Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davası ihtiyati tedbir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2009, 11:49   #1
dogukan

Varsayılan boşanma davası ihtiyati tedbir

Merhaba ilk boşanma davam biraz panikledim
bir boşanma davası açtım tüp bebek tedavisini kabul etmeyen kocaya karşı

Müvekkilim lehine

1.tedbir nafakası
2.maddi ve manevi tazminat
3.evlilik birliği içinde alınmış araba üzerine ihtiyati tedbir
4.arabanın edinilmiş mallara katılma rejimi çercevesinde tasfiyesini

talep ettim
bugün tensip tutanağını aldım
ancak hakim ihtiyati tedbir talebini reddetmiş (davalı koca arabayı satarsa ne olacak) yapabileceğim bir şey olup olmadığını öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim
Old 21-12-2009, 11:54   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan dogukan
Merhaba ilk boşanma davam biraz panikledim
bir boşanma davası açtım tüp bebek tedavisini kabul etmeyen kocaya karşı

Müvekkilim lehine

1.tedbir nafakası
2.maddi ve manevi tazminat
3.evlilik birliği içinde alınmış araba üzerine ihtiyati tedbir
4.arabanın edinilmiş mallara katılma rejimi çercevesinde tasfiyesini

talep ettim
bugün tensip tutanağını aldım
ancak hakim ihtiyati tedbir talebini reddetmiş (davalı koca arabayı satarsa ne olacak) yapabileceğim bir şey olup olmadığını öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim

4 üncü madde için harç yatırdınız mı?
Old 29-04-2010, 15:05   #3
nizar

Boşanma davası açıldıktan sonra ihtiyati tedbir talep edilebilir mi?

İhtiyati tedbir kararı verilmesi talep edilen menkul yada gayrimenkullerin evlendikten sonra mı edinilmesi gerekiyor? Yoksa evlenmeden önce edinilen mallar açısından da iht.tedbir talep edilebilir mi?

Davalının üzerine kayıtlı çekici ve römork var. Bunlar için de ihtiyati tedbir talep edilebilir mi?

Bu tür ihtiyati tedbirlerde nasıl bir prosedür izlemek gerekiyor? Harç ödemek mesela gerekir mi?

Şimdiden ilgi gösterip yanıtlayacak tüm meslektaşlarıma sonsuz teşekkürler.... Saygılarımla..
Old 29-04-2010, 15:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ergül
Boşanma davası açıldıktan sonra ihtiyati tedbir talep edilebilir mi?

İhtiyati tedbir kararı verilmesi talep edilen menkul yada gayrimenkullerin evlendikten sonra mı edinilmesi gerekiyor? Yoksa evlenmeden önce edinilen mallar açısından da iht.tedbir talep edilebilir mi?

Davalının üzerine kayıtlı çekici ve römork var. Bunlar için de ihtiyati tedbir talep edilebilir mi?

Bu tür ihtiyati tedbirlerde nasıl bir prosedür izlemek gerekiyor? Harç ödemek mesela gerekir mi?

Şimdiden ilgi gösterip yanıtlayacak tüm meslektaşlarıma sonsuz teşekkürler.... Saygılarımla..

Davanın her aşamasında ihtiyati tedbir talep edilebilir. Yine davalıya ait her türlü taşınır ve taşınmaz mal üzerine ihtiyati tedbir konulabilir. Malların ne zaman alındığının önemi bulunmamaktadır. Harç ödemeniz gerekmez. Ancak mahkeme teminat ödenmesine karar verirse, o yatırılır.
Old 29-04-2010, 15:11   #5
nizar

Evlilik öncesinde alınan mallar açısından da geçerli mi
Old 29-04-2010, 15:12   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ergül
Evlilik öncesinde alınan mallar açısından da geçerli mi

Çocukluğunda alınan bisiklet de dahil.
Old 30-04-2010, 00:03   #7
üye14072

tedbiri reddetmesi hatalı
olayı iyi irdeleyin
hakimin yerine kendinizi koyun

neden,

çünkü,

ben o denli zayıf boşanma davalarında tedbir alabildim ki,
Old 30-04-2010, 20:50   #8
M. Emre Bulut

Sayın Ergül tedbir alacağın garanti altına alınmasını amaçladığı için hiçbir tarih önemli değildir, şahsın olsun ve alacağı karşılayacak kadar olsun yeter.

Üstteki olaydaki tedbirin reddi bana da hatalı gibi geldi ama ciddi mi görmedi davayı acaba?
Old 02-05-2010, 12:55   #9
nizar

1-Boşanma davası sırasında. nafaka ve tazminat alacağını garanti altına almak için İHTİYATİ TEDBİR İSTEMEK İÇİN MÜVEKKİLİN TALİMATINI ALMAK GEREKİR Mİ?

1-Bir de birden fazla davalı adına kayıtlı araç var. Hepsinin üstüne mi ihtiyati tedbir kararı istemek gerekir? Yoksa istenen nafaka ve tazminat alacağı ile orantılı olarak mı istemeliyiz?
Old 03-05-2010, 09:34   #10
nizar

Sanırım yanlış zamanda sordum. Vakit ayırıp yanıtlarsanız çok memnun olurum.Mesleki sorumluluk hususu beni korkutuyor. Yardımcı olmanız dileğiyle...
Saygılarımla.
Old 03-05-2010, 09:38   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ergül
1-Boşanma davası sırasında. nafaka ve tazminat alacağını garanti altına almak için İHTİYATİ TEDBİR İSTEMEK İÇİN MÜVEKKİLİN TALİMATINI ALMAK GEREKİR Mİ?

1-Bir de birden fazla davalı adına kayıtlı araç var. Hepsinin üstüne mi ihtiyati tedbir kararı istemek gerekir? Yoksa istenen nafaka ve tazminat alacağı ile orantılı olarak mı istemeliyiz?

1- Müvekkil lehine olan talepler için talimata gerek yoktur.

2- Siz hepsi için isteyebilirsiniz ama mahkemenin alacakla orantılı olarak tedbir kararı vermesi gerekir.
Old 03-05-2010, 16:09   #12
nizar

1-boşanma davası sırasında ihtiyati tedbir istenebilmesi için nafaka ve tazminat talebi yeterli mi? Yoksa malların tasfiyesinin de talep edilmesi gerekir mi?

2-İhtiyati tedbir istenecek araçların cinsi önemli mi? Örneğin davalı adına kayıtlı birden fazla römork ve çekici var ise bunlara da ihtiyati tedbir istenebilir mi?
Old 03-05-2010, 16:37   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nizar
1-boşanma davası sırasında ihtiyati tedbir istenebilmesi için nafaka ve tazminat talebi yeterli mi? Yoksa malların tasfiyesinin de talep edilmesi gerekir mi?

2-İhtiyati tedbir istenecek araçların cinsi önemli mi? Örneğin davalı adına kayıtlı birden fazla römork ve çekici var ise bunlara da ihtiyati tedbir istenebilir mi?
1- Tazminat talep etmeniz yeterlidir.

2-Araçların cinsinin önemi yoktur.
Old 04-05-2012, 15:27   #14
vekilim77

Konuyla ilgili bir sorum olucak.Müvekkilim Almanyada eşine karşı boşanma davası açmış ne zaman sonuçlanacağı belli değil.Müvekkilimin eşi Türkiyede ikamet ediyo.Evlilik devam ederken beraber aldıkları ancak eşi adına kayıtlı bulunan bir ev,araç ve çok değerli dolmuş hattı bulunmakta.eşi bu ev ve araçları satmak üzere olduğundan müvekkilim tedbir alınmasını istiyo.Türkiye de ayrıca boşanma davası açılabilirmi,bu dava ile birlikte her an satılması mümkün gözüken mallara tedbir konulması acilen mümkünmü?nasıl bir yol izlenmeli?
Old 20-11-2017, 10:01   #15
dgbsr

Alıntı:
Yazan vekilim77
Konuyla ilgili bir sorum olucak.Müvekkilim Almanyada eşine karşı boşanma davası açmış ne zaman sonuçlanacağı belli değil.Müvekkilimin eşi Türkiyede ikamet ediyo.Evlilik devam ederken beraber aldıkları ancak eşi adına kayıtlı bulunan bir ev,araç ve çok değerli dolmuş hattı bulunmakta.eşi bu ev ve araçları satmak üzere olduğundan müvekkilim tedbir alınmasını istiyo.Türkiye de ayrıca boşanma davası açılabilirmi,bu dava ile birlikte her an satılması mümkün gözüken mallara tedbir konulması acilen mümkünmü?nasıl bir yol izlenmeli?
Benzer bir durumla karşı karşıyayız müvekkilin yurt dışında süren bir boşanma davası var ve Türkiye'de bulunan taşınmazların her an satılması söz konusu. Taşınmazların bulunduğu yer mahkemesinden tedbir kararı mı alınmalı? Siz nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim
Old 20-11-2017, 13:14   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan dgbsr
Benzer bir durumla karşı karşıyayız müvekkilin yurt dışında süren bir boşanma davası var ve Türkiye'de bulunan taşınmazların her an satılması söz konusu. Taşınmazların bulunduğu yer mahkemesinden tedbir kararı mı alınmalı? Siz nasıl bir yol izlediniz yardımcı olursanız sevinirim

Benim cevaplarımın hepsi 2011 yılından öncesine aittir. Yani HMK yürürlüğe girmeden önceki döneme aittir. Eskiden, boşanma davası sırasında davalıya ait taşınır ve taşınmazlar için tedbir talep edildiğinde mahkemeler karar verebiliyordu. Ancak HMK'dan sonra ve özellikle son 2-3 yıldır, Yargıtay'ın istikrar kazanmış uygulamaları doğrultusunda boşanma davasında tazminatlar için istenilen ihtiyati tedbir kararlarının hepsi "dava konusunun aynına ilişkin olmadığı" şeklinde özetlenebilecek bir gerekçe ile red edilmektedir.

O halde sorudaki gibi somut olayda ne yapmalı? Ben boşanma davası ile eş zamanlı ama ayrı bir dava ile, mal rejiminin tasfiyesini istiyorum. Bu davada tedbir talep edince yine teminatsız olarak tedbir verilmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi