Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Stajyer avukatlar: Güvencesiz çalışmak istemiyoruz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2009, 17:05   #1
Av.M.Yücel

Varsayılan Stajyer avukatlar: Güvencesiz çalışmak istemiyoruz

Stajyer Avukatlar İnisiyatifi İstanbul Barosu önünde bir basın açıklaması yaparak, avukatlık mesleğinin henüz staj evresinde piyasalaşmaya başladığına dikkat çekerek, iş güvencesi talep etti.

Stajyer Avukatlar İnisiyasitifi İstanbul Barosu önünde bir basın açıklaması yaparak avukatlık mesleğinin henüz staj evresinde piyasalaşmaya başladığına dikkat çekti. Stajyer avukatlar, iş koşullarının acilen iyileştirilmesini ve öncelikle mesleki gelişimine yönelik olması gerektiğini bu nedenle nitelikli ve sosyal güvenlik hakkı sağlanmış bir staj dönemi talep ettiklerini açıkladı.

25 Nisan'dan bu yana haklarını elde edebilmekiçin İstanbul’da imza kampanyası düzenleyen stajyerler, stajyer avukatlardan topladıkları 700’ü aşkın imzayı basın açıklamasının ardından İstanbul Barosu’na teslim ettiler.

"Stajyer avukat sömürüsüne son" yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında "Köle değiliz stajyeriz" "Güvencesiz çalışmak istemiyoruz" "Sosyal güvenlik hakkı istiyoruz" ve "Nitelikli staj bağımsız savunma" sloganları atıldı.

Stajyer avukatlar yaptıkları açıklama ile imza kampanyasını sona erdirdiklerini, bundan sonraki süreçte hak arama mücadelelerini tüm yurt çapına yayarak, yasa değişikliği talebi ile TBMM’ye yönelteceklerini bildirdiler.

Yapılan açıkla ile Stajyer Avukatlar İnisiyatifi şu taleplere yer verdi:

1) Stajın ilk altı ayını kapsayan adliye stajı süresince adalet bakanlığı tarafından stajyer avukatlara ödenek ayrılmalı, stajın ikinci altı ayında ise yanında staj yapılan avukat tarafından hakkaniyete uygun bir ödenti sağlanmalı, bu ödentinin asgari ücreti Barolar Birliğince belirlenmeli.

2) Talep eden ve ödeme zorluğu çeken stajyer avukatların avukatlık ruhsatı masrafları Avukatlık Kanunu'nun 27. maddesinde düzenlenen bütçeden karşılanmalı.

3) Stajın ilk altı ayının geçirildiği mahkeme kalemlerine, bu kalemlerden ve adliye stajının seyrinden sorumlu olan hakim-savcılara yönelik bir genelge yayınlanmalı, bu genelgede avukatlık stajının adliye stajını içeren ilk altı aylık kısmının işlevi ve içeriği ayrıntıları ile anlatılarak, bu süreç boyunca esas alınması gerekenin stajyerlerin mesleki eğitim ve gelişiminin sağlanması olduğu belirtilmeli.

4) Bünyelerinde stajını ifa etmekte olan avukat stajyerlerine mesleki gelişim ve eğitimleriyle bağdaşmayan işler yaptırılarak staj döneminin gereğine aykırı davranılması halinde bu uygulamaları yaptırıma tabi kılacak bir disiplin hukuku unsuru oluşturulmalı.

5) Staj döneminde kullandırılan krediler geri ödemeli olmaktan çıkarılarak burs olarak kullandırılmalı ve daha önce kredi kullanmış olup henüz geri ödememiş olan avukatların borçları silinmeli.

Kaynak : soL (HABER MERKEZİ)
Old 07-06-2009, 00:23   #2
üye18332

İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak aynı çalışma baromuzcada yapılmaktadır.

http://www.izmirbarosu.org.tr/NewsDetail.aspx?News=80
Old 08-06-2009, 10:53   #3
revitalize

izmir ve istanbul borosu stajyer arkadaşlarımı gerçekten yürekten yebrik ediyorum,acaba ankara adliyesi olarak bzim de böyle çalışmamız varmı bilimiyorum,muhtemelen benm haberm olmamıştır
O KADAR GÜZEL İFADE ETMİŞSİNİZ Kİ YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLARI,STAJYERLİK SÜRESİ GEREK BAROLAR GEREK AVUKATLAR TARAFINDAN ANCAK BU KADAR ZORLAŞTIRILABİLR VE SOĞUTULABLR
Old 08-06-2009, 12:32   #4
üye18332

Alıntı:
Yazan revitalize
izmir ve istanbul borosu stajyer arkadaşlarımı gerçekten yürekten yebrik ediyorum,acaba ankara adliyesi olarak bzim de böyle çalışmamız varmı bilimiyorum,muhtemelen benm haberm olmamıştır
O KADAR GÜZEL İFADE ETMİŞSİNİZ Kİ YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLARI,STAJYERLİK SÜRESİ GEREK BAROLAR GEREK AVUKATLAR TARAFINDAN ANCAK BU KADAR ZORLAŞTIRILABİLR VE SOĞUTULABLR

Ankara Barosu'nunda bu yönde bir çalışması var .....Onlar da en az bizler kadar önem veriyorlar....

Bilgilerinize,
Old 08-06-2009, 14:21   #5
erolkara

Varsayılan Stajyerlerİ Kutluyoruz Ama

Evet , stajyerler geç olsa da haklarını almak için girişimde bulunuyor. Ya avukat katipleri , sekreterler , ve diğer çalışanlar haklarını istemek için neyin mücadelesini vermeliler. Hele ki hakkını almak isteyen bir çalışana avukatın " nereye şikayet edeceksin , ben avukatım benimle uğraşamazsın" tarzı yaklaşımıyla gariban çalışan ne yapsın. Bunun mücadelesini verecek olan var mı
Old 08-06-2009, 14:37   #6
revitalize

teşekkür ederim benim bilgimin olmadığını tahmin etmiştim zaten,stajım başlayalı 1ay bile olmadı ve şehir dışında olduğu için pek bilgim olmuyor
Old 08-06-2009, 22:07   #7
H.Bülent Güvençalan

Merhaba;
İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak avıkat stajyerlerimizn sorunlarına dikkat çekmek ,bu sorunların çözümüne katkıda bulunmak amaçlı etkinlikler başlatılmıştır.
Bu amaçla bir bildiri yayınlanmış, imza kampanyası düzenlenmiştir. İmza kampanyası halen devam etmektedir.
İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat stajyerlerimizin düzenlediği imza kampanyasını da destekliyor ,kendilerini tebrik ediyorum.Fakat İmza kampanyası metninde ;
1)"stajın ikinci altı ayında ise yanında staj yapılan avukat tarafından hakkaniyete uygun bir ödenti sağlanmalı, bu ödentinin asgari ücreti Barolar Birliğince belirlenmeli" ibaresinin Avukatlık Hukukumuza göre yanlış olduğu düşüncemi ifa etmek istiyorum. Stajyer avukatlarımız staj süresince ücretli olarak çalışmamaları gerektiğini,stajyer ile staj yaptığı avukat arasında ücret ilişkisi kurulduğu anda işçi işveren ilişkisinin söz konusu olacağını bunun da stajın ruhuna aylırı olduğu düşüncesindeyim. Stajyerlerimize burs verilmeli ve burs yeterli düzeye sahip olmalıdır.
Yine metnin dördüncü maddesinde belirtilen talep için ayrı bır disiplin hukukuna ihtiyacımız olmadığını mevcut düzenlerimizin yeterli olduğu kanaatindeyim.
Biz avukatlar savunmayı savunmaya kendi haklarımızdan başlamak zorundayız.Avukat satjyerlerimizn hakkını savunmak da bu konuda önemli bir yer tutmaktadır.
Saygılarımla...
Old 08-06-2009, 22:19   #8
H.Bülent Güvençalan

Alıntı:
Yazan erolkara
Evet , stajyerler geç olsa da haklarını almak için girişimde bulunuyor. Ya avukat katipleri , sekreterler , ve diğer çalışanlar haklarını istemek için neyin mücadelesini vermeliler. Hele ki hakkını almak isteyen bir çalışana avukatın " nereye şikayet edeceksin , ben avukatım benimle uğraşamazsın" tarzı yaklaşımıyla gariban çalışan ne yapsın. Bunun mücadelesini verecek olan var mı

İş hukuku avukatlar için de geçerli .... Yasal düzenleme avukatlarıda ,hukuk çalışanlarını da kapsar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi