Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kızımı yalan söylemeye zorluyor, ben çocuğumu nasıl kurtarabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2013, 16:10   #1
defnegul06

Varsayılan kızımı yalan söylemeye zorluyor, ben çocuğumu nasıl kurtarabilirim?

Merhabalar,
Eşim sekiz ay önce evi terkedip iki çocuklu bir bayanla birlikte yaşamaya başladı.
Anlaşmalı boşanmaya ikna edemedim, şimdi de çok daha zor bir durumdayım. Kızımı yalan söylemeye zorluyor. "Annene yalan söyle. Gerekirse yemin et" diye itiraf etti. O on yaşında bir çocuk, gözüme baka baka, suçlu gözlerle yalan söylüyor (bir yerlere gidiyorlar birlikte veya evinde- bayanın ve çocukların olmadığını söyletiyor. Yalan olduğunu anladığımda çok üzülüyor. Ağlamaya başlıyor "ben ortada kaldım, babamı çok özlüyorum, benii yalan söylemye zorluyor" diyor. Çünkü babasından seçim yapmasını istemişti daha önceden "ya ben ya kadın" diye.ç Babası da kolundan tutup eve getirmişti. Ertesi gün (pazar) da gelip almamıştı. O gün bu küçük kız anlamıştı ki BABASI ONU SEÇMEMİŞTİ. Babasını o kadınsız göremeyeceğini anlamıştı. Şimdi de yalan söyluyor. Ben çocuğumu nasıl YALANCI OLMAKTAN KURTARABİLİRİM? Babasını Savcılığa mı şikayet etmem gerekiyor?
Kızımı benden koparmak istiyor.Hafta sonu alıp gezdiriyor, engel olmuyorum. Eve gettirtmek için bin kere arıyorum. "Döveceksin diye korkuyor, gelmek istemiyor" diye mesaj atıyor.İki gün önce boşanma davası açmış. Ben ne yapmalıyım? Kesinlikle çocuğumu ona vermek istemiyorum, on yaşına kadar tek başıma nasıl büyüttüğümü bir ben biliyorum. Yalandan çocuğumu nasıl kurtaracağım? Artık hiçbir sözüne güvenemiyorum, çok kolay yalan söylemeye başladı.
Old 27-02-2013, 13:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası açılmış, bu davada duruşma günü beklenmeden tedbiren çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesi talep edilebilir.

Çocuğunuzun manevi şiddet gördüğü iddiasında iseniz en yakın aile mahkemesinden babanın çocuğa yaklaşmaması için tedbir kararı alabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde, uzman bir pedagogdan çocuğunuzun psikolojik durumu için rapor almanızda yarar var. Üniversitelerin araştırma hastahanelerine de başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşadığı sorunların tıbben teşhis edilmesi hem hukuki açıdan hem de çocuğunuzun tıbbi desteğe ihtiyaç duyup duymadığının belirlenme ve tedavi açısından yararlı olacaktır.

Babanın kızınızı geri getirmeme ihtimali varsa, mahkemece kişisel ilişki tesisine ilişkin karar verilmedikçe çocuğunuzu babaya teslim etmeyebilirsiniz.

10 yaşındaki çocuk kendini ifade edebilecek yaşta kabul ediler ve velayetinin kimde olmasını istediği kendisine sorulabilir. Sizi istedini söylemesi dikkate alınır. İki çocuklu bir bayanla aynı evde yaşayan babaya velayetin verilmesi düşünülmez.

Velayette önemli olan çocuğun aklen, bedenen ve manen sağlıklı huzurlu bir ortamda yetişmesidir.

Babanın çocuğa kendi bildiği yollarla şu anki yaşamını kabul ettirmeye çalışması, dayatması çocuk üzerinde ne gibi etkilere yol açıyor bunun pedaogoglarca tespiti gerekir.

Bir an önce tanıdığınız bir doktorla (DOĞRU YÖNLENDİRİLMEK açısından) ve boşanma davanız için de bir avukatla bağlantıya geçiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi