Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cocugun velayeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2009, 02:05   #1
Konuk

Varsayılan Cocugun velayeti

Ben 10 senelik evliyim. 9 yasina basmak uzere olan bir oglum var. Her ne kadar esimle severek evlendiysek de yillardir karsilikli olarak mutlu degiliz. Ancak "siddet" olayi hic olmadi. Bizim derdimiz tamamen dunya goruslerimizin ayri olmasi. Simdiye kadar bosanmamamizin nedeni onun beni cocukla tehdit etmesi. "Mahkeme sana verse de, ben kaciririm, onu bir daha goremezsin" demesidir. Ben yurdisinda yukseklisans yapiyordum, 10 ay once donduk. Esim donunce askere gitti. 3 ay once dondu. Tabii ben bu arada ise basladim. Yeterince para aliyorum. Kendi kazandigim parayla evi duzdum, oglumu ozel okula yollamaya basladim. Kendisi hala issiz. Is dahi aramiyor. Surekli bilgisayarda oyun oynuyor.Evde kalmasina ragmen, ev isi de yapmiyor. Kotu davranislara gosterdigi neden ise "kisa etek" giyiyor olmammis. Devlet memuruyum zaten. Eteklerimin hicbirisi dizimin ustunde dahi degil. Artik bosanmayi konusmaya basladik ma hemen "ben oglani sana vermem" dedim. Ben de makemede kapisiriz o zaman dedim. Evlilik bitsin, hic umrumda degil. Cok mutlu da olurum ama oglumun velayetini istiyorum. Ne gibi durumlarda hakim velayeti babaya verir? Cocugun maddi, manevi butun ihtiyaclarini ben giderdigim halde babaya verilme ihtimali olabilir mi? Hakim ogluma sordugu takdirde eminim oglum beni sececektir zaten... Tesekkur ederim.
Old 11-04-2009, 08:39   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Çocuğun velayeti konusunda en önemli kıstas, çocuğun yararıdır. Hakim, çocuğun yararını gözeterek bir karar verecektir. Durum anlattığınız gibi ise, çocuğun yaşını da dikkate aldığımızda velayetin size verilmesi büyük bir olasılıktır. Ayrıca çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasına babanın da katkıda bulunması gerektiğinden mahkemeden maddi durumlarınıza uygun bir iştirak nafakasına hükmedilmesini de isteyebilirsiniz. Davanızı bir avukattan hukuksal yardım alarak açmanız ve devam ettirmeniz, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir. Saygılarımla.
Old 11-04-2009, 08:48   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Çocuğunuz 9 yaşında olmakla mahkemede dinlenebilecek yaştadır. Sizin yanınızda kalmak istediğini belirtmesi elbette çok önemlidir.

Yine mahkeme, velayetin anne ya da babaya mı verilmesi gerektiğini araştırır iken; uzman psikologlardan da görüş ve rapor almak yoluna gidecektir.

Ayrıca, yaşadığınız somut duruma ilişkin olarak dinleteceğiniz tanıklar da çocuğnuzun anne ile mutlu ve huzurlu olduğunu beyan etmeleri de delillerinizdendir.

Mahkemece önemli olan çocuğun yüksek yararıdır. Çocuk aklen, bedenen ve ruhen hangi yaşam koşullarında ve kimin yanında huzur ve güven içinde sağlıklı bir birey olarak yetişecek buna bakılır.

Sayın Katılımcı;

Çocuğunuzun ve sizin haklarınızı en iyi şekilde ve eksiksiz savunmanız için MUTLAKA davanızı bir avukat ile takip ediniz.

Hukukta her olay kendine has özellikler barındırır.Lütfen hukuki yardım alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi