Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve yargıtay

Konuyu Kilitleyin
Old 16-03-2010, 10:50   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve yargıtay

Öncelikle teşekkür ediyorum böyle bir bilgilendirme sitesi yarattığınız için. Benim sorunum özetle;

Ben 23; eşim 29 yaşındayken evlendik. Eşim ailesinin işlerini devam ettiren maddi olanakları yerinde biriydi. 25 sene evli kaldık; 2 sene boşanmak istediğini söyledi. Ben direndim; onu sevdiğimi üç çocuğumuz olduğunu, düzenimizi bozmak istemediğimi söyledim. O da kızımız o tarihte nişanlıydı; evlendikten sonra boşanacağız dedi. Ben direttim ama aradan zaman geçince eşim boşanma meselesini kapattı.
Kızım temmuz ayında evlendi; eşim 2008 ağustos ayının sonunda hiçbirşey söylemeden evden ayrıldı, eylül ayında boşanma davası açtı.
Kızım ve oğlum gidip babalarıyla görüştüler ve neden olduğunu sorduklarında sadece istemediğini söylemiş.
Ekim ayında boşanma davamız görüldü. Eşim bir protokol hazırlamış avukatıyla,buna göre; on dört yıldır beraber oturduğumuz eşime ait evimiz üç çocuğumuzun üzerine yapılacak ve ben ölene kadar satılamayacak; boşandıktan sonra benim babamdan 1.700tl civarında maaş alacağım için; nafaka almama gerek olmadığını sadece tazminat olarak; Altınoluk'ta bir daireyi vereceğini ve son olarak şu anda üniversite birinci sınıf öğrencisi olan 18 yaşındaki küçük kızımız A... 'nın özel üniversite giderlerinin karşılanacağı; üniversite son sınıf öğrencisi oğlumuz M...'in işe girene kadar aylık 400 tl vereceğini bildirmiş.
Boşanma nedeni olarak da ; şiddetli geçimsizlik; manevi baskı, cinsel hayatın olmaması ve artık evli kalmayı istememesi olarak yazılmış.
Ancak aramızda ne ciddi bir tartışma geçmiştir şu 25 yıldır ne de cinsel bir sorun. Ancak 3 sene önce geçirdiğim bir yumurtalık ameliyatı nedeniyle cinsel anlamda aktif değilim.
Avukatım boşanmanın bu şartlarla gerçekleşmeyeceğini söylemişti. Ben boşanmak istemiyordum.
Ancak geçen ay boşanma gerçekleşti. Benim şahitlerim dinlendi,benim kızım,damadım,kardeşim ve aile dostlarımızdan bir çift aramızda herhangi bir sorunun olmadığını söylediler.
Onun şahitleri ise evimize bir kere bile gelmemiş; hiç tanımadığım bir iş arkadaşı; onun eşi ve on yıldır evimize gelmemiş olan kuzeni; tamamen yalan iddialarla; sürekli kavga ettiğimizi, eşime sürekli hakaret ettiğimi, sık sık alkol kullandığımı, eve bakmadığımı, eşimi sevmediğimi onlara söylediğimi bildirdiler.
Biz boşanma kararına itiraz ettik. Ancak avukatıma göre bu süreç başladığında daha da kötü olacak. Eşimin niye boşanmak istediğine dair hiçbir fikrimiz yok. Ne aldatma var, ne de başka birşey.
Bu şartlarda Yargıtay bu kararı onayabilir mi?
Boşanma sonucunda; Altınoluk'ta bir daire ve evde oturma hakkı verildi. Ancak babamdan bağlanacak olan maaş mahkemede belirttikleri gibi 1.700 tl değil sadece 850 tl ve benim bbaşka bir gelirim yok.
Eşimin ise ailesiyle ortak iş yerlerinden aylık 50-60bin dolayında ticari geliri, 20yi aşkın taşınmaz malı bulunmakta.
Artık ben de boşanmak istiyorum ama hakkımı da almak istiyorum.Avukatım yardımcı olamıyor, siz yol gösterebilir misiniz?
Old 16-03-2010, 16:41   #2
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Konuk,

Anlattığınız bilgiler ile Yargıtay aşaması için size bir şey söylemek çok zor. Kafanızı daha da karıştırmak istemeyiz. Ancak hukulki görüşüm babanızdan kalan 850 TL maaşın sizi yoksulluktan kurtaramayacağı ve bu nedenle de yoksulluk nafakası talep edebileceğiniz yönünde.

Boşanma davası sırasında toplanan delilleri ve diğer ayrıntıların hepsi Yargıtay da da incelenecektir. Tanık anlatımlarına karşı itirazlar avukatınız tarafından yapılmıştır zaten.

Anlatımlarınızdan sizin asli kusurlu lmadığı sonucuna varıyorum. bu nedenle de maddi manecvi tazminat ve 2002 yılından sonra edinilen mallardan kaynaklı olarak katılım alacağı hakkınız bulunmaktadır.

Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi