Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma temyiz aşamasındayken erkeğin eşini aldatması halinde yeniden ek tazminat

Yanıt
Old 18-03-2010, 18:34   #1
Av. Salim

Varsayılan boşanma temyiz aşamasındayken erkeğin eşini aldatması halinde yeniden ek tazminat

Değerli arkadaşlar.
Bayan olan müvekkilim eşi tarafından dövüldü ve bu nedenle evden ayrıldı, eşi (kocası) müvekkilin şikayeti üzerine eşini yaralama suçundan ceza mahkemesinde mahkum oldu. Daha sonra aynı eş (koca) müvekkile boşanma davası açtı. Müvekkil de tazminat ve nafaka isteyerek boşanmayı kabul etti. (Bu arada davacı koca asgari ücretin biraz üzerinde bir maaşa sahip. )
Sonuçta mahkeme, tarafların boşanmalarına ve cüz'i bir miktarda maddi ve manevi tazminata, yoksulluk nafakasına hükmederek boşanmalarına karar verdi. Davacı erkek, tazminat ve yönünden kararı temyiz etti. Dosya şu anda yargıtayda ve henüz dönmedi.

Bu arada davacı erkeğin, başka bir bayanla (hem de aleni biçimde düğün de yaparak ! ) -halen resmen müvekkille evli olmasına rağmen- başka bir bayanla evlenip alenen karı koca hayatı yaşamaya başladı. Yani boşanmanın kesinleşmesini bile beklemedi. Sorum şu :
Açılan boşanma davasında müvekkil lehine dövme durumu dikkata alınarak cüz'i miktarda maddi-manevi tazminata hükmedilmişti. Ancak bu karar şu an yargıtayda temyiz aşamasında. Müvekkil kendisiyle resmen evli olan erkeğin bu açık aldatma ve sadakatsizliği nedeniyle tazminat davası açmak istiyor.
Boşanmanın yargıtaydan tasdikl edilerek döneceğini tahmin ediyoruz. Şimdi bu durumda yeni bir tazminat istemli aldatmaya dayanan boşanma davası açıp boşanmayla birlikte tazminat istenmesi mi yoksa mevcut durumda ortaya çıkan sadakatsizlik nedeniyle sadece bir manevi tazminat davası açmamız mı uygundur. Müvekkilin amacı sadece tazminat almak. Boşanma talebi olmadan sadece manevi tazminat istememiz halinde durum ne olur. (Büyük ihtimalle verilen mevcut boşanma kararı yargıtayca onanacak.) Bu durumda boşanma talep etmeksizin aldatmaya dayalı bir manevi tazminat davası açsak sonuç almamız mümkün müdür sizce. Arkadaşların görüş ya da tecrübelerinden yararlanmak isterim. Saygılar.
Old 18-03-2010, 23:37   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Ek olarak talep etmek istediğiniz tazminat, boşanmanın eki niteliğinde olan tazminat talebidir ki, bu talepler ancak boşanma davasıyla birlikte yapılabilir.
Ortada verilmiş bir boşanma kararı bulunduğundan yeni bir boşanma davası açamayacağınıza göre, böyle bir tazminat talebinde de bulunamayacağınız kanaatindeyim.

Kaldı ki, davalının maddi durumunun iyi değildir ve bu sebeple müvekkiliniz lehine cüzi bir tazminata hükmedilmiştir. Yani, müvekkiliniz lehine, şiddet gördüğü için manevi tazminata hükmedilmiştir. Sadakatsizlik ile şiddet, manevi tazminata hak kazanma açısından aşağı yukarı aynı değerde iki sebeptir. Demem o ki, davalının durumu iyi olsaydı, mahkeme de maruz kalınan şiddeti dikkate alarak uygun bir manevi tazminata hükmedecekti.

Sonuç olarak, böyle bir ek tazminat davası açamayacağınızı, açsanız bile davalının maddi durumunun iyi olmaması karşısında, bir tazminata hükmedilemeyeceğini düşünüyorum.
Old 19-03-2010, 14:12   #3
Av. Salim

Sayın Yıldızoğlu, cevabınız için teşekkür ederim. Ancak size katılmıyorum. Boşanma davası henüz sonuçlanmadığından ve verilen karar kesinleşmediğinden yeni bir boşanma davası açma hakkımız var. (çünkü taraflar halen evliler ve boşanma kararı kesinleşene kadar yeni sebeplere dayalı olarak (ki bizim olayımızda sadakatsizlik daha sonra ortaya çıkmış yeni bir sebeptir) buna dayalı olarak boşanma davası açma hakkımız var. Ayrıca ben yeni ortaya çıkan bu aldatma sebebiyle de boşanma davası açılmaksızın ayrıca manevi tazminat istenebileceği kanaatindeyim. Bu konuda meslektaşlarımın görüşlerini merak etmiştim.
Old 19-03-2010, 15:25   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Salim
Sayın Yıldızoğlu, cevabınız için teşekkür ederim. Ancak size katılmıyorum. Boşanma davası henüz sonuçlanmadığından ve verilen karar kesinleşmediğinden yeni bir boşanma davası açma hakkımız var. (çünkü taraflar halen evliler ve boşanma kararı kesinleşene kadar yeni sebeplere dayalı olarak (ki bizim olayımızda sadakatsizlik daha sonra ortaya çıkmış yeni bir sebeptir) buna dayalı olarak boşanma davası açma hakkımız var. Ayrıca ben yeni ortaya çıkan bu aldatma sebebiyle de boşanma davası açılmaksızın ayrıca manevi tazminat istenebileceği kanaatindeyim. Bu konuda meslektaşlarımın görüşlerini merak etmiştim.

Sayın Av.Salim,

Alıntı:
Davacı erkek, tazminat ve yönünden kararı temyiz etti. Dosya şu anda yargıtayda ve henüz dönmedi.

Alıntıdan anladığım şey, siz kararı hiç temyiz etmediniz; davacı ise tazminat ve nafaka yönünden temyiz etmiş. O halde boşanmaya ilişkin karar kesinleşmiştir. Yani taraflar karı-koca değiller. O nedenle yeni bir boşanma davası açamazsınız. Buna bağlı olarak tazminat davası da açamayacağınızı düşünmekteyim.

Alıntı:
Yazan avukat.derviş.yıldızoğlu
Ek olarak talep etmek istediğiniz tazminat, boşanmanın eki niteliğinde olan tazminat talebidir ki, bu talepler ancak boşanma davasıyla birlikte yapılabilir.
Ortada verilmiş bir boşanma kararı bulunduğundan yeni bir boşanma davası açamayacağınıza göre, böyle bir tazminat talebinde de bulunamayacağınız kanaatindeyim.

Maddi manevi tazminat davalarının boşanma davası ile birlikte açılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılabilir. Aradaki fark, bu halde harca tabi olmasıdır.
Old 10-01-2011, 16:11   #5
cmuk

Ben de benzer bir konuda takıldım bu nedenle yeni konu açmadım.
Boşanma,tazminat ve ziynet alacakları için açtığımız dava reddoldu. Temyiz ettik boşanma açısından bozuldu diğerleri onandı. Şimdi tekrar temyiz edeceğiz. (Temyiz süresi içindeyiz şu an) Bugün öğrendik ki davalı başka birisini kaçırmış ve onunla yaşıyormuş şu an. Bu konuyu gündeme getirme şansımız var mı?
Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi