Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

kendimi hızlı nasıl geliştirebilirim.

Yanıt
Old 13-10-2008, 14:47   #1
aser

Varsayılan kendimi hızlı nasıl geliştirebilirim.

Hukuk okuyan birinci sınıf talebesiyim. Kendimi hukuk konusunda nasıl hızlı ve doğru bir şekilde geliştirebilirim? Teşekkürler
Old 13-10-2008, 19:23   #2
Av.Mürsel SARI

Sayın Aser, bu konu da en güvenilir yol okumak ama Hukuk nosyonunu en iyi şekil de elde etmek için biliçli okumak olması için Hukuk Fakültelerinin İnternet adreslerin de gezin(hukuk içerikli-şuan ki- site mesela) ve oralar da okunacak kitap listeleri var ve bunları kütüphanen de bulundur ve başın sıkıştıkça baş vur.

Bir kaç örnek vereyim: Platon: Devlet'i
Reşat Nuri: Yeşil Gece
Yılmaz Odabaş: Son Çeyrek Yüzyıl Şiirleri (1975-2000)

Diye bir kaç örnek, tabi ben bildiğimi önerdim umarım daha yetkin bir yol bulursun ve paylaşırsın..

Ama "Hukukçu, ölünceye kadar öğrencidir".
Old 13-10-2008, 19:54   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Aser,

Derslerinize -genelde başkalarının yaptığı gibi- başkalarının tuttuğu notlardan çalışmak yerine kitaplardan çalışırsanız, hukuk konferans ve panellerine katılırsanız, siyaset bilimi, tarih, iktisat gibi sosyal bilimlerde kültürünüzü geliştirirseniz hukukçu kavrayışına sahip olabilmek için üzerinize düşenin önemli bir kısmını yapmış olursunuz diye düşünüyorum. Saygılarımla
Old 13-10-2008, 21:33   #4
a e

Ben de hukuk eğitimine yeni başlamış bir öğrenciyim ve tıpkı Sn. aser gibi kendimi geliştirmek için ne yapmam gerektiğini merak ediyordum. Bu forumu ve hatta bu başlığı görünce oldukça sevindim. Sn. Av. Mürsel SARI'nın önerdiği kitapları listeme aldım ancak diğer Türk Hukuk Sitesi üyelerinin de kitap tavsiyelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Özellikle Platon'un Devlet eserini okumanın bana çok yararlı olacağını düşünüyorum. Sizden bunun gibi kitap önerileri bekliyorum. Saygılarımla
Old 01-11-2008, 19:46   #5
seydakk

isterdim ki ben de aser arkadaşımız gibi daha yolun başındayken bu siteden haberdar olsaydım ve aklıma takılan soruları ve sorunları burada bu işin mutfağındaki insanlarla paylaşabilseydim...ne yazık ki daha yeni siteye katılabildim ve dördüncü sınıftayken yani mesleğe daha doğrusu hayata başlamaya bu kadar az bir zaman kalmışken yetkin bir hukukçu olabilmek için neler yapabileceğimi tam anlamıyla bildiğim söylenemez.
yalnız birinci sınıftayken hocamız bize sami selçuk'un kitaplarını okumamızın faydalı olacağını söylemişti.ben de sayın aser e sami selçuk'un zorba devletten hukukun üstünlüğüne adlı kitabını tavsiye ederim.
saygılar...
Old 01-11-2008, 19:51   #6
seydakk

bir de sayın özge yücel e bir sorum olacak.ben şu an belirttiğim gibi dördüncü sınıf öğrencisiyim.ama hukuka dair elle tutulur birşey bilmiyor gibi hissediyorum kendimi.sizce hukuk kitaplardan yani daha doğrusu lisans eğitimi sırasında mı öğrenilir yoksa işin içine girildiğinde staja ve hatta avukatlığa başlanıldığında mı hukukçu olunur.eğer eğitim sırasında derseniz gerçekten kendimi çok kötü hissetmeye başlayacağım ve umutsuzluğa kapılacağım
teşekkürler...
Old 02-11-2008, 00:11   #7
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın seydak,

Hukuk eğitimi fakültede başlar ama fakülteyle bitmez. Mezun olduktan sonra kendini geliştirmeyen, yenilikleri izlemeyen, kitap ve dergileri okumayan hukukçu geride kalır, yeterli olamaz. Hukuk fakültesinden mezun olunduğunda yasaları yorumalayabilme yeteneği kazanılmış olmalı, adalet ve hukuk devleti bilinci yerleşmeli, hukuk mantığı ve kavrayışı kazanılmış olmalıdır. Bundan tüm yasaların bilindiği, tüm kuralların tam anlamıyla nasıl uygulanabileceğinin bilindiği sonucu çıkarılmamalıdır. Ama mezun olan kişi çalışmanın yöntemini bilebilmelidir, yöntemini bildiği takdirde mesleğin içinde doğru sonuca ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki deneyimsizinden deneyimlisine tüm hukukçular adalet hizmeti vermekte eşit ağırlıkta hak sahibi ve yükümlüdür.
Old 02-11-2008, 17:09   #8
seydakk

öncelikle çok teşekkür ederim.
doğrusu söyledikleriniz beni cesaretlendirdi.Her ne kadar kitaplar gelsede insanların aklına hukuk deyince daha çok yaşayarak öğrenilecek bir alan yani...
Old 14-11-2008, 10:28   #9
av_ispir

Varsayılan Bitmek tükenmek bilmez

Sayın seydak, sizinle aynı şehirde avukatlık yapıyorum. Bilgi eksikliği kanısı bir hukukçu için gayet normal bir durum. Mesleğe başladığınız zaman, özellikle uygulamanın tam anlamı ile içerisinde olan hakim - savcı veya avukat olursanız, mesleğin sonuna kadar öğrenmeye devam edeceksiniz. Zaten hukukçu olmayı tercih etmenin çıkış noktası da, okumayı ve özellikle araştırma yapmayı, çalışmayı sevmek değilmidir? Başarılar.
Old 22-03-2009, 11:09   #10
edaesma

Varsayılan Semİner

Bende 1.sınıf ögrencisiyim ve kendimi geliştirmek istiyorum ama dinleyerek daha iyi anlıyorum yani mesela konferans seminer tarzı,boş zamanlarımı degerlendirmek amaclı.Var mı bir yer bildiginiz?
Old 23-03-2009, 11:57   #11
üye18721

Alıntı:
Yazan edaesma
Bende 1.sınıf ögrencisiyim ve kendimi geliştirmek istiyorum ama dinleyerek daha iyi anlıyorum yani mesela konferans seminer tarzı,boş zamanlarımı degerlendirmek amaclı.Var mı bir yer bildiginiz?
Baronun düzenlediği seminerler var.Ayrıca sitenin alt köşesinde de seminer tarihleri,konuları var.
Old 30-03-2009, 17:57   #12
üye8892

Avukat olmayı düşünüyorsanız bir avukatın yanında çalışmanızı ;diğer meslekler için ise dersleri tekrar etmenizi öneririm.
Old 31-08-2009, 22:59   #13
garfield

Benim sormak isttediğim soru;ingilizceden sonra 2. bir yabancı dil öğrenmek istiyorum ve özelliklede italyanca hatta bu yıl italyanca kursuna başlamayı ciddi derecede düşünüyorum ancak acaba başka bir dile mi yönelsem onuda bilemiyorum.Bana bu konuda önerileriniz olursa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
Old 04-09-2009, 10:43   #14
üye25928

Alıntı:
Yazan garfield
Benim sormak isttediğim soru;ingilizceden sonra 2. bir yabancı dil öğrenmek istiyorum ve özelliklede italyanca hatta bu yıl italyanca kursuna başlamayı ciddi derecede düşünüyorum ancak acaba başka bir dile mi yönelsem onuda bilemiyorum.Bana bu konuda önerileriniz olursa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
Almanca veya İtalyanca işinize yarayabilir. Ama hangi hukuk dalına yöneleceğinizle de alakalı biraz.
Old 19-11-2009, 20:04   #15
garfield

Herkese selamlar!
Bu yıl 2.sınıftayım ve derslerden biraz kopuk olduğumu düşünüp bir avukatın yanında çalışmaya başladım.Bunun yanında da hukuk ile ilgili herhengibir kurs yada eğitim programlarına katılmak istiyorum.Kısa bir araştırma yaptım ve bu tür programlara mezun olanların katılabildiğini gördüm.Hukuk öğrencilerinin katılabileceği sertifikalı eğitim programaları var mı?Varsa ve önerirseniz cok sevinirim.
Old 18-10-2010, 20:40   #16
law and order

Bu konuyu gündeme getirmek istedim tekrar.İstanbul Üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim. Eğer şu an halen üniversite okuyor olsaydınız neleri yapardınız/yapmazdınız?
Old 30-10-2011, 19:03   #17
Lotus1

okul derslerine çalışmaktan kendinizi geliştirmeye nasıl fırsat buluyosunuz?
yapabiliyorsanız gerçekten helal olsun.
ben şu anda umutsuz ev kadınlarını bile izleyemeyeceğim.
Old 15-11-2011, 18:33   #18
petunia

şu anda hala okuyor olsaydım dersleri düzenli takip ederdim kesinlikle... bunun dışında dersler de ağır olduğu için ek yayınlar takip etmek zor olabilir diye düşünüyorum ama ilgi alanınıza göre bir kaçkitap okumakta sakınca da yok tabi ; ancak en iyi öğrenme şekli bence pratikle devam oluyor ; eğer avukat olmak istiyorsanız bence bir avukatın yanında yarı zamanlı küçük işler bulun ya da günün 2- 3 saatini geçirip dosyalara göz gezdirebileceğiniz bir hukuk bürosu.. hem sizi sıkmasın , hem de olayların işleyişini birebir görebilesiniz..
Old 15-11-2011, 20:42   #19
eşitlik mi

Ben birşey bilmiyorum yada öyle hissediyorum diyen arkadaşlar,önce okulu bitirsinler Sonra zaten ileride birileri sizin elinize haciz talimatını tutuşturur(ki ozaman talimat nedir onun bile farkında değilsinizdir,ilk bir hafta sistemi öğrenir,sonraki zamanlarda da yorularak,terleyerek,sinir harbi geçirerek ve sonrasında da isteyerek öğrenirsiniz,ve daha da sonrasında birilerine bu dediklerimi anlatırsınız )Önce okulu zamanında bitirmek ilk hedefiniz olsun bence Başarılar..
Old 20-11-2011, 15:03   #20
üye30519

Bana kalırsa ilk yapmanız gereken şey dil öğrenmek olsun. İngilizcenizi güzel bir seviyeye taşıdıktan sonra 2. bir dile başlamanız iyi olur tabi ki. Dil konusunda şunu önerebilirim, tamamen anlamasınız bile, hukukla ilgili ingilizce dergi, kitap, internet sitesi okumaya çalışmanız çok yararlı olur.

Herkesin dediği gibi kitap tabii ki okunmalı. 2011 yılındayız, evet kitap okumak halen önemli fakat hem teknolojiyi hem dünyayı da takip etmek gerekli bence. Yani demek istediğim şu klasik 'bol bol kitap okunmalı'ya saplanılmamalı.
Old 20-11-2011, 15:16   #21
Cumhur Okyay

Hiçbir derse girmemezlik yapmayın, kantin fevkalâde istisna olsun. Çünkü derslerde hocalarınızdan duyduklarınızı ( dersle ilgili veya değil)bir ömür boyu hatırlayabilirsiniz. Önce derste not, sonrada bu notlarınıza bakarak kitaplardan çalışmak ve şema çıkarmak.Hukukta şema çok önemlidir. Mesela " suça iştirak" şemayı gerektirir. Kitaplarınızı altını kırmızı kalemle çizerek okuyun ve defterinize not alın. Her sınavdan önce de kendi düzenlediğiniz bu belgelere göz atmayı sakın ihmal etmeyin.Devam imkânı olan öğrencilerimiz için faydalıdır, diye düşünüyorum. Ha bir de, sınavdan iki saat önce kesinlikle ders çalışmayın. Kolay gelsin...
Old 21-11-2011, 21:07   #22
Consul

Merhabalar,bende şahsınız gibi bu yıl hukuk fakültesi okumaya başladım.Hocalarımın önerilerini sizinle paylaşayım:
-Dersleri iyi dinleyin ve not alın.
-Hukuku sevmezseniz bu alanda kendinizi geliştiremezsiniz.
-kendi kütüphanenizi oluşturun.
gibi önerileri fakültede ki hocalarımdan aldım.Ayrıca bir avukatlada görüştüm bana 3.sınıftan itibaren bir hukuk bürosuna git dedi.Tavsiyeleri sizlerle de paylaşmak istedim,iyi günler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi