Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 14-03-2012, 09:03   #1
Konuk-2525

Önemli psikolojik şiddet

Annem adına bilgi rica ediyorum. Annem ve babam 27 senelik evliler. Babam bu süre zarfında hem biz çocuklarına(3 kız kardeşiz) hemde anneme ağır psikolojik şiddet uyguladı. Hatta bir keresinde annemin boğazına bıçak dayadı öldürmek için. Annem ve biz ağır aşağılama ve hakaretlere maruz kaldık. Senelerce babamın kardeşleri, anne ve babası bu evliliğe müdahale etti ve annemi sürekli aşağıladılar. Şimdi de Bir kadınla imam nikahı adı altında yaşamaya başladı. Ben büyük çocuk olan ben evliyim, ortanca kardeşim nişanlı ve en küçük kardeşim bekar. yani ben evimde diğer iki kardeşim annem ile beraber yaşıyor.Ben ve kardeşlerim evde yaşanan herşeyden ötürü annemin lehine şahitlik edeceğiz. Ayrıca uğradığımız psikolojik şiddetten ötürü rapor almayı düşünüyoruz. Mal varlığı 2002 yılından sonra edinilmiş tapu kayıtları babamın üzerine olan iki ev var. Ayrıca babamın emekli maaşı var. Annemin ise hiç bir maddi geliri yok. Boşanma davası davası açtığımız takdirde annemin şu an oturduğu ev kendisine verilerek nafaka bağlanması mümkün müdür? Ne yapmamız gerekiyor?
Old 14-03-2012, 10:06   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Annenizin ve sizlerin şiddet gördüğünü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilir.

Yine eşinin annenizi ve sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Annneniz eşinizden boşanmak istemiyorsa ve sadece anlattığınız olaydan anlaşılacağı üzere eşinin kusurlu davranışları nedeniyle ayrı yaşamak istiyorsa, eşinden şiddet, psikolojik şiddet ve hakaret görüyorsa ve ayrı yaşamakta haklı ise eşine karşı boşanma istemi olmadan , TEDBİR nafaka talebinde bulunup, sadece "nafaka" davası açabilir. Yine başka biri ile birlikte yaşadığınız belirtmişsiniz bu durumda gerek yaşadığı kişiye, gerekse babanıza karşı tazminat davası açma hakkıda bulunmaktadır.

Ayrıca eşin başka biri ile ilişkisi olması,şiddete uğraması, eşinizden kötü muamele görmesi ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkı da bulunmaktadır. Ancak eşinin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlaması gerekecektir.(Karşı taraf dava açtığında aynı şekilde annenizin kusulu olduğunu kanıtlamakla yükümlüdür)

Ailenin korunmasına dair aldığınız tedbir kararı, savcılık başvuruları delildir. Ayrıca anne baba dahil kardeşlerinizin ve en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.
2002 yılından sonra karşılığı verilerek alınmış mallar üzerine "tasfiye payı alacağı" bulunmaktadır.
Yine anneniz 2002 yılından sonra karşılığı verilerek edinilmiş bu malların alımına, korumasına, iyileştirilmesine ayrıca kendi adına ait bir para ile katkıda bulunmuş ise yine bunu da "değer artış payı alacağı" olarak dava ve talep etme hakkı vardır.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.Maddi durum avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi