Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk mezununun dilekçe yazmayı bilmemesi Ayıp Mı?

Yanıt
Old 23-04-2005, 19:47   #1
a_y_n_u_r

Varsayılan Hukuk mezununun dilekçe yazmayı bilmemesi Ayıp Mı?

Merhaba,
Öncelikle bu sitede çok yeni olduğumu belirtmek istiyorum.Ve umarım bana yardım edebilecek bir kaç yardımsever hukukçu bulabilirim.
Ben hukuk fakültesinde 3. sınıf öğrencisiyim ve şu zamana kadar sanki hiç birşey öğrenmemiş gibiyim.Özellikle,çevremde hukuk okuduğumu bilen arkadaşlarımdan çok tepki alıyorum.Bana sordukları şeylerden (hukukla ilgili) tatmin olabilecekleri cevaplar alamadıkları için benim gelecekteki hukukçuluğum hakkında yerli yersiz eleştiriler yapıyorlar.Doğrusu ben de bu eleştirilerden sonra bilgilerim hakkında şüpheye düşüyorum.Çoğu şeyde eksik olduğumu düşünüyorum. Şimdilik sadece teoride bir şeyler öğreniyoruz.Acaba pratiğini avukatlık stajında mı öğreneceğiz, bunu merak ediyorum.
Ve affınıza sığınarak şöyle bişey sormak istiyorum:
hukuk eğitimi almış arkadaşlarım;size üniversite öğreniminizde bazı idari ve adli makamlara nasıl dilekçe yazılır öğretildi mi.Ya da benim şu anda bunu eksik bilmem sizce ayıp mı?
Old 25-04-2005, 08:00   #2
nursel citil

Merhaba,
Hukuk zannedildiği gibi bir kaç yılda öğrenilebilecek bir bilim dalı değildir. Hukukçu olmak bunu gerektiği gibi yapmak isteyenler için ömür boyu uğraş gerektirmektedir. Hukukla ilgili öğrenilecek o kadar çok şey vardır ki...
Üniversitelerde verilebilenler bu nedenle deyim yerindeyse denizden bir bardak su almaya benzer. Hukuk fakültelerinde daha çok teorik bilgiler verilebilmekte hatta bunların tamamı dahi verilememektedir. Üstelik üniversite eğitiminde hazır verilenlerle yetinmek yani tek tip düşünmeye alıştırmak doğru değildir. Öğrencileri araştırmaya öğrenmeye yönelterek çeşitli düşünebilme yeteneği kazandırmak amacı da vardır. Bu nedenle uygulamaya ilişkin bilgileri öğrenmek sizin çabanıza bağlıdır, gereksiz yere endişelenmeyin ve yıkıcı eleştirilere çok fazla aldırmayın, bazen insanlar kendi isteyipte gerçekleştiremediği ideallerine ulaşan kişileri, acımasızca eleştirerek, kendilerini rahatlatma yolunu tercih ederler.
Yıllarını hukuk mesleğine adamış kişiler bile değişen kanunları öğrenmek, gelişmeleri takip etmek, yeniliklere ayak uydurmak için sürekli uğraşmak zorundadırlar.
Eğitim hayatınızda ve gelecekte başarılar dilerim.
Old 25-04-2005, 08:59   #3
Armağan Konyalı

Sayın hk020280,

Ayıp değil...

30 yıllık bir avukat bile kendisine sorulan soruya araştırarak yanıt vermeli.

Avukatın bile müvekkiline "araştırayım da sonra yanıtlayayım" demesi ayıp değilken, siz utanmakta acele etmeyin.

Sorulara karşı sizin vereceğiniz en güzel cevap : "Danışmanlık avukatlara mahsustur; hukuk öğrencilerinin danışmanlık yapmaları kurallara aykırı" demekten ibarettir.

Hukuk, sanıldığının aksine, fakültede ezberlenen bir şey değil. Satranca benzer bir oyun. Yapacağınız hamleyi yeterince düşünmezseniz asla kazanamazsınız. Dava belki lehinize sonuçlanır ama bunda sizin katkınız olmadıkça siz kazanmış sayılmazsınız.

Acele etmeyin. İlkokul öğrencileri bile kendi çaplarında satranç oynayabilirler ama fakülte öğrencileri için hukuki danışmanlık ağır bir spor: Can yakabilir

Saygılarımla

Bir Dost
Old 27-04-2005, 09:47   #4
av.zuhala

sayın hk020280
"hukuk eğitimi almış arkadaşlarım;size üniversite öğreniminizde bazı idari ve adli makamlara nasıl dilekçe yazılır öğretildi mi.Ya da benim şu anda bunu eksik bilmem sizce ayıp mı? " diye sormuşsun. İstanbul Ünivesitesinden 11 sene önce mezun oldum.O zamanlar bu kadar bu kadar çok hukuk fakültesi olmadığı için sanırım eğitim daha kaliteliydi. Hukuk fakültesinde 3 sınıfında olup dilekçe yazmayı bilmemen açık söyleyeyim bence tuhaf.Senin değil sistemin ayıbı belki ama biraz da korkutucu.En azından yazın bir avukatın bürosunda bir müddet çalışmalısın belki. Hukuk Fakültesi eğitimini de hafife alma.30 yıllık üstadlarımız bile hala birşeyler okuyarak kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar.
Old 13-05-2005, 16:20   #5
abay

Sayın hk020280;
İsminizin bir anlamı varmı? Gerçek isminizi özellikle sadece meslektaşlarımızın ilgi gösterdiği bir sitde kullanmanızın hiçbir sakıncası olmadığını bilmenizi isterim.
Müstakbel meslektaşım;
Kıymetli bir ceza Prof'muz vardı. Herhangi bir yerde karşılaştığımız zaman sorduğmuz sorulara "Evladım yarın gelin birlikte bakalım" derdi. Sonrdan öğrendik ki, hocamız sorunun cevabını çok iyi bilmesine rağmen o konuyu tekrar okur ve daha sonra cevabı öyle verirdi. Bu durumun hepimize örnek olması lazım.
Bizim meslek bir anlamda bilgi satma mesleğidir. Bu nedenle sattığımız üründe defo olmamasına özen göstermeliyiz.Çünkü hem kişilel güvenirliğimizi kaybeder hemde müvekkilimiz kaybede biliriz. Diğer meslektaşlarımızın önerisini dikkate alarak soru soran muhatablarını Avukatlara yönlendirmelisin, yada herhangi bir Avukatlık bürosuna gidip H.öğrencisi olduğunu söyleyerek yardım alabilirsin. Meslektaşlarımız yardımcı olacaktır. Çünkü teorik bilgiyi ne kadar bilirsen bil, uygulamaya yönelik bilgiler olmadıkça somut olayda tam anlamıyla yardımcı olamayablirsin. Tavsiyede etmem. Galatı meşhurdur."Yarım doktor candan, yarım hukukçu haktan eder."
Öğrenci olarak vaktini derslerine ve diğer konulardaki okumalara vermen, yaz tatillerinde ise bir hukuk bürosunda bulunman yararlı olur. Herşeyi zamanında ve hakkını vererek yaptığında hiçbir sıkıntı çekmeyeceği göreceksin.
Başarılar.
Old 14-05-2005, 22:59   #6
a_y_n_u_r

merhaba,
yardımlarınız için çok teşekkürler.gerçekten söyledikleriniz içimi rahatlattı.
ayrıca biraz aceleci davrandığımı da geçen hafta Medeni Usul Hukuku dersinde farkettim.derste idari ve adli makamlara nasıl dilekçe yazmam gerektiği konusundaki çoğu şeyi öğrendim.ayrıca ;

sayın av. zuhala,
size belirtmeliyim ki şu anki hukuk eğitimi sisteminden çoğu öğrenci olduğu gibi ben de çok şikayetçiyim.biraz bundan bahsetmek istiyorum (bilmiyorum sizin dönemden ne kadar farklı).
yılda seçmeli derslerle birlikte toplam 13 hukuk dersi alıyorum.Sizce bu ağır değil mi? Bir eğitim fakültesi öğrencisi bile 6 ders alırken.yanlış anlamayın asla onları önemsemediğimden değil; en azından üniversite eğitimlerinde daha önceden öğrendiklerinin katkısı da var.Hukuk öğrencilerine; yani daha üniversiteye başlarken hukuk kavramlarının henüz bir kaçından haberi olan bu öğrencilere böyle yoğun bir sistemle karşı karşıya bırakmanın anlamı ne?
Araştırmayı seven bir öğrenci olarak bu kadar dersle başa çıkamadığıma dikkat çekmek istiyorum.Her yıl en az dört dersim bütünlemeye kalıyor ve tüm yazım boşa gidiyor.ben ancak bu okulu bitirebildiğimde stajımla bişeyleri yerli yerine koyabilicem sanırım.
Old 15-05-2005, 21:00   #7
Gemici

Alıntı:
Ben hukuk fakültesinde 3. sınıf öğrencisiyim ve şu zamana kadar sanki hiç birşey öğrenmemiş gibiyim.Özellikle,çevremde hukuk okuduğumu bilen arkadaşlarımdan çok tepki alıyorum.Bana sordukları şeylerden (hukukla ilgili) tatmin olabilecekleri cevaplar alamadıkları için benim gelecekteki hukukçuluğum hakkında yerli yersiz eleştiriler yapıyorlar.Doğrusu ben de bu eleştirilerden sonra bilgilerim hakkında şüpheye düşüyorum.Çoğu şeyde eksik olduğumu düşünüyorum. Şimdilik sadece teoride bir şeyler öğreniyoruz.Acaba pratiğini avukatlık stajında mı öğreneceğiz, bunu merak ediyorum.
Ve affınıza sığınarak şöyle bişey sormak istiyorum:
hukuk eğitimi almış arkadaşlarım;size üniversite öğreniminizde bazı idari ve adli makamlara nasıl dilekçe yazılır öğretildi mi.Ya da benim şu anda bunu eksik bilmem sizce ayıp mı?

Mesajı okuyunca kendi kendime, fakülteye ilk başladığımda bende de dilekçe nasıl yazılır, ne zaman dilekçe yazmayı öğretecekler kaygısı varmıydı? diye düşündüm. Hatırlıyamadım bir türlü, ama bana öyle geliyorki, böyle bir kaygım yoktu. Fakültede dilekçe nasıl yazılır öğretildimi? Onuda hatırlamıyorum. Bildiğim kadarı ile öğretilmedi. Öğrenimi bitirdikten sonra, apar topar Almanyaya geldiğim için, avukatlık stajıda yapmadım; Sözün kısası bana kimse bir dilekçenin nasıl yazılacağını öğretmedi. Türkiyedeki herhangi bir mahkemeye veya idari makama bir dilekçe yazsam geri çevirirler belkide, bilemiyorum. Buna karşılık mahkemelere yakın yerlere çadır kurmuş bir arzuhalcinin dilekçesi geri çevrilmez. Çünkü arzuhalci dilekçenin nasıl yazılacağını, mahkemenin hangi çekil ve içeriği aradığını bilir, ben bilmiyorum.

Hukukçuluğu dilekçe yazmaya, tanıdık ve akrabaların sordukları soruları cevaplandırmaya indirgeyen düşünce tarzı tuhafıma gitti açıkçası. Bir fizik fakültesi öğrencisinden havaya atılan bir taşın ne kadar uzağa gideceğini, ne zaman yere düşeceğini hesaplamayı beklemek gibi veya bir mimarlık fakültesi öğrencisinden üzerinden yüz tonluk araçların geçebileceği bir küprü yapmayı beklemek gibi bir şey. Taşın ağırlığını ve atan kişinin gücünü bilen bir kimse, taşın ne kadar uzağa gideceğini ve nereye düşeceğini, fizikçi olmasa bile açağı yukarı tahmin eder; Aynı şekilde inşaattan anlayan bir kişi, üzerinden bir veya birkaç kişinin geçebileceği bir küprü kurabilir. İş hesaplamaya gelince durum değişir; Onu sadece işin teorisinden ve hesaplamasından anlayan yapar.

