Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile içi tecavüz ve fiziksel şiddet ile ilgili

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2015, 18:53   #1
Konuk

Varsayılan aile içi tecavüz ve fiziksel şiddet ile ilgili

merhaba,
ben i.'da yaşıyorum, 17 yaşımdayım. bir süredir yazışarak görüştüğüm, a.'da yaşayan bir arkadaşım var. arkadaşım 16 yaşında, 18 yaşında bir ablası var. babaları, annelerine ilk hamileliğinden itibaren fiziksel şiddet yaşatmaya başlamış. arkadaşım bunu engellemeyi denediğinde, babası da, annesi de ona vuruyormuş. annesi, babası ve ablası arkadaşıma belirsiz bir sıklıkta vurmaya devam ediyorlarmış. babası birkaç kez arkadaşımı evden dışarıya atmış ve onu bir süre eve almamış. arkadaşım ne yapabileceğini bilmiyor. annesi de, ablası da babasının polise şikayet edilmesini istemiyorlarmış. çünkü gidebilecekleri bir yer yokmuş ve sığınma evlerinde kalmak istemediklerini söylemişler. arkadaşımın ailesindeki şiddet için ne yapabiliriz?
bir süre önce aynı arkadaşımın sınıfında, beş yaşından belirsiz bir vakte dek kuzeni tarafından tecavüz edilen birinin olduğunu öğrendik. bu kişinin tecavüz hakkında konuştuğu ilk kişi arkadaşımmış ve bunu ailesi dahil kimseye söyleyemeyeceğini düşünüyor, ve 'bununla uğraşmak istemiyormuş'. kuzeniyle hala görüşüyormuş ama kuzeni ona tecavüz etmeyi sürdürmüyormuş. onunla ilgili arkadaşımla birlikte ne yapabiliriz, ve ailesini sosyal hizmetlere ihbar etme imkanımız var mı? eğer yapabilirsek, bu olduğunda neler yaşanacağını söyleyebilir misiniz?
bu iki şiddetli 'durum'da da -birinde arkadaşım, diğerinde onun sınıf arkadaşı- bütün bunları çok ama çok uzun bir zamandan beri yaşıyorlar ve bir şey yapmaya ya da herhangi bir şeye karşı istek duymadıklarını, uyuştuklarını ve sadece ölmek istediklerini söylüyorlar. bu yüzden onlara yardım edebilecek birilerini bulabileceğimi, onlarla görüşebileceklerini söylediğimde -birinde ben, diğerinde arkadaşım söylemişti bunu- bunu reddediyorlar. bu duygularını gözardı etmeden cevaplayabilirseniz sevinirim.
teşekkürler.
Old 14-06-2015, 11:12   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Yazınızın ilk bölümünde arkadaşınızın 16 yaşında olduğunu babası, annesi ve ablası tarafından darp edildiğini, babası tarafından evden kovulduğunu ve annesi tarafından polise şikayetinin engellendiğini söylemektesiniz. Olayda mağdur olan anne,abla ve arkadaşınız ancak anne ve abla şikayet etmek istemiyor. Bu durumda arkadaşınız şikayetçi olabilir. 6284 sy yasa kapsamında arkadaşınız kendisine şiddet uygulayanları evden uzaklaştırabilir. Ancak bu çözüm olmayabilir. Çünkü arkadaşınızın annesi, kızının babasını şikayet etmesini istememektedir. Yani duruma razı olmuşlar. Ailecek destek almaları gerekmektedir.

-İkinci sorunuzda beş yaşından beri kuzeni tarafından tecavüze uğrayan kişiden bahsetmektesiniz. Bu kişinin şu andaki yaşı hakkında bilgi vermemişsiniz.

-Bu kişi reşit ise ve eylem nitelikli cinsel saldırı ise kendisi şikayetçi olmasa bile soruşturma kamu adına yapılır. Fakat zarar gören olayı doğrulamazsa saldırgan cezasız kalabilir.. Eylem basit cinsel saldırı ise şikayete bağlıdır.

Alıntı:
Cinsel Saldırı

MADDE 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır.

(3) Suçun;

a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

b) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

c) Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı,

d) Silahla veya birden fazla kişi tarafından birlikte,

İşlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır.

(4) Suçun işlenmesi sırasında mağdurun direncinin kırılmasını sağlayacak ölçünün ötesinde cebir kullanılması durumunda kişi ayrıca kasten yaralama suçundan dolayı cezalandırılır.

(5) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(6) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

-Reşit değilse C.Savcılığına şikayet veya ihbar edilebilir.

Kolay gelsin.
Old 14-06-2015, 11:19   #3
Konuk

ailecek nasıl destek alabileceklerini bilmiyorum, çünkü ne arkadaşım, ne ablası, ne annesi böyle bir şeyi kabul ediyor. hiçbiri destek aldıklarında kurtulabileceklerine inanmıyor.

tecavüzleri olan kişinin yaşını, arkadaşımın sınıf arkadaşı olduğunu yazdığım için söylemedim, aynı yaştalar, 16 yaşında. nasıl şikayet ya da ihbar edebileceğimi bilmiyorum.
Old 14-06-2015, 14:54   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
ailecek nasıl destek alabileceklerini bilmiyorum, çünkü ne arkadaşım, ne ablası, ne annesi böyle bir şeyi kabul ediyor. hiçbiri destek aldıklarında kurtulabileceklerine inanmıyor.

tecavüzleri olan kişinin yaşını, arkadaşımın sınıf arkadaşı olduğunu yazdığım için söylemedim, aynı yaştalar, 16 yaşında. nasıl şikayet ya da ihbar edebileceğimi bilmiyorum.

Sayın Katılımcı,

-Tecavüzleri olan kişinin fiili hakkında kesin bilgiye sahipseniz veya elinizde deliliniz varsa suçu ihbar de etmek istiyorsanız www.iem.gov.tr adresinden ihbar butonuna tıklayıp suçu ihbar edebilirsiniz.

-Suçu ihbar etmek iyi bir harekettir ve vatandaşlık görevidir, ancak suçun doğru çıkmaması veya tarafların rızasının varlığı halinde de hakkınızda yasal işlem yapılabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi