Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Çalışma Grupları Hakkında THS Hukuk Çalışma Grupları [HÇG] hakkında sohbetler, yeni grup önerileri, mevcut gruplara davet mesajları ve gruplar arası iletişime yönelik genel forum [THS Hukuk Çalışma Grupları Hakkında Detaylı Bilgi]

Anket Sonucu: Kamulaştırma Hukuku Çalışma Grubu Açılırsa katılır mısınız?
Evet bu HÇG'ye katılırım ve aktif olarak makale yazmak vs. faaliyetlere katılımda bulunurum. 20 80,00%
Katılmayı düşünürüm ancak kesin değil. 5 20,00%
Oy Verenler: 25. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 201)

Kamulaştırma Hukuku

Yanıt
Old 12-09-2007, 22:51   #1
Ahmet Turan

Varsayılan Kamulaştırma Hukuku

Bilindiği gibi kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma davaları ve ipotek bedelinin tezyidi davaları oldukça sık karşılaşılan davalardır. Neden bir HÇG si olmasın?

Saygılarımla.
Old 13-09-2007, 22:37   #2
Ahmet Turan

24 saat geçtiği halde evet olsun diyen bir Allah kulu çıkmadığına göre bizim neden olmasın sorusu sanırım düşmüştür
Old 16-09-2007, 00:14   #3
Ahmet Turan

Sayın Admin görüldüğü gibi hiç iltifat yoktur. bence bu HÇG teklifi düşmüştür..
Old 16-09-2007, 09:49   #4
Admin

Sayın Ahmet Turan,

Forum tabanlı internet sitelerinde açılan konular, anketler, teklifler için sabır ilk şarttır. Teklifiniz bugün itibariyle üyelerimizden iltifat görmeyebilir ancak bu konu yayında kalacak, daha önce okumayan üyeler zaman içinde farkedecek, arama motorlarında indekslenecek, konuyla ilgili kavramları arayan yeni konukların karşısına çıkacak, o konuklar üye olacak, sonra ankete katılacak ve zaman içinde HÇG kurma yeter sayısına ulaşılabilecektir. Anlatım tarzım biraz Nasrettin Hoca hikayesini andırıyor olabilir ama olan gerçekten de bu, o nedenle sabır..

Eğer 24 saat içinde yeterli ilgiyi görmediği için Kadın Hakları HÇG önerisini de forumdan kaldırmış olsaydık, bugün Türkiye çapında örgütlenmeye başlayan KAHDEM'imiz olmayacaktı.
Old 17-09-2007, 18:50   #5
morturncu

Kamulaştırma Hukuku Çalışma Grubuna katılmak ve üyelik sınırlarımın izin verdiği kadarıyla da aktif bir katılımcı olmayı isterim. Bu konu hakkında bilgilienmek ve araştırma yapabilmek beni sevindirir. Aslında bir kaç forumda da bu konuyu ve ilgili davaları inceliyorum Ne kadar hukukçu olmasamda.HÇG'nin açılabilmesi için yeterli çoğunluk nedir? Bir de yukarda belirtiiğim gibi yeni bir üyeyim, üyeliğim sınırlı, bu grup açılırsa ne kadar aktif olabilirim? Ahmet bey böyle bir grup kurma girişimiz için teşekkürler sizindir.' Bir mum; diğer bir mumu tutuşturmakla ateşinden bir şey kaybetmez.' bu konuda sizinle aynı fikirdeyim.Belirtmeden geçemedim.
Old 06-10-2007, 14:25   #7
Armağan Konyalı

Eşye Hukuku Çalışma Grubu altındaki başlıkta başlayabiliriz. Adres:
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...573#post121573

Çalışmalar ilerleyebilirse bu çalışmaların ürünleri kurulacak HÇG alanına taşınabilir.

Saygılarımla
Old 10-10-2007, 13:34   #8
Av.Pınar Ertunç

Neşeli Kesinlikle olmalı

Bence kesinlikle açılmalı.Aktif olarak görev almayı ve katılmayı çok isterim.
Old 18-10-2007, 23:18   #9
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Ahmet Turan,

Forum tabanlı internet sitelerinde açılan konular, anketler, teklifler için sabır ilk şarttır. Teklifiniz bugün itibariyle üyelerimizden iltifat görmeyebilir ancak bu konu yayında kalacak, daha önce okumayan üyeler zaman içinde farkedecek, arama motorlarında indekslenecek, konuyla ilgili kavramları arayan yeni konukların karşısına çıkacak, o konuklar üye olacak, sonra ankete katılacak ve zaman içinde HÇG kurma yeter sayısına ulaşılabilecektir. Anlatım tarzım biraz Nasrettin Hoca hikayesini andırıyor olabilir ama olan gerçekten de bu, o nedenle sabır..

