Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak istiyorum fakat beni ölümle tehdit etti

Konuyu Kilitleyin
Old 19-01-2010, 19:58   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmak istiyorum fakat beni ölümle tehdit etti

Eşimle 10 yıldır evliyim, fakat şiddetli geçimsizlik yüzünden eşimi boşamak istiyorum. Fakat dava açmaya bile korkuyorum. Çünkü beni tehdit ediyor, "boşayamazsın öldürürüm seni" diyor. Ben de korkuyorum ve bu yüzden bişey yapamiyorum. Evim yok işim de yok eğitimim de yok, yani bir ev kadınıyım. Bu boşanma konusunda ailemden akrabamdan destek alacağımdan da emin değilim. Bu durumda beni ölümle tehdit ettiği için boşanma davası bile açmaya korkuyorum, fakat boşanmak istiyorum ne yapabilirim?
Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 19-01-2010, 22:57   #2
üye8180

Sayın Konuk,öncelikle bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneririm. Maddi gücünüzün elverişsizliği sebebiyle, şiddetten korunmak ve açmayı düşündüğünüz boşanma davası sürecinde size ücretsiz avukat atanması yapılacaktır kanaatindeyim. Aşağıda verdiğim linkte de durumunuza uygun, yararlanabileceğiniz kurumlar olabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489

Şiddete karşı sessiz kalmamalısınız. Sessiz kalmanız, şiddet uygulayanı daha cüretkar hale getirebilir ve telafisi imkansız zararlara uğramanızı sonuçlayabilir. Şiddet karşısında çaresiz değilsiniz. Bulunduğunuz yer Aile Mahkemesine başvurarak, sizi evli kalmaya zorlayan ve ölümle tehdit eden eşiniz hakkında koruma kararı talep edebilirsiniz. Bu tedbir kararı ile, eşinizin sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, evden uzaklaştırılması, aile konutunun size tahsis edilmesi, sizi iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi ve Aile Mahkemesi hakimi tarafından dosya içeriğine göre takdir edilebilecek diğer tedbirlere karar verilir. Koruma kararı harca, masrafa tabi olmayıp derhal verilir. Duruşma yapılmaksızın dosya üzerinden verilir. Süresi üç aydan altı aya kadar olup şiddet ve şiddet tehlikesi devam ediyorsa yenilenebilir. Tedbir kararına uymamanın yaptırımı hürriyeti bağlayıcı cezadır. Mahkeme kararına uymayan kişi, görevli ve yetkili Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanır. Yine tehdit, Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlendiğinden, suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına eşiniz hakkında şikayet dilekçesi verme imkanınız vardır.

Boşanma, boşanmayla birlikte nafaka, çocuk varsa velayet hakkı, maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır. Doğrudan avukat yardımı alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi