Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Kadınlar neden kıskanç?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2009, 10:39   #61
Academic

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Yıllardır boğmadı.Karşınızdakini her yönüyle sahiplenmenize,aşkınıza bağlı bence

Aşkla evlenmiş ve yıllardır evli kalabilmişlerden olarak bence dozunda olması ve çok aşırı bir sahiplenmenin ilişkiyi çıkmaza sürükleyebilecek ve gereksiz yere boğulmalar yaratacağını düşünüyorum.. Galiba bu da pek çok durum gibi kişiye bağlı, yani tamamen öznel..
Old 26-08-2009, 10:42   #62
suskun_juliette

Aslında haklısınız boğar,ama kıskançlığın ne dozda ve nasıl aktarıldığına bağlıdır.Hangi konularda baskıcı olunursa olunsun insan bunalır haklı olarak.Ama benim bahsettiğim şey kıskançlığın tatlı tatlı karşıdakine sunulması,yani yanından geçen erkek yanlışlıkla dokunsa bile onun suratının kızarması,morarması,yeşile dönmesi hatta!Ben bu tür durumlarda eğlenebilmeyi öğrendim.Öznel olduğu görüşünüze katılıyorum,ben kaldırabildiğim kadarını yükleniyorum.Eğer ki onu,bunu yapma deyip beni hapsedecek türden biri olsa sanırım anında özgürlüğümü seçerdim.
Old 26-08-2009, 22:26   #63
Academic

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Aslında haklısınız boğar,ama kıskançlığın ne dozda ve nasıl aktarıldığına bağlıdır.Hangi konularda baskıcı olunursa olunsun insan bunalır haklı olarak.Ama benim bahsettiğim şey kıskançlığın tatlı tatlı karşıdakine sunulması,yani yanından geçen erkek yanlışlıkla dokunsa bile onun suratının kızarması,morarması,yeşile dönmesi hatta!Ben bu tür durumlarda eğlenebilmeyi öğrendim.Öznel olduğu görüşünüze katılıyorum,ben kaldırabildiğim kadarını yükleniyorum.Eğer ki onu,bunu yapma deyip beni hapsedecek türden biri olsa sanırım anında özgürlüğümü seçerdim.

Bence bunun dozunu ayarlamak da zor.Özellikle de sağı solu uymayanlar için zaman ve zemine göre değişirse daha da zor Tatlı tatlı kıskançlığın karşındakine sunulması ) Bu daha da zor..İlk yıllar tatlı oyunlar gibi gelen bu kıskançlık oyunları bir süre sonra insanı boğmaya başladı mı isyan bayrağını çekmek an meselesi..
Old 27-08-2009, 07:14   #64
suskun_juliette

[quote=İlk yıllar tatlı oyunlar gibi gelen bu kıskançlık oyunları bir süre sonra insanı boğmaya başladı mı isyan bayrağını çekmek an meselesi..[/quote]

Korktuum
Old 27-08-2009, 14:47   #65
Nur Deniz

Sahi kadınlar neden kıskanç? Ya da bunu destekleyen bu forum neden açıldı, KAHDEM neredesiniz?
Old 27-08-2009, 14:54   #66
Gülümse

Kadınlar mı kıskanç
Erkekler mi kıskanç

Kıskançlığın cinsiyete bağlı olduğundan emin misiniz ? Ben kıskançlığın kişiye bağlı olduğunu düşünüyorum.
Old 27-08-2009, 14:56   #67
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Gülümse
Kadınlar mı kıskanç
Erkekler mi kıskanç

Kıskançlığın cinsiyete bağlı olduğundan emin misiniz ? Ben kıskançlığın kişiye bağlı olduğunu düşünüyorum.
Old 27-08-2009, 16:47   #68
minee.mine

Ben de kıskançlığın çok sağlıksız olduğunu düşünüyorum. Özellikle de ikili ilişkilerde bir insan sevdiği ve sevildiğini düşündüğü kişiyi hangi saikle, neden kıskanır.
Old 27-08-2009, 16:50   #69
Atahun

Alıntı:
Yazan minee.mine
Ben de kıskançlığın çok sağlıksız olduğunu düşünüyorum. Özellikle de ikili ilişkilerde bir insan sevdiği ve sevildiğini düşündüğü kişiyi hangi saikle, neden kıskanır.

Değil mi ama? Üstelik kimden kıskanıyor sunuz?

Bence de çok gereksiz.
Old 27-08-2009, 17:22   #70
üye14540

İlginç ve gerekli bir soru, kadınlar ya sevgiden ya da korkudan kıskanç olurlar.
Old 27-08-2009, 17:44   #71
minee.mine

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
İlginç ve gerekli bir soru, kadınlar ya sevgiden ya da korkudan kıskanç olurlar.

Korkudan evet ama sevgiden kıskanmak anlaşılır gibi değil. Belki içinde kıskanılan kişiyi birey olarak görememe, yetersiz bulma, severken karşıdakinin sevgisinden emin olmama olduğundan olabilir mi?

Peki erkekler neden kıskanç olur?...
Old 28-08-2009, 10:44   #72
Academic

Yoğun kıskançlığın temelinde kaybetme korkusu vardır..
Old 28-08-2009, 15:59   #73
üye18721

Kıskançlığın temelinde özgüven eksikliği;kendine güvensizlik vardır...
Old 28-08-2009, 16:37   #74
Academic

Alıntı:
Yazan Future
Kıskançlığın temelinde özgüven eksikliği;kendine güvensizlik vardır...

Yoğun oranda ise evet ama hepsi için genelleme yapmak bizi yanlışa götürebilir.

Bütün genellemeler yanıltır, bu dahil..(Nietzche)
Old 28-08-2009, 16:40   #75
Gülümse

Alıntı:
Yazan Academic

O zaman "Kadınlar neden kıskanç" genellemesi de yanlış öyle değil mi?
Old 28-08-2009, 16:41   #76
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic

Yoğun kıskançlık hallerinden sözediyorum.
Old 28-08-2009, 16:42   #77
üye18721

Alıntı:
Yazan Gülümse
O zaman "Kadınlar neden kıskanç" genellemesi de yanlış öyle değil mi?
Çok doğru Sn.Gülümsenin saptaması..
Old 28-08-2009, 17:03   #78
üye14540

Erkekler de kıskanç olurlar, nedeni de bana göre, aşırı sevgi ya da töre dürtüsüdür. Saygılar
Old 28-08-2009, 19:37   #79
suskun_juliette

Bir duyguya töre karışırsa korkmak gerekir,bahsi açılmışken bundan canı yanmış biri olarak rahatlıkla diyebilirim.Töresiz bir sevgi ve buna bağlı gelişen kıskançlık en azından öldürücü değildir
Old 30-08-2009, 06:26   #80
Münzevi

Kiskanilmanin ne demek oldugunu hic bilmiyorum, sahiden ama. Herhalde benim kiskancliklarim yuzunden erkeklerin beni kiskanmaya vakitleri olmadi

Kadinlarin kiskancligini ozguven eksikligi ve kaybetme korkusu olarak niteleyenler olmus yukarida. Buna kismen katilmiyorum. Kiskanclik fitri bir sey. O anda insan kaybedecegim korkusuyla kiskanmiyor ki, tamamen icten aglamak , gulmek gibi insani duygulardan. Tabi asirisi hakkinda yorum yapamam. Belki border line hastaligidir
Old 30-08-2009, 22:16   #81
üye27169

BEN FARKLIYIM!
BEN BÜTÜN İNSANLARDAN FARKLIYIM!
Bütün insanların zaman zaman ya da sık sık böyle düşündüklerini ve bütün insanların farklı olduklarına inandığını düşünüyorum.
(İnsanları bir tek bilgi düzeylerinin biri birlerinden ayırt edebileceğini,hiç kimsenin dili,dini,mesleği, yaşam şekli,yaşam düzeyi vs. durumlarla diğerlerinden üstün olamayacağını düşünüyorum.) ( Yanlış anlaşılmaya karşı gardımı alayım da)
Bütün insanlar farklıdır,ikiz bile olsalar duygu,düşünce,davranışları farklılık gösterir.
Bazı duygu ve düşünceler aynı gibi olsa da, duyguların dışa vurumu da farklılık gösterebilir.
Bu da kişilik,kendine güven, karşındakine güven,duygusallık vs. bir sürü şeyle orantılı…
Sadece ikili ilişkilerde değil genel hayatta da bu böyle ...
Bazı insanlar etrafındaki insanların her şeyini kıskanır,bazısı sevgisini,bazısı başka şeyleri…
Ben geçen gün sayın Armağan Konyalı nın “merhaba”diyen dostunu kıskandım.O dost ben olmak isterdim.
En sevdiğim ve şu an hayatta olmayan arkadaşımın kızı olacağını öğrendiğimde onu da kıskanmıştım.Ama o kıskançlığı yaşarken kıskançlığıma rağmen onu çok seviyordum.
Bu sevgimi azaltmadı,değiştirmedi…
….Yok bu kıskançlığımı yazmayacağım.
…………Yok yok, bunu da yazmayacağım…
Bazı insanlar aşkı,aşk acısını yoğun hisseder ve yaşar, bazıları tam tersine her şeyi kolay atlatabilir.
Ben kadınların bu duyguları daha yoğun yaşadığını düşünüyorum ama bu kadınlar arasında bile bir çok farklılık gösterebilir.
Bu yüzden “kadınlar neden kıskanç””aşk nedir ne değildir” vs. türündeki soruların tam bir cevabı ve ilişkilerdeki sorunların tam çözümü olmayacağını düşünüyorum.
İnsanlar gibi ilişkilerde farklıdır...Ve bütün sevgi ve emeğe rağmen bir ilişki bitmişse bunu sorgulamak boşuna...
Kıskançlık insani bir duygudur ve bütün insanlarda yoğunluğu farklı olsa da kıskançlık olduğunu düşünüyorum.
Kadınlar ya da erkekler kıskançtır diye bir genelleme de yapılamayacağını düşünüyorum.
İkili ilişkilerdeki kıskançlık durumunda ise;
Söyleyeceklerim çok farklı şeyler değilmiş aslında.
Bende kıskançlığın zerresi yok diyene inanmam.
Dozu ve olayların yaşanış şekli kişiden kişiye değişebilir…
Ama sonuçta herkeste az veya çok kıskançlık vardır.
Ve öğrendim ki;
İnsanın kötü durumların,kötü sonların farkında olup ta, kendisine bile söylemekten korkup, kötü giden veya çoktan biten şeyleri inatla ardı sıra sürüklemeye çalışmasından daha kötü bir şey yokmuş,
Bu insanın kendisine anlamsız yere eziyet etmesinden başka bir şey değilmiş...
Diye düşünüyorum.

Old 30-08-2009, 22:21   #82
üye27169

Yazmaya başladığımda sadece iki cümle düşünmüştüm.
Old 31-08-2009, 11:50   #83
Academic

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
BEN FARKLIYIM!
BEN BÜTÜN İNSANLARDAN FARKLIYIM!
Bütün insanların zaman zaman ya da sık sık böyle düşündüklerini ve bütün insanların farklı olduklarına inandığını düşünüyorum.
(İnsanları bir tek bilgi düzeylerinin biri birlerinden ayırt edebileceğini,hiç kimsenin dili,dini,mesleği, yaşam şekli,yaşam düzeyi vs. durumlarla diğerlerinden üstün olamayacağını düşünüyorum.) ( Yanlış anlaşılmaya karşı gardımı alayım da)
Bütün insanlar farklıdır,ikiz bile olsalar duygu,düşünce,davranışları farklılık gösterir.
Bazı duygu ve düşünceler aynı gibi olsa da, duyguların dışa vurumu da farklılık gösterebilir.
Bu da kişilik,kendine güven, karşındakine güven,duygusallık vs. bir sürü şeyle orantılı…
Sadece ikili ilişkilerde değil genel hayatta da bu böyle ...
Bazı insanlar etrafındaki insanların her şeyini kıskanır,bazısı sevgisini,bazısı başka şeyleri…
Ben geçen gün sayın Armağan Konyalı nın “merhaba”diyen dostunu kıskandım.O dost ben olmak isterdim.
En sevdiğim ve şu an hayatta olmayan arkadaşımın kızı olacağını öğrendiğimde onu da kıskanmıştım.Ama o kıskançlığı yaşarken kıskançlığıma rağmen onu çok seviyordum.
Bu sevgimi azaltmadı,değiştirmedi…
….Yok bu kıskançlığımı yazmayacağım.
…………Yok yok, bunu da yazmayacağım…
Bazı insanlar aşkı,aşk acısını yoğun hisseder ve yaşar, bazıları tam tersine her şeyi kolay atlatabilir.
Ben kadınların bu duyguları daha yoğun yaşadığını düşünüyorum ama bu kadınlar arasında bile bir çok farklılık gösterebilir.
Bu yüzden “kadınlar neden kıskanç””aşk nedir ne değildir” vs. türündeki soruların tam bir cevabı ve ilişkilerdeki sorunların tam çözümü olmayacağını düşünüyorum.
İnsanlar gibi ilişkilerde farklıdır...Ve bütün sevgi ve emeğe rağmen bir ilişki bitmişse bunu sorgulamak boşuna...
Kıskançlık insani bir duygudur ve bütün insanlarda yoğunluğu farklı olsa da kıskançlık olduğunu düşünüyorum.
Kadınlar ya da erkekler kıskançtır diye bir genelleme de yapılamayacağını düşünüyorum.
İkili ilişkilerdeki kıskançlık durumunda ise;
Söyleyeceklerim çok farklı şeyler değilmiş aslında.
Bende kıskançlığın zerresi yok diyene inanmam.
Dozu ve olayların yaşanış şekli kişiden kişiye değişebilir…
Ama sonuçta herkeste az veya çok kıskançlık vardır.
Ve öğrendim ki;
İnsanın kötü durumların,kötü sonların farkında olup ta, kendisine bile söylemekten korkup, kötü giden veya çoktan biten şeyleri inatla ardı sıra sürüklemeye çalışmasından daha kötü bir şey yokmuş,
Bu insanın kendisine anlamsız yere eziyet etmesinden başka bir şey değilmiş...
Diye düşünüyorum.

Hem farklı ve özeliz hem de aslında birbirimize gerçekten çok benzeriz..

Genellemeler yanıltır dedik ve tüm duygular, iniş çıkışlar, olaylar, olgular insanlar kadar farklı sonuçlara neden olur ve insanlar bunları farklı algılayarak farklı tepkiler verir. Bu doğru...Ancak benzer durumlara farklı insanların benzer tepkiler verdiği ve normal ve normal olmayanı büyük ölçüde psikoloji ve psikiyatrinin ya da davranış bilimlerinin ayırdedebildiğini düşünürsek.. sanırım farklı da olsak yine de böyle konular konuşulduğunda ortalama tepkiler verildiğine bakılırsa ve bunun sosyal çevrelerde belirgin benzerlikler gösterdiği düşünülürse..size tümüyle katılamayacağım.. kısmen katılıyorum farklıyız, özeliz ama öte yandan da aslında çok birbirine benzeriz.. hatta sıradanız bence..
Old 31-08-2009, 20:25   #84
Nur Deniz

Kıskançlık insana dair bir duygudur, bu kadar da yerden yere vurulmasının manası yoktur kanımca.
Old 22-09-2009, 12:39   #85
Refya

Bence Kadınlar, karşısındaki insanı, daha çok benimsedikleri ve paylaşmak istemedikleri için, erkeklerden daha kıskanç görünüyorlar.
Old 23-09-2009, 03:01   #86
avrupayakası

Erkeklerin ve Kadınların kıskanç yapıda olanları vardır.Kadınlar genelde bu huylarını dışa belirgin şekilde vurarak gösterdikleri için Erkeklerden daha kıskanç görünürler( yani kıskanç olan erkeklerden) Oysa Erkekler(kıskanç olanlar) bu huylarını dışa vurmaktansa gizlice yaparlar.Ve bu durum psikolojik olarak Kadını daha da yıpratır.Örneğin Erkek kıskandımı ,kıskançlık vakası bittikten sonra Kadına eziyet etmeye başlar.Oysaki Kadın kıskançlığını kıskançlık vakasının olduğu saniyeler içerisinde belli ettiğinden Erkekten daha kıskanç görünür.Oysaki Kadının yaptığı durumun farkında olduğunu ve hoşuna gitmediğini belli etme politikasından ibarettir.Tabi bu durumlar her şahsa göre ayrım gösterebilir.Aşırı dereceye varan , hastalık aşamasına gelmiş kıskançlıklar ise kaybetme korkusundan ibaret olup psikolojik destek alınmasını şart kılar.Sonuçta kıskançlık huyu( ya da durumu diyelim) taa çocukluğa kadar dayanmaktadır.Her kim kendine güveniyorsa ve karşısındakine de o derecede saygısı varsa bu durumu hastalık noktasına getirmez.Sonuçta yaşam bizim ve yaşadığımız Erkek ya da Kadın da bizim seçimimzdir. O yüzden seçimler iyi yapılırsa böyle durumlar da ortaya çıkmaz.
Old 23-09-2009, 09:56   #87
yalcin3

Kıskançlık daha küçük yaşlarda tanıdığımız bir duygu.
Sn Gülümse'nin "Kıskançlık cinsiyete değil kişinin kendisine bağlıdır." fikrine katılmakla beraber kıskançlık erkeklerde ve kadınlarda çok farklı şekilllerde görülüyor.
Küçük bir erkek çocuğu kardeşine gösterilen ilgiyi kıskanabilir.Zaman geçtikçe ise erkeklerin kıskançlıkları cinsellik veya karşı cinsiyle ilgili konularda görülüyor.
Bana göre kıskançlık çok kapsamlı bir kavram hırsı ve çekememezliği içine alan.Ayrıca kıskançlık çoğu zaman bir sevgi belirtisi değil egosal bir sorundur,bana öyle geliyor.
Bir erkek hırslı olduğu bir konuda kendisine oranla başarılı olan rakibini kıskanabilir.Fakat kadınların kıskançlığı saymakla bitmez,onlar genelde her konuda kıskançlık yaparlar.Çekememezlik mi demek daha doğrudur bilemem ama.Daha çok ilgi gösteriliyor diye kardeşini diğer insanlardan,kimi zaman eltisini,kimi zaman görümcesini,kimi zaman bir arkadaşını,kimi zaman kayınvalidesini,kimi zaman gelinini kıskanır.Bu örnekler daha çok uzatılabilir.
Ki gerçekten şuna inanıyorum sahiden birkaç kızın bir öğrenci evinde yıllarca kalması çok zordur.Nice dost sonradan kanlı bıçaklı oldu ben gördüm.Ama erkekler yıllarca aynı evde kalırlar hiç sorun olmaz.
Küçükken erkeklerin teneffüste kavga ettiklerini görürdüm okulda ama bir sonraki teneffüs bir bakmışım aynı kavga eden erkekler omuz omuza vermiş yürüyorlar.
Ya da üç kız yakın arkadaş olur bir süre sonra ikili gruplaşma içine girilirse ya biri tek kalır ya da arkadan konuşmalar başlar.Buna da çok şahit oldum.
Neyse örnekleri çoğalta çoğalta bitmez.
Old 24-11-2009, 23:26   #88
ibrahim kacar

kadnların doğasında var kıskanç olmak Allah Hz. Havva'yı Hz. Adem'in kaburga kemiğinden yaratmış ve Hz. Adem uyurken Havva validemiz Adem As kaburgalarını saymış başka bir kadın yaratıla bilirmi diye
Old 16-01-2010, 21:00   #89
nostaljielif

biz kadınlar erkek arkadaşımızı,sevgilimizi,eşimizi kıskanırız güya.ama gerçek o değil.ilk olarak başka kadınları kıskanırız.ne giymiş,ne takmış,ne almış,cep telefonunun modelini bile kıskanırız.allahtan ben kıskanılan taraftayım.
Old 21-09-2010, 22:50   #90
Emre Can

Varsayılan Kıskançlıkla ilgili söyleyecek sözü olan var mıdır ?

Bir insan kıskançlığının abartılı mı haklı mı olduğunu nasıl anlayabilir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi