Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Yeni Başlıyorum...

Yanıt
Old 04-10-2003, 00:45   #1
Mydonoss

Önemli Yeni Başlıyorum...

Merhabalar,

Ben GÜHF 2. sınıf öğrencisiyim.Artık yavaş yavaş hukukla ilgili alanlarda aktif olmak istiyorum.Ancak herkes farklı bir şey söylemekte.Kimi daha erken olduğunu kimi yavaş yavaş ısınmam gerektiğini söylüyor.Doğrusunu söylemek gerekirse bugüne kadar bu konuda çok aktif değildim,artık bende zamanının geldiğini düşünmeye başladım...

Ama nerden,nasıl başlamam gerektiği konusunda kararsızım.(Daha doğrusu bilgisizim) Bu konuda tecrübeli hukukçuların tavsiyeleri benim için iyi bir kaynak olur sanırım.

Direk olarak gidip bir avukat bulup yanınızda çalışmak istiyorum demek ne kadar doğru ya da mantıklı sizce? Böyle bir şey yaptığım taktirde nasıl bir cevap alırım?

Aslında en önemlisi ELSA konusu.Sitesinden sağlıklı bir bilgi alamadım.Nasıl üye olunur(Ankara) şartlar nelerdir? Nasıl çalışmam gerekir ? vsvs...

Bu ve bunlar gibi onlarca soru var kafamda.Sıradan bir öğrencilik geçirmek istemiyorum! İlerde bana faydasıda olacak dolu dolu bir öğrencilik istiyorum.Bu konudada tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var!

Teşekkürler,iyi çalışmalar…

Koray Özyurt
Old 04-10-2003, 21:12   #2
hilmiseker

Koraycığım
Sana önerebileceğim bir tek sey vardır oda hukuksal kurum ve kurumların felsefi ve sosyolojik arka planlarını irdelemendir.
1933 üniversite reformundan sonraki birkaç onyıl sonra hukukun felsefe ve sosyolojisi ne yazık ki tarihteki kavramlar çöplüğüne terk edildi. Fikri tükeniş ve hukukta kısıtlılık dönemi de bununla başladı.
Özellikle İstanbul ve Ankara hukuk fakültelerinin kurumsallaşmasında inkar edilemiyecek emekleri olan Sayın Prof. Hirş'in herhalde kemikleri sızlıyordur.
Nezamanki hukukun felsefe ve sosyolojisi kürsülere döner o zaman göreceksinki paradigmada değişecek hukukda bundan nasibini alacaktır.
Bu bağlamda sana İstanbul Barosunun katkılarıyla Sayın Prof. Hayrettin Ökcesiz'in hazırladığı HFSA kitaplar serisini , Tubitak'ın yayınladığı Prof.Hirş'in anılarını ve hukuk ve felsefe ile sosyolojinin bir arada yer aldığı eserleri öneriyorum.
Unutulmamalıdırki problem çözme ve sorunları aşma herşeyden önce bilgilenme sürecininin doğru kullanılması ile olanaklıdır.Dolayısıyle önce yoğun bir teorik bilgilenme aşamasının sabırla geride bırakılması gerekiyor.Çünkü buna illeride çokça gereksinim duyulacaktır.
Saygılarımla.
Old 03-03-2004, 00:44   #3
Mydonoss

Konuyla bir alakası yok ama sadece bu konuda değil pek çok konuda mesajların okunma ve cevaplanma oranları çok değişik.Binden fazla okunan bir konuya 3-5 cvp gelmiş.Bana çok ilginç geldi..Tabiki kimse yazmak zorunda değil ,aklıma takıldı söyleyeyim dedim
Old 20-11-2004, 12:33   #4
Dalina

Sevgili Koray,

Is hayati okul hayatindan cok farklidir,ve hukuk egitimi suresince aldigimiz teorik bilgiler pratikte uyguladigin zaman cok degistigini gorursun.
Benim sana tavsiyem,ilgi duydugun alani belirle ve hemen kendini o konuda gelistirmeye basla,hem teorik hem de pratik olarak...ilgili alanda calisan bir avukatin yaninda staj yada part time calisabilirsin...
Bu bence (tecrubemle konusuyorum) cok onemli,cunku musteri sana basvurdugu zaman kitaplarda soyle yaziyor diyemezsin,
mahkemelerin nasil yurudugunu,belgeleri,basvuru makam ve surelerini pratikten bilmen lazim...en azinda ben bunu yasadim ve gordum..
Basarilar
Saygilar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03710699 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.