Aynı durum hukukta da geçerlidir; Hukuk sadece dilekçe yazmak değildir. Sadece avukatlık olmadığı gibi. Hukuk herşeyden önce, sosyoloji, psikoloji, felsefe, pedagoji gibi başka bilim dallarını da ilgilendiren bir bilim dalıdır.

Bir dilekçenin nasıl yazılacağını, mahkemeye nasıl hitap edileceğini, savunmanın ne şekilde yapılacağını ileride yapacağınız staj döneminde, eğer çok merak ediyorsanız daha önce bile bir avukattan öğrenebilirsiniz.

Hukuku bir sosyal bilim olarak kavramadığınız ve hukuk mantığını olaylara uygulamadığınız sürece, başarılı bir avukat olsanız bile, iyi bir hukukçu olamasınız. Bununda tek yolu okumaktan ve araştırmadan geçer. Ezberden ve kalıpçı düşünceden değil. Sayın 80li genç meslekdaşım kendi kendinize ve başkalarına şimdiden sorular yönelttiğinize bakılırsa iyi yoldasınız.

Sabır, çaba ve başarılar

Saygılarımla
Old 10-06-2005, 14:39   #8
Mydonoss

merhabalar herkese...
arkadaşım bende gazi hukuk 3. sınıf öğrencisiyim.bu seneye kadar ilk 2 sene ben ne öğrendim diye çok sordum kendime.Bu sene işleri biraz sıkınca temeli yavaş yavaş kurduğumu farkettim.ben her sene(dönemlik) 16-17 ders alıyorum.Gerçekten çok ağır.Başka fakültelerin üst sınıflara geçtikçe dersleri azalırken bizimki sürekli artmakta.
sana tavsiyem ders çalışırken biraz dersin ve kanunun sistematiğini anlayarak çalış.Okuyup geçme,çok güzel anlatan kitaplar var.
benimde çok eksiğim var,ama duyduğum kadarıyla pek çok açık sadece staj zamanı bile kapatılabiliyormuş.hem hocalarımızında söylediği birşey var.Sorulan sorulara pat diye cevap vermek iyi hukukçu olmanın göstergesi değildir.Araştırıp inceleyen ona göre cevap verenler adam gibi hukukçudur derler.bence haklılarda...
Old 11-06-2005, 10:55   #9
tiny lady

Varsayılan walla ayıp değil!!!!

ben, 2. sınıf bitti, o yaz çalışmaya başladım. dolayısıyla okula sadece sınav dönemlerinde giden 'kötü' hukuk öğrencisi oldum. ve şimdi icra ve ticaret(kıymetli evrak-işletme)'i verirsem bu yaz mezun olucam işallah.
yaklaşık 2.5 yıldır adliyelerdeyim, dava dilekçesi, iddianame nedir, orada gördüm. aynı şekilde, ceza ağır ceza, hukuk mahkemesinin işleyişini, hazırlık soruşturması, dava açılması... vs. o kadar geniş bir alan ki. bunlar kitaplarda yazıyor ama, okuyup sınavı geçiyoruz. uygulamadığımız için o bilgi kalıcı olamıyor.
bizim şoförlerden, çalışma arkadaşlarından tutun, sokaktaki vatandaş, akraba, komşu... ne kadar adliyelik işi olan varsa, size başvuruyor. bir hukuk öğrencisi olmak bir de tıp öğrencisi olmak bu anlamda zor.
hem öğrenci hem de çalışan biri olarak, okulda öğretiliyor ama adliyelerde pratiğini görmek, işleyişi bilmek ayrı. ayrıca yeni çıkan kanunları, değiiklikleri iyi takip etmek gerekiyor. bu zamanda hukukçu olmak (avukat, hakim, savcı ve öğrenci) çok zor.
Old 28-04-2006, 22:38   #10
obaykan

avukatlık stajımda avukatların söylediği söz şuydu.bizim sana öğreticek zamanımız yok bir şeyler öğrenmek istiyorsan bunu kendin başarmalısıngerçekten de öyle.kendi çabanla öğrenebilirsin ayıp değil bende bilmiyordum
Old 04-05-2006, 08:25   #11
Rusen_Alp07

Ülkemizde hukuk eğitiminde büyük yanlışlıklar var, yalnızca teoriye dayalı olarak bir şeyler öğrenebilmek mümkün ama her şey teoride kalıyor demek de acı bir gerçek. Bu sistemle hukuk fakültelerinde okuyan öğrenci okul sonrasında kendisinin açmazlarını beklediği farkında ve bu durumda gelecek açısından soru işaretleri getiriyor. Ayrıca hukuk fakültelerinde devam zorunluluğunun olmaması da kaliteyi baya bir düşürüyor, yani düşünün 4 yıl boyuna hiç okula gitmemiş, yalnızca kendi başına bir şeyler yapmaya çalışmış, notlarla geçmiş birisi ne kadar kaliteli bir hukukçu olabilir ki? Yani demek istediğim hukuk aşinalığı yok, aşınalık olmazsa işte o zaman korku başlar, Bu açmazları bir şekilde aşabilmek için dünyadaki farklı hukuk sistemlerini etüd etmek gerekiyor. Mesela Amerika'da hukuk öğrencileri belli başlı ceza davalarına girebiliyor . bu onların şansı ama malesef bizim şansımız yok...
Old 22-08-2006, 18:20   #12
hilal ozan

hk020280 aslında tam da benim durumumu dile getirmiş.ben de 3. sınıfa geçtim ve gerçekten kendimi oldukça yatersiz hissediyorum. öğrenimin yarısını bitirdim ama hala hiçbir şey bilmiyorum diye hayıflandığım o kadar çok zaman oluyorki.... hukuk eğitimi hayat boyu sürecek biliyorum ancak bulunduğum durum beni oldukça korkutuyor. nitelikli bir hukukçu olmak için daha neler yapabilirim diye sorup dururken bir bakıyorum derslerden kafamı kaldıramaz haldeyim asıl dersi 3 ve 4 'te göreceksin diyenler bir yanda benim içimi yiyip bitiren bu duygular bir yanda...
Old 22-08-2006, 19:42   #13
ankara7406

Olumlu

Konuyla alaklı değil ama bu konuyu okurken aklıma gelen bir şeyi paylaşmak istedim. Bu sitenin taze üyesi ve aynı zamanda taze bir hukuk öğrencisi olduğumdan bu siteyle daha yolun başında tanışmam benim için büyük bir şans sanırım. Çünkü buradaki bilgiler sanırım bu yol boyunca bana rehber olacak. Ve istediğim zaman birçok hukukçuya birden sorularımı yöneltip çok makul cevaplar alabileceğimi düşünüyorum. Bu arkadaşım gibi büyüklerimin tecrübelerinden buradan faydalanabileceğimi ve bir hukuk öğrencisi olarak çok geniş bir çevre edindiğimi düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 25-08-2006, 00:43   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Varsayılan sayın av.zuhala

Alıntı:
Yazan av.zuhala
sayın hk020280
"hukuk eğitimi almış arkadaşlarım;size üniversite öğreniminizde bazı idari ve adli makamlara nasıl dilekçe yazılır öğretildi mi.Ya da benim şu anda bunu eksik bilmem sizce ayıp mı? " diye sormuşsun. İstanbul Ünivesitesinden 11 sene önce mezun oldum.O zamanlar bu kadar bu kadar çok hukuk fakültesi olmadığı için sanırım eğitim daha kaliteliydi. Hukuk fakültesinde 3 sınıfında olup dilekçe yazmayı bilmemen açık söyleyeyim bence tuhaf.Senin değil sistemin ayıbı belki ama biraz da korkutucu.En azından yazın bir avukatın bürosunda bir müddet çalışmalısın belki. Hukuk Fakültesi eğitimini de hafife alma.30 yıllık üstadlarımız bile hala birşeyler okuyarak kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar.

Arkadaşımızın dilekçe yazmayı öğrenmemesini tuhaf bulmuşsunuz.bence hiç de tuhaf değil neden derseniz hukuk fakültesinden mezun olan her insan avukat olacak diye bir şey yok.bize o okullarda dilekçe yazma öğretilmemeli hukuk düşüncesi aşılanmaya çalışılmalı.
Old 08-09-2006, 12:10   #15
minerva

"ben de 3. sınıfa geçtim ve gerçekten kendimi oldukça yatersiz hissediyorum. öğrenimin yarısını bitirdim ama hala hiçbir şey bilmiyorum diye hayıflandığım o kadar çok zaman oluyorki.... " bu cümleyi okuduğumda bir yıl önceki endişelerimi hatırladım.evet öğreniminin yarısını tamamlamışsın ama gördüklerin göreceklerinin yanında çok az.üçüncü sınıfı bitirdikten sonra bu endişelerin daha da azalıcak.ayrıca dilekçe yazmak gibi işin uygulama kısmı da staj yaparken öğrenilebiliyor bunun ayrıca okulda öğretilmesine gerek yok bence.dilekçe yazmaktan çok daha önemli şeyler öğretilebilecek
Old 08-09-2006, 13:31   #16
Av.Nebi

Fakülte fasafiso ben onu gördüm ... Kendini yetiştirmezsen 0
Old 08-09-2006, 16:07   #17
Av.Ender

Avukatlık mesleğinin her şeyi bilmek değel, hangi konuyu nerede bulubilmek mesleği olduğunu düşünüyorum.moralinizi bozmayın
Old 09-09-2006, 09:57   #18
Av.Nebi

Avukatlık da harşeyin teorisini bilmek fayda etmiyor evet pratiktede bunu güzel uygulayabilirsen o zaman başarılı olursun
Old 09-09-2006, 12:21   #19
alifatih

Öncelikle herkese merhaba, forumunuza ilk mesajım...
Gerçekten de herşey zamanla oluyor, hiç dert etmemek lazım, yeni avukatlar her türlü yazışma usullerini bilmiyor, ben savcılık personeliyim, bize gelip akıl danışanları avukata sor diyerek gönderiyorum ama bazı avukatlar da gelip bize soruyorlar... Aradan zaman geçince herşey yoluna giriyor. Yani zaman...
Old 10-09-2006, 14:23   #20
marmara

Varsayılan hukuk sonra önce harita....

sevgili kardeşim bana göre hukuk fakültesinde hukuk öğrenemezsin orada sadece "hukuk mantığı"nı öğrenebilirsin,sana gideceğin yolları göstermezler sadece eline bi harita verir ve yolları nasıl bulabileceğini öğretirler.sen HUKUK"u yaşadıkça çalıştıkça tamamen kendi çabanla öğreneceksin.sen harita kullanmayı öğreneceksin sen hukuk mantığını öğreneceksin.zaten fazlasınıda beklememen gerekir.sorulan sorulara sadece sen değil hiçbir hukuk "öğrencisi" tatmin edici cevap veremez....
Old 11-09-2006, 12:13   #21
mehmettas022

sn. marmara size teşekür ederim gerçekten doğru bir tespite bulunmuşsunuz

bana göre avukatlık bir ses sanatçılığı gibi doğuştan gelen bir potansiyeldir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi