Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra takibini almayan müdür

Yanıt
Old 22-12-2011, 10:51   #1
haksun

Rahatsiz İcra takibini almayan müdür

"Sene sonu geldi,devir işlemleri var,vs." bahanelerle icra takibini almayan veya ödeme emrini süresi içinde göndermeyen icra memuru hakkında işlem yapan ve sonuç alan meslektaşımızın tecrübesine başvurulur,şimdiden teşekkürler
Old 22-12-2011, 11:09   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan haksun
"Sene sonu geldi,devir işlemleri var,vs." bahanelerle icra takibini almayan veya ödeme emrini süresi içinde göndermeyen icra memuru hakkında işlem yapan ve sonuç alan meslektaşımızın tecrübesine başvurulur,şimdiden teşekkürler

İcra mahkemesi hakimi, icra müdürlüğünün kararlarını denetlemek ile görevlidir. Bir işlemin savsaklanması şikayet sebebi olup, icra mahkemesi hakimine müracaat etmenizi tavsiye ederim.
Old 23-12-2011, 14:21   #3
haksun

Memurlar bu yoldan pek çekinmiyor üstat.Ayrıca idari yoldan da işlem yapıldığını duymuştum.Ayrıca Savcılığa suç duyurusu da oluyor,ama vatandaş bu yola başvurursa daha etkili oluyor.
Old 23-12-2011, 16:01   #4
Av.Ömeroğlu

Geçen bir meslektaş söylemişti,Türkiye'de icra müdürlüğü sayısı kadar İİK uygulaması var:Kimisi ayın 25'inde başlar devirlere bir hafta takip almaz,kimi üç gün, kimi personel yetersizliğini gerekçe göstererek iki hafta, süreli işler dışında hiçbir talebi almaz.Kimisi Ocak ayının ilk kimisi ikinci haftası başlar!!! Bu işin de yazılı ve herkesi bağlayan -sadece dosyanın taraflarını değil- bir kuralı olmalı artık bana göre.
Old 23-12-2011, 22:40   #5
genc_mudur24

Sayın Avukatlarım , memur işlemini şikayet icra mahkemesine yapılır ancak bazı değerli avukatlarımız bu hususu göz ardı edip işlemi Savcılık kanalıyla çözmeye çalışmakta ve vatandaşı bu yola yönelendirmektedir , yukarıdada bazı arkadaşlarımızda memur işlemini şikayet yolunu seçmeyip savcılık yolunu seçmenin daha mantıklı olduğunu ve idari soruşturmanında açılacağını belirtmiş.Bunu okuyan İcra Müdürleri ve İcra Memurlarının çalıştığınız yerde size karşı nasıl bir tavır içerisine gireceği konusunda tahmininiz varmı? Ben bu hususta size katılmamakla birlikte söyleminizi icra müdürü olarak vede avukatları meslektaşlarımdan sayan biri olarak kınıyorum.Bunu bir vatandaşın söylemesiyle bu işin eğitimini almış bir avukatın söylemesi gerçekten beni düşündürdü.İcra takiplerini almayan Müdür arkadaşlarımız içinse şunu düşünmek gerek , yılın 11 ayı hiç durmadan çalışan ve hiçbir bahane uyduramayan müdür arkadaşlarımız yıl sonu geldiğinde , 3 aylık savcı teftişini ve yıl sonu teftişini vermek zorunda kalıyor , kimi yerde iş yoğunluğu kimi yerde de personel azlığı nedeniyle devir yapma süresi uzayıp yada kısalmaktadır.Bu nedenle yılın sadece 1 veya 2 haftası devir işleriyle uğraşan icra müdürlüklerine bu hususta hoşgörü gösterilmesini diliyorum.Tabi acil işlerin yapılmaması gibi bir durumunda söz konusu olmaması gerek ancak iyi niyetinde suistimal edilmemesi...
1
Saygılarımla.
Old 26-12-2011, 10:55   #6
ibrahimgokalp

Merhaba Gençmudur;
Söz konusu yukarıda izah edilen durumu icra müdürü yada yardımcısı bilerek ve isteyerek, yapılması gereken işlemi yapmıyorsa, Şikayetle kalmamak ve durumu savcılığa intikal ettirmek elbetteki doğal bir durumdur.
Burada kimseyi kınamak gibi bir hata yapılmaması kaanatindeyim, iyi çalışmalar...
Old 11-01-2012, 11:07   #7
haksun

Sayın genç_müdür24 bizim gibi icra memur ve müdürlerini düşünerek,onları incitmeden işini yapmaya çalışan avukat meslektaşlarınızı azarlar tarzda işini yapmayan memur meslektaşlarınızın,kendilerini şikayet eden avukat ve vatandaşların işlerini el pençe yaparken gördüğümüz meslektaşlarınızı da ben kınıyorum.Ve hakkını savunan(arayan)birini kınadığınız,ayrıca hukukçu olduğunuzdan bunun önemini bildiğinizi varsaydığım için bu anlamda sizi de kınıyorum.Saygılarımla...
Old 11-01-2012, 11:22   #8
av.cemil

Genç Müdür'e katılmıyorum...İcra Müdürü'nün yaptığı işlem icra hukuku açısından yanlış ise bu konu tabiki İcra Mahkemesi'ni götürülür..Peki İcra Müdürünün işlemi ceza hukuku alanına giriyorsa (Görevi ihmal,Görevi kötüye kullanma) savcılığa baş vurmak niçin kınanacak bir işlem anlayamadım...Kaldıki maalesef çoğu İcra Müdürlüğü savcılık haklarında işkem yapmadığı için, görevi ihmal suçunu ısrarla,korkmadan işlemekte mahsur görmüyor...Burda detaya girip genellemede yapmak istemiyorum ama Adalet Bakanlığının reforma İcra Dairelerinden başlamasının zamanı geldi de geçiyor...
Old 11-01-2012, 11:59   #9
Ger0nim0

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
...memur işlemini şikayet icra mahkemesine yapılır ancak bazı değerli avukatlarımız bu hususu göz ardı edip işlemi Savcılık kanalıyla çözmeye çalışmakta ve vatandaşı bu yola yönelendirmektedir , yukarıdada bazı arkadaşlarımızda memur işlemini şikayet yolunu seçmeyip savcılık yolunu seçmenin daha mantıklı olduğunu ve idari soruşturmanında açılacağını belirtmiş...Ben bu hususta size katılmamakla birlikte söyleminizi icra müdürü olarak vede avukatları meslektaşlarımdan sayan biri olarak kınıyorum...Bu nedenle yılın sadece 1 veya 2 haftası devir işleriyle uğraşan icra müdürlüklerine bu hususta hoşgörü gösterilmesini diliyorum...

"genç_müdür" zannediyorum ister istemez taraflı ve duygusal bakmış. mevcut durumda "kınanacak" bir şey olmadığını belirtmek isterim. bununla birlikte yukarıdaki meslektaşlarımın da belirttiği gibi icra mahkemesinde "şikayet1 ve Savcılıkta "suç duyurusu" yolları mevcut. (emin olmamakla birlikte) idari soruşturma Savcının Adalet Bakanlığından soruşturma izni istemesiyle kendiliğinden başlıyor. Burada "hangi" yolun kullanılacağı açıkçası işi zorlamaktan ziyade konu edilen olay-duruma göre değişir diye düşünüyorum. Hukuka aykırı bir işlem var ise (işlemin yapılmaması da bir nevi hukuka aykırı işlemdir) suç duyurusunun gereksiz ve usulsüz olacağı, şikayetin yeterli olacağı kanaatindeyim. bununla birlikte memurun görevi olduğu işi açıkça savsaklaması, yapmamaya gayret etmesi net bir şekilde "suç duyurusu" konusudur. Sorunuzun cevabı olarak bu kıstası almanız yeterli olacaktır.

(soruyla dolaylı bağlantılı olmak şartı ile tartışıldığını gördüğüm için belirtiyorumFakat bu noktada "genç_müdür" beyin de dediklerine katılmak gerekiyor. Zira memurların görevleri sadece gelen avukat-vatanda talep veya işlerinden ibaret değil. bir takım idari işlemleri, yazışmaları, kayıtları da yapmaları gerekiyor ki yıl sonu bunlar çok daha yoğun oluyor. bu anlamda meslektaşlarımızın "ihtiyati haciz" gibi veya süreli işlemler dışında bir veya iki hafta anlayış göstermelerinde kanaatimce bir sakınca yok. İş kaçmaz arkadaşlar, kaçacaksa da "ihtiyati" gibi yolları kullanmak gerek, memurla kavga etmek değil. kaldı ki bir çok arkadaşımız bu konuda son derece anlayışlı

ancak memur ve müdürlerin bu anlayışı GENELDE sürekli suistimal ettikleri de bir gerçek. bir haftalık devir işi için iki hafta önceden kalem kapısını kilitlemeler, yine ocak ayında işi olabildiğince yavaşlatma ve ötelemeler de artık nadire değil, genele vurulmuş bir uygulama. Bunun önüne geçilmesi için her ilde avukatların toplu olarak veya baro kanalıyla "Adalet Komisyonuna-komisyonlarına" her yılın son ve yeni yılın ilk haftasını idari işlemlere resmen" ayrılabilir. herkesin kafası rahatlar. Bizler ne zaman işlem yapamayacağımızı biliriz. Memurlar da o tarihler dışında "devir bahanesi" ile işlem yapmaktan kaçınamazlar.
Old 11-01-2012, 13:12   #10
Av. Seda Üstün Tuğ

Alıntı:
Yazan Ger0nim0
"
...."genç_müdür" beyin de dediklerine katılmak gerekiyor.

Sn. Ger0nim0, genç_müdür24'ün, bay olduğunu nasıl anladınız
<Biraz mizah iyi olur >

Kanımca,
Daha fazla anlayış, daha sağduyulu yaklaşım yerinde olacaktır. Ancak takdir edilir ki görünen köy de kılavuz istemez. Avukatlardan beklenen bir sağduyu olduğunda, gerekenin yapılacağına eminim. Ama aynı özveri icra dairelerinde de uygulanmalı kanaatindeyim. Çünkü kimse kimseden üstün ve daha "ayrıcalıklı" konumda değildir.
Saygılar
Old 12-01-2012, 01:12   #11
genc_mudur24

sayın avukatlarım , çoğunuzun yazmış olduğum metni dikkatli okumadığını düşünüyorum.konuya şöyle açıklık getirmek istiyorum , ben memur işlemini şikayetten bahsediyorum , ortada yanlış yapılmış bir işlem varsa bunun çözüm yeri tabiki icra mahkemeleridir , ancak dediğiniz gibi azarlar tarzda , laubali hareketlerde bulunanların savcılığa şikayet edilmesinde ve haklarında ceza soruşturması yapılmasında da bir sakınca görmüyorum.Ancak her işlemin çözümünü de şikayette (ceza) aramamak gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 12-01-2012, 09:56   #12
sborten

"genç müdire" demediği içindir belki de bayan olmadığının düşünülmesi
icra dairelerinin de dönem dönem yoğun oldukları zamanlar elbette olacaktır.
burada önemli olan, karşılıklı iyi niyetle ve güleryüzle çalışmak.
sonuçta, bir ihmal ve ya kasıt varsa, bu durumda, merciye şikayet ve ya (şartları varsa) c.savcılığına müracaat yoluyla hakkını arayan bir kişiyi kınamak düşünülemez bile.
iyi çalışmalar.
Old 12-01-2012, 10:12   #13
av.sally

[quote=genc_mudur24]Sayın Avukatlarım , memur işlemini şikayet icra mahkemesine yapılır ancak bazı değerli avukatlarımız bu hususu göz ardı edip işlemi Savcılık kanalıyla çözmeye çalışmakta ve vatandaşı bu yola yönelendirmektedir , yukarıdada bazı arkadaşlarımızda memur işlemini şikayet yolunu seçmeyip savcılık yolunu seçmenin daha mantıklı olduğunu ve idari soruşturmanında açılacağını belirtmiş.Bunu okuyan İcra Müdürleri ve İcra Memurlarının çalıştığınız yerde size "karşı nasıl bir tavır" içerisine gireceği konusunda tahmininiz varmı? Ben bu hususta size katılmamakla birlikte söyleminizi icra müdürü olarak vede avukatları meslektaşlarımdan sayan biri olarak kınıyorum.Bunu bir vatandaşın söylemesiyle bu işin eğitimini almış bir avukatın söylemesi gerçekten beni düşündürdü.İcra takiplerini almayan Müdür arkadaşlarımız içinse şunu düşünmek gerek , yılın 11 ayı hiç durmadan çalışan ve hiçbir bahane uyduramayan müdür arkadaşlarımız yıl sonu geldiğinde , 3 aylık savcı teftişini ve yıl sonu teftişini vermek zorunda kalıyor , kimi yerde iş yoğunluğu kimi yerde de personel azlığı nedeniyle devir yapma süresi uzayıp yada kısalmaktadır.Bu nedenle yılın sadece 1 veya 2 haftası devir işleriyle uğraşan icra müdürlüklerine bu hususta hoşgörü gösterilmesini diliyorum.Tabi acil işlerin yapılmaması gibi bir durumunda söz konusu olmaması gerek ancak iyi niyetinde suistimal edilmemesi...
1
Saygılarımla.[/quote

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi