Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

15 Yaşından Büyük 18 Yaşı Doldurmamış Kişinin Diş Muayenesi

Yanıt
Old 08-03-2012, 09:32   #1
hemşire

Varsayılan 15 Yaşından Büyük 18 Yaşı Doldurmamış Kişinin Diş Muayenesi

Diş hastanesine muayene ve diş kontrolüne gelen 15 yaşından büyük 18 ini doldurmamış hastayı hekim geri çevirebilir mi?hasta muayene olmak istiyor hekim olmaz diyor annesi ameliyat olmuş gelemiyor bu durumda yasal dayanak var mıdır?teşekkürler
Old 08-03-2012, 18:03   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun:
Alıntı:
Madde 70- (Değişik: 5728 s. K. - 8.2.2008-26781) Tabipler, diş tabipleri ve dişçiler yapacakları her nevi ameliye için hastanın, hasta küçük veya tahtı hacirde ise veli veya vasisinin evvelemirde muvafakatını alırlar. Büyük ameliyei cerrahiyeler için bu muvafakatin tahriri olması lazımdır. (Veli veya vasisi olmadığı veya bulunmadığı veya üzerinde ameliye yapılacak şahıs ifadeye muktedir olmadığı takdirde muvafakat şart değildir.)

Hasta Hakları Yönetmeliği:
Alıntı:
Madde 24- Tıbbi müdahalelerde hastanın rızası gerekir. Hasta küçük veya mahcur ise velisinden veya vasisinden izin alınır. Hastanın, velisinin veya vasisinin olmadığı veya hazır bulunamadığı veya hastanın ifade gücünün olmadığı hallerde, bu şart aranmaz.

Bu iki temel norm gereği 18 yaşından küçük hasta tek başına muayene ve/veya tedavi olma isteği ile hekime başvurursa hekim muayene ve tedavi etme durumundadır.
Aksi takdirde hekimin yasal sorumluluğu söz konusu olacak ve hasta hakkı ihlali oluşacaktır.
Old 09-03-2012, 09:20   #3
hemşire

Çok teşekkür ederim Doktor Bey,Diş hekimleri için bu konuda bir avukat arkadaştan hizmetiçi eğitim vermesini istemiştik ileriki aylarda verilecek fakat bu şekilde 2-3 hasta geldi ve aynı hekim hastasını geri çevirince size sormak istedim.
Old 11-12-2015, 11:41   #4
Konuk

Soru Heyy hocam

Hocam ben anlamadım şimdi bu maddeler çok kafamı karıştırdı :/ ben 16 yaşındayım tek başıma gidip muayene olabilir miyim olamaz mıyım?
Old 11-12-2015, 21:36   #5
elzemseyler

Sayın Konuk,

Tek başınıza gidip muayene olabilirsiniz.
Old 08-03-2016, 21:09   #6
Konuk

Soru

16 yaşımdayım kağıtları ailem imzaladı fakat ameliyatıma gelemiyorlar beni velim olmadan alırlar mi?
Old 10-03-2016, 02:16   #7
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Daha önce de açıklanan sebeplerle, veliniz yoksa veya bulunmuyorsa ve sizin de rızanız varsa ameliyata alınmanıza hukuken engel bir durum yok.
Ancak uygulamada, hekimler yasal sorunlardan çekindiklerinden dolayı bu gibi durumlarda ameliyata almama eğilimindeler.
Hekimler, ameliyatta meydana gelebilecek istenmeyen durumların, yasal sorun olarak karşılarına çıkmasından çekiniyorlar.

Saygılarımla.
Old 10-01-2022, 16:00   #8
Konuk

Bende diş muaynesine tek gitmek istiyorum bi sepeb yok 17 yaşındayım?
Old 28-01-2022, 17:09   #9
Aleyna

Ben 15 yaşındayım çocuk doktoruna gitsem beni alırlar mı çünkü ben 14 yaşındayken gitmiştim beni bi çocuk doktoru almıştı fakat o doktor gitmiş daha sonra da bana bi sorunun olursa tekrar gelebilirsin demişti
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi