belirleme yapılırken göz önünde bulundurulur.
Türkiye'de açacağınız boşanma davasında kendiniz ve müşterek çocuk için yoksulluk ve iştirak nafakası bağlanmasını talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla hakim kendiliğinden bir takım tedbirleri almak durumundadır.

Maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.
Katkı payı alacağı talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Dava sürecinin uzayıp uzamayacağını yada hangi sebeplerle uzayacağını önceden belirlemek ve bu konuda kesin bir beyanda bulunmak mümkün değildir.

Sayın konuk, olasılıklar oldukça fazladır.
Bu nedenle sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımını almanız; mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukat görevlendirilmesini talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir. Saygılar.
Old 01-02-2010, 21:26   #3
Konuk

yarin alman polisine ifade vermeye gidecegim,dayim- ki ikimizinde dayisi olur -cünkü teyze cocuklariyiz,vurdu deme yoksa uzadikca uzar diyo,kaldiki cocugada vurdu o aksam ve zaten bu yüzden bizim kavgamizda basladi.dayim cocuga vurdugunu söyleme koruyucu aileye verirler fln diyo.söylersem hersey uzayacak ben davayi ztn trde acacagim,söylemesem elimde hic delilim olmuyo yasadiklarima dair ne yapmaliyim

bu aksam da telde sen git ama cocuk konusunda bi hayli ugrasicaz,sen nasilki cocugu yaninda istiyosan bende öyle istiyorum diyo.cocugun babaya verilme olasiligi nedir.ben trde ögretmenim,dönünce göreve baslayacagim.o da diyanette görevli 2 yil daha almanyada kalip trye dönecek.trde maaslarimiz ayniydi ama burada benim 2 katimi aliyor.
Old 01-02-2010, 22:20   #4
Gemici

Sayın Konuk,

Sayın Themis99'un yazdıklarına şunları eklemek istiyorum:

Eşinizle evli olan sizsiniz, dayınız veya başka üçüncü bir kişi değil. Dayak yiyen ve onuru kırılan yine sizsiniz, başkası değil. Böyle olunca da dayınızın, diğer akrabalarınızın veya üçüncü bir kişinin ne dediği önemli değil. Bana öyle geliyor ki bundan önceki dövmelerde de akrabalar araya girip barıştırdı ve 'kocana dön yuvanı yıkma' diye öğüt verdiler. Sonuç? Yine dövüldünüz.
Not: zor durumlarda aile büyüklerine baş vurup onlardan yardım istemenin tamamen yanlış olduğunu söylemek istemiyorum. Belirli durumlarda faydalı da olabilir. Benim vurgulamak istediğim asıl konu, aile büyüklerinin genelde nasihat ve akıl verme yolu ile olaya bir çözüm bulmaya uğraşmaları ve bu uğraşıların çağımızda aile içi problemleri ve şiddeti önlemeye yeterli gelmeyişi. Aile büyüklerimizin değer ölçüleri ile çağdaş değer ölçüleri birbiri ile örtüşmüyor belirli durumlarda. Aile büyükleri herşeyi yoluna koymuş olsalardı polise ve mahkemelere ihtiyaç duyulmazdı.

Bunları belirtmemin gerekçesi, dövülme olayından sonra yanlış hareket etmiş olmanızı düşünmem. Eşinizin evi terketmesini sağlamış olsaydınız veya bir kadınlar için sığınma evine baş vurmuş olsaydınız, sizin için daha faydalı olurdu diye düşünüyorum.

Dayınızın sözüne uyarak polise, beni dövmedi, sadece tartıştık derseniz, ileride size zararı olabilir. Beni dövdü demeseniz bile en azından doktora gidip bir rapor alın.

Benim üzerinde durmak istediğim asıl konu 'Çocuk'
Çocuğun nerede ve kimin yanında olduğunu, çocuğun bir pasaportunun olup olmadığını, varsa, kimde olduğunu belirtmemişsiniz.

Çocuğun pasportu yoksa, veya olupta sizde değilse, çocuğu Almanya'dan çıkaramazsınız. Belirli koşullar altında, çocuk ve pasaport sizde olsa bile, çocuğu Almanya'dan çıkaramazsınız. Örneğin: Eşiniz mahkemeye başvurup çocuğun Almanya'dan çıkarılmasını mahkeme kararı ile yasaklatabilir.

Eğer çocuğun pasaportu yoksa, veya varsa ama sizde değilse, çocuğu Almanya'dan Türkiye'ye götürebilmenizin tek yolu bulunduğunuz yerin aile mahkemesine baş vurup velayet hakkını kendi üzerinize geçirmekten geçer.

Velayet hakkını alabilmenizi kolaylaştıracak etkenlerin başında, eşinizin çocuğun yanında size şiddet uyguladığını ispat etmek gelir. Böyle olunca da polisin şiddet konusunda tutacağı tutanak ve doktor raporu işinizi kolaylaştırır.

Not: detaylı bilgileri, bulunduğunuz yerdeki bir sosyal yardım kurumundan veya bir avukattan alabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 02-02-2010, 01:10   #5
Konuk

ilginize gercekten tesekkür edrim.benim icinde en önemli olan konu cocuk su asamada.daha 21 aylik bebegim ve benimle beraber,benim pasaportuma kayitli,pasaportum yanimda cok sukur.dayak olayi olali 15 gün oluyor,artik dr raporu alabilirmiyim yada suanda cok gecikmismi olur acaba
Old 02-02-2010, 02:08   #6
Gemici

Sayın Konuk,
ikinci mesajınızı yeni gördüm. Ben mesajımı yazarken daha yayınlanmamıştı herhalde.

Benim düşünceme göre, polise olanları olduğu gibi anlatmanız en iyisi. Özellikle çocuğa karşı şiddet kullandı ise ve siz bunu saklarsanız ve sonradan durum ortaya çıkarsa mahkemede zorluk çekebilirsiniz, çünkü mahkeme çocuğa karşı şiddete göz yumduğunuz hissine kapılabilir; bu da çocuğun menfaatine ve gelişimine zararlıdır
Not: Burada söz konusu ettiğim Alman Aile Mahkemesi, çünkü yazdıklarınızdan çıkarabildiğim kadarı ile, eşiniz çocuğu Türkiye'ye götürmenize karşı çıkacak ve siz bu durumda çocuğun velayet hakkının size verilmesi için mahkemeye gitmek zorunda kalacaksınız

Siz çocuğa bakabilecek durumda olduktan sonra, kimse sizden çocuğu almaz, olsa olsa çocuğa şiddet uyguladığı ve bu şiddetin çocuğun gelişimeine zarar verebileceği gerekçesi ile, mahkeme babadan velayet hakkını alır ve onun çocukla şahsi ilişki kurma hakkını kıstılar.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi