Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aldatıldığım için dava açmayı düşünüyorum öncesinde ne gibi önlemler alabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2012, 10:52   #1
Konuk

İnceleme aldatıldığım için dava açmayı düşünüyorum öncesinde ne gibi önlemler alabilirim?

mrb, ben 3 yıllık evli bir bayanım. evlliğimin ilk yılında en yakın arkadaşıma eşim ilgi duydu ve bazı msjlar attı arkadaşım bana durumu bildirdi, çok incinmeme rağmen affettim bir şans verdim ama 3.yılımızda yine aynı durumla karşı karşıyayım. farklı bir bayanla yine msjlaşıyor. tlf kendi üzerine kayıtlı değil, bu durumda mahkeme tlf kayıtlarını yine de isteyebilirmi? henüz dava açmış değilim, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? bir arabamız var eşimin üzerine kayıtlı, mahkeme sonunda bunun yarısına ilaveten ne kadar manevi tazminat alabilirim? ayrıca eşimin geliri 1000tl. aylık nafaka isteyabilirmiyim ne kadar?
Old 03-03-2012, 19:17   #2
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan Konuk
mrb, ben 3 yıllık evli bir bayanım. evlliğimin ilk yılında en yakın arkadaşıma eşim ilgi duydu ve bazı msjlar attı arkadaşım bana durumu bildirdi, çok incinmeme rağmen affettim bir şans verdim ama 3.yılımızda yine aynı durumla karşı karşıyayım. farklı bir bayanla yine msjlaşıyor. tlf kendi üzerine kayıtlı değil, bu durumda mahkeme tlf kayıtlarını yine de isteyebilirmi? henüz dava açmış değilim, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? bir arabamız var eşimin üzerine kayıtlı, mahkeme sonunda bunun yarısına ilaveten ne kadar manevi tazminat alabilirim? ayrıca eşimin geliri 1000tl. aylık nafaka isteyabilirmiyim ne kadar?

Sayın Konuk eşin sadakatsiz tavırları elbette evlilik birliğini sarsıcı bir davranıştır ve böyle bir durumla karşı karşıya kalan eş evliliği sürdürmeye zorlanamaz, dava açmayı düşünüyorsanız ve davanızı sadece bu nedene dayandıracaksanız diyebilirim ki aldatmayı kanıtlamaya yeterli kanıtlarınız elinizde mevcut değil(anlatımlarınızdan bu sonuca ulaştım).
Hele ki telefon numarası da eşinizin adına kayıtlı değilse bir de telefon numarası adına kayıtlı olan kişi gelip bu kadın, benim arkadaşımdır derse hiç bir surette aksini kanıtlayamayacağınızı düşünüyorum.

Hakaret, fena muamele, darp vs gibi başkaca nedenler mevcut değil ise kişilik haklarınız saldırıya uğramış kabul edilmeyeceğinden, üzüntü ve elem yaşatacak bir durum söz konusu olmadığından (aldatmayı kanıtlayamadığınız noktasından hakeret ediyorum) manevi tazminata hak kazanamazsınız.

* Evliliğin ilk yılında yaşadığınız olay da affetmiş olmanız nedeniyle yaslanamayacağınız bir durumdur. Kusurlu bir davranışı affeden eş, daha sonraları açacağı davada bu argümanları ileri süremez.

* Nafaka tutarı her davanın içeriğine tarafların mali durumuna vs göre, hakkaniyete ve hakimin takdirine dayalı olarak belirlendiğinden hak kazanacağınız tutarı net olarak buradan belirlemek güçtür. Ancak elbette haksız davranışları ile evlilik birliğinin bitmesine neden olan kusurlu koca boşanma ile yoksulluğa düşecek olan kadına bakmakla mükelleftir. Burada önemli olan kocanın kusurlu davranışlarını ortaya koyabilmeniz ve kanıtlamanızdır.

Hak kaybı yaşamamak için bir avukattan yardım alınız.
Old 14-03-2012, 17:09   #3
Konuk

İnceleme Aldatıldığım İçin Dava Açmayı Düşünüyorum Öncesinde Ne Gibi Önlemler Alabilirim?

herşeyden önce verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ediyorum aldatıldığıma dair bazı detaylarıda ekleyerek tekrar yardımınızı isteyeceğim; eşimin facebook üzerinden bahsettiğim bayanla yazışmalarını gördüm, tabi bunu eşim bilmiyor, hemen çıktısını aldım ancak bunu delil olarak kullanabilirmiyim ve daha önce bahsettiğim:evliliğimin ilk yılında eşimin ilgi duyduğu arkadaşım ve şu anda görüştüğü bayan benim adıma şahitlik ederlerse durum ne olur? ne kadar manevi tazminat talebinde bulunabilirim? (bu benim için çok önemli)
Old 16-03-2012, 14:10   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Taraflardan birinin karşı tarafın telefonu, bilgisayarı üzerinde inceleme yaparak elde ettiği bilgiler özel hayata müdahale olacaktır ve mahkemeye sunulan bu tür kayıtların delil olarak kabul edilmemesi, reddedilmesi gerekir.Ancak karşı tarafın rızası halinde delil olarak değerlendirilebilir.

Yine manevi tazminat rakamının belirlenmesinde tarafların mali durumu, kusur oranı vs. gibi bir çok neden etken olabilmektedir. Dolayısıyla burada size net bir cevap vermemiz mümkün değildir.

Boşanmaya çalışırken sanık olmamak için hem dikkatli olunmalı, hem de hak kaybına uğramamak için doğrudan bir avukattan hukuki destek almanız menfaatinize olacaktır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi