Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanya'da boşanmadan sonraki haklarım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2013, 14:39   #1
irmak01

Varsayılan almanya'da boşanmadan sonraki haklarım

merhabalar...

eşim türk asıllı alman vatandaşı..şiddetli geçimsizliğimiz var..psikolojik şiddet görüyorum.1,5 yaşında kızımız var.2013 nisan ayında evliliğimizin 3.yılını dolduruyoruz.şu an çalışmıyorum ve burda hiç çalışmadım.almancayı çok az biliyorum.boşanma durumunda kızımın velayetini alabilirmiyim? yurt dışı edilme ihtimalim varmı? hayatıma almanyada devam etmek istiyorum.boşanmadan sonraki haklarımı öğrenebilirmiyim? oturumum almanyada fakat biz şu an isviçrede yaşıyoruz.bu durum kazanabileceğim haklarım açısından bir sıkıntı teşkil edermi? neler yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız çok sevinirim...

Teşekkürler...
Old 11-03-2013, 15:38   #2
irmak01

bu arada eşimin almanyada yasal sorunları var..bilmediğim borçları yüzünden polis tarafından aranıyor..
Old 17-03-2013, 18:45   #3
irmak01

polis tarafından aranmasını boşanma ve velayet davasında kendi lehime çevirebilir miyim acaba ?

yardımcı olursanız çok sevinirim..
teşekkürler..
Old 21-03-2013, 18:45   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan irmak01
merhabalar...

eşim türk asıllı alman vatandaşı..şiddetli geçimsizliğimiz var..psikolojik şiddet görüyorum.1,5 yaşında kızımız var.2013 nisan ayında evliliğimizin 3.yılını dolduruyoruz.şu an çalışmıyorum ve burda hiç çalışmadım.almancayı çok az biliyorum.boşanma durumunda kızımın velayetini alabilirmiyim? yurt dışı edilme ihtimalim varmı? hayatıma almanyada devam etmek istiyorum.boşanmadan sonraki haklarımı öğrenebilirmiyim? oturumum almanyada fakat biz şu an isviçrede yaşıyoruz.bu durum kazanabileceğim haklarım açısından bir sıkıntı teşkil edermi? neler yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız çok sevinirim...

Teşekkürler...

Sayın irmak01,
ne zamandan beri ve hangi statü ile İsviçrde'de oturduğunuzu yazmadığınız için sorduklarınıza yeterli bir cevap verebilmek biraz zor.
1. Normal koşullarda Almanyada 3 yıl evli olarak ikamet ettiğinizde, boşanırsanız oturma müsaadeniz devam eder. Siz evliliğimiz 3.cü yılını dolduruyor demişsiniz. Bu sürenin ne kadarının Almanyada geçtiğini belirtmemişsiniz.Eğer bu süre Almanyada geçti ise boşandığınızda herhangi bir sorun çıkmaz.
2. Yabancılar yasası 3 yıl Almanyada evli kalma koşulunu arıyır. Siz, İsviçre'de yaşıyoruz demişsiniz. 3 yıllık süre belirli durumlarda kısaltılabilir.
3. Normal durumda 6 aydan fazla Almanya dışında kalmak oturma müsaadesinin geçerliliğini kaybatmesine yol açar. Bu eşiniz için, problem olmayabilir ama sizin için sorun çıkabilir. Kaybı önlemek için gerekirse zaman geçirmeden Almanyaya geri dönüp orada oturmanız gerekebilir.
4. Almanca bilmiyorsanız bir yardım kurumundan destek almanız uygun olur.
5. Kızın velayetinin kime verileceği konusunda karar verilirken kızın menfaati göz önünde bulundurulur. Almanca bilmeyişiniz ve çalışmamanız bu konuda öenmli değildir, eğer çocuğa güven ve sevgi verebilecek ve çocuğun menfaatine katkıda bulunabilecekseniz.
6. Genelde borç yüzünden polis kimseyi aramaz, eğer sahtekarlık yapmamışsa ve suç işlememişse. Düzenli bir yaşamı yoksa, suç işliyorsa çocuğu bakamıyacak ve çocuğun menfaatine katkıda bulunamıyacaktır sonucuna varılabilir. Bu da velayetin size verilmesini kolaylaştırabilir.
7. Durumunuza uygun hukuki yardımı danışabileceğiniz bir avukattan alabilirsiniz. Paranız yoksa, avukat danışma ücretini ve mahkemeye gitme durumu olursa mahkeme masraflarını devlet kasasından alır. Avukata danışmadan önce paranız olmadığını bildirirseniz sonradan zorlukla karşılaşmasınız.

Saygılarımla
Old 22-03-2013, 13:44   #5
irmak01

ilginize çok teşekkür ederim.

Almanya dışında 6 aydan fazla kaldım..bu durum aleyhime olacak demekki.Hukuki yardım için en kısa zamanda bir avukata danışacağım..

tekrar teşekkürler...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi