Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye Avukatlığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2009, 08:49   #1
avturker

Varsayılan Belediye Avukatlığı

Merhabalar.
Belediyelerle sözleşmeli avukat olarak çalışılmasıyla ilgili bazı sorularım var;
1- Avukata ödenecek ücretin belli bir standartı varmı, yoksa her belediye kendi özelliklerine göre bir ücret belirleyebiliyormu?
2- Karşı taraf vekalet ücretini belediyenin alması söz konusumu?
3- Aynı anda birden fazla belediyenin vekili olunabilirmi?

Bilgisi olan meslektaşlarım paylaşırsa sevinirim.
Old 06-04-2009, 10:46   #2
justicewarior

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 5393
Belediye Kanunu (BK)

Kabul Tarihi: 03.07.2005
R.G. Tarihi: 13.07.2005
R.G. No: 25874

Avukatlık ücretinin dağıtımı

MADDE 82 - Belediye lehine sonuçlanan dava ve icra takipleri nedeniyle hükme bağlanarak karşı taraftan tahsil olunan vekâlet ücretlerinin; avukatlara (49 uncu maddeye göre çalıştırılanlar dâhil) ve hukuk servisinde fiilen görev yapan memurlara dağıtımı hakkında 1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekâlet Hakkında Kanun hükümleri kıyas yolu ile uygulanır.

Aynı anda birden fazla kişi belediyenin avukatlığını yürütebilir....
Old 06-04-2009, 13:53   #3
avturker

Teşekkür ederim ancak son sorum yanlış anlaşılmış sanırım. Ben bir avukatın aynı anda birden fazla belediyenin avukatlığını yapıp yapamayacağını sormak istemiştim.
Old 06-04-2009, 15:13   #4
justicewarior

Bir avukatın aynı anda birden fazla belediyenin avukatılığını yapmasında bir sakınca yoktur.Yeterki menfaat çatışması olmasın.Mesela; Avukat A Hem X Hem de Y belediyesinin avukatı diyelim. X ve Y belediyesi bir davada davacı ve davalı sıfatına haiz olduğu zaman Avukat A davaya giremez.Yani Menfaat çatışması Olur...

Saygılar....
Old 06-04-2009, 15:20   #5
avmeralarslan

Alıntı:
Yazan avturker
Merhabalar.
Belediyelerle sözleşmeli avukat olarak çalışılmasıyla ilgili bazı sorularım var;
1- Avukata ödenecek ücretin belli bir standartı varmı, yoksa her belediye kendi özelliklerine göre bir ücret belirleyebiliyormu?

1- öncelikle kısmi zamanlı mı tam zamanlı mı olduğu önemlidir. Sanırım sizinki kısmi zamanlı sözleşmeli avukatlık. Her yıl ocak ayında kısmi zamanlı ve tam zamanlı sözleşmeli avukatlara ödenecek TAVAN miktar yayınlanmaktadır. tabanı ise asgari ücrettir. Yani belediye bu iki rakam arasında dilediği miktarı belirlemekte serbesttir.

2- Karşı taraf vekalet ücretinde de her ne kadar meslektaşımın eklediği kararda sınırlı diyor ise de avukatlık kanununda vekalet ücreti avukatındır hükmü gereği tamamını avukatına veren belediyeler de mevcuttur. Yani bu da belediyenin insiyatifindedir. Kaldı ki belediye, memur maaş kat sayısının 12000 ile çarpımı dışında kalan miktarı da gelir kaydedememekte, bu artan kısmı bir sonraki yıl avukata ödemek üzere emanet hesabına almaktadır.

3- Aynı anda birden fazla belediyenin avukatlığını yürütmenizde bir engel bulunmasa da etik olmadığı düşüncesi hakimdir. Örneğin belediyeler de meydana gelen birleşmelerde tüm personel birleşilen belediyeye devredilirken parantez içerisinde "avukat hariç" ibaresi bulunmaktadır. Fakat aynı anda birden fazla belediyenin avukatlığını yürüten meslektaşlarımız da mevcuttur.
Old 07-04-2009, 13:42   #6
Armağan Konyalı

5393 sayılı Belediye Kanunu

Madde 49 –

Birinci fıkra

İkinci fıkra

Üçüncü fıkra

Avukat, mimar, mühendis (inşaat mühendisi ve harita mühendisi olmak kaydıyla) ve veteriner kadrosu bulunmayan veya işlerin azlığı nedeniyle bu unvanlarda kadrolu personel istihdamına ihtiyaç duyulmayan belediyelerde, bu hizmetlerin yürütülmesi amacıyla, haftanın ya da ayın belirli gün veya saatlerinde kısmi zamanlı olarak sözleşme ile personel çalıştırılabilir. Kısmi zamanlı olarak çalıştırılacak personel sayısı yukarıda belirtilen her unvan için birden fazla olamaz ve bunlarla yapılacak sözleşme süresi takvim yılını aşamaz. Bunlara ödenecek net ücret, aynı unvanlı kadroların birinci derecesinin birinci kademesi için yapılması gereken bütün ödemeler toplamının net tutarının yarısını geçmemek ve çalıştırılacak süre ile orantılı olmak üzere belediye meclisi kararı ile tespit edilir. Bu fıkra uyarınca sözleşmeli personel olarak çalıştırılanlar için iş sonu tazminatı ödenmez ve işsizlik sigortası primi yatırılmaz. Bunlardan yaptıkları başka işler sebebiyle herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olanlar için sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası primi yatırılmaz ve aynı kişi birden fazla belediye veya bağlı kuruluşta çalıştırılamaz.

Üçüncü ve dördüncü fıkra hükümleri uyarınca çalıştırılacak personele her ne ad altında olursa olsun sözleşme ücreti dışında herhangi bir ödeme yapılmaz ve ücret mahiyetinde ayni ya da nakdi menfaat temin edilmez. Bu personel hakkında bu Kanunla düzenlenmeyen hususlarda vize şartı aranmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilenler hakkındaki hükümler uygulanır. Bu personele ait sözleşme örnekleri sözleşmenin imzalanmasını izleyen 30 gün içinde İçişleri Bakanlığına" gönderilir.

Avukatlık ücretinin dağıtımı
MADDE 82.- Belediye lehine sonuçlanan dava ve icra takipleri nedeniyle hükme bağlanarak karşı taraftan tahsil olunan vekalet ücretlerinin; avukatlara (49 uncu maddeye göre çalıştırılanlar dahil) ve hukuk servisinde fiilen görev yapan memurlara dağıtımı hakkında 1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekalet Hakkında Kanun hükümleri kıyas yolu ile uygulanır.
Old 04-05-2009, 08:07   #7
Av.Mehmettt

5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre tam zamanlı sözleşmeli olarak belediye avukatlığı yapıyorum.Belediyede tek başıma çalışıyorum (yanımda çalışan yok).Karşı vekaletlerden gelen paranın tamamı bana mı ait olacak yoksa 1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekalet Hakkında Kanun uyarınca %70'i mi bana ait olup geri kalan %30 belediyenin kasasında mı kalacak?
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 06-05-2009, 13:27   #8
avmeralarslan

1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekalet Hakkında Kanun gereği memur maaş kat sayısının 120.000 katı kadar tutarı yanınızda eleman çalışmadığı için sizin olacak. Geri kalan kısım ise belediyeye gelir kaydedilmeden bir sonraki yıl sizin vekalet ücreti hesabınıza aktarılmak üzere emanet hesabına aktarılacaktır. Yanınızda eleman çalışmadığı için tamamından kasıt memur maaş kat sayısının 120.000 katıdır.
Old 06-05-2009, 16:09   #9
Armağan Konyalı

Sayın avmeralaslan'a katılıyorum:

Söz konusu limit 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 146.maddesi ile düzenlenmiştir:

Madde 146 - Şu kadar ki, vekalet ücretinin yıllık tutarı; (Ek ibare: 5473 - 21.3.2006 / m.6/c) "hukuk müşavirleri ve avukatlar için 10000, diğerleri için" 6000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın oniki katını geçemez.''
Old 14-05-2009, 07:45   #10
Av.Mehmettt

Değerli meslektaşlarım;
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyorum.Anladığım kadarıyla ben hukuk servisinde tek başıma çalıştığım için tüm vekalet ücretlerinin tamamını (1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekalet Hakkında Kanunun 1.maddesindeki %70'le sınırlı kalmaksızın %100'ünü) avukat olarak ben alacağım (Tabi ki yıllık vekalet ücreti limitini aşmamak kaydıyla).Doğru mudur?
Diğer yandan eğer yıl içerisinde limitten fazla avukatlık ücreti tahsilatı olursa belediyeye gelir kaydedilmeyip emanet hesapta tututalacak ve gelecek yıla avukatlık ücreti olarak devredecek.
Doğru mu anladım değerli meslektaşlarım???
İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 14-05-2009, 10:55   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Mehmettt
Değerli meslektaşlarım;
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyorum.Anladığım kadarıyla ben hukuk servisinde tek başıma çalıştığım için tüm vekalet ücretlerinin tamamını (1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekalet Hakkında Kanunun 1.maddesindeki %70'le sınırlı kalmaksızın %100'ünü) avukat olarak ben alacağım (Tabi ki yıllık vekalet ücreti limitini aşmamak kaydıyla).Doğru mudur?
Diğer yandan eğer yıl içerisinde limitten fazla avukatlık ücreti tahsilatı olursa belediyeye gelir kaydedilmeyip emanet hesapta tututalacak ve gelecek yıla avukatlık ücreti olarak devredecek.
Doğru mu anladım değerli meslektaşlarım???
Doğrudur.

Saygılarımla
Old 27-05-2009, 15:40   #12
Av.Mehmettt

Sayın meslektaşlarım,
Kurumda tek başıma çalışmama rağmen (hukuk servisinde benden başka çalışan olmamasına rağmen) ve de kurumda yıllık vekalet ücreti limitine ulaşılmamasına rağmen bana 1389 sayılı DEVLET DAVALARINI İNTAÇ EDEN AVUKAT VE SAİREYE VERİLECEK ÜCRETİ VEKALET HAKKINDA KANUN'un 1.maddesini gerekçe gösterek vekalet ücretlerinin %70'ini veriyorlar,geri kalan %30'unu kurumun geçici hesabında tutuyorlar.Bu durumda ne yapmalıyım???
(Ben konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı'na görüş sormayı düşünüyorum)
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar...
Old 27-05-2009, 16:49   #13
Ömer TOSUN

Alıntı:
Merhabalar.

Üstadım

Anladığım kadarı ile siz belediyeye dışarıdan avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermek istiyorsunuz.

Bu hususta ücret Belediyeler tarafından serbestçe belirlenmekle beraber istenilen avukatla çalışabilmek açısından KİK Kamu İhale Kanunu doğrudan temin sınırlarını geçmeyecek şekilde sözleşeme imzalanmaktadır.

Vekalet ücreti konusunun Belediyece alınması el konulması hususunun mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Birden fazla belediyeye avukatlık/danışmanlık hizmeti vermenize bir engel yoktur.

Selamlar Kolaylıklar
Old 06-07-2009, 12:46   #14
erkanakca84

Öncelikle herkese saygılarımı sunuyorum. Bu konuyla ilgili kafama takılan bir sorun var sizinle paylaşmak istiyorum. Belediye bir avukatla çalışırken bazı davalar açılıyor icra takipleri yapılıyor bir süre sonra sözleşme bitince Belediye başka bir avukatla anlaşıyor ve davaları bu avukat takip ediyor nihayetinde davalar bitiyor bu durumda vekalet ücreti davayı açan avukatın mı yoksa takip eden avukatın mı olur yada hakkaniyet gereği eşit mi paylaşılmalı bu konuda bir yargıtay kararıda bulamadım. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 26-03-2013, 21:38   #15
nöbetçi hakim

Stajyer avukat ilçe belediyelerinde hukuk işleri müdürlüğünde veya büyükşehir hukuk müşavirliğinde staj yapabilir mi?
Old 26-03-2013, 22:11   #16
av.kct

Stajyer avukatların, bir avukatın yanında staj yapabilmeleri için yanında staj yapılacak olan avukatın belli başlı bazı özelliklere haiz olması gerekmektedir.
Bağımsız bir hukuk bürosu bulunacak.
Avukatın ofisinin mazisinin 5 yıldan aşağı olmaması gerekir.Kanımca düzenlemelere göre belediyelerde bir stajyer avukatın bulunması yasaktır.
Old 27-03-2013, 10:29   #17
ATARAS

Sayın Meslektaşım,

Kastınız, kısmi zamanlı (sözleşmeli) bordroya bağlı maaşlı avukatlıksa, avukatlık ücreti en yüksek memur avukat maaşının yarısını geçmemek üzere belediye meclisi tarafından takdir ediliyor. Aynı zamanda birden fazla belediye ile avukatlık sözleşmesi yapamıyoruz. Yani birden fazla belediyeden maaş alamıyoruz. Belediyenin hukuk servisi yoksa, karşı taraf vekalet ücretlerinin tamamını avukata ödüyorlar. iyi çalışmalar.
Old 30-03-2013, 00:00   #18
gunay30

Sayın Meslektaşım,

Esasında oldukça karışık görünmekte ancak,

Belediyeler tarafından avukata ödenecek ücretler konusunda 657 sayılı Devlet memurları Kanuna göre tespit edilecek her türlü ödemeler toplamının net tutarının yüzde 25 fazlasını geçmeyecek şekilde belirlenir. Ayrıca birden fazla belediye ile sözleşme yapılamayacağı tip sözleşmede yer almaktadır. Belediyeler bu tip sözleşmeyi imzalatmak zorundadır. Ancak bir belediyede iki avukat çalıştırılabilir. Çalıştırılabilecek kadro sayısı 12.09.2010 tarih ve 27697 sayılı resmi gazetede yayınlanan Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik'te belediyelerin hukuki durumu ve hizmet özelliklerine göre tespit edilmiştir.

Vekalet ücretleri ile ilgili olarak 08.07.2012 tarih ve 28347 sayılı resmi gazetede yayınlanan Vekalet Ücretlerinin Dağıtımına Dair Usul
ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca;
Emanet hesabında toplanan vekalet ücretleri, vekalet ücretinden yararlanacak kişilere yıllık
tutarı; (10.000) gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın oniki
katını geçmemek üzere, aşağıdaki şekilde dağıtılır:
a) Dava veya icra dosyasını takip eden hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya avukata %55’i,
vekalet ücreti dağıtımının yapıldığı yıl içerisinde altı aydan fazla süreyle hukuk biriminde fiilen görev yapmış olmak şartıyla,
hukuk birim amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü ve avukatlara %40’ı eşit olarak ödenir.
b) Davanın takibi ve sonuçlandırılmasında birbiri ardına veya birlikte hizmeti geçenlere (a) bendine göre ayrılan
hisseler bu kişilerin hizmet ve karara tesir derecesine göre hukuk birim amiri tarafından paylaştırılır.
c) Dağıtımı yapılmayan %5’lik kısım muhasebe birimince Hazineye gelir kaydedilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Forum Listesi