Eğer 24 saat içinde yeterli ilgiyi görmediği için Kadın Hakları HÇG önerisini de forumdan kaldırmış olsaydık, bugün Türkiye çapında örgütlenmeye başlayan KAHDEM'imiz olmayacaktı.

Meğer sayın admin ne kadar haklıymış tabi tecrübe efendim.
Teklifimiz galiba maya tutacak gibi
Old 26-10-2007, 09:41   #10
Ahmet69

Varsayılan Şartı Var mıdır?

Sayın Ahmet Turan,
Bu çalışma grubuna üye olmanın şartı var mıdır?Nasıl üye olunur?Arkadaşın birisi taşın altına elini koymuş.Ben de en azından taşın üstüne el koymaya çalışırım.
Saygılarımla...
Old 30-10-2007, 21:06   #11
Çaba

Açılmalı.Kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescil davaları ile kamulaştırmasız el atma davalarında bildiklerimi paylaşırım.
Saygılarımla.
Old 19-11-2007, 11:24   #12
Av.M.Mine Genç

Bende katılmak isterim.Eksiklerimi tamamlamak,bildiklerimi paylaşmak için.Saygılarımla
Old 19-11-2007, 11:53   #13
Hüseyin Kılıç

Kesinlikle açılmalı. Malum olunduğu üzere Türkiye'de ve özellikle de İstanbul'da imar planları yeni yeni yapılmaya başlıyor. 1/100.000 ölçekli planlar onandı. 1/25000 ölçekli olanlar ise Büyükşehir Meclisinde. Plan aşamaları bittiğinde idareler kamulaştırma süreçlerini başlatacaklar ve çok sayıda dava ile biz hukukçular karşı karşıya kalacağız. Her ne kadar usulüne uygun kamulaştırmalar mevcut ise de Planların yeni yeni yapılması demek bugüne kadar yapılan işlerin birçoğunun kamulaştırmasız el atılmak suretiyle yapıldığının da işareti anlamına geliyor. Uygulamadaki dava yoğunluklarından bunu anlamak hiç de zor değil. İstanbul'un hızlı gelişen bazı ilçelerinde (özellikle Bağcılar gibi) şehirdeki sosyal alanların, donatı alanlarının ve birçok yolun kamulaştırma yapılmaksızın fiilen el atılmak suretiyle yapıldığı bölgede konuyla ilgilenen meslektaşlarımızın bilgisi dahilindedir. Netice itibariyle bu tür davaların yoğunluğu ve özel bir uzmanlık alanı olması nedeniyle böyle bir çalışma grubunun çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Şimdiden grubun çalışmaları için sabırsızlandığımı da ifade etmek isterim. Teşekkürler...
Old 19-11-2007, 13:04   #14
Armağan Konyalı

Sayın Ahmet Turan

Bence yeterince gönüllü üyeniz oldu. Bir an önce bir toplantı yaparak çalışma konularını belirleyelim ve sizin koordinatörlüğünüzde işbölümü yaparak verimli çalışmalara başlayalım.

Benim önereceğim bir kamulaştırma konusu yok ama kamulaştırmasız el atma davalarının da bu grup çalışması içinde incelenmesi iyi olur kanısındayım.

Sohbet odamız kapalı bulunduğundan, bu başlığı sürekli iletişim için kullanabiliriz. Burada gelişecek çalışmalarımızın olgun ürünlerini http://www.turkhukuksitesi.com/showt...573#post121573
adresinde yayınlayabiliriz. Eğer bir makale veya benzeri rapor çıkarabilirsek site kütüphanesine taşırız, diye hayal kuruyorum. Umarım hayallerimiz kırılmaz.

Saygılarımla
Old 19-11-2007, 13:47   #15
Ahmet Turan

Sayın Armağan Konyalı,

Kanaatimce de bu alanda pilot çalışma yapmakta yarar bulunmaktadır. Şayet pilot çalışmamız yeterli ve başarılı olursa bu durumda sayın Admin'den HÇG açılmasını isteyebiliriz.

Bu alanı geçici HÇG olarak kullanmanın uygun olacağı anlaşılmıştır.
Gönüllü arkadaşlarımızdan ricamız hangi konularda ne ürün vermek istediklerini öncelikle buraya cevap olarak yazmalarını rica ediyorum.

Ayrıca ben de konu başlıkları sunacağım.
Bu başlıklar üzerinde çalışırım diyenler olursa o arkadaşımzdan çalışmasını rica edeceğiz.

Hayırlı olsun.

Saygılarımla.
Old 19-11-2007, 16:49   #16
halit pamuk

Ben kamulaştırmasız el atma davalarına ilişkin her türlü çalışma yapmaya hazırım.
Old 20-11-2007, 10:49   #17
üye18721

Ben de böyle bir çalışma grubunun içinde yer almak isterim.Saygılarımla.
Old 20-11-2007, 14:47   #18
üye18721

Sayın Ahmet Turan,Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma Davalarında;
-Bedel Tespiti ve Tescil Davaları
-Maddi Hata Düzeltim Davaları
-İptal Davaları
-En Son Yayımlanan Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi Kararları
gibi konularda araştırma yapıp ilgili karar metinlerini ekleyebilirim.Saygılarımla.
Old 20-11-2007, 15:09   #19
Ahmet Turan

Sayın Ferda Aydın,

"Maddi hata ve düzeltim davaları" ile "idari yargıda açılan iptal davasının kamulaştırma bedelinin tesbiti ve tescil davasına etkileri" konusunda çalışma yaparsanız memnun oluruz.

saygılarımla.
Old 20-11-2007, 15:18   #20
üye18721

Sayın Turan bu konu üzerinde çalışma yaparım.Yapılan bu çalışmalar,mezkur konuyla ilgili bir çalışma grubu açıldığında, soru soran arkadaşlara yanıt vermek suretiyle mi aktarılacak? Diyelim ki ben maddi hata ve düzeltim davaları ile ilgili araştırmalar yapacağım ve bununla ilgili bilgileri bilgisayarımda bir veri tabanında saklayacağım. Bu konuyla ilgili soru soran meslektaşlarımızın sorularını bu veri tabanı sayesinde daha çabuk ve doğru olarak yanıtlayacağım.Sistem bu şekilde mi işleyecek? Saygılarımla.
Old 20-11-2007, 17:16   #21
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Yapılan bu çalışmalar,mezkur konuyla ilgili bir çalışma grubu açıldığında, soru soran arkadaşlara yanıt vermek suretiyle mi aktarılacak?

Sayın Av.Ferda Aydın

Çalışmalarımız çeşitli başlıklar altında Kamulaştırma HÇG alanında yayınlanacak. Böylelikle üyelerimiz soru sormadan önce Kamulaştırma HÇG alanını ziyaret ettiklerinde aradıkları bilgileri bulunca ortada soru kalmayacak. J

Şimdi yapacağımız şey ortaya atılan konularla ilgilenen üyelerden oluşan konulara göre küçük gruplar kurmak; bu küçük gruplarla konuları aydınlatıcı yazılar, makaleler oluşturmak ve bunları HÇG alanında yayınlamak olacak.

Sizin ilgi duyduğunuz alanlarda çalışmak isteyen üye varsa sizinle temasa geçecek; ortak bir çalışma yapacaksınız. Sistem böyle düşünüldü ama siz tek başınıza çalışmak gibi bir yolu da izleyebilirsiniz. Sonunda sizin çalışmalarınız yine sizin imzanız altında HÇG alanında yayınlanacaktır.

Saygılarımla
Old 20-11-2007, 17:22   #22
Armağan Konyalı

Bütün üyelere bu sayfayı SIK KULLANILAN'lara eklemelerini öneriyorum. Çok ilgisiz bir başlıkta durduğundan, sayfayı aradığımızda bulunmuyor.

Saygılarımla
Old 21-11-2007, 10:37   #23
halit pamuk

HÇG açıldıktan sonrada ortada kimse kalmazsa şaşırmayın.

Bir makale yazmaktan çok, ortaya bir konu atılır vo konu üzerinde tartışma yapılır. Ve herkes o konu hakkında görüşlerini söyler yada söylemek zorundadır. Hatta sallamak pahasına.

Örneğin Kamulaştırmasız el atma davalarında yetkili ve görevli mahkeme hangsidir?

Birisi der ki bu ayni bir davadır, taşınmazın bulunduğu mahkemedir. Diğeri hemen itiraz eder, hayır bu bir tür haksız fiildir. El atılan yer mahkemesi. Diğeri burada kesin yetki yoktur, her yer olabilir.

Böylece fikirler havada uçuşur. Hep birlikte zevkle konuyu öğrenmiş oluruz.Aksi takdirde arkadaş sen kamulaştırmayı hazırla diğeri başka bir şey. Bu olmuyor.
Old 21-11-2007, 11:23   #24
Ahmet Turan

Koray bey ben de size aynen katılıyorum.
Yalnız dediğiniz şekil pek HÇG uygulaması bakımından uygun değil. Bu tavsiyeniz üzerine benim de şöyle bir teklifim var;
Önce şunu belirleyelim;
1- Konuları ve soruları bir kişi mi ortaya atsın? Başlık başlık
2-Yoksa isteyen bir konu açsın onu mu tartışalım.
Benim yukarda 18 no.lu mesajimda belirttiğim konuların her birini bir başlık altında HÇG kurulursa açallım ve her birine dileyen yazssın derim.
Bence de çok canlı olacaktır bu şekilde HÇG.

Bu öneriye sayın Admin nasıl bakar acaba?
Old 21-11-2007, 11:29   #25
Ahmet Turan

Fakat şimdi aklıma geldi.
Ben bu sistemi Borçlar HÇG de uyguladım.
Kendim yazdım kendim cevap verdim.
Kimse iki satır yazmak şöyle dursun bir konuyu gündeme getirdin teşekkür ederim bile demedi( HÇG sorumlusu Sayın Demirel dışında)
Old 21-11-2007, 11:43   #26
Hüseyin Kılıç

Varsayılan soru cevap şeklinde başlamalı...

Alıntı:
Yazan korayad
HÇG açıldıktan sonrada ortada kimse kalmazsa şaşırmayın.

Bir makale yazmaktan çok, ortaya bir konu atılır vo konu üzerinde tartışma yapılır. Ve herkes o konu hakkında görüşlerini söyler yada söylemek zorundadır. Hatta sallamak pahasına.

Örneğin Kamulaştırmasız el atma davalarında yetkili ve görevli mahkeme hangsidir?

Birisi der ki bu ayni bir davadır, taşınmazın bulunduğu mahkemedir. Diğeri hemen itiraz eder, hayır bu bir tür haksız fiildir. El atılan yer mahkemesi. Diğeri burada kesin yetki yoktur, her yer olabilir.

Böylece fikirler havada uçuşur. Hep birlikte zevkle konuyu öğrenmiş oluruz.Aksi takdirde arkadaş sen kamulaştırmayı hazırla diğeri başka bir şey. Bu olmuyor.

Görüşünüze katılıyorum. Uygulamada karşılaşılan sorunlarla başlaması yerinde olur kanaatindeyim. Zaten konu konuyu açacak ve bu arada yargıtay kararları ve makalelerle desteklenen konu formunu bulacaktır diye düşünmekteyim. Aklımda birçok şey var yazabileceğim ancak pat diye konu ortaya atmak yerine sırası geldikçe sunmanın daha yerinde olacağını düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 21-11-2007, 12:47   #27
Admin

HÇG'lerin örgütlenmesinde Baroların komisyonların örnek almıştık. Bu komisyonlarda bulunan arkadaşlarımız bilirler, bu komisyonlar belirli bir konuya ilgi duyan avukatların adeta bir vakıf/dernek gibi çalıştığı ve gerek kendilerini, gerekse konuyu geliştirdikleri hukuk organizasyonlarıdır.

Bu komisyonlar haftada 1 veya 2 haftada bir toplanır, faaliyet planı ve görev paylaşımı yapar. Konularıyla ilgili etkinlikler düzenler, yabancı kaynaklardan çeviriler yapar, kamuoyunda önce çıkan isimlerle röportajlar yapar, onları konuşmacı olarak davet ettikleri toplantılar düzenler, makaleler, kitapçıklar, kanun tasarıları hazırlar, güncel gelişmeleri takip edip, komisyon (veya baro) adına kamuoyu açıklamaları yapar, Baro Yönetim Kurulunun konuyla ilgili faaliyetlerine ve stratejilerine danışmanlık organı olarak yardımcı olur vs.

THS HÇG'lerde hedeflediğimiz buna benzer bir oluşumdu. Biz sadece daha geniş bir yelpaze düşündük, çünkü Baro Komisyonlarının aksine belirli bir şehirle ve meslek grubuyla sınırlı kalmıyoruz, Türkiye'nin her yerinden ve her meslekten hukukçuları bu HÇG içinde bir araya getirmemiz mümkün.

Ancak belirtmek gerekir ki, ne baro komisyonları ne de THS HÇG'ler, sadece aidiyet hissiyle girilen ve üretimde etkin rol almadan da içinde kalınan organizasyonlar değildir, öyle olmamalıdır. Baro komisyonu toplantısına birkaç kez mazeretsiz katılmazsanız, veya verilen bir görevi yapmazsanız komisyon başkanı üyeliğinizi düşürür ve bunun da böyle olması gerekir. Nasıl ki bir dernekte gönüllü olduğunuzda, aktif ve üretken olmanız beklenirse, bu tip organizasyonlar da aynısı beklenir.

THS HÇG'lerde bu konuda bir sorun yaşıyoruz. Üyelerimiz bir HÇG'ye giriyor ve daha sonra hiçbirşey yapmıyor, hatta foruma bir mesaj dahi atmıyor. Hatta bazı koordinatörlerimiz de bu duruma aynı şekilde uyum sağlıyor, onlar da aynı şekilde davranıyor ve üyeleri koordine etmek ve grubu üretken hale getirmek yerine onlar da ortadan "kayboluveriyorlar". Bu nedenle de her HÇG'den istediğimiz verimi alabilmiş değiliz ve bundan sonra da bu verim alamadığımız HÇG'leri kapatacağımız gibi, verim alacağımıza emin olmadan da HÇG açmayı düşünmüyoruz.

Bu açıdan Kamulaştırma Hukukuyla ilgili kurulması düşünülen bu HÇG'nin bu aşamada neler yapabileceğini değerlendirmesini çok olumlu buluyorum, zira hadi açalım deyip açtıktan sonra bunun çoğu kez yapılamadığını defalarca gördük. Bunun yerine HÇG'yi daha açmadan organizasyonun yapılması ve verimli olacağı düşünülürse HÇG'nin kurulması çok güzel bir fikir.

Ancak belirtmek gerekir ki, HÇG'yi sadece bir forum konusu açıp, fikir eklemek olarak görmemek gerek. Takdir edersiniz ki bunu yapmak için HÇG'ye ihtiyacımız yok, hukuk sohbetleri alanında "Kamulaştırmasız el atma davasının Hukuki niteliği nedir" başlıklı bir konu açabiliriz ve buraya konuyla ilgilenenler zaten cevap yazar, yargıtay kararı ekler, tartışır vs.

HÇG bir forum konusu açıp, ona görüş eklemekle sınırlı bir organizasyon olmamalı, bunu THS'nin tüm forumlarında zaten yapıyoruz. Elbette bu da yapılmalı HÇG içinde ancak HÇG'nin bunu ötesinde de bir etkinlik planı olmalı ve daha önemlisi HÇG'ye katılırım diyen üyelerimizin bunun ötesinde bir çalışma niyeti ve vaadi olmalı.

Bir diğer deyişle hedefimizin bir "Kamulaştırma Hukuku Forumu" açmak değil, "Kamulaştırma Hukuku Çalışma Grubu" açmak olduğu gözden kaçmamalı. "Kamulaştırma Hukuku Forumu" ise, Çalışma grubumuzun asli amacı değil, etkinliklerinden sadece biri olarak değerlendirilmelidir.
Old 21-11-2007, 16:04   #28
Armağan Konyalı

Bir yöntem de Eski İstanbul’daki Tulumbacı Takımları’nın uygulaması: Her yangına koşalım. Örneğin:
1-Aşağıdaki adresteki soruyu hepimiz ayrı ayrı yanıtlayalım. Yada
2-Aşağıdaki adresteki soruyu burada hepimiz tartışalım; sonucunu yanıt olarak yazalım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=21936

Tabii bu önerim HÇG sistemine alternatif değildir. Sistemi uygularken yapacağımız bir yan etkinlik önerisidir. Bu yan etkinlik bizi diri tutacaktır.

Saygılarımla
Old 21-11-2007, 20:27   #29
Ahmet Turan

Sayın Adminin bu açıklamalarından sonra, benim de pilot uygulama yapalım ve ondan sonra HÇG açılıp açılmaması gerektiğini önerelim görüşümü muhafaz atmekteyim.

Bu durumda burada Evet bu HÇG'ye katılırım ve aktif olarak makale yazmak vs. faaliyetlere katılımda bulunurumu işaretleyen arkadaşların, belirttiğimiz alanların hangisinde rapor ve görüş veya çalışma sunacaklarını yazmalarını istirham ediyorum

Bendeniz kendi adıma,yargılama sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda çalışma yapabileceğimi beyan ederim.

16. nolu mesajimı inceleyerek açıklama yapabilirsiniz.
saygılarımla.
Old 21-11-2007, 20:52   #30
üye18721

Sayın Ahmet Turan,Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma Davalarında;
-Bedel Tespiti ve Tescil Davaları
-Maddi Hata Düzeltim Davaları
-İptal Davaları
-En Son Yayımlanan Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi Kararları
gibi konularda araştırma yapıp ilgili karar metinlerini ekleyebilirim